AK-47/74 a jejich klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Kdybych měl nakoupené AR zásobníky, tak ten STANAG sháním, ale jinak funkční do AUGa dělá Magpul, tak klidně ty.
A existuje rail montáž, co se přidělává na tu origo optiku, u někoho jsem ji tady dokonce viděl, než to řezat, ale i to je možnost. Jinak souhlas, AUG asi není ta nej ze všech volba, ale nijak bych psychicky nestrádal, kdybych ho nafasoval do PA.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Haluziak »

AUG STANAG pažba by měla být volně prodejná akorát stojí to co AUG u Rudofa. Zkracovat hlaveň :) na kvéru který je bulpup aby byl krátký, ale zároveň měl co nejdelší hlaveň. (to mi přijde jako ta výhoda mít kvér délky mého 14,5" Norka s 20" hlavní, jelikož účinek .223 je závislý od rychlosti střely).

HS VHS myslím vyhazuje nějak tak, aby se z toho dalo střílet i z levého ramene. Jistý si ale nejsem (ale tvrdí to na stránkách). To samé DTA MDR(MDRX), nebo delfínek F2000.

K AKS74U, jo je to nepříjemně hlučný, jo je to plamenomet ale to je daň za to jak je to malý. Známej ji měl minule na střelnici bez toho origo kompíku, že mu přijde, že pak střílí přesněji :?: No všichni se snažili od něj stát co nejdál.

Pokud vím, tak už nic jiného na střelivo střední balistické výkonnosti se nedá sehnat v takhle kompaktním provedení.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od skagerak »

Bylo kdysi mozno polaka v223 a +/- autobus podobne velikosti, ale ted?
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Že kvér řve není vůbec na škodu. Randál a ozvěna má opomijenej psychologickej efekt. Klidně bych vsadil že s tlumičem obdržíš slušně řízenou protipalbu o desítky vteřin dřív než s kvérem co přeřve univerzální kulomet a výbuchy granátů.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od vratnikp »

Ray píše: 03.08.2021 13:22 Začínám mít pocit, že nutně potřebuju něco kompaktního v puškové ráži. Pokukuju po krinkovovi, ale nabídka na běžných inzercích je teď tristní. Existuje nějaká alternativa v podobné cenové relaci do/kolem 20k? Ráži moc neřeším, klidně to může být 7,62 i .223. SBR AR nechci. Sice je modulárnější, ale vadí mi pevná pažba.
Ahoj, v soucasnem stavu trhu je myslim smysluplna jen drive zminena m92 zastava. Ac jsem milovnik aks74u, zbran za soucasne ceny nestoji
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od vratnikp »

Jediny co mi napada a nebylo tu zmineno, jsou pusky rady ak105. Se 105 se strili moc pekne. S kratkym clawgear kompikem to ma sklopeny nejakych 55cm. Je to vic nez ma aksu/m92, ale je to o 10 cm kratsi nez kosa s kompikem. Diky kameni na bocni montaz je to sbalitelny i s optikou/kolimatorem. Ale prestrelil jsem tvuj budget. Puska za 30
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Ray »

Uzivatelské Jméno píše: 03.08.2021 23:20 Tak záleží co člověk od kvéru chce. Pokud to nutně musí nacpat do tašky od notebooku tak AKS74U a ještě ho oholit.O pinďoura delší zastava M21S bude zase použitelná od čištění po sniping.
M21S je fajn, ale kromě variability je to taky už skoro 4 kila těžká mrcha (holá!) a fakticky už spadá do trochu jiného segmentu, než preferuju.
---------------------------------------------------------------------------
Zatím jsem na vážkách mezi CSA vz58 a tou Zastavou m92.
CSA
+ lehká, osvědčená vz58, dostupnost ND,
- dražší celkově, dražší spolehlivé uchycení optiky, delší

M92
+ kratší, levnější, pohodlné a levné uchycení optiky weaverem na vyklápěcím krytu závěru (dle US recenzí drží 0)
- méně rozšířená = méně ND?, těžší, nejspíš bude méně přesná než CSA

Jak je na tom ta Zastava s ND? (dostupnost/zaměnitelnost dílů s AK)

2 vratnikp
myslíš tu IZHMASH SAIGA MKK-105?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od skagerak »

Dily na m92 jsou do znacne miry AK...
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Báje o držení nuly víkem stojí za experiment. Fakt bych chtěl vidět někoho komu to drží. Klidně koupím referenční ak s bočním railem a dodám dva stejný nečínský 6x puškohledy.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Ray »

Tak u té Zastavy je kryt pouze výklopný, nesundává se - tzn že pevnou aretaci na předku má a kolimec by měl teoreticky zůstat v nástřelu. Na rozdíl od Kosy, klasického AK, kde to musíš při čištění sundat úplně. Jak říkám, koukal jsem na US video, kde ji týpek měl a zrovna o tom vyklápění a nule mluvil.
Naposledy upravil(a) Ray dne 05.08.2021 15:02, celkem upraveno 2 x.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Serža »

no, boční rail na AKSU mám (pěkně po rusku navařenej a přečerněnej)
měl jsem na tom montáž od CSA, ale je to takové hrozně velké a humpolácké řešení
ten railík na hledí ještě nemám dostatečně otestovanej, abych mohl vydat nějaké zásadní prohlášení
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Jako že hledí na krytu závěru je OK u Galila, M21, AKSU, M92, ale pro kolimátor u pušky do batohu už se to nehodí?
Cokoliv se hýbe, sundavá a nasazuje asi nebude mít vždy 100% zero (třeba u SVD optiky, co já vím, ji někteří snipeři kvůli tomu nesundavali vůbec), ale nemyslím, že by si kolimátorem na krytu závěru někdo pokazil krásné rozptyly z krátkého AK.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Jelikož na víku nemáš hledí i mušku tak nutně budou mechaniky stabilnější o tu vzdálenost kloub-muška. S optikou na víku ti jakoby šmajdá i muška - při stejnym vaklu máš větší úhlovou chybu.

Víko s pantem od dveří je všechno možný jen né pevný uchycení. Dobrovolně si to mezi hlaveň a optický mířidla nikdo nedá.

Ze stoje na 50m to může bejt fajn a třeba ani nepoznáš rozdíl. V leže s oporou na 200m si budeš trhat vlasy co žes to koupil za klump.

Na M92 (pokuď neviměníš pažbu) dáš leda tak ten vyvýšenej rail a pidi pso za 22000 + práce puškaře.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od bivoj »

Uzivatelské Jméno píše: 05.08.2021 14:28 Báje o držení nuly víkem stojí za experiment. Fakt bych chtěl vidět někoho komu to drží. Klidně koupím referenční ak s bočním railem a dodám dva stejný nečínský 6x puškohledy.
Mě to nulu drží... Ale je fakt, že ten kryt nestál pár kaček...:
(spolu s montáží a puškohledem to stálo cca 3x víc než ta flinta pod tím... ;) )
Obrázek
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

To bych asi musel vidět namalované, protože ať to počítám, jak počítám, rozdíl mi pro kolimátor vychází zanedbatelný.
Pokud se pohne hledí např. o 1 mm a záměrná (muška-hledí) bude např. 25 cm, na 100 m to půjde 40 cm mimo, měřeno od mušky.
Pokud budu mít kolimátor na místě hledí, pohne se o 1 mm, a budu do něj koukat (eye-relief) řekněme také z 25 cm (tečka-oko), tak na 100 m to půjde o 40 cm mimo. Ale teď měřeno od oka.
Takže jsem na tom "prodělal" 0.5 m (záměrná+eye-relief), tj. na 100 m to bude přesnost u kolimátoru přibližně jako kdybych střílel s hledím ze vzdálenosti 100.5 m.
PS: úhly by byly jiné, pokud bychom se bavili o mušce a hledí na krytu závěru v porovnání s muškou vpředu a hledím na krytu závěru, to ano. Ale je to o kolimátorech.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Tebe ale zajímá o kolik se to pohne vůči hlavni. Takže když se ti to pohne vůči kloubu o 1mm (oko i muška ti může bejt šumák) tak počítáš se vzdáleností sklo-kloub jako se záměrnou. A když ta bude 10cm tak máš 100cm na 100m.

Bivoj - to už by stálo za experiment ne?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od bivoj »

Uzivatelské Jméno - no, jak říkám, mě to nulu drží. Resp to střílí pořád okolo :D toho stejného místa, na které mířím, protože ty Barnauly, co z toho peru, mají samy o sobě slušný rozptyl, nehledě na to, že ten kalach je vrána z r. 1974. ;)

A i když ten kryt s optikou sundám a nandám, tak vše chodí prostě pořád stejně a nástřelný bod se nijak a nikam neposunuje. (Imho je to asi jediné smysluplné řešení, když člověk chce rail a nechce z nějakého důvodu boční montáž, ale ta cena... :evil: )

Mmch, teď jsem ten puškohled z toho přemístil na naháňkovou kliku a místo něj tam dal toto:
PA_ACSS.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

V obou případech (mířidla, kolimator) je to o poloze vůči hlavni.
U kolimatoru záměrná není, od toho to je právě kolimator, že má jen jeden bod.
Možná, že by se to mohlo nějak projevit u puškohledu, ale min. v mém případě udělám myslim větší chybu jinou polohou hlavy než změnou úhlu, který svírá osa optiky s osou hlavně.
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od čimango »

Nepořídil jste náhodou někdo rumnské akm s lištou, které aktuálně nabízí ZS? Je to už z výroby semiauto, tedy kat. b.
Jeden kousek jsem objednal, ale zatím čekám na nákupko. Z fotek to vypadá, že nemá záchyt bodáku, což mi trochu vadí.

Foto vypůjčeno z xichtknihy zeleného sportu.
Přílohy
224129155_371487077913377_8445793289927777818_n.jpg
226980076_371486951246723_3537828132678675833_n.jpg
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

A ten WUM ho nemá? Podle foto mi přijde, že jo a nejspíš to bude stejná puška, akorát přepažbená do plastů z DDR.
Odpovědět