Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

Odlitek upravený frézováním = frézovaný, řekl bych. Vždycky frézuješ z nějakého odlitku.
A proč je to blbost?
Protože je to zbytečně komplikované, kinematicky naprd (místo pohybu v ose hlavně a postupně bržděného rotací ti tam mlátí závora nahoru a dolu) a výrobně nesrovnatelně náročnější, než AK. Rozeber si AK a Sa a porovnej počet součástek a jejich namáhanost a výrobní náročnost. Třeba ta závora dostává hrozně zabrat. A že je Sa spolehlivá? No je, protože je vyrobená velmi pracně a v mírové kvalitě, v malé serii a z drahých materiálů (aniž by z toho byl jediný benefit). Než vyrobíš jednu Kosu, máš hotový tři Kalachy a ty přitom nebudou z titulu zamykání, ani o zlomek % horší, naopak. K tomu tohle zamykání musíš narvat do drahého a těžkého rámu, protože de facto zamykáš do rámu. U AK (AR, M1, M14...) zamykáš k hlavni, resp. k tomu kousíčku u hlavně. U AK k sobě musí dobře pasovat jen dva díly. A jak píše mukl - i když má AK méně dílů, ještě jich polovinu můžeš vyházet a furt to bude střílet. Sa má zamykání jako Lehký kulomet vz. 26 či Stgw 44. Mimochodem i proto mi přijde jako blbost tvrdit, že AK byl inspirován Sturmgewehrem. Má blíž k M-1 Carbine.
Za mě má Kosa jediné výhody a to je střelecká pohotovost, kterou z nějakého důvodu Rusové nechtěli. Ale dá se dobastlit.
Nicméně výhoda toho, že můžeš mít novou či uloženkovou zbraň, že na to není problém dát optiku či kolimátor (protože se tomu neotvírá půlka kvéru), že to má lepší spoušť a prostě v extrému to je jednodušší, spolehlivější, odolnější a opravitelnější (co na AK nevyrobí každý vesnický nástrojář?) to pro mě vyváží. Druhou výhodu Kosy vidím v tom, že se mi lépe rozbírá (ale v poli radší budu rozebírat AK, protože se mi rozpadne na méně dílů, které bych mohl hledat) a lépe se čistí plynový násadec (resp. spoj do hlavně) než u AK-74 či Tantalu či Berylu, protože tam je kolmo a blbě se tam strkají čistítka.
Měl jsem Kosu, měl jsem jí rád a v době, kdy byly v slušné kvalitě a opotřebení za nějakých pět tisíc, to byl skvělý kauf, pokud se člověk nepustil do tunění.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od viktor »

dily na kosu byly vyrobeny a dovolim si podotknou jeste jsou, vyrabeny presnym litim a moc veci se tam uz neobrabi.. ale budiz. ze je nekde prostor pro tuning, to znamena, ze je to vyrobene blbe. Mozna spatna zprava pro propadliky tuningu, ale je to tak. Kosu vybalis z bedny, sundas nanos konzervace a na 300 metru musis sundat figuru a je jedno jestli davkou ci jednotlivejma. Pokud ne je neco spatne a neni to zrovna kosa. Pokud na 100m nenastrilis z 10 ran mene nez 90 tak se do tuningu vubec nepoustej, nema to smysl :-)) kasli na tuning a zacni trenovat :-)).
stw melo zamykani vykyvem a ne zavorou. Kosa tam na tu soucastku jaksi navic. :-))
Vyhoda "zastaraleho" zaveru kosy je jedna. Otevrene nabojiste a robustnost konstrukce. Coz ma sve vyhody. Ale celkem fakt resite ptakoviny. Zas ptakovin je kolem vsude plno...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od mukl »

Kolegové, já tomu sice nerozumím, ale nemůže být rám Sa58 spíše VÝKOVEK! opracovaný frézováním ? Vždycky jsem si to myslel. Odlitek? Litina? To mi přijde divné. Ale nechci se hádat...Chtělo by to nějakého technologa z CZUB. SKS je úplně jasná. Ta patří do každé rodiny. Ten kdo ji ale nedej bože vyjme z toho krásného dřeva a přepažbí to do plastu, nebo do nějaké myslivecké příšernosti a odstraní nožový bodák, by měl dostat tučnou pokutu od Ministerstva kultury :idea:
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od viktor »

kdyz tom unerozumis tak proc to pises ? :D odlitek neznamena ze to je z litiny ,,, smarja tahle spolecnost je vazne v rozpadu...jestli chces tak ti presne popisu jak se takova vec dela, ale obavam se, ze by to bylo naprosto zbytecne...
proste ber za fakt ze to je odlitek vyrobeny tvz presnym litim.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

Odlitek byl pak ale na řadě míst frézován, nepletu-li se.
Otevřené nábojiště je nevýhoda. Vadí to montáži a může se tam dostat bordel (větvičky, záclona...). Teoretiky je nižší riziko seknutí hilzny, reálné je to jedno. Normálně řešené výhozné okénko spolehlivost nesnižuje. Nerozumím té robustnosti kontrukce. U AK je to znak primitivsmu a tady výhoda? A v čem je robustnější sestava rám, nosič závorníku, píst+zpruha, závorník a závora a uderník vs. píst v kuse s nosičem závorníku a závorníkem? Je to spolehlivější než AK? Je to kultivovanější než AK? Je to výrobně méně náročné než AK?
A ano, vlákno je na jednu stranu zbytečné, na druhou může někomu pomoci při rozhodování a za třetí je to sranda vlákno určené k zábavě.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od des »

mne zas príde jako blbost tvrdit, že je blbost tvrdit, že AK byl inspirován Sturmgewehrem. :mrgreen:
mukl: odlitek prekvapivo nemusí byt z litiny
posledných pár stránok je debata hodne emo a rácio sa vytratilo. a pritom to neni až tak zložité 8-)
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

AK byl inspirován lecčíms, ale prostě mi přijde, že se všude opisuje to s tím Sturmgewehrem. A to je blbost, protože střeva AK mají podstatně blíž Baby Garandu, než Schmeisserovu dítku. Holt tam jen není to dřevo a klasické pažbení
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od des »

na střeva serepes ;)
celkový koncept z pohladu vlastností a použitia je určite podobnejši s stg jak s m1c
nemóže íst karta furt...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od viktor »

k zabave ? tak to beru. no ja to beru asi takle, cela VS mela ruzne verze Ak lisilo se to v blbinach. jen my jsme sli svoji cestou a nebyla zas tak spatna. Dokazali jsme uprostred silne unifikace Ak vytvorit neco co je sice podobne ale jinak uplne jine a presto skoro stejne spolehlive a funkcni jako legenda Ak. Jestli je lepsi tocit co kejvat to je v podstate uplne jedno, hlavni je ze to funguje. Troufam si tvrdit ze naprosta vetsina lidi z ulice nepozna rozdil, tj, stejne se netrefi. Bylo jich vyrobeno ve srovnani s Ak zlomek, presto je to znama a celkem oblibena zbran ktera je i 58 letech naprosto funkcni a nebezpecna a troufam si tvrdit stejne nebezpecna jako jine vytvory. Jo pokud budu chtit sportovni pusku tak si poridim neco z rodiny AR, nejlepe pocestenou verzi VAR. protozee ma na rozdil od originalu pist a tak je zaver porad cistej a ne hromada smiru. perfektne se to drzi jak vsechny AR a hodne dobre se z toho strili a budes pravdepodobne na tom lepe nez treba s kosou. JInak tam kde jsem byl tak jsme 1 a 1/2 roku nevylez z baraku jinak nez z kosou a 40 naboji v kazdem pocasi , kazdy mesic strelby a porad to fungovalo a fungovalo a fungovalo. Ale sam ji nemam. ani AK, ani AR :-)) mam FAL :-))
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

Na argument serepes nemám protiargument. Zkus se zamyslet, čím by se lišila přepažbená M1c od AK-47 či Stg44 z hlediska vlastností a použití.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

Viktor - no a vidíš. FN FAL je ještě starší a nebezpečnější flinta, než Sa-58. :D
Racionálně - po deseti, jedenácti letech od objevení se AK jsme za použití podstatně náročnějších technologií, více člověkohodin a větší spotřeby materiálu dokázali vyrobit pušku, která je srovnatelná s AK. To zas taková hitparáda není. A pouhých 5 let po Sa58 se objevuje M 16, která je moderní dosud... Trochu skromnosti a soudnosti a méně ega.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od viktor »

no pouziti je jednoduche, je to proste vyrobene a urcene pro zabijeni lidi
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od JOBU »

Štaflik,ohľadom 'zbytočnej' robustnosti- však prejdi s trošku väčším autom po kose a po plechovom kalachu,pak napíš z čoho sa ti (ne)podarilo vystreliť.A k obyčajnej M16,ktorá bola,a vlastne je moderná dodnes,by sa vedeli vyjadriť veteráni z vietnamu,ale vlastne aj z afganistanu,čo s ňou dokáže urobiť troška blata,piesku a vody.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

JOBU-na betoně to neustojí ani jedna, v měkkém terénu sázím na AK. Jednoznačně.
AR - jo, je tak mizerná, že na ní přešla půlka planety a dosud nebyla úspěšně nahrazena.
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Cep »

Jak je to s nakopáváním nábojnic? AK nakopává (všechny AK ? Galil?)
Co Sa 58? (už je to dlouho, co jsem z něho střílel...)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

AK nakopávají všechny. Dokonce i Dragunov. Tedy pokud myslíš nakopáváním ťupku na krčku hilzny. Jde to srovnat, ale neznám nikoho, kdo by pro Kalacha či Kosu přebíjel.
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Cep »

Dík. Tak zatím je všeho dost, tak co přebíjet..
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od viktor »

jj stafliku, co je z us je vzdy supr a moderni ( no drtivou vetsinu toho se stejne vyrabi v cine ) pripominas mi kluky z poslednich zavodu, vse us, snad i slipy, proste kulickari, prijeli, poznamky ke kose typu "muzeum" a podobne, a zas hned odjeli, protoze je prestrilel i ten posledni dedek co tam byl... rikal ze o zbrani to neni, vsechny zminene kosa, AK, AR jsou dobre zbrane, horsi je to s tim co je drzi a to je podstatne. v posledni dobe mam spoise pocit ze moderni zbran je takova co ma zabudovane gps a primou linku na facebook. :D
prebijet 7,62 x 39 nema smysl, komponenty jsou drazssi nez hotovy zcivilneny vojensky naboje. Snad mimo myslivosti ale tato raze u myslivcu asi moc neni, a i kdyby byla moc toho nevystilej. Pro Dragunov to smysl ma, protoze original vojenske pro svd asi moc nejsou, nevim. Proste kdybych mel svd tak zacnu prebijet. :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

Viktore, trochu mi přijde, že máš problém se čtením.
Já tu píši o AK, tak si zkus zjistit, odkud AK je, ju?
A píši o tom, že je fuk, že AK deformuje hilzny (navíc je to řešitelné, kdyby náhodou někdo chtěl přebíjet 7.62x39, 5.45x39 nebo berdanové 7.62x54R :D ).

Jako ideologický zápal máš slušný, ale zkus nejdřív číst, k čemu se vyjadřuješ.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Chorche »

AR nemá sklopku :mrgreen: A máte to :D
Odpovědět