Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
mareczech1911
Příspěvky: 18
Registrován: 10.03.2015 9:57

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od mareczech1911 »

22 LR dlouhá opakovačka a XX(X) nábojů do kapsy. Pokud máte dlouhou hlaveň, tak ty subsonici (aspoň u mě) nejdou skoro slyšet, resp. je to zvuk jako když vystrelí fous hlučnější slavia 631 :).. Subsonici umí udělat pěknou paseku na drobném zvířectvu (možná to bude všechno, co se bude dát ulovit, pač toho hodně bude už postřílené nebo mrtvé - můj názor) . A pokud vám nevadí "hluk", tak si vemte klasiky (např. S&B clubky) nebo (pro sichr) Velocitory - to už je jiná. 22LR na 50 metrů umí prostřelit hlavu jakémukoliv zvířeti, který v ČR volně pobíhá a předpokládám, že u člověka se výsledek nebude zase tolik lišit (to zde uvádím na základě videí, které jsou dole) . Někdo říká, že 22 lr je neúčinná - já si myslím, že je to blbost - stačí správně zasáhnou - např. ta hlava . Do 100 metrů se tím dá dobře a relativně přesně likvidovat (pokud máte optiku a dobré oči, tak plus pro vás). Samozřejmě 22lr lítá i dál, ale např. vítr už tam bude hrát své. Lepší "někam vyflusat" na 200 metrů 10 nábojů 22lr s dostatečnou silou tak, aby utočník byl zlikvidován, poraněn nebo zahnán a hlavně v "tichosti" ( nepředpokládám, že bude mít na sobě neprůstřelnou vestu a já nvm co všechno - btw. na armádu utočit nehodlám), než prásknout jeden náboj z Kosy nebo z čehokoliv jiného a být slyšen na stovky (možná i ten kilometr) daleko -. Pokud chcete lovit, tak se ke zvířeti (např. prostá zkušenost se srnou a bažantem) dá vklidu dostat i na 20-40 metrů (záleží na zkušenosti lovce), takže nevidím důvod, proč lovit na 300 metrů a dále - všechno je to o lovci. Malorážkou se dá relativně všechno zvládnout. Takže zpět k otázce : "Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu" - 22LR klika s pár zásobníky na 5,10 až 25 ran, plná kapsa různých nábojů. velikost a neskladnost zbraně (oproti sklopce kose) se holt kompenzuje např. lehkyma a tichýma nábojema apod.

ještě príkládám učinnost 22LR: https://www.youtube.com/watch?v=IjzpLN46nOo , https://www.youtube.com/watch?v=VW2C3exp0R4 ,
PaF
Příspěvky: 1536
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od PaF »

Forsáž střeliva se dá řešit při zachování ostatních výhod zbraně :-)
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=5054
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1040
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od vratnikp »

tak opět hodně záleží na situaci, osobně počítám se skupinou 3 střelecky zdatných rozpadlíků k tomu 2 partnerky rozpadlíků se základními střeleckými schopnostmi a cca 6 dalších z okruhu blízkých rodin. Proto bug out do divočiny nevidím uplně reálně i při strategii vagabund bychom byli lákavý cíl k přepadení.
Proto dle situace následovně:
malý ubytek obyvatelstva - bug in lokace nerealizovatelná.
počítám pro sebe s škorpionem(61) s 5 zásobníky a alespoň 4mi krabičkami a glockem s celkově tak 150 náboji+nízkoprofilový nosič(zahrabat se nechá dycky).
další rozpadlík to samé
poslední rozpadlík opakovací malorážka + cz75
partnerky své pistole+ extra krabka

uvažovaná hmotnost-batoh 15kg, nosič+střelivo+zbraně 15kg

velký ubytek obyvatel (přežijí připravení :D) a štastlivci
batoh 15kg
nosič - 6 rohliků ke kose(+120 v páscích v báglu), glock 50 ks v zásobnících, 1-2 krabky v batohu
61tky poputují k holkám

samo že dělat plány je spíš scifi, ale je je duležitý mít z čeho vybírat... větší skupina prostě přitahne pozornost a nebude v přesunu tak rychlá, aby mi zátěž navíc zbytečně brala síly, to radši případným agresorům ukážu, že nebudeme tak lehký cíl
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
mareczech1911
Příspěvky: 18
Registrován: 10.03.2015 9:57

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od mareczech1911 »

Tak jasny, zalezi na situaci. Vzdy je lepsi mit v zaloze vic nez jednu zbran (napr. ma uvedena v razi 22lr.) .
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od viktor »

opakovacka v razi .22lr s cca 4 x optikou je jedna z nejnezebepecnejsich a zarovenm nejpodcenovanejsich zbrani co znam. Tohle vedeli vsichni totalitni vladci nasi zeme, jak nemci, tak i komancove. A avali si na ni hodne bacha.
Dalsi kratka zbran pro nutnou obranu je doplnek pro stav naproste krajni nouze.
Mela by byt pro fakt ucinna. Dostupnost naboju nehraje az tak velkou roli. Proste v pripade ze krizovy stav prezijes zasobujes se u padlych, v pripad ze ne, je to jedno.
Takze moje volba je opakovacka .22lr, 4x optika. 200ks naboju plus 50 ks HV napr CCI Stiger a pod.
PI v razi 45 acp, 40 sw, 7,62 x 25, 357 mag.. cca 50 ks
a hotovo..
skorpion je sice supr ale tak na vymetani mistnosti a prepad, ale pro rozpadlika nevim, 7,65 br je slaby skoro na vse. v lovu je horsi nez 22lr.
tak nejak bych to videl
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
heh
Příspěvky: 33
Registrován: 27.11.2014 13:38

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od heh »

krvfx píše:Odhaduješ špatně
Máš pravdu. Zvážil jsem sypačky .223 S&B FMJ se střelou 55grs a 9mm S&B FMJ 115grs - při 140ks bylo oboje něco málo přes 1,7kg.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od zdoch »

mareczech1911 píše:22LR na 50 metrů umí prostřelit hlavu jakémukoliv zvířeti, který v ČR volně pobíhá a předpokládám, že u člověka se výsledek nebude zase tolik lišit .
No no no, sem velkej fanda malorážky, ale pochybuju, že jsi viděl dospělýho muflona, losa, jelena, nebo staršího divočáka a ne ty malý lončáky, co amík střílí na videu (za ucho), protože jinak by jsi tohle nenapsal. Některá zvěř co se pohybuje u nás v lesích má bez problémů 200kg a víc. A ne nadarmo se říká, že 22lr je jediná ráže, která dělá jednu díru do hlavy a dvě do mozku. Na víc prostě nemá sílu. Prostřelit tím hlavu skrz na srkz něčemu velkýmu, o tom dost pochybuju. Na 50m malorážka prostřelí 2,5cm měkýho dřeva. Lebka pořádnýho muflona bude tvrdší oříšek. Nehledě na to, se dobře trefit na tuhle vzdálenost na hlavu zvířeti, který se hejbe, je skrytý v křoví, případně v noci, nebo z šera... :roll:
Něco jinýho je vyřadit někoho z boje, stačí ho postřelit, na to .22 stačí, dobrá trefa zabije, ale nespolíhal bych na to. Pokud tím střelíš špatně velký zvíře, tak ti uteče dost daleko a bude někde hodiny/dny umírat v bolestech a bez loveckýho psa zviře nenajdeš. Malorážkou se kvůli etice nestříli ani škodná (liška), natož cokoliv většího. Na 20kg srnku je zakázaná a dělaj to jen pytláci kvůli hluku.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
mareczech1911
Příspěvky: 18
Registrován: 10.03.2015 9:57

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od mareczech1911 »

Jelikoz se pohybuji po reviru uz nejaky patek a to nekdy i s bandou myslivcu , tak ti muzu potvrdit, ze 22lr prostreli mladé srnčí ( mikro vstrel kyta/bok, vystrel cca 1,5 cm s barvenim a vyhrezlim střívkem) - tehdy jeden pytlak nebo spise deb.il blbe zasahl a srna zdrhla a uhynula. :-(
22lr revolver prostreli lebku praseti pri dorazce ). Byl to loncak. Kolik kilo to melo, to uz si nepamatuji. Jen pro zajimavost, pokud budete pri dorazkach davat lauf primo k hlave, tak Vam odejde (vyduje se) hlaven tlakem . Nevim jestli to je pravidlo, ale uz jsem to videl. 22 lr nezatracuji, opravdu staci dobre trefit a je to. Kdyz jsme u tech hlav, tak ta se prostrelit nemusi, staci jen narusit mozek a je konec - stejne je to jak na zabijackach u jatecnich pistoli .
mareczech1911
Příspěvky: 18
Registrován: 10.03.2015 9:57

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od mareczech1911 »

Btw pokud umíš anglicky, tak se mrkni sem : https://thefiringline.com/forums/showthread.php?t=14083 .. Věřit tomu nebo nevěřit, toť otázka. Ale já bych nečemu z toho i věřil :D :yes
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Lupus »

Nechci ti brát iluze o účinnosti .22 LR, ale mé zkušenosti říkají něco úplně jiného, než ta dvě videa, která jsi našel. Předně je velký rozdíl, kam na tu hlavu střílíš. Z boku, do oblasti spánku, či pomyslné přímky mezi uchem a okem si dokážu představit, že to lebkou projde. Nicméně čelní oblast je zejména u ovcí (muflonů), prasat i srnců tak zbytnělá, že se o nějaké spolehlivé penetraci mluvit nedá. Viděl jsem neprostřelenou lebku vietnamského prasátka z dlouhé malorážky na cca 15 m. Prasátko sebou seklo a za sekundu vyskočilo a tradá pryč. Projektil (HV) lebkou mezi očima neprošel. Dávat jako důkaz příklad, kde je vstřel na kýtě a výstřel v břišní krajině u srnčího nevypovídá vůbec o ničem, Netrefilo to žádnou kost a navzdory tomu, že to neuvádíš, ten kus jste museli dohledat pěkných pár stovek metrů od nástřelu a to buď náhodou, nebo se psem. Takže pokud od sebe tu zvěř chceš odehnat, tak používej malorážku. Pokud chceš zvěř ulovit a pak jí najít, tak si vezmi něco jiného, nebo si setsakra vyber oblast, kterou precizně zasáhneš. Nabádat někoho k lovu malorážkou cíle většího než bažant je s prominutím diletantská kravina.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Nicotinick »

mareczech1911 píše:. Do 100 metrů se tím dá dobře a relativně přesně likvidovat (pokud máte optiku a dobré oči, tak plus pro vás). Samozřejmě 22lr lítá i dál, ale např. vítr už tam bude hrát své. Lepší "někam vyflusat" na 200 metrů 10 nábojů 22lr s dostatečnou silou tak, aby utočník byl zlikvidován, poraněn nebo zahnán a hlavně v "tichosti"
Standardní 40 gr malorážková střela z běžné dlouhé kliky na 200 m "spadne" o cca 1,5 m, když do ní foukne vítr 5 m/s tak zároveň "uhne" o 0,5 m. Jestli si i tak s rozptylem dalšího 0,5 m a energií střely cca 80 J někdo vůbec všimne že po něm střílíš, tak ho taky můžeš jenom lehce nas..t a začne se o tebe fakt zajímat. :roll: :roll:

K ostatním kravinám se vyjádřili už předřečníci.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od viktor »

povazuji .22lr za celkem solidni zbran pro rozpadlika, ale uvedom si jeji moznosti, strelba z dlouhe malorazky na 200m je naprosty nesmysl. 50m supr, 100m je krajni mez... jasne, ze ma jeste nejakou energii, cca1,5km, ale to je neskutecna loterie. Tak to proste je, pokud budes uvazovat o malorazce jako o lovecke zbrani v nouzi je to asi nejlepsi volba ale pro nekoho kdo to fakt umi, to je take jeden z duvodu proc se na lov proste nepouziva ci je zakazana. tak to byt tak asi bylo.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ja bych jen zduraznil to "pro rozpadlika". Proste nouzova obrana tak do 100 m (idealne podporena glockem v konverzi) pripadne si "ulovit" nejakou malou havet k veceri. Pokud nehodlate poradat v ramci PA vesnice hon na prasata, tak Hyde uvedene spekulace o cerne nebo vysoke povazuji za ryze akademicke. Na uteku nebudu lovit prase...
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
mareczech1911
Příspěvky: 18
Registrován: 10.03.2015 9:57

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od mareczech1911 »

Lopus - V něčem s tebou souhlasím v něčem ne. Mám jiné zkušenosti. Btw jinak jsem našel na internetu zprávu, že kdosi kdysi v USA byl střelen 22lr do hlavy a přežil - když si to vygooglíš, tak to možná najdeš. Nějakej chlap strelil z okna souseda do hlavy a přežil.. Pak jsem taky kdesi našel fotky prostřelených sobích hlav z 22lr . To si holt člověk nevybere.

Nicotinick - máš pravdu, 200 metru je už hodně ale energii střely (80joulu) bych jaksi nezatracoval. Např. 6,35 Br. se svými cca. 80 jouli na ustí se používala v mnoha akcích - např. kdysi Jeden lampasák na Slovensku nějakou ČZetou v ráži 6,35 usmrtil jednou ránou jakéhosi zloděje, kterej zdrhal. Schytal to do srdce a bylo po něm. Vím, že 6,35 je jiná než 5,5 , ale něco to do sebe má.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Lupus »

Založit argumentaci na výjimkách ze statistik mi přijde ne zrovna přesvědčivé. Taky je zaznamenaných pár sebevražd r. 6,38 Br, kde projektil lebku neprostřelil, ačkoliv bylo ústí hlavně přiloženo k hlavě. To taky neukazuje na to, že tou ráží nejde někoho zabít. Při lovu si ale musíš uvědomit, že konkrétně hlava zvířete je pořád v pohybu a ta letální oblast s tenkou kostí je relativně malá. Excelentní střelec na 50 m s tím může obstojně lovit, mluvit ale o ideálu je hodně nadnesené.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od tygrsdrakem »

Pánové, kontrolní otázka: Jelikož jsem byl celý rok hodný, začínám přemýšlet, že bych si ke svému G19* pořídil nějakou druhou zbraň. Samozřejmě hledisko rozpadlické použitelnosti / nositelnosti je klíčové. Mou strategií je mít jednu ráži "těžkou a výkonnou" a jednu ráži co možná nejlehčí, ve velkém množství. Po přečtení mnoha internetů na téma "účinnost střeliva .22 LR" jsem už už sáhl po Coverem pozitivně hodnocené SW MP 15-22. LEČ! Dnes jsem se dopustil výpočtu ve snaze srovnat zvolenou variantu se druhou nejlepší. Z výpočtu plyne, že náboj ráže 7,65 Br. je víc než dvakrát tak těžký než náboj .22 LR => cca poloviční množství střeliva na 1 kg hmotnosti. Ale vezmu-li v úvahu hmotnost zbraní, pak se do 4 kg (plus mínus) vejde buď:
1) SW MP 15-22 (2500 g) + 450 ks .22 LR (á 3,33 g), nebo
2) Sa vz. 61 (1280 g) + 360 ks r. 7,65 Br. (á 7,7 g).

Vzhledem k tomu, že teď už ten rozdíl v počtu nábojů není tak zásadní, zajímá mě, co jestli by volba 2) dávala smysl. Nezískám kombinací ráže 9x19 a 7,65 Br. dvě ráže podobných vlastností?

Díky :)

* ke G19 výhledově plánuji KPOS
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Nicotinick »

SW MP 15-22 je bezesporu slušná malorajda...ale pořád je to AR 15 postavená kolem .22LR ;)...aby byla co nejpodobnější AR15. Pro bug-out IMHO zbytečně velká, členitá, s moc vyčnívajícím zásobníkem ...celkem demaskující.

Pokud samonabíječku, spíš bych šel cestou nějakého take-downu, nebo Ruger 10/22, Rem 597 se sklopkou...sbalitelná do malého pouzdra na batohu apod.
Vzhledem k variabilitě použití a variabilitě střeliva , možností osazení puškohledu atd. bych určitě dal přednost malorážce než Scorpionu.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Argonaut »

Cena malorážného střeliva je vůči 7,65 zhruba třetinová. Není tedy problém nasyslit za rozumné peníze i velmi kvalitní munici. Jednu nevýhodu ale .22 má. nelze přebíjet a kule je utěsněná poměrně lehce, takže, alespoň z mé zkušenosti, v případě vlhkého prostředí bude hodně selhačů.
GaN
Příspěvky: 31
Registrován: 12.12.2013 14:14

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od GaN »

Je potřeba také zvážit strmou balistiku .22 LR. Myslím, že taková "krátká, typově Drulov/ThompsonContender" pistole s hlavní ca 8-12'' je bezvadná na lov velmi drobné zvěře na 15-35m (pokud nechci nosit brokovnici a těžké, objemné náboje). Dlouhá malorážka je spíše sportovní a zábavná záležitost vzhledem k určení "jen" na 50m (propad střely). Výkon náboje .22LR od hlavně délky ca 7'' stoupá už jen pozvolně. Balistika 9mm Luger z krátké hlavně je velmi podobná s .22 LR z dlouhé malorážky. Navíc 22LR zdražila a vzhledem k účinku a kvalitě není 9mm Luger až tak rozdílně drahý. Pokud univerzální dlouhou na lov a obranu pak asi .223 rem v AR-15. Zde vadí jedině sluníčková budoucnost a její dopad na AR15. Pak bych přemýšlel k návratu do dob pákovek - střelba z Marlin 336 nábojem 30-30 je rychlá, účinná a dostatečně přesná (a zábavná) nebo CZ527 carbine v jedné z nabízených ráží. Myslím, že jedna dlouhá je více než dostatečná. Pistole 9mm Luger je myslím samozřejmým základem (po prutu, sekyře, noži či kuši).
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Nicotinick »

Jednak sis zřejmě nepřečetl název vlákna a sorry, ale spousta tvých názorů v tomhle příspěvku nemá oporu v realitě, existuje více než jeden druh náboje 9 Luger a více než jeden druh .22LR. :roll:
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět