Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Strelec45 »

Bodejď. 1911 je 1911. :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od the.marek »

Jinak Drigone musím říct, ze máš zajimavej koncept teda. Kdyby jsi řekl, ze máš 75mu, G26/nějakýho compact, subcompacta a na léto např. G42, Lcp a nosis všechny podle situace, tak to chápu.
Ale mít 3 víceméně stejný kvery, jak velikostne, tak hmotnostne, ktery tocis a nosit malorazku, to mě dává teda smysl absolutně nulovej... :shock:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od krvfx »

Je vidět, že jsi tu skládací verzi neměl v ruce. Ta má normálně plnohodnotný úchop. Na seriózní nošení je to slabá ráže, ale jak píšu, jako záloha nebo do KPZ ideální. Dá se schovat i tam, kde by to nikdo nečekal a na blízko stačí i 22LR. Je to jako derringer, na střelbu "přes stůl". Není ale problém se trefovat i na 15 metrů. Schválně příště zkusím, jak to půjde i na 25.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od devlop »

jedno video vydá za tisíc slov
https://www.youtube.com/watch?v=R9WTwSvDP8s&t=828s
ten NAA revolver zas až takový shit na obranu nebude, dovedu si představit mít toto v KPZ nebo někde v kapse pro strýčka příhodu, nezatracoval bych to.
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od dragon »

Zajímavé je i srovnání 5.6×27 (neboli .22WMR) s civilní 5.7x28 (fiveseven z P90). Ty náboje si jsou hodně podobné.

https://www.youtube.com/watch?v=0N4HVXqE9UA

https://www.youtube.com/watch?v=XmhmtJvLZQU
Draco dormiens nunquam titillandus.
Kivan
Příspěvky: 109
Registrován: 20.10.2016 19:28

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Kivan »

the.marek, proč nulovej?
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od the.marek »

Nosit kver v nejaky KPZce, to jako vazne? To je akorat o to ji ztratit a o pruser.

Jasně ve finále bych to nechtěl koupit ani vzduchovkou, ale nosit ucelne malorazku na sebeobranu je trochu mimo pro ty, kdo to mysli vážně. Nerikam, ze malorazka je slaba a k nicemu, ale její účel je úplně někde jinde.

Ve finále každého, co jeho jest a když chce někdo nosit flusbrok na kukuřici, plynovou nebo naopak desert šavle, či .454 revolver tak klidně, ale nějaký mantinely by to mít mělo. Dá se polemizovat nad velikostí, kapacitou zásobníku a jistou skupinou razi. Každý ma svoje. Nicméně malorazka je opravdu jen vtip. A nechoďte na me nikdo s kecama typu: Lepší malorazka v kapse než .45 v trezoru. Lepší se trefit malorazku, než minout s .45. Nebo tak se postav a já tě střelil, když je to podle tebe ráže na nic. Protože to nejsou arvumenty, ale jenom alibisticky kecy zabednencu ;)
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od mc.ready »

A proto nosím volně za kalhotama i kraťasama tohle. A proč? Protože sem velkej a nikomu nevěřím :twisted:
Přílohy
20170729_133926.jpg
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od dragon »

to the.marek
Ty kvéry jsou si podobný co do ovládání, ale hmotnostně a velikostně se velmi liší.
Makarov je spolehlivá a nositelná zbraň, ale je z nich největší, takže v lehkém oblečení už je vidět a něco váží. PPK je dobrá a nosím ji často, ale ta .22 TPH je prostě kvér, který není nejen vidět, ale ani necítíš, že ho nosíš. Jsou situace, kdy není absolutně vhodné, aby kdokoliv věděl, že máš u sebe zbraň a to mi na beton zaručí jen ta .22.
Jsou dva pohledy na věc, jeden je nosit něco "neviditelného" a druhý je Glock17 nebo cocked and locked 1911. Podle mne je to rozdíl město vs. vesnice. Zkus s tou druhou variantou chodit v obleku do divadla nebo k zákazníkům.
Draco dormiens nunquam titillandus.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od the.marek »

Vím, že je všechno o šatníku, postavě a komfortu. Pokud máš 60kg a tvůj šatník je plný elastického "metro" oblečení, tak chápu, že Makarov v létě nosit nemůžeš. (Byť podle mě i tak můžeš, protože Makarov je placatá, malá a velice dobře nositelná pistolka, vlastní zkušenost). Ale budiž, podle tebe ne, dobrá. Tím pádem bych šel na tvém místě např. do Ruger LCP nebo nějakýho Kelteca (9 brow., 7,65). Ale Jít cestou stejného jednořadého celokovu a ušetřit jen pár gramů a mm mi prostě nedává smysl. I když pominu uzpůsobování šatníků na léto, tak jsem nikdy neměl se svoji průměrnou postavou s nošením čehokoliv žádný problém. Ale nosit malorážku, když je na trhu mnohem více výkonnějších, menších, lehčích variant je podle mě prostě blbost. Pokud by jsi měl jen jednu zbraň, nebo si naopak nechtěl pořizovat další z finančních nebo jiných důvodů, tak to chápu. Ale ta tvoje cesta co jsi popsal je opravdu nesmyslná, ty zbraně se skutečně moc neliší... Nicméně když ti to tak vyhovuje, tak je to tvůj boj, jen reaguji na tvoje příspěvky a založení vlákna ;-).

EDIT: Ono z podstaty věci je každý nošení o nějakým snížení komfortu, i když ta věc má 100g, tak je jasný, že i bez 100g to bude pohodlnější, než s nima. Ale je to všechno o nějakým přístupu a kompromisech. Podle mě plno lidí, co nosí pidi-midi pistolky, tak je nosí jen z jakéhosi důvodu falešného bezpečí. Celkem by mě zajímala statistika, kdyby při modelové situaci všichni ty prdítka použili, jaká by byla procentuelně úspěšnost odvrácení útoku a kolik procentům lidí by skončila na zemi, netrefilo by se, nestihli by ji nahmatat a hromada dalších proměnných... Nejsem zastánce nošení fullsize, ale vocamcad pocamcad. Mimochodem, když cokoliv i G17 prdnes na apendix, tak muzes chodit klidně v cyklistickým dresu a nic videt není, nebo ne o nic vic, nez ta tvoje malorazka. Pak jsou na snadě ještě různé buzna fotbalové žebradla a strasne nenapadne tacticool mošničky, kterých nejsem příznivce už vůbec, ale možná bych se k tomu přiklonil spíš, než tahat malorážku, byt bych to s ni samozrejme koupit nechtel, tak nosit to za ucelem sebeobrany je fakt hodne mimo.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od mc.ready »

Nosím pětašťouru na slepáku a jelikož nejsem 75kg chroust, mám 190 a 115, nevím o ní. Nosit malorážku a vůbec cokoli pod 9Luger na obranu to bych si přišel jako sebevrah :lol: Nicméně proti gustu...Hřbitovy jsou plné optimistu :)
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Matěj »

Taky bych na obranu nešel pod 9L, nosil jsem dlouho G19 a teď s přicházejícím létem mi už přišel docela otravný (chápej rozměrný), tak jsem pořídil navíc G43. Až se ochladí, tak zase přejdu zpátky k 19, přece jen má větší šuple.
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od dragon »

Pánové je zajímavé, že u pistolí všichni obhajují velké ráže a u PDW a útočných pušek je přitom opačný trend.
Ráže 5.6 (.22), 5.7, 5.56, 5.45, 5.8 atd.
Všechno to jsou "malorážky". Já vím, teď budete vyprávět o tom jak jsou to jiné střely, které se začnou otáčet po nárazu do těla apod. Houby, většina vojenských střel je dělána jako průbojná a tudíž skrz vás jen proletí, to už .22LR se bude víc otáčet, protože má menší energii. Podle vaší teorie by byla použitená jen .50BMG a ruská 9x39.
Já neříkám, že .22LR je boží kalibr a že bych tím chtěl zastavovat útočící brazilskou filu, ale že je to kalibr použitelný a dlouhodobě ověřený. Na nošení do města v případě mírové situace je OK. V případě hrozícího průšvihu si vezmu devítku a bude mi ukradený jestli mi to dělá bouli pod sakem, ale chodit ráno pro rohlíky s kilovou pětačtyřicítkou mi přijde paranoidní.
Draco dormiens nunquam titillandus.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Atrop »

Ale srovnavat 22LR a třeba 5.56 je celkem zcestný protože 5.56 i z nejkratší hlavně bude mít daleko vyšší rychlost a energii nez nejnadupanejší 22 z dvoumetrove hlavně. A navíc nejde jen o efektivitu, ale taky o to že náboj s okrajovým zápalem je méně spolehlivej jak středovej zápal.. :roll:
Neobhajuju velké ráže, jsem toho názoru že jde spíš o umístění zásahu. Ale taky nejsem Hit-man abych nosil 22 (jeden krátkej čas tomu tak bylo :oops: ) a spoléhal na headshoty.


Jinak nosím už cca rok a půl G19 v IWB od RH holsters a jsem spokojenej :)
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

drogon: expert na zbrane a terminálnu balistiku se hned pozná.
nemóže íst karta furt...
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od mukl »

Tak nevím..Někdo se asi bojí vystrčit nos z domu bez Desert Eagle za pasem, ale...Před časem byla ve Střelecké revui popsána nějaká třeskutá příhoda z USA, kdy šílený zločinec šel proti policajtovi. Ten do něj nasypal zásobník devítek. I po té
však lump stihl vytasit pistolku cal.22 LR a poldu s ní jedinou ranou na místě zastřelil. Teprve potom sám zemřel....Takže "záleží na tom". Velké ráže jsou fenoménem poslední doby. Předtím policajti a silové složky, aspoň teda v Evropě, "100 let" používaly 7,65Br. Taky si myslím že "malorážka" je lepší, než házet po vraždícím šílenci židle a sklenice. Je to takový kompromis. Nejlepší by samozřejmě bylo chodit po městě s RPG-čkem. Co kdyby zaútočil šílenec v náklaďáku? Ale to jaksi ne vždy lze...
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od the.marek »

To je zase demagogie...

Chtěl jsem tím říct, že když už se mám s nějakým krámem tahat, tak od něho očekávám něco. A to něco by mělo být pokud možno co nejvíc a mělo by mít smysl. Nechápu, proč někdo nosí malorážku, když jsou velikostně/hmotnostně na trhu mnohem vhodnější (nebo minimálně stejně vhodné) a především výkonnější varianty.

Nejde o doby míru a nemíru. Jde o to, že když už se jednou rozhodnu nosit a nosím něco, co na 99,9% nikdy nepoužiju a stejně mě to stojí za to nosit, tak v tom 0,01% případů, kdybych to za ty roky na pár vteřin nedej bože použil chci, aby to mělo smysl, neselhalo, posloužilo a hlavně mělo smysl. Pokud to něco z toho nesplňuje, tak je to celoivotní, mnou již zmiňovaný, jakýsi pocit falešného bezpečí. Každej má ovšem svoji filosofii. Pokud má někdo filosofii nosit malorážku, tak prosím, ale já se tomu směju. Pochopil bych to v ojedinělých případech opravdu skrz velikost k obleku jednou za čas apod. Ale stabilně a celoročně je to opravdu bullshit.

Tadyto tahání, že je na světě případ, kdy to a to zachránilo... Jsem si jistej, že je na světě někde zdokumentovanej i případ, že někoho zachránil zvon na hajzl, kterým se ubránil gangu ostrejch hochů s malorážkama, ale nosit zvon na hajzl rozhodně nezačnu... ;)
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od PetrNovak72 »

dragon, dragon, ty seš pěknej debyl...
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od TREW »

Ohledně účinků nábojů do krátkých palných zbraní při reálném použití v praxi jsem nedávno našel zajímavý článek. Byl na něj odkaz v podobné diskusi jako tady ohledně volby nošení 22 lr na obranu.
http://www.thetruthaboutguns.com/2012/0 ... f-defense/
Odkaz přímo na článek.
https://www.buckeyefirearms.org/node/7866

Závěr není vůbec jednoznačný, ale názor na tvrdá data za deset let si může udělat každý sám.

Osobně jako EDC nosím nejčastěji Ruger LC9s, příjemná plochá pistole, která se mi vejde téměř všude. Ale ani s Berettou 71 si nepřipadám bezbranný ;)
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

marek: k tej velkosti k obleku-TPH rozmery 135mm 95mm 23mm. ZVI Kevin 116mm 95mm 23mm. a 6x22LR vs 6x9mm krátky. ;)
ináč s tým čo píšeš súhlas

mukl: ale no tak... :lol:
nemóže íst karta furt...
Odpovědět