Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
JaPi
Příspěvky: 87
Registrován: 02.12.2015 16:43
Bydliště: Praha-východ

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od JaPi »

Nejsem myslivec a flintu mám na sportovní účely a pro zábavu. Nestřílím za šera ani ve tmě, takže mi kvalita, kterou na flintě mám úplně stačí.
Ad přebíjení - je jasné, že pokud se člověk snaží o opravdu přesnou střelbu, je dobré sklo a munice asi nutností, ale my obyčejní lidé, kteří místo harrisků používáme trojnožku z klacíků (mimochodem to má z jedné odstřelovačské knihy) nebo opřeme flintu o starou pneu, až tak citliví na přesnost nejsme, proto si můžu dovolit i horší komponenty. Osobně mám lis i 2 x sadu Lee loader - 308 a 6.5x55. Pokud mám vlastní nábojnice (nepotřebuju celoformát, ale jen krček), pak loader + zkracovač, šupléra, váha pro kontrolu a dřevěná palička mi udělá stejnou službu jako lis. Je to ruční práce, takže dělat naráz víc než 20 patron je otrava, ale pokud jsem na střelnici, tak střílím max 50 ....
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od krvfx »

Tak ještě by se mi asi líbila i tahle: http://proarms.cz/katalog/e-katalog/kat ... ran-detail

Blbé je, že není skladem...jako ostatně žádná levnější 223 nebo 308 od Savage či Marlinu. Takže to vypadá stále na ČZ.

Jinak lee loader je dobrá věc, mám 357Mag/38Sp. Na výrobu pár nábojů to není špatné. A třeba odzápalkování trnem s paličkou jde rychle od ruky, určitě srovnatelně s jednooperačním lisem. Vyrážecí trn si ale mohu nechat udělat od známého - mohl bys mi ten trn změřit? Zápalkování s tím jde také celkem rozumně, i když ruční zápalkovač je určitě komfortnější. Mám už v plánu Lee Classic Cast - nejspíš klasiku, ne Breech lock.

Každopádně přebíjení je stejně hudba budoucnosti, nejdřív je třeba vybrat a sehnat pušku a optiku. Pro 308 je velký výběr střeliva a z něčeho si musím schovat nábojnice:)
JaPi
Příspěvky: 87
Registrován: 02.12.2015 16:43
Bydliště: Praha-východ

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od JaPi »

Pokud myslíš tu tyčku, kterou vyklepávám zápalky, tak na 308W - celková délka je 90.62mm, průměr 7.82mm, trn je 8.13mm a průměr 1.58mm. Nábojnice se dají i koupit v krámě za 3,-Kč (armádní Sako), ale potřebuješ je prohnat celoformátovací nebo body matricí, pak až je vystřelíš ze svojí flinty, tak už můžeš formátovat loaderem ...
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Nicotinick »

Jenom pár připoznámek, kdyby se toho někdo chytil :) :
Lee Loader je reminiscence na původní přebíjecí cajky lovců bizonů, má tedy skutečně význam do báglu na cesty, s co nejjednodušším vybavením, s pár nábojnicema, střelama, s pytlíčkem/krabičkou prachu a ručním dávkovačem na nouzovou výrobu nábojů v omezených podmínkách. Netvrdím, že se na tom nedá vyrobit náboj, dá, ale začít se na tom učit přebíjet není nejšťastnější řešení.

Při přebíjení s využitím zkracovače, frézek, váhy, šuplery , tedy v zázemí, je IMHO rozumnější pořídit i co nejjednodušší lis a matrice.
I když se se u nábojnic vystřelených z vlastní komory formátuje jen krček, není to navždy. Po cca 2-4 přebitích je ve většině případů nutné zformátovat celou nábojnici. Zejména u "volnějších" a "méně souosých" komor levných zbraní, záleží i na materiálu nábojnice a na tlacích - jak je přebíjený náboj našťouchaný.

Navíc náboj z Lee Loaderu s formátovaným krčkem jde jakž takž použít do "kliky", u samonabíječek, leveru nebo pump může být zdrojem mnoha problémů a sám výrobce na to upozorňuje.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od krvfx »

S přebíjením jsme mírně OT. Loader je opravdu nouzovka do batohu, kterou není na škodu mít. S pokusnými náboji z Loaderu do revolveru nebyl problém. V pákovce jsem je nezkoušel.

Za rozměry trnu děkuji!
JaPi
Příspěvky: 87
Registrován: 02.12.2015 16:43
Bydliště: Praha-východ

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od JaPi »

Není zač . Pokud by se toho někdo chytil, klidně napište a můžete se zastavit i u mě doma, je to fakt jednoduché. Určitě bych nepoužíval žádné přebíjené střelivo do samonabíjecích zbraní, ale tady se bavíme o opakovacích kulovnicích.
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Pahrb »

Chtěl bych změnit montáž na Tikku. Mám nějakej šitskej Kozap bez sklonu. A chci něco lepšího, přičemž se mi nedaří sehnat Sako Optilock.

Kde by se dal sehnat, popřípadně čím ho nahradit? Ideálně přímo do kolejnic Tikky, weaver přikurtovanej šroubama mít nemusím. Cena montáže: do 10 tisíc max. :cash
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od JenDAG »

A objednat to z netu nejde?
Amazon, Opticsplanet, Eurooptic, ... do $250 se vejdes.
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Cep »

Potažamo německé varianty těch kšeftů?
Uživatelský avatar
misob
Příspěvky: 34
Registrován: 18.04.2016 23:20
Bydliště: nedaleko Brna

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od misob »

Mne to neda. Mosin je mosin. Mosinom nie je problem nastrielat 9\10 pistolovy terc na ciernu s pevnymi mieridlami. Co dokaze aj worchester 700 s plastovym vsetkym. Naboje 7,62x57R ktorymi krmim Mosina dostat temer zadarmo. Vojenske sklady disponuju vogonmi toho streliva a pochybujem, ze ceska, slovenska, madarska, polska a hlavne ruska armada prejde nejak skoro na iny gulometny naboj... (Ostatne armady v europe vcetne nemeckej a rakuskej maju toho streliva tiez dost. Kupoval som seriu od rakusaka, inak nic moc strelivo) nehovoriac o tom, ze svd je krmene tym istym, len lepsim presnejsim.
Mosin ktory mam moj dedo doniesol domov z fronty. Poloval s nim 45 rokov. Ja ho mam na sportovy zbrojak...
... No nestrielaj z klasiky, nemaj ju rad... Puska presna vykonna a spolahliva. A verte, ze lovecka gula nevysype 100 patron na 100 metrov tak uspokojivo, ako mosin.
(Ano mam rad tu zbran, ale viem exaktne preco)
Mám rád športy, kde sa niečo páli... benzín, či prach je mi to jedno. Pre PA dobu sa snažím vzdelať a pripraviť. Veď stačí vedieť, čo sa deje vo Svete a viem, že PA doba je asi za rohom.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Lupus »

Je hezké, že máš ke své zbrani takový vřelý citový vztah. Bohužel i v mezilidských vztazích se mnohdy ukáže, že láska je slepá. Většinou poté, co poznáš, že všechny holky, co poznáš, jsou lepší, než to, co tě týrá doma. A 100 ran z mosina je vysloveně týrání za hranicí diagnózy masochismu. Mám mosina doma, ale že bych se odvážil říct, že je to nejlepší puška co mám, bych se fakt neodvážil, ačkoliv lhát umím dobře. Ostatně i dneska jsem manželce ráno říkal, že jí to moc sluší ...
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Strelec45 »

misob: 7,62x54 R, aspoň tu tříčárkovou ráži bys mohl napsat správně. Ostatní je jen subjektivní názor, neberu ti ho. Ale odstřelovači s tím už teda dost dlouho nestřílí. Ani s puškou, ani s touto ráží. Proč asi. ;)
Lupus: střílel jsem s vz. 44 i víc. Je to o zvyk :mrgreen: Taková decentní masáž :lol:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Pahrb »

Ja! Zamilovat se jen podle vzhledu, to mě naposledy před rokem stálo hodně :oops:

MOsin je dobrej, protože je levnej, to je tak vše. Přesnost dle kusu tak 3 MOA, možná i víc. Na lov to stačí, já jsem šel do lepší.


7.62x54R je dobrej náboj, možná stejně dobrý jako .308 Win, co se týče přesnosti. Jenže má ten okraj. Proto ho moc nikdo nepoužívá.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Nicotinick »

Mám v garáží Ladu VAZ 2103, "žigulíka". Žigul je žigul. Klasika, obsah válců 1,5 l, výkon 77 koní, z 0 na 100 km/h za 17 s, až 150 km/h maximálka. Není problém s ním projet trasu Praha - Brno a zpět na otočku. Dokáže i to co Folvagon Prassat 2,0 TDI, DSG s plastovýma fíčurama, turbem,klimou, protiprokluzem, a dalšími nesmyslnými asistenty.
Dá se na to v Rusku, Slovensku, Polsku, Maďarsku a bývalé DDR sehnat ještě spousta dílů.
Táta s tím jezdil 40 let a vždy dojel. No nejezdi klasikou, neměj ji rád... Auto spolehlivé, pohodlné.
Ano mám k autíčku skutečně srdeční vztah a exaktně vím proč. :)

Srry za OT... :D
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Mosin je úžasná, charismatická flinta. 7,62x54 je hodně dobrá ráže a umí být i přesná, ale jistě ne kulomeťáky "téměř zadarmo". Pro DMR ve správném kompletu puška/optika/střelivo dává IMHO pořád velmi dobrý smysl.
Když jsem střílel krátkého (silnostěnného) Tigra (SVDS), který má hlaveň PODSTATNĚ silnější, než Mosin, začaly zásahy poměrně výrazně putovat už po cca 20ti ranách. Pravda, stříleno Extrami, které jsou poměrně našláplé a těžké. Výhoda byla, že zásahy putovaly celkem predikovatelně a stabilně nahoru a ne do stran, takže když o tom člověk věděl, dalo se střílet na 300m stále dost uspokojivým způsobem. K odolnosti a přesnosti Mosina po 100 ranách bych byl mírně řečeno skeptický. V jakém časovém intervalu byly vystříleny?
Střílet bez optiky 9tky na 100m je pro mě výkon, který hodnotím vysoko, protože já vidím prd. Střelcům jako misob závidím, protože já holt potřebuji optiku. Mě na 100m přijde, že se mi za mouchu schová i tank :-)
Nicméně i relativně laciná opakovačka se slušným střelivem a optikou dnes nemá větší problém vylézt z desítky pistoláku na 300m (pokud nefouká, flinta není moc zahřátá a nevlní se vzduch).
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Pahrb »

Teda z mýho koštu Mosin M38 vs 98k, vyšel vítěz Mauser. Nikdy jsem nepochopil, co na tom Mosinu všichni vidí. Když porovnám SMLE, Mauser a Mosin, tak mosin oproti těm dvoum zbývajícím nemá žádný plus. Prostě větev opakovaček, která skončila ve slepé uličce.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od zdoch »

Někomu se Mosin asi líbí, mě ne, vzhled kazí hlavně anglická pažba. K98 je mnohem hezčí, ale zase ta cena střeliva :( Mít doma po předcích, neprodal bych (děd bohužel odevzdal Mausera při zbraňový amnestii, měl ji doma půl století, škoda). Ale za cenu zachovalý K98 (15-20.000,-) můžu mít novou kulovnici a vybrat si ráži jakou chci a ještě ušetřit za střelivo.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Mosin je zajímavá zbraň, ale se současnou moderní kulovnicí nemá moc šancí obstát. Levné střelivo (relativně nedávno byly ještě vojenské surplusy s CIPem za 4 kč, což je už minulost) je sice dostupné ještě nyní, ale většinou určené pro kropení z kulometu, takže přesná střelba nic moc. Občas se objeví Extry za 12 - 15 korun, které jsou relativně přesné, ale jde o celopláště, takže pro lov mimo lišky nanic. Osobně požívám poloplášť Sako, ale tam je cena skoro 40 kč.

Jinak Mosina jsem si vytunil - pažba ATI, spoušťák Timney, montáž pro NV (digitál Yukon Photon), ohnutá klika, přibude ještě kydexová lícnice, etc. a je relativně přesný - na 50 metrů jdou zásahy Sakem překrýt padesátikorunou, což na noční lov na újedi je dostačující.
Celkově je ale takto komplexní tuning Mosina slepá vývojová linie a za investované peníze bych šel už druhou cestou - nicméně na mého mosina si rozhodně neztěžuji a jako "kancobijka" na posed je velmi dobrá.
Maximus Nighthunter.jpg
Po určitých zkušenostech a přemýšlení jsem našel pro sebe asi ideál "lovecké odstřelovačky", která se ctí obstojí na 300 m střelnici a zároveň ji lze použít i na šoulačku:
Maximus Blackout.jpg
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od herman »

Může mi někdo vysvětlit proč je mosin slepá vývojová linie? Pro mne jako uživatele? Když to beru zcela laicky, zastrčím patrony a před každým výstřelem natáhnu kliku nahoru, pak dozadu, pak dpopředu, pak dolů a nakonec stisknu spoušť. A to pořád kolem dokola dokud nedojdou náboje. To stejné budu dělat třeba u mausera či enfieldu.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Lupus »

Má mosinka skončila vizuelně i užitím (vč. optiky), jako ta Maximova. Na 50 m v noci super. Víc od ní už neočekávám.
Odpovědět