Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Ibex »

když jsem nosil PPK, tak na apendixu v dastě - bez problémů, naprosté pohodlí.
Nyní nosím PPS ve vnitřním koženém falcu, opět apendix - rifle, montérky (samo ne lacle), kraťasy a opět bez problémů..

PS - co je to za blbej časopis, když tam není ani jeden můj Walther :D
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od mc.ready »

Nosím na negra z čikéga :D , dvacet let a nemám problém.
salám
Příspěvky: 107
Registrován: 17.07.2013 8:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od salám »

Clovek jen musi dat pozor po strileni, aby tam pistoli hned nedal jinak to pekne spali koule. :-D
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od mc.ready »

:lol:
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Nicotinick »

Znám jednoho "negra z čikéga", který po parkovišti naháněl vozík s nákupem, s rolema tapet v rukou. Když ho doběhl, vytřepal si G17 z nohavice. Druhý den si šel koupit IWB "kájdeks". Ale asi slabší kus. 8-)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od glock69 »

Nemáte někdo zkušenosti s kapesním pouzdrem na kevina?

http://style.kmsaddlery.cz/Pouzdra-na-z ... na-pistoli
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Argonaut »

Mě se nejvíc osvědčilo nošení vnitřní - při přehození trika neni nic vidět. Nosím na 10- 11h, tj. tasení křížem (jsem pravák). Výhoda je, že v pohodě v autě i přes den. Akorát je potřeba najít vhodný sklon, aby to zapadlo do "sádla". To je podle mě individuální. Při dobrém sklonu se můžete předklonit a fungovat.

Zkoušel jsem vnější pouzdra, jako např. Fobus, ale to mám jen na střelnici, nosit se to nedá kvůli siluetě. Měl jsem hadrovou vnější dastu, ta už je lepší, ale zase pro někoho, kdo má kabát. Pokud nenosíte pásek nad pupkem zako za první republiky, bude koukat lauf při průměrně dlouhé mikině. Prakticky ji již proto nepoužívám. Mám i ledvinku, ta je sice pohodlná na nošení ve stoje, ale běda, jak se chce člověk předklonit a zavázat si tkaničku. Na pohyb je to strašné omezení, nehledě na to, že každý už ji pozná.

Jinak při mých 2m a 110 kg mě G17 nijak neomezuje. Nerezne, akorát se za chvíli v hlavni objeví takový ten prach z látky. Stačí protáhnout snakem a hotovo. Také jsem nenašel důvod, proč bych nosil s nábojem v komoře, tak daleko to ještě není. Stejně tak nenosím náhradní zásobník. Na co jsem si ale zvyknul, že mám u sebe neustále nůž, i na zahradě, zkrátka všude. Osvědčil se mi victorinox s půlkou čepele zoubky, zbytek hladké ostří otevíratelný jednou rukou. Co chvíli je potřeba něco uříznout:)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od K4cer »

Ha, konečně zjišťuju že nejsem jedinej!

Taky totiž tasím křížem, a fšichni kolegové na mě koukaj jak na létající kastrol.
Pouzdra různý, ale nejradši (na běžný nošení) mám právě vnější dastu (do vnitřní se mi zle cpe pistole). Ta se nosí na samostatném opasku nad opaskem kalhot a jde operativně otočit do potřebný polohy. V klidu se pistole nosí na cca 10h, pokud při nějaký činnosti zavazí tak i dál vzadu, až po 7h (jasně, tam na ni nedosáhnu bez otočení opasku, ale nezavazí a považuju to za lepší než ji odkládat). Pokud jdu někam kde předpokládám možnost nebezpečí, posunu si opasek i s pistolí na cca 10-11h. V týhle poloze mám napevno pouzdro i na maskáčích a na security opasku, ve vestě je pouzdro taky nalevo, v levý vnitřní kapse.
Tím že je pistoľét i s příslušenstvím na samostatném opasku, ho můžu podle potřeby přehodit a nemusím pracně dolovat pouzdro z opasku kalhot. Takle se to dá nosit i pod kombinézou třeba (a díky tasení křížem se k ní i dá dostat, ke 3h se pravou rukou prostě nedostanu aniž bych se vysvlék donaha).

Náhradní zásobník většinou nenosím, pokud ano tak je hned za pistolí proti směru ručiček.
Dlouho jsem nosil 75ku a dá se to, pak jsem asi před rokem zakoupil Makarova a s tím jsem velice spokojen - je dostatečně malej aby zavazel jen do snesitelný míry, přitom dostatečně velkej aby šel držet v ruce a dostatečně výkonnej pro běžnýho ( :mrgreen: ) občana v relativně klidných časech. Ale nikomu ho necpu a IMHO nic takovýho jako ideální EDC pistole neexistuje, protože každej jsme jinej a máme i jiný požadavky.

Co se týče skrytýho nošení, nosím tak že není vidět pistole. To že je vidět že ji mám nijak neřeším, a zatím to neřešil ani nikdo jinej. Požadavku zákona splňuju a to že se ví že mám pistoli mi je fuk, vono se to ví stejně. Ale není potřeba mít SSáckej kabát, takle v létě stačí tílko (aby mě opasek neškrábal) a na něm nezapravenou lehkou košili, čili mé běžné voblečení.

Ot, švýcarák (Spartan nebo Ruksack) a malou baterku (T7) mám taky furt u sebe, vobojí používám několikrát denně.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od the.marek »

Trochu OT, ale opravdu by me to zajímalo.

Na co všichni denodenně potřebujete baterky? Jo, taky si jednou za čas někam posvitim mobilem nebo použijí baterku na nočním stolku, ale abych si každý den potřeboval někde mimo domov svítit baterkou? Ja baterku mimo domov, pripadne mimo nejake zazemi, v běžném provozu (žádné cundry apod.) Potřeboval za cely život asi tolikrát, ze bych to spočítal na prstech jedné ruky :roll: . Ale možná sem divnej, já nevím :-D
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od koutlosh »

V tom máš asi pravdu, že 99% situací je to nesmysl, kdo se nepohybuje často po setmění, nebo někde v terénu... ten to asi moc nevyužije... nosím u sebe jako EDC 550lm baterku a pravdou je že v situacích kdy jsem ji využil by mi stačila led klíčenka... ale třeba za bouřky v lese už se mi docela hodila. Takže je to asi spíš další úroveň nějakého bezpečnostního standardu pro daného člověka, ono stejně to je i s pistolí, většinou akorát překáží ;)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od proforma »

The.marek: Baterku nejcasteji pouzivam pri hledani konektoru u PC (mobil mezi zuby nedas :-)) , pri posunovani tezkych veci (mam kulatou a docela dost vydrzi) , nedavno kdyz na Hlavaku vypadl elektrina (tma jak v pytli, hledej schody), a kdyz hledam kocoura pred cestou (schovat se umi dokonale, ale jeste neprisel na to, ze ma i zavrit oci :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od K4cer »

Kocour mám :rofl
Černej kocour na černým pozadí (zdi) je k nenalezení.

O baterce se to asi víc hodí tady: Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Yeah
Příspěvky: 137
Registrován: 05.03.2015 21:12
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Yeah »

Baterka skutečně není k zahození. Nenosim ji 24/7 ale vždy když předpokládám že se budu pohybovat po setmění, to je jasné. Dále když jdu do obchoďáků - pokud tam vypnou produ obvykle tam je tma jak o půlnoci, nemaj okna! Stejne to je v různých podzemích prostorách, podchodech, tunelech. Vypomůže u auta, když se něco posere i ve dne, batrka posvítí do prostor které nejsou vidět. A OFC baterka je pod psoteli pekne hned vedle 9tky, protože až někdo vlitne do baraku, tak chci vedet po kom strilim.

Z praxe namátkou za posledí rok:
- Zima, tma jak v prdeli, pichle kolo na rychlostni silnici... Bez baterky bych to taky vymenil, ale za trojnasobek casu.
- Vcera, dovolena cizi vesnice, venceni psa, vypadl produ a vsechno osvetleni, tma ze nebylo videt na metr, s batrekou se i pes vklidu vysral ;)
- dále jsem minimálně třikrát za psolední rok musel do neosvetlených, enbo velmi slabe osvetlených prostor jit neco řešit, hledat atp.. baterka je velmi použitelnej kamík a celkem si ěm získla i kdyzž jsem ji před tím nikdy nepovažoval za něco extra duleziteho.

Podotýkám však, že mobil nosím tak pouze 3 dny v tejdnu a je to mobil, žádná tableto notebook pitchovina, takže to svítítka nemá, jen tlacitka na volání.

K pistoli, nosím SP2022 na 2-4 hodině, není to největší, ale ani nejmensí. Mejch sotva 80Kg s tim ma problem - nosit to CC. Nosim prakticky 24/7. ca 2,5 roku ve vnitřní dastě za 150Kč, a nemůžu říct že by to bylo něco tragickýho, dasta v pohodě, neni to moc na běh, ani na dělání kotoulů, jinak OK. Bohužel jsem po té době zjistil, že mi od nošení pobolívá kyčel, nebo oblast kyčle - asi jak to pásek pritahuje k tělu. Bylo to tak nepříjemné, že jsem to dál řešil, občas jsem prehodil na druhou stranu, zkusil jiná pouzdra. Skončil jsem u vnejsiho kydexu na "míru", není to tak kryté jako dasta, ale kyčli to pomáhá, i když po dlouhodobém nošení stále cítím, že by bylo lepší dát tělu na měsíc klid at se srovná a nic na něj netlačí z žádné strany, nevim jestli někdo něco takového zná.

Šatník přizpůsoben, volná trička, volnější mikina. Bohužel i tak různé ohýbání lezení po zemi apod znamená obvykle odkrytí zbraně... Netěší mě to, ale lépe to asi nepůjde pokud nezačnu nosit šaty... Nošení na břichu nedávám. Poloha 2-4 hod, je bezproblémů i v aute s pásem. Dasta byla kolmá, kydex má nyní tak 15°sklon. Takhle žiju s devinou já, cítím, že to není dokonalé, ale snažíme se..
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od koutlosh »

Kombinace pistole + světlo je pro mně po setmění hodně důležitá -> musím vědět na co střílím. V naprosté většině případů u sebe večer tu svítilnu mám.

Jinak to světlo v mobilu je spíš taková drobnost navíc pro běžného smrtelníka, nicméně jakákoliv lepší ledkové světélko na klíčích se tomu celkem může rovnat a není od věci jedno mít někde připnuté tak jako tak, jeden o tom ani neví - dokud není tma ;)
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

salám píše:Tak já bych v pouzdře nosil, ale zatím jsem nenašel žádné pohodlné. Kydex tlačí do třísel a kůže nedrží tvar a zbraň se do ní špatně dává když na pouzdro tlačí pásek. Večer když zbraň dávám do trezoru tak jen otřu hadrem, nacuclím Balistolem a zatím žádný problém s korozí.
Je zaujímavé že kydex do čísel tlačí a holé železo ne. A pritom
- kydex ja mäkší jak oceľ (teda ne že by na tom nejak moc záležalo)
- puzdro dokáže eliminovat nepríjemne tlačiace body jako muška, hranatý lučík, páčky. Všetky hrany majú väčšie radiusy a jemnejšie prechody
- na puzdro sa dá na potrebné miesta nalepiť dodatočné polstrovanie- koža, neopren, mirelon alebo kus vnútornej dasty pre extra pohodlie...
;)

K noseniu baterky- na klúčoch mám furt Fénix LD09. Je super. Ked si myslím že budem svetlo potrebovat tak aj Fénix TK35. A podľa situácie aj Streamlight TLR1 s nosičom.
Svetlo je fajn.
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

Světlo je rozhodně fajn, ale vždycky sem si vystačíil mobilem a apkou, která umí jen rozsvítit diodu, nebo display naplno a má příjemnou funkci "pocket detection" (fakt se to tak jmenuje) že když strčim rozsvicenej mobil do kapsy, tak ho to zhasne.
salám
Příspěvky: 107
Registrován: 17.07.2013 8:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od salám »

des: muze to byt tim, ze kydex zbrani prida par milimetru navic a uz to neni tak pohodlne a zacne to tlacit.
Oseransky
Příspěvky: 6
Registrován: 30.09.2012 14:11

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Oseransky »

Zajímal by mne Váš názor na řešení problému: sebeobrana proti vitální zvěři (černá a výše)- řeším tento problém/otázku již delší dobu... Představoval bych si optimálně samonabíjecí pistoli (například Glock) - jaká ráže ale (9mm Luger mám) ???
.40SW - .357sig - 10mm AUTO ? jaké střelivo ? sehnat něco nadupanějšího v .357sig a natož 10mm AUTO je skoro nemožné (propátrával jsem tuzemské prodejce)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

si vždycky vzpomenu na ten díl SouthParku - "Řítí se na nás!" :rofl
ale vážně - na to, abys zastavil větší útočící zvíře musíš mít buď kanon, nebo ho trefit fakt hodně dobře
Zvířata mají práh bolesti úplně jinde než lidi, takže průstřel svaloviny je spíš jen nasere. Když na tebe prase půjde čelem, tak nevím, jestli by 9mm stačilo....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od gasoline »

Serža píše:...Když na tebe prase půjde čelem, tak nevím, jestli by 9mm stačilo....
Nestačilo, pokud by ho ostrostřelec netrefil přímo do oka. :shake
Obávám se, že v takovém případě pomůže jen útěk na strom, pokud je možný. Luger je fakt dooost málo na sviňu.
Odpovědět