"Moderní" Lever action

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od lagardere »

Nevím, jestli jsem tady v tomto vlákně našel odpověď na moje dilema. Chci si koupit LA pušku, o tom jakou mám zhruba tak představu (modely 1860, 1866, 1873). Co si nemůžu rozhodnout je ráže. V první řadě bych to rád na vraždění papíru, samozřejmě na obranu domova a rád bych, aby se to dalo co nejlíp přebít a za rozumné peníze. Potřebuji, aby komponenty pro přebití bylo normálně sehnatelné. Na střelnici ji chci nosit často a slušně vytěžovat.

Co jsem si vybral:
38sp – k této ráži se kloním co nejméně, malý stop efekt, ale na druhou stranu sehnatelná v každém krámě, dobře se přebíjí. Otázkou je, zda by LA puška snesla 38spec +P.
357mag – dobře se shání, slušný stop efekt, dobře se přebíjí. Nemám vůbec ponětí, zda by puška snesla vyšší laborace.
44mag – jako 357, ale o fous výkonnější, dobře se přebíjí. Ale vzhledem, jaké chci modely, tak tato ráže mě vypadává.
45LC – pro mě docela neznámá, ale docela mě láká. Ve Zbraní Dave mě ji doporučovaly. Takový létající knedlík.
Všechny výše vypsané se dají velmi slušně kombinovat s revolverem.
44-40 WIN, 44-90 apod. – to je pro mě úplně neznámá, nevím, jak by se to dalo přebíjet a za kolik a zda je to rozumné jít do těchto ráží. Bojím se vyšších nákladů za přebíjení.

Možná se mě někdo bude smát, ale jako kluk jsem byl milovníkem mayovek a miluji westerny. Pro mě to bude mít přidanou hodnotu a částečně sentiment. Na závody to zatím nevidím.

Ještě, zda by mě mohl poradit někdo zkušený - hraje velkou rolí u těchto ráží délka hlavně, nebo si vystačím s 20"?

Na delší vzdálenost mám 308, (tady někde by mohla být LA puška), na kratší MP5, pistoli, nůž, kámen a ruce. :twisted:

Děkuji za přínosné odpovědi. :yes
Vae victis. Molón labe!
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Strelec45 »

Já teda LA nemám, ale westernové revolvery mám v .45 LC. Je to původní ráže, opravdu se dobře přebíjí a navíc mám v tom i revolverovou karabinu. ;) Jestli si to chceš zkusit, můžeme se domluvit... A možná bych pustil jeden revolver v .45 LC ( Uberti - Remington ) se 7,5 " hlavní. Přebíjení je v podstatě stejné s .45 ACP, jen jiné délkové rozměry.
Pokud jsi na novější ráže ráže a je ti fuck, jestli je to "autentické", tak bych šel do .44 Mag. Laboraci si uděláš sám, jakou chceš slabou, silnou, černý prach, to je na tobě. A revolvery v tom jsou samo taky, westernové i takový SW 29, potažmo 629... :mrgreen:
Nebo pak extrémnější .45 - 70 Gow. až 110. to už můžeš na tatanky. :lol: ( jseš milovník westernů, tak víš co je to za zvířátko ;) )
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od lagardere »

Tatankami nazývám své pomalu chápající kolegy, ale pravdou je, zda neurážím to hezké zvířátko. :D Costnera mám rád, ale víc se mě líbí Eastwood. :D

Revolver zatím nechci a děkuji za možnost vyzkoušení. LA karabinu jsem už jednou měl a ve své mladické nerozvážnosti poslal dál. A stýská se mě.
Vae victis. Molón labe!
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Dancek »

Žádný z uvedených nábojů (kromě 44-40, ale ten byl zaveden až pro model 1873) nebyl používán ve Winchesterovách puškách a karabinách, takže s dobovým nábojem si nemusíš nijak moc lámat hlavu. 38 special, 357 magnum ani 44 magnum ještě neexistovaly a 45 Colt se začal v pákovkách používat až v novodobých replikách.
Za sebe bych volil 357 magnum, ve většině výrobci dovolují střílet i náboje 38 special, přebíjení vychází (snad kromě 38 spec., kam se sype míň prachu) nejlevněji a vyšší energie lze v dlouhé hlavni dosáhnout pomaleji hořícím prachem i bez překročení max. dovoleného taku.
S prachem SP-2 a180 grs jsem z 20“ karabiny dosáhl průměrných 514 m/s, tj. přes 1500 J.
S prachem SP-3 a se158 grs FMJ střelami 529 m/s, tj. asi 1430 J a se 180 grs LFN EPRX 511 m/s, tj. asi 1500 J. Všechny navážky jsou podle nových tabulek, podle starších se lze dostat o dost výš.
Stejně předpokládám, že výkonné navážky brzy opustíš a budeš hledat ty přesné.
mr_tricoder
Příspěvky: 76
Registrován: 25.02.2012 8:26

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od mr_tricoder »

Zdravím, mám SAA 4 a 3\4 v .45LC. Jsem velmi spokojen, přebíjím si sám i odlévám střely.

K těm rážím obecně:
.38 není špatná volba snad jen v případě, že už máš revolver v téhle ráži. Patrony sou nesmrtelny, na plný výkon ti stačí legované olovo. Na výkon +P potřebuješ plašťované střely

.357 dobrá vynikající ráže. Na plný výkon jedině s plášťovanou kulí. Patrony taky vydrži moc přebití

.45 LC patrony snesou mnoho přebití, plný výkon dosáhneš i černým prachem a olovem. S bezdýmým ještě přidáš

.44 win patrony jsou choulostivé na svou délku při přebíjení, jsou tenoučké. Chce žíhat krčky. Plný výkon s černým prachem a olovem. Pro černý prach jednoznačně lepší volba jak .45 LC. Lahvička .44 lépe těsní. Taky winchester nevyráběl svoje pušky na cizí patrony, ale Colt komoroval SAA na winchestry
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Nicotinick »

Souhlas se Strelcem45.

Nejde o to co je sehnatelné (to je při troše snahy téměř všechno) tedy náboje, nábojnice, střely, ale běžně koupitelné, bez nějakého shánění.
Osobně se přikláním k .44 Rem Mag (hned potom .357 Mag) a 20", delší hlaveň je víceméně nevyužitelná.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Strelec45 »

Přátelé nemáte pravdu. Winchester dělal LA původně v .44-40 ( mimo jiných ) a následně .45 Win, což byl v podstatě .45 LC a k tomu vyráběl revolvery v těchto svých rážích. A Colt dělal SAA prvotně na .45 LC a následně .44-40. A TAKY dělal LA (hóóódně podobné :mrgreen: Winchestrovkám) na .45 LC. Pak došlo k "domluvě", že Colt nebude vyrábět pákovky a Winchester revolvery. ;)
Tak asi tak. Dneska se toho mimo Uberti nedá nového moc sehnat. Ještě Martin a Henry, ale ten nemá nabíjecí klapku.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od viktor »

za sebe bych sel zas do 357 mag..
další v poradi by byla 44 rem mag. pak 45 LC a pak uz nic, 44-4O problém s nabojnicema, praskaj atd
44 a další 45 atd.. je to proste moc velky tezky a vůbec,
z drtive vetsiny 357 muze strilet 38
357 muzes nabit jak na vykon 38 pro tercovo us trelbu az jak vyse napsal skoro na 1500 J, nabijel jsem na 1400 J
plus mam revolver v 357, revolver v razi 44, 45 atd je fakt uz dost velkej :-))
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Dancek »

Strelec45: Tak nevím, možná máš pravdu, ale:
Náboj 45 Winchester (shodný s nábojem 45 Colt, ani odlišný) jsem nenašel ani na internetu, ani v literatuře. Nejvíc podobný, který jsem podle názvu našel, je 45 Winchester magnum, což je ale moderní náboj.
O pušce Colt Burgess, kterou máš zřejmě na mysli, jsem našel několik článků, ale ve všech byla uvedena pouze ráž 44-40 Win. Colt nedělal problémy a dohodl se s Winchesterem o zastavení výroby těchto pušek, protože už měl připravenou výrobu pumpy Colt Lightning. Náboj 44-40 patřil v té době k nejoblíbenějším, není tedy nijak divné, že Colt na něj stavěl svoje revolvery, spíš je divné, že jej pro své zbraně nepřejmenoval, jako něteré jiné.
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od lagardere »

Děkuji za postřehy. Asi to na 80% vyhraje 357mag.
Ale neumím to vysvětlit, moc se mě líbí ráže 45LC. Prošel jsem net a není to špatná ráže. Cenově to vychází něco málo přes 10Kč. 8-) :lol:
Díval jsem se na Big Boy, vadí mě tam absence nabíjecí klapky. To přijdu o ten správný požitek. :(
Nedávno jsem byl ve Zbraních Dave a přišlo mě, že tam toho zas tolik neměli. Všechno v rážích 45-40, 45-70, apod.
V modelech 1860, 1866, 1873 je asi jenom Uberti a to jinde než v je Dave nemají. Ještě jsem našel Henry, ale to cenově mimo můj dosah. Bude to asi fuška něco najít. :cry:
Vae victis. Molón labe!
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Strelec45 »

Dancek: https://naboje.org/node/3138#
.45 SaW = .45 SaW Schofield = .45 Colt Gowerment atd. ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Strelec45 »

Hele lagardere, ještě mě napadl Marlin. Tady sice je .44 Mag, ale dělají je i v .45 LC. V .357 nee, ale .30-30. To taky není špatná ráž. Jen na to není revolver, pokud se nepletu. 8-)
https://www.prodej-zbrani.cz/kulovnice/ ... 1276p.html
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od viktor »

mam pakovku Merlina v razi 357 mag, vali se nahore v pouzdre. je to oblibena zbran me pritelkyne a také si z toho rad zastrilim. hazi to do boku a ne nehoru jak winchester ci jeho kopie jako je napr puma. také je merlin stihlejsi. ale asi tak po 100 ranach to chce dotáhnout vsechyny srouby, coz mi winchester nedelal. Asi je proste zalepim a bude pokoj.
jinak supr, presny, lehky a zcela dostatecne silne. Mel jsem v ruce 44 tku a rozdil je znat. Je to proste o dost silnejsi a tezssi.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Dancek »

Strelec45: Asi nemá smysl se dohadovat, ale psal jsi o náboji 45 Winchester a odkaz jsi dal na 45 SW, tak nevím, co si o tom mám myslet ...
Jak už jsem psal, o pušce Colt Burgess, jsem našel několik článků, ale ve všech byla uvedena pouze ráž 44-40 Win. Náboj 45 Colt nepoužíval ani Lightning, asi ne nadarmo bylo jedním ze synonym náboje 44-40 Winchester i 44 Colt Lightning Magazine Rifle. Nebo že by firma Colt, tehdejší experti na reklamu, zapomněli? Zkusím připojit obrázek z knihy p. Dolínka „Zbraně divokého západu“, ale je dost velký a nevím, zda se mi to povede.
Tímto si nejsem moc jistý, ale mám dojem, že jsem někde četl, že tehdejší náboje 45 Colt měly problémy s vytahováním vystřelenách nábojnic z komor opakovaček.
Přebitý 30-30 Winchester bude o hodně dražší než 357 mag. nebo 44 mag., navíc na dělání dír do papíru je zbytečně výkonný. I 38 special přebitý pomalejším prachem je bez překročení max. dovoleného tlaku schopen dát se 158 grs olovem z dlouhé hlavně okolo 1000 J, což se domnívám, že je na obranu domu docela dost.
Přílohy
Scan0001.jpg
TomSmith
Příspěvky: 1275
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od TomSmith »

Ještě přidám jeden úhel pohledu.
Pokud někoho baví western tak časem zcela jistě dospěje ke střelbě černýcm prachem (BP), jako v opravdovém westernu ;)
No a tam vyhrává původní ráže 44-40. Ne žeby .45 LC nešel plnit černým, jde fajn a rány jsou to úchvatné. Problém je ve tvaru nábojnice. Aby se flinta při střelbě černým prachem nezanášela jsou vhodné lahvičkové nábojnice, které v komoře lépe těsní. Při střelbě s BP z LA se u moderních nábojů s rovnou nábojnicí (.45 LC a pod.) zanáší výtah a prostor za komorou, který je pak otravné čistit. Lahvičky jsou v tomto lepší, u .45 LC pak skončíte na shánění měkkých nábojnic nebo na pravidelným žíhání, aby se při výstřelu víc roztáhly a těsnily ... a stejně to moc nefunguje :(
ladaj
Příspěvky: 12
Registrován: 22.05.2013 13:30

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od ladaj »

Když nebudeš řešit stylovost, tak 357 je jasný favorit, dostupné nábojnice a na výběr hromada cenově příznivých střel, přebiješ na "malorážku" i max výkon.

44mag a 45 se budou hůř přebíjet "na plivanec", je to velký kýbl (málo prachu má špatnou konzistenci) a pomalý knedlík bude dost padat, nejlehčí střely lze koupit 200gr (45) nebo 240gr (44), kleště LEE jsou dostupné i pro 160gr (45) nebo 200gr(44).
44: dostupný vysoký výkon, levné nábojnice (lze sehnat za 2kč), kupovaná střela okolo 3kč (LOS, Ares)
45: drahé nábojnice, omezený výkon, výhodou by mohly být levnější kupované střely, třeba aloxovaný Sopr (jestli je kalibrace stejná, jako pro 45ACP)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od viktor »

s tesnenim u 44-40 mas samozrejme pravdu, pro BP je z tohoto hlediska supr, horsi je jsou tak tenke ze bohužel praskaj.. v krcku. pro western supr jinak na houby. když nabijes 356 mag BP tak to také jde, ani se to zas tak moc nezasira, ale není to jaksi moc dobove :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od JenDAG »

To lagardere:
.357 Mag a BP se neboj. Tata ma Win 94AE a BP neni problem ani pro skluzavku ani pro ostatni vnitrnosti.
Jen to chce po strelbe poradne vypocovat a nenechat to tyden lezet.
Az bude teplo tak se muzem sejit na Trebesky strelnici.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Václaf »

,,Třeběšský střelnici,, myslíš tím Mlejnek?
Čechy čechům !!!!!
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od JenDAG »

Odpovědět