AK-47/74 a jejich klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od the.marek »

Tak jsem se dneska jentak ze zvědavosti mrknul do své Zastavy a zděsil sem se. Hlaveň totální liška, že byla z 7,62 víceméně 5,45... To čistím poctivě, naposled sem s ní střílel skoro 2 měsíce zpátky, po střelbě hned vyčistil, vypadala jako nová a teď tohle... Celá špiglnigl včetně plynového kanálku a trubice, akorát ta hlaveň.

Tak jsem ji vyčistil, vydrbal, namazal a stejně už není hlaveň zrcadlo, u ustí už je matnější a je vidět, že prostě není zrcadlo. Žádný krátery se nekonají, ale náznaky už tam jsou :-/.

Doufám, že to nebude mít na nic vliv, co myslíte? Stalo se Vám to už také?
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 475
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od alpi76 »

Zelený sport chce v září dovézt prvních pár desítek samonabíjecích izraelských CAA AK ALFA 7,62x39mm a .223Rem.

Kolik pak to asi bude stát?
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Zarozak »

The.marek

To víš že jo,to se stalo snad asi každému,kdo kdy valil surplusy z nějakého nechromovaného laufu :oops:

Každý časem dojde k nějakému osvědčenému způsobu,jak tomu zabránit.V kostce jak to třeba dělám já a není nikdy problém:

Nejdůležitější je nejdřív neutralizace a vypláchnout korozivní soli,to už je 50% zla,které může nastat-mýdlový roztok nebo nějaký neagresivní zásaditý roztok,soda apod.Ideálně vroucí roztok,ať kwér vyschne co nejrychleji.Neboj,nezrezne z toho

Potom důkladné vysušit,prochcat WD40(uvolňuje karbon,není agresivní na bryných jako jiné drahé čpavkosračky),nechat pár hodit působit a důkladně vydrbat mosaznýma kartáčema,kartáčkama na zuby,furt průběžně prochcávat WDčkem a drbat.Prochcávat se to nemusí po litrech,stačí trošku,ať furt leze karbon pryč.Potom vydrhnout hadrem do sucha,koudelníčkem vytřít lauf.Pak do laufu cáknout trošku WD 40,aby byl celý vývrt pokrytý filmem a na jiné funkční části konkor.WD 40 má tu vlastnost,že většina filmu se odpaří a zůstane jen lehce mastný mikrofilm,který nikde nekape a v podstatě nevadí ani prvnímu výstřelu,když se nevytře lauf. Především tedy chrání vejvrt po dobu uložení při zachování okamžité akceschopnosti

Důležité je taky soustředit se obzvláště a poctivě na tyto místa:Lauf,ústí,plynový násadec,trubice,prostor pro píst pod mířidlama,zás. šachta,okolí komory,píst,přední trunnion,čelo závorníku,při ocelových magazínech-podavač vývodky

Zbytek věcí fakt nemá smysl nijak extra řešit a drbat kdejaké zákoutí.Do spoušťáku atd. už se svinstvo nedostane v množství větším jak stopovém-neškodném.Tam to vydrbat opravdu jen jednou ročně,spíš tam nechávat jenom mastno

To úplně nejdůležitější nakonec:

Je třeba kwer zkontrolovat ještě první,a dvakrát ob druhý den po čištění,celkem 3x.Po obzvláště urputných střelbách tím největším svinstvem,to má ještě někdy tendenci lehce kysnout ve vývrtu nějaké ty dny i po proceduře viz. výše.Stačí stáhnout závěr dozadu a nechat ho na hammeru,pokud drží,posvítit do laufu přes komoru a mrknout na stav.Dle stavu ho projet sem tam výtěrákem nebo hadem a zase nacáknout trochu WD40,ať se pokryje celý vývrt,uložit.

Jakože čištění po korozivních sračkách je opravdový obřad na který si člověk musí vyčlenit čas ihned po dojezdu domů,přes to prostě voda neteče.Jakékoliv ojebání se projeví a "už to nebude vončo" ;)

Pro toho,komu to není lhostejné,je to krutá daň za poloviční cenu surplusu :D

Kdo na to sere nebo to ojebe(nebo sere,ojebe a střílí přes tlumič),tak :puke
Přílohy
ak-74-3.jpg
ak-74-3.jpg (31.96 KiB) Zobrazeno 18852 x
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od mukl »

WD40 jo ?? ... :roll: To je ta cizácká voňavá vodička v té modrožluté nádobce ??? To bych si nikdy do zbraně dobrovolně nedal... A mýdlový roztok?...."O.M.F.G." :o .... Pravda, je, že po střelbě nestačí vyčistit jen jednou a pak flintu hodit do skříně a za měsíc - dva, se divit, že je rezavá. To teda "Sorry jako..."
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od the.marek »

Obvykle uz léta stačí ;-).

Pouc nás tedy prosím. Nebo je to jen nějaká kampaň? :lol:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od štaflík »

WD je primárně rozpouštědlo a na čištění proč ne. Ale konzervoval bych to Konoorem. Kyž už se tedy bavíme a starých a klasických "vodičkách". Mít nechromované Ak a střílet surplusy, tak bych to neutralizoval, prostříkal CLP či aspoň WD, vydrbal, znovu neutralizoval a nakonzervoval WD.
Nicméně k Zastavě se prostě hodí jugoslávské střelivo a je po problému (ja vím, ono se nedá moc sehnat). Není korozvní a údržba je pak standardní. Srbové věděli, co dělají. Oceli a jejich zpraování na hlavni v Zastavě patří mezi ty lepší, absence chromování je z hlediska přesnosti benefitem a střelivo měli nekorozivní. Jenže když k tomu dáme běžně dostupné surplusy, není to dvakrát komfortní setup. Pro běžnou střelbu je to prostě něco práce navíc a ničemu to nevadí. Ale pro nějaké SHFT, bug-out apod. je to značná nevýhoda. Tahat sebou dost čištění a pucovat jak blbej...nic moc.
dac
Příspěvky: 4
Registrován: 26.08.2017 9:08
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od dac »

Asi jsem koupil nějakou blbou pušku.Po střelbě to prostříknu konkorem.Vyčistím,utřu hadříkem,znovu protáhnu naolejovaným hadříkem v konkoru a nic mi nereziví ani nekoroduje. Je to rv.74.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od the.marek »

Já taky... Akorát teď mě to dost překvapilo. Normálně už zbraně nekontroluju X dni potom, protože čistím poctivě. Tady jsem očividně zanedbal posledních pár cm hlavně, respektive věnoval méně pozornosti a absence tvrdochromu mi to vrátila... :mrgreen:. U ostatních jsem pro sichr zkontroloval a nic.

Jinak jsem nikdy vodou nic neprolejval a léta používám jen Konkor a nic jinýho a všechno absolutně bez problémů.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od mukl »

Myslím, že "dac" na to kápnul :yes Pokud není člověk v džungli, nebo deštném pralese, sám bez civilizace....Ale je tady a teď ve střední Evropě, tak se dostane snadno k nějakému "strojnímu oleji". Když ze srdce nechce, aby mu cokoliv kovového (ano i vnitřek hlavně!) zrezivěl, tak mu to prostě, když se o to stará, nemůže zrezavět! Leda, že by to byl šmudla, který na to sere a pak brečí s křížkem po funuse a nadává na "korozivní střelivo" a šmejdy kalašnikovy, které rezaví už od pohledu.... :roll:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od štaflík »

A nebo si pořídit chromované či teniferované AK. Ale to už se řešilo víckrát. Nertuťové surplusové 7.62x39 se asi moc neseženou? Sehnal někdo ty jugoslávské?
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Argonaut »

Jugoslávské mají na ZS, u Brymové,... ale cena je k 13 Kč za ránu... Takže je tam ještě dlouho mít budou:) Sám jsem jich koupil pár na vyzkoušení, ale střílím např. Barnauly (ze Zastavy a SKS), Čínany a BXN z 58.
sturmidlo
Příspěvky: 49
Registrován: 28.02.2015 18:15
Pohlaví: muž
Bydliště: Nové Strašecí

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od sturmidlo »

alpi76 - 58 tisíc.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Zarozak »

Ty levné korozivní surplusy bude pořád střílet každý,protože prostě ta cena za nekorozivní munici je u kropičky jako kalach/kosa neúnosná,s ohledem na to,že takový kwér si pořizuje jen fanda uvědomnělej benefitů i chyb těchto zbraní nebo ten,kdo nemá/nechce platit zbytečně víc za pušku s nejistou budoucností a bůhvíjakou přesností nad 100m.Třeba pro mě je už nynější cena kalacha dost za kalacha o kose ani nemluvím

Vtip je v tom,že právě to poctivé vyčištění mnohdy nestačí,ne jednou a to pak dokáže dost šeredně překvapit

K tomu WD
Nechci tady propagovat žádnou reklamu ani podobné sračky,kdyby se to jmenovalo jinak,tak to napíšu stejně...

S těmito a podobnými mazivy přicházím do styku denně a taky se už prostřídalo spousty dealerů maziv,kde se zkoušely i jiné výrobky na této bázi a věřte nebo ne,ta předražená zahraniční smradlavá vodička se prostě osvědčila nejlíp a soudě dle názorů kolegů,neustále rozhořčených neúčinností těch různých zkoušených výrobků se nejedná jen o můj názor.Prostě to na dané účely funguje,rozpouští,tvoří film.Dá se to koupit v kdejakém železářství,pumpě,hyperhale,akci.Nic to nepoškozuje a nikdy to ničemu neublížilo.....není důvod abych na to plival i když to už holt nestojí málo
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 475
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od alpi76 »

sturmidlo píše:alpi76 - 58 tisíc.
Hm, tak to je teda pálka. Tipoval jsem max. 35. To za to fakt nedám...
erzgebirge
Příspěvky: 172
Registrován: 28.04.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od erzgebirge »

viz Alfa-Za ty peníze caa plastem okapotovaná saiga která tvoří základ, to znamená závorník a hromada dílů nebude kompatibilní se surplus součástkama, to je pro opravdové nadšence :D
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 475
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od alpi76 »

No právě proto, že je to oplastovaná Saiga, tak mě ta cena nemile překvapila. Časem prý ale bude CCA vyrábět celou zbraň vlastními silami, ty Saigy jsou prý na přechodnou dobu...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od K4cer »

Jen technická, WDčko de koupit i v 5l a 20l kanystru, vyjde to výrazně levněji než spreje.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od mc.ready »

Téměř 60 za oplastovanou Saigu? Tak to ať si pokouřej :lol: :twisted: :roll:. To si přihodim pár korun a mám HK MR 223 :finger
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

barva na zbraně

Příspěvek od Zarozak »

https://www.youtube.com/watch?v=4L0R0NAlj18

Rustoleum Appliance Epoxy black

http://www.rustoleum.com/product-catalo ... poxy-spray

Barva je široce používaná americkými AKčkáři a měla by být kvalitativně stejná nebo dokonce lepší než originál ruská barva(což je teda opravdu co říct)

Mělo by to být velmi levné a velmi odolné řešení povrchové úpravy na zbrani vzhledem k ceně gunkotů,cerakotů apod. navíc proveditelné v polních domácích podmínkách

Nevíte někdo kde se to dá u nás sehnat nebo jak to sem dostat co nejlevněji a nejrychleji?Příp. nějakou evropskou přímou alternativu tohoto speje?V USA je to běžně dostupné v kdejakém Walmartu,vypadá to fakt skvěle
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 475
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od alpi76 »

Když jsem řešil novou povrchovku svých AK, tak jsem přemýšlel o různých barvách (Duracoat, Gun Kote, i Rustoleum) a jejich dopravě do ČR. Nakonec jsem objevil https://hirschls.com/ v SRN, kde se dá koupit Duracoat Aerosol Spray za 59,- €, doba dodání je cca 3 týdny. Na Duracoat je ještě dobrý https://www.duracoatglobal.com/collections. E-shop se tváří, že je litevský, majitel ale posílá z Ruska. Odesílatelem je fyzická osoba v Moskvě a balíček je deklarován jako gift, takže to projde bez DPH. Nedá se tam koupit Aerosol Spray, pouze sada Shake N Spray. Má ale na rozdíl od Hirschls vše skladem a rychle odesílá.
Odpovědět