Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Královák »

A teď mně řekněte, kde se bere tolik tupých lidí, co si koupí něco jiného než Glock. Proč ostatní výrobci už to dávno nezabalí a svým zákazníkům to nevysvětlí, že nemohou vyrobit lepší zbraň. Není to narážka, abych rozfoukal nějaký flame, ale řekl bych, že každému vyhovuje něco jiného podle hesla tísíc lidí tisíc chutí a tuším, že něco podobného bylo řečeno i kdysi dávno o zbraních - jen už si nevzpomínám na přesný text a autora. Já jsem např. revolverový typ - nedokážu to vysvětlit, ale prostě revolvery mně sedí. Dobral jsem se k tomu po létech hledání - uznávám výhody Glocku - jinak by ho nepoužívalo tolik ozbrojených sborů ať vojenských či policejních, ale já mám prostě lepší pocit s revolverem než s Glockem - není proto racionální vysvětlení zřejmě emoce.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od viktor »

nejsou :D mam taky revolver sw 586 ve 4 palci, upraveny valec na klipy, takze muzu strilet jak naboje v klipech i vkladane normalne :-) krasnej, cernej a drevenej ještě poctiva práce SW. Je uzasne presnej, da se s tim strilet na 50 m a na 150 m jsem s nim občas strilel na figuru a porad pouzitelny :-)
jenze i když je to ve 4 palci a ne v 6 je to poradnej kus zeleza... i když naboje ve veneckach ti to umozni prebit prakticky stejne rychle jako zasobnik u pistole, je to jen 6 ks je to velke a zachytávači, ne do kapsy...
naboj 357 mag neni zrovna extra na sebeobranu, na to ma prilis velkou stabilitu a prubojnost ( myslim obvykle 150 - 160 gr strely ) samozrejme to lze nabit rychlejma 115gr. strelama coz uz je daleko lepsi..
na strelnici je to king, ale do kapsy je daleko vhodnejsi nejaka mala plastova pistolka ve 9 luger, 40 sw, 45 acp... nez tohle.. tak proto a ještě z mnoha jinych duvodu ...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od koutlosh »

PPK s lehkým rámem v 7,65 kope nepříjemně, ale že by PP nebo CZ83 kopaly více než subkompakt na plnotučnou devítku, to se mi moc nezdá a rozhodně jsem to tak při střelbě nevnímal, lehká střela akceleruje rychleji, je to ostřejší rána, taky závisí jak komu padne pistole do ruky, ale to že je střelba subjektivně nepříjemná neznamená, že to kope víc... ale "optimální EDC" je to jen ve specifických podmínkách a jak pro koho, takže je to jedno..
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od herman »

No u ČZ83 v 7,65 bych asi o nějakém kopání vůbec nemluvil. A to jsem z ní kdysi v práci vystřílel tisíce ran. I když asi nejpříjemnější se mi zdál maďarský FÉG PA63 v 9 Makarovu. Velmi kultivovaná zbraň. Jen ta kapacita, jen 7 včelek.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Matěj »

ČZ 83 v 7,65 soudit nemůžu, ale dost jsem se kdysi nastřílel z tehdy služební ČZ vzor 82 a ta nekopala nějak výrazně ani v 9mm, pravda, že náboje z ruské produkce, kterou jsme k tomu někdy dostali, byly pocitově slabší než naše, ale ani v jednom případě to nebylo nic hrozného.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

koutlosh píše: lehká střela akceleruje rychleji
jak to myslíš?
typická strela náboja 7,65 ja lahšia jak typická strela náboja 9x19 a pri podobnej dĺžke hlavne akceleruje pomalšie a dosahuje nižšiu úsťovú rýchlost
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

Plácáte tady kraviny. Akcelerace je zrychlení měřené m/s². Nic neakceleruje, tedy nezrychluje rychleji, ani pomaleji a už vůbec ne ve vztahu k hmotnosti. V tomto případě bych to viděl na pravý opak akcelerace, tedy na retardaci.
Sorry, ale to se nedalo nevyužít. :devil
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

plácaš kraviny.
ked má strela v komore rýchlost nula a na ústí viac jak nula, tak medzi tým musí zrýchlovat neboli akcelerovat.
tvoja učitelka přírodovědy sa v hrobe obrací :lol:
tu je to OT tak si skús vyguglit vzorček ktorým sa to počita. ;)
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

Mojí učitelce přírodovědy, je nějaká fyzika volná, ale moje učitelka češtiny by v hrobě rotovala kdybych jí napsal že "rychlost zrychluje".
To zaprvé, a zadruhé porovnávat zrychlení střely jen na základě její hmotnosti a přitom ignorovat délku hlavně, vývrt, množství a typ prachu, zaškrcení střely, atd., (tady už možná začínám trochu plácat, protože balistice nerozumím) je jako se s tebou hádat, že moje "octáfka f metle a na hlínách" má větší zrychlení, než tvoje feráry a opomenout, že ty to máš po strop naložený cihlama, za sebou vozejk taky s cihlama a rozjíždíš se do kopce a ještě vyndaváš klíče z kapsy, kdežto já jedu z kopce, mám to fakt krutě voturbený a ještě mě roztlačujou. :wasntme
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

nezrychluje rychlost, zrychluje strela :lol:
ale je pravda že som to nenapísal absolutne jednoznačne a niekdo iný z tej vety mohol pochopit že zrychluje rýchlost, zrychluje komora alebo že zrychluje ústí...

zrýchlenie závisí na úsťovej rýchlosti a dĺžke hlavne
tie ostatné veci vrátane hmotnosti ovplyvňujú tú dosiahnutú rýchlost.
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

koutlosh píše:...akceleruje rychleji...
des píše:...akceleruje pomalšie...
akcelerace = zrychlení
des píše:...zrýchlenie závisí na úsťovej rýchlosti...
Ach bože bože bože. Desy, ty vole, s tebou musí bejt strašná prdel v hospodě tak kolem půlnoci. :rofl
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od krvfx »

Porovnáním dat u běžných nábojů je zrychlení u Lugeru větší než u 7.65. Je-li úsťová rychlost při stejné délce hlavně vyšší, tak je logicky průměrné zrychlení vyšší u rychlejší střely a s hmotností to nemá nic společného.
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od JenDAG »

S hmotnosti strely to samozrejme ma spolecneho hodne a taky s plochou strely, na kterou pusobi tlak spalnych plynu a s tlakem plynu samotnym.
Kdyby jste si z fyziky pro zakladni skoly odnesli jen F=m*a a P=F/S, tak se tu ted nemusite hadat.
JOBU
Příspěvky: 1828
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od JOBU »

A ešte ste zabudli na styčnú plochu strely s hlavňou,hĺbku a stúpanie vývrtu hlavne,to má tiež vplyv.Doporučujem naštudovať Balistiku od Kneuhebla,tam je to popísané "trošku" detailnejšie.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

ehm.
keď sa vystrelí z dvoch pušiek s rovnakou dĺžkou hlavne, a ich strely majú rovnakú úsťovú rýchlost, tak aj (priemerné) zrýchlenie týchto striel je rovnaké.
ano, takéto jednoduché to je.
nezáleží na tom či strely majú rozdielny kaliber a hmotnost, nezáleži na type a stave vývrtu, nezáleží na množstve a type prachu, nezáleží na zaškrtení strely...
na týchto veciach záleži v tom zmysle, že ich kombinácia určuje výslednú rýchlost. ale kedže rýchlosti sú rovnaké, tak je uplne jedno akou kombinácou jednotlivých faktorov boli dosiahnuté

kurvafix ;) :yes
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Fabulous »

Zpět k tématu!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

des píše:...ehm. keď sa vystrelí z dvoch pušiek...
Jasně že vím, jek to myslíš, jenom je to obráceně. Zrychlení nezávisí na úsťové rychlosti, ale úsťová rychlost závisí na zrychlení.
JOBU píše:...ešte ste zabudli na styčnú plochu strely s hlavňou,hĺbku a stúpanie vývrtu hlavne...
to jsem shrnul pod vývrt a jak psal JenDAG
JenDAG píše:...z fyziky pro zakladni skoly...
ten vliv bude mít i spousta dalších proměnných.

Každopádně byla to zábavná hospodská debata, než nám to vrchní zaříz.

Tak k tý optimální EDC zbrani...

...pro mě je optimální G19, ale jak ji nosit, o tom na posledních čtyřech stránkách ani zmínka. Kam s ní s parametry 180 cm, 80 kg, společenský kalhoty a košile, nebo častěji dlouhý džíny a tričko a denně 4 hodiny v autě.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Nicotinick »

Pouzdro s pádlem, ke košili ještě bohužel sako, k tričku ještě případně košili, nejlépe kostkovanou v tmavých barvách na rozbití siluety. Oblečení se přizpůsobuje zbrani. ;)
Naposledy upravil(a) Nicotinick dne 03.08.2017 23:44, celkem upraveno 1 x.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od koutlosh »

Fabíku, vím že navázáním na předchozí debatu budu vypadat, že chci pokračovat v OT, ale píšu to hlavně proto, že z toho vyplývá zajímavý poznatek k tématu samotnému.

Ta záležitost s nárůstem rychlosti střely není tak jednoduchá jednoduše proto, že to zrychlení nemá lineární průběh od '0' po 'úsťová rychlost' - lehčí střela se maximu přiblíží na kratší délce hlavně a pak už přírůstek není tak efektivní, jenže u 9Luger je to naopak. Okolo těch 100mm délky hlavně to začíná teprve dostávat grády...

Když vezmu data z tohoto testu porovnání G26/19/17 - https://www.youtube.com/watch?v=lC_pi_Z_DzU a nacpu je do grafu, pak je vidět, že ač rozdíl délek hlavní je větší mezi G26 a G19, větší rozdíl rychlosti je mezi G19 a G17.

EDIT: obrázek jako odkaz, blbě se to zobrazilo - http://i.imgur.com/QpDBm9A.png

U toho 7,65br by to při stejných délkách hlavně bylo asi naopak, 100mm+ už menší přírůstek rychlosti.

Zajímavé je, jak z toho porovnání vychází G26, který při podobné energii střely, je výrazně kompaktnější... je sice pravda, že je ergonomicky, délkou záměrné a tak přívětivější G19, ale oproti fullsize je to malý rozdíl a přitom ten fullsize z té délky hlavně více vytěží... ten kompakt pak trochu ztrácí smysl, protože je to v obou ohledech horší kompromis (i když je to subjektivní a každému nakonec sedne něco jiného)...
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Reccol »

Bill Masen píše: ...pro mě je optimální G19, ale jak ji nosit, o tom na posledních čtyřech stránkách ani zmínka. Kam s ní s parametry 180 cm, 80 kg, společenský kalhoty a košile, nebo častěji dlouhý džíny a tričko a denně 4 hodiny v autě.
Kvalitní appendix holster a jde to (včetně sezení), rozměry mám podobný. Teda myslím k těm džínům/triku, v dobře ušitý oblekový košili neschováš samozřejmě kolem pasu vůbec nic.
Odpovědět