Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od DeadMan »

Na gunshopu proběhla hodně dávno podobná diskuze, ale na téma medvěd.

Pokud by člověk pominul moment překvapení a čas, který má na to, aby zbraň dokázal alespoň tasit, tak čistě technicky počítej spíše se .44 Magnum a výše (.454 Casull, .500 S&W Magnum, .50AE).

Ovšem tyhle náboje jsou pekelně drahé a u nás velmi obtížně sehnatelné (proto většina majitelů Desert Eagle ty zbraně nakonec prodává).

Ekonomicky se ještě dá .357 Magnum tím spíš pokud budeš přebíjet, ale těžko říct, zda to bude na 100% a vždy fungovat.

Pistole bych v tomhle případě asi zavrhl (s 10mm Auto nebo .357SIG amíci sice loví, ale lov je něco jiného než se bránit nečekanému útoku divokého zvířete).
You cannot kill me as I am already dead!
Oseransky
Příspěvky: 6
Registrován: 30.09.2012 14:11

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Oseransky »

Právě proto řeším onu silnější ráži, nejraději bych šel do 10mm AUTO, ale nedaří se mi v tuzemsku sehnat náboje, které by byly našlapané na alespoň 80% maximálního výkonu. Z tohoto důvodu jsem zahrnul do výběru i .40SW a .357SIG... Doufám v to, že se mi podaří v případě nouze ono zvíře "ustřílet" (nevím, jak to nazvat jinak) vzhledem ke kapacitě zásobníku - proto bych byl rád za střelivo s dobrou penetrací a výkonem okolo 800 a více Joulů.....
Revolveru bych se rád vyhnul...
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od zdoch »

Hele a už tě někdy nějaký zvíře napadlo, že by jsi se musel bránit střelbou? Jsou vůbec u nás takový zvířata, který pravidelně napadaj lidi? :shock:
Připomělo mi to tohle video, teda až na to, že se tam lidi smějou a nikdo gun netahá.
http://tn.nova.cz/clanek/v-tatrach-radi ... video.html
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Strelec45 »

Tokarev s vojenskou municí, ne? By ti poradil Chorche, ale asi tady ještě nebyl. :rock
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Jim Corbett
Příspěvky: 159
Registrován: 19.02.2016 8:21
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Jim Corbett »

Na divokou zvěř, postřeleného tygra, vzteklého domorodce, atd., jedině Howdah Hunter cal .58 https://www.youtube.com/watch?v=RM-iqnfxqDM
Na "černou zvěř" i .50 cal stačí https://hoveysknivesofchina.com/2011/07 ... pistols-h/

Britové to měli už v devatenáctém století celkem ošetřené... :mrgreen:
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od devlop »

Oseransky - proč se chceš vyhnout revolveru? Toto je právě platforma, která je pro výkonné (a v ČR dostupné) ráže naprosto bezkonkurenční.
6" revolver v ráži 357mag, naláduj třeba FIOCCHI 357 MAG SJSP 8.10g/125grs., E0/25/50=1180/1053/952J v ceně cca 11kaček za náboj a máš řešení toho co požaduješ. Domnívám se, že na poli samonabíjecích zbraní jako protipól nic moc nenajdeš.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od tygrsdrakem »

Me posledni dobou vyhovuje G19 v buzertasce od Dasty. Zkousel jsem i vnitrni Dastu a ledvinku na opasek ale tohle mi vyhovuje nejlip. Navic tam nahazu vetsinu sveho EDC. A krvelacnych zvirat v Praze moc nepotkam.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

tygrsdrakem píše:...krvelacnych zvirat v Praze moc nepotkam...
Fakt ne? já tuhle jel přes Václavák a bál se stáhnout okýnko.
Ivo
Příspěvky: 9
Registrován: 07.09.2017 12:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Ivo »

Velmi mě zaujala diskuze, ale trochu vybočuje od tématu. Myslím, že nejde o to kdo má většího... kvér, ale co je unositelné. Celkem bych chtěl poznat někoho, kdo tráví 24 hodin s něčím ráže. 454 a pod. za pasem. Při tom se cítí pohodlně, je pohyblivý a jeho okolí netuší, že je ozbrojených.
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od gasoline »

devlop píše:...6" revolver v ráži 357mag, naláduj třeba FIOCCHI 357 MAG SJSP 8.10g/125grs., E0/25/50=1180/1053/952J v ceně cca 11kaček za náboj a máš řešení toho co požaduješ.
No on ten šestipalec ale není úplně ideální EDC. :) Měl by revolver 4" nebo 3" tak velký úbytek výkonu oproti 6", že by byl účinek na nasrané prase významně menší?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od DeadMan »

You cannot kill me as I am already dead!
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Dancek »

gasoline píše:
devlop píše:...6" revolver v ráži 357mag, naláduj třeba FIOCCHI 357 MAG SJSP 8.10g/125grs., E0/25/50=1180/1053/952J v ceně cca 11kaček za náboj a máš řešení toho co požaduješ.
No on ten šestipalec ale není úplně ideální EDC. :) Měl by revolver 4" nebo 3" tak velký úbytek výkonu oproti 6", že by byl účinek na nasrané prase významně menší?
Řekl bych, že rozdíl v rychlostech a energiích střel bude docela značný. Pro porovnání jsem do QL zadal stejné 158 grs SP střely, stejnou OAL 40,39 mm, 10,6 grs prachu AA No. 5 a abych nějak zohlednil délky válců, sečetl jsem skutečné délky hlavní + délky nábojů a výsledky pak do výpočtů zadal jako délky hlavní.
Rozdíl v rychlosti střel střílených z 2” a 4” revolveru vyšel 55 m/s a v energii 226 J, což si myslím, že není nijak málo a dá se předpokládat, že u náboje plněného pomaleji hořícíhm prachem bude rozdíl ještě větší.
125 grs střela je na obranu před zvěří příliš lehká, bude podstatně rychlejší něž např. 158 grs, navíc SJSP bude hodně expandovat a nepronikne dostatečně hluboko.
Přílohy
AA5 357 ze 4palce.JPG
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Dancek »

Nějak se mi nepodařilo přiložit dva obrázky, tak tedy ještě 2"
Přílohy
357 Mag AA 5 z 2palce.JPG
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od majsner »

the.marek píše:To je zase demagogie...

Chtěl jsem tím říct, že když už se mám s nějakým krámem tahat, tak od něho očekávám něco. A to něco by mělo být pokud možno co nejvíc a mělo by mít smysl. Nechápu, proč někdo nosí malorážku, když jsou velikostně/hmotnostně na trhu mnohem vhodnější (nebo minimálně stejně vhodné) a především výkonnější varianty.

Nejde o doby míru a nemíru. Jde o to, že když už se jednou rozhodnu nosit a nosím něco, co na 99,9% nikdy nepoužiju a stejně mě to stojí za to nosit, tak v tom 0,01% případů, kdybych to za ty roky na pár vteřin nedej bože použil chci, aby to mělo smysl, neselhalo, posloužilo a hlavně mělo smysl. Pokud to něco z toho nesplňuje, tak je to celoivotní, mnou již zmiňovaný, jakýsi pocit falešného bezpečí. Každej má ovšem svoji filosofii. Pokud má někdo filosofii nosit malorážku, tak prosím, ale já se tomu směju. Pochopil bych to v ojedinělých případech opravdu skrz velikost k obleku jednou za čas apod. Ale stabilně a celoročně je to opravdu bullshit.

Tadyto tahání, že je na světě případ, kdy to a to zachránilo... Jsem si jistej, že je na světě někde zdokumentovanej i případ, že někoho zachránil zvon na hajzl, kterým se ubránil gangu ostrejch hochů s malorážkama, ale nosit zvon na hajzl rozhodně nezačnu... ;)
Já nerozumím tomu fundamentalistickému drcení vlastním názorem. Zastavovací účinek (nikoliv ranivý) střeliva je dodnes více dojmologie, než věda a z velké části závisí na zdravotním a mentálním rozpoložení cíle a dále na situaci (např. zda kromě samotného zastavovacího účinku potřebuji i průbojnost atd.). Situaci, kdy 9L nestačí, si každý dokáže představit a historie má k tomu dostatek příkladů. Stejně tak situaci, kdy se zase narazí na malou průbojnost .45. Ve výsledku je to stejně (jako u všeho) věcí názoru a osobních zkušeností. Ale jebat někoho za to, že nosí malorážku... :roll: Někdo nenosí nic a je to stejně tak jedna z racionálních možností a jeho svaté právo. :hand
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od the.marek »

Aaa, koukám, ze se opět hledá kanon do lesa na divoké prasata skrizena s T-Rexem :mrgreen:

Čímkoliv v Lugeru s dvojradym zasobnikem a kapacitou odpovídající fullsize pistoli, případně i compact bezpečí ustrilite cokoliv, co se pohybuje po středoevropských lesích.... ;-)
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od devlop »

the.marek - jj, někdo tady chtěl doporučení na nějaké EDC s min. 800J ve střele, tož asi tak :)

jinak, nelze na tvém postu nic namítat, tady dva divočáky ustřílel 9tkou na jeden zásobník celkem v klidu (ovšem ten druhý potřeboval střelit cca 4X než se stal neškodným
https://www.youtube.com/watch?v=AGzhsddXfAI
otázkou ovšem je, jak by to vypadalo, kdyby šli po chlápkovi zcela volně a hogs nebyli zapleteni do plotu...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4513
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

právě že v tomhle případě byli v tom plotu a chlápek je v podstatě dával z boku...to vidím devítkou jako reálný...ale když se bude řítit na tebe přímo, tak tam máš v podstatě jen lebku a to ještě se sklonem jak pancíř na Merkavě....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od DeadMan »

Ustřílí - neustřílí, potká - nepotká, zvládne - nezvládne atd. ...........?

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Prase_divoké

https://m.youtube.com/results?search_qu ... p=CAASAggA
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4513
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

mimochodem - docela často v těch videích figurují revolvery
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Ivo
Příspěvky: 9
Registrován: 07.09.2017 12:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Ivo »

Znám případ utracení polodivokého, nemocného kozla kterému se čelně (mezi oči) ze vzdálenosti pod 2m náboj .38Sp +P z revolveru, srovnatelný se spodkem .357 svezl po lebce. Došlo jen k chvilkovému omráčení. Vše vyřešila všemi opovrhovaná .22lr. Pod stejným úhlem, do stejného místa. Jen už ne zblízka, ale tak z 5-6m. Toť zkušenost, ne teorie a čísla.
Odpovědět