Čištění a konzervace zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od štaflík »

Nebo si pořiď vytěrák s tyčkou potaženou mosazí (lepší) či plastem. Pak neublížíš ničemu.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od K4cer »

Štaflík mě přivedl na nápad vobalit tyčku vytěráku plastovou hadičkou, která se používá na vedení vzduchu na náklaďácích (nebo, koneckonců jakoukoli plastovou hadičkou, třeba brčkem). Je to hladký a pevný plast, k dostání v průměrech od 4mm do asi 12mm, dokonce v různejch barvách. Dá se to koupit v prodejně ND na náklaďáky a nestojí to nic - což by mohla být jednodušší a levnější varianta než shánět za drahý peníze poplastovaný vytěráky.
V případě např. kartáčku, kterej má na jednom konci štětiny a na druhým voko, by šlo proříznout podélně onu hadičku a tak ji nasadit (ta na vzduch je dost silná, takže bude držet i proříznutá), než ustříhnout voko a pak jej nějak nahrazovat.
Já to takle teda nemám, ale myslím že by to bylo funkční a příležitostně to vyzkouším.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 855
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od malajizva »

v Bauhausu koupíš smršťovací bužírka - v elektropotřebách - prodávají je po 1m.
při zahřátí se smrští a pevně obalí- drží tyčku.
například:
http://www.elima.cz/obchod/spotrebni-ma ... 9_973.html
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od K4cer »

Smršťovací bužírka by taky fungovala, ale asi jen krátkodobě, je měkká a v místě dotyku s hranou ústí se vomr..totiž, poškodí. Ta na vzduch je právě velmi odolná oděru, je to nějakej tvrdej polyetylén, nevím přesně.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Nicotinick »

Trace píše:Zdravím, mám dotaz k čištění.

Slyšel jsem, že pokud čistím od ústí hlavně směrem k nábojové komoře, mohu poškodit zahrdlení. Mohu si tímto způsobem poškodit zahrdlení i obyčejným bavlněným hadrem? Může dojít k poškození zahrdlení, pokud hadr není přesně v ose s hlavní (trochu se tře o zahrdlení/konec hlavně)?
Už jsme si ujasnili, že se jedná o ústí, jen jsi nenapsal o jakou zbraň se jedná. Asi nejlepší vynález za posledních x let je Hoppe's Bore Snake...lidově zvaný had. Levné, jednoduché, účinné, téměř nezničitelné...po dlouholetých zkušenostech doporučuji spíše originál, čínské napodobeniny mívají dost nekvalitní zatkaný mosazný kartáč. Tady je fakt jedno ze které strany to čistíš. Super pro samonabíječky, pistole, brokovnice....u dlouhých přesných zbraní to už chce kvalitní vytěrákovou tyč ( Dewey, Tipton) a kvalitní trny.

Jinak jsem potkal pár zapřísáhlých "dodržovačů zadopředního směru čištění ", "bužírkových mágů", zasvěceně rozebírajících rozdíly chemického složení Breake Free CLP nebo Ballistolu a jejich blahodárnému působení na čistotu vývrtu pistole......aby se ukázalo, že v rámci úspor střílejí Limití střely s ocelovým pláštěm, až se od hlavně jiskřilo... :)


Obecně to ale samozřejmě platí..čistit od komory k ústí.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od PetrNovak72 »

nejsem mág, ale prostě čistím odzadu:-) vyjímka je bubínek, ale tam si pohlídáš cpaní sajrajtu do mechanismu tím že tam do vyklopenýho místa dáš hadr:-)

kombinuju šnůru (brokovnice, kulovnice hned po výstřelu nebo při nepřízni počasí venku - 4 hodiny na mrazu-dešti a přechody...)

jinak potom samozřejmě tyč, trny, patche... a jedu jen CLP...

jestli je to teda magický tak to se omlouvám, mě to přijde jako takovej základ "slušnýho čištění":-)
(nejsem takovej ten zastánce ruského style :-) - aneb jeden kolega když jsme to řešili.. čistí jen 1x ročně - poprvý před střelnicí... a pak zase na jaře:-)
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od opavak »

Na samonabíjecí pušky(i SVD), pistole, brokovnice a revolvery používám už roky prakticky stejný čistící vercajk a prostředky:
- Balistol nebo Brunox
- mosazný kartáč
- kartáček na zuby
- mosazný Pi kartáček 9mm (přehnutý napůl - k čištění plynových násadců)
- Boresnake (podle ráže)
- uchošťoury
- ocelový pistolový vytěrák (vz.82)
- hadr (nejraději stará prostěradla nebo trika)
- stlačený vzduch (k vyfoukání nečistot a oleje - především u SA61)
- občas vřelou vodu a saponát
Tak samo se to dá použít i na preciznější očistu mechanických částí horského kola :D
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
archandel22
Příspěvky: 132
Registrován: 07.09.2014 9:57

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od archandel22 »

Ja pouzivam: Break free CLP, hady dle raze, uchostoury, skaldaci vyterak s mosaznym kartackem a bodcem pro patche, save hadry, chemii na usazeniny a kartacky na cisteni dymek perfektne s nimi vypocuju kanalek v hlavni u kosy i Svd. :)
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od PetrNovak72 »

to už nefungujou cigára a tkaničky?:-) při ceně dýmkařskýho čištění je se to trochu prodraží ne?:-)

já sem taky dřív používal kde co, nějak se to vykrystalizovalo(mám to jednodušší že samo-bíječky mám pouze krátký..)

na čištění a mazání CLP, šnůry a potom trny, kartáče a tipton karbon tyč.. uchoštoury a hadříky samozřejmostí..
samozřejmě čpavek na "heavy duty" .. a mpro7 kdybych náhodou konzervoval na déle než měsíc hlaveň..

odboural jsem wd, konkor, balistoly a jiný srač.... měl sem toho plný kufr a střídal to jak ponožky:-)
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Trace »

Jakým způsobem čistíte zbraň po střílení obyčejným celopláštěm? Stačí do několika hodin po návratu ze střelnice vytřít hlaveň hadrem s WD 40, nebo jsou potřeba ještě kartáče? Stačí ten nylonový?
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od herman »

Jaký máš lauf? Co ti stačí na tvrdochromu ti nestačí na běžné oceli.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od viktor »

uvodni clanek supr.
Jinak jsem se zas po vsem moznym vratil ke konkoru 101. mazu s tim skoro vse tak i zbrane. jinak snuru skoro na vse vcetne kratkych, je to pohodlny. Zubni kartáček po bejvalce, je fakt kvalitni a slouží uz docela dlouho. myslim ze je to curaprox proste na zbrane to nej. jinyk si myslim ze brake free mi tak trosku rozezral plastove strenky na jedne pi, ale mozna to byla shoda okolnosti.
At jsem pouzival lecost tak to bylo tak nejak v konecnem vysledku stejne. Zalezelo spise na zbrani. například ZH rezlo neustale stejne uspesne, stacila rosa. A treba CZ 75 to bylo uplne jedno.
Nevim do jake miry je strela moc v kontaktu s mazadly ci konzervanty při prvnim vystrelu. Sttrea v hlavni zas tak moc netesni a je do jiste miry obtekana pracovymi plyny, které muzou vyvrtt do jiste miry očistit ještě ored strelou.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od PetrNovak72 »

odkážu tě na střelce co řeší "přesnost".. před střelbou se klidně protahuje do sucha(lihem třeba) aby se to odmastilo, případně se řeší "odmaštovací rána"...

někdo má fyzicky dokázáno že první rána jde prostě jinam (třeba o 2cm..?..) někdo tvrdí že ne..

to že spaliny to vyčistí kolem střely a dopředu, to je hustá teorie, tu ještě neznám:-)

já mám zbraně po vyčištění lehce protažené patchem kde je CLP (jako krátkodobá konzervace), když jdu ven, tak to protáhnu 2-3x patchem do sucha... zabere to minutu a mám vyzkoušeno že to vyčištěné chodí dobře dle optiky.... tak proč tam nechávat film... první rána se počítá:-)
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Trace »

herman píše:Jaký máš lauf? Co ti stačí na tvrdochromu ti nestačí na běžné oceli.
Mám cz 83 9mm Browning. Hlaveň je drážkovaná, zrcadlová a netuším, jestli se jedná o tvrdochrom či ne. Jak to poznám? Nikde jsem o tom nenašel info (vím, že tvrdochrom má cz 83 v ráži Makarov).
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od viktor »

husta teorie? ale ne, to je prece znama věc. Si nekde najdi, odkazu je plno jak vypada vystrel z hlavne v zaberu vysokorychlostni kamerou. napred jde stlaceny vzduch, pak v oblaku spalin strela, pak hodne moc spalin a pak nic ..
jj stav hlavne před vystrelem je ovlivňující faktor. jasne o tom není pochyb, otázka je jak moc. když například vycistis malorážku tak prvních 20 - 30 ran neber moc vazne. myslim pusku a trochu presnejsi strelbu, jinak to neres.
jj znam taky takove pripady super cisteni, super udrzby a vůbec, hadrik a na tohle, hadrik B na tamtu zahadne kapaliny a roztoky . osobe nevim nemam na to názor, jen ten ze to proste nepouzivam. Taky jsem se potkal na strelnici s jednim mel opakovačku s optikou na dvojnozce, kufr plny vseho mozneho, takovou peci nemá ani moje motorka, vic kosmetiky nez ma pritelkyne, mel jsem L1A1 z predpazbi hulil spaleny konkor a výsledky byly tak nejak docela srovantelne, tak ti nevim
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od PetrNovak72 »

:-) mě to z malorážky líta tak nějak dle střeliva.. kolikrát když zkouším střelivo tak nastřílím prvních 50 ran lépe než 100-200 ran:-) ale to je rukama:-)) protože od prvních ran nic nečekám tak je to na pohodu:-)

taky sem si prošel hyper-cleaning obdobím, ale pak to zredukoval na základ:-) dokud si nebudu hrát na Shivu tak to myslím stačí, na to moje plácání 50-300 metrů, v reálu nejdu přes 150... (radši jistota...)
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od des »

viktor píše: Taky jsem se potkal na strelnici s jednim mel opakovačku s optikou na dvojnozce, kufr plny vseho mozneho, takovou peci nemá ani moje motorka, vic kosmetiky nez ma pritelkyne, mel jsem L1A1 z predpazbi hulil spaleny konkor a výsledky byly tak nejak docela srovantelne, tak ti nevim
viktor

esli sa to skutočne stalo a neni to zas literární nadsázka, tak snad i ty chápeš že to nebolo díky konkoru a L1A1, ale navzdory tomu ;)

k veci: hlavne pištolí čistím cifom a plastovou kefkou, ostatné brunox.
rámy G raz za čas teplou vodou s nejakým saponátom, žena mi nedovolí dat to do myčky
na gloky a práškované čízy to stači, na tú malú brynýrovanú mrchu budem muset kúpit nejaký fajnovejši olejíček. stačí pár hodín v pocket holstri a lišák je tam :evil:
nemóže íst karta furt...
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Trace »

Zpet k me puvodni otazce. Cim cistit po strileni pouze celoplastem hlaven CZ 83 9Br? Staci protahnout hlaven hadrem s WD 40, nebo je potreba neco dalsi, pripadne co (jake kartace)? Nechci cistit nejak fanaticky, potreboval bych jen vedet rozumny postup. Melo by se cistit vzdy po kazdem strileni, nebo staci jednou za nekolik navstev strelnice?
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 855
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od malajizva »

prosím pročti si vlákno, všechno tu je. :(
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od viktor »

pro trace,
osobne bych postupovam takto ( delam to uz leta a asi to i funguje )
kup si KONKOR ve spreji, maj ho skoro v kazde poradne drogerii, pumpe skoro všude,
potom snuru 9mm/38 nebo jak je to znaceny, proste reknu snuru na 9 pistoli prodavac uz bude vedet.
Před strelbou protahni hlaven jednou snurou od smerem od komory k usti at ji zbavíš prachu a jiného bordelu. Po strelbe z PI vyhazej naboje, strc do ni zasobnik, zaver v predni poloze, nastrikej davku konkoru zepředu do laufu a dej si cigaro. Az to v klidu vykouris, nebo za cca 5 min, pi rozeber, nastrikej trosku konkoru na kartace na snure, ty jen tak neprehlednes a staci bohate 3 x protáhnout lahfem. pak vem hadrem zbytek Pi a zas to sloz. kdz to chces nosit tak skoro do sucha, trosku tam na tom stejne zustane. Když ji chces zas vrazit v tichu do krabice tak ji poradne zas prostrikej az z ni potece olej a lupni do krabice jak je. Pak samozrejme před strelbou vytrit.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět