Dlouhá malorážka

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět

Jakou dlouhou malorážku a na co?

Sportovní speciál dle moderních odstřelovaček
18
4%
Klasickou opakovačku s klikou
163
32%
Jiný systém opakovačky (LA, předpažbí...)
8
2%
Samonabíječku
57
11%
Samonabíječku se vzhledem (moderní) útočné pušky, samopalu
32
6%
x Pouze k výcviku ve střelbě
35
7%
x Také k odstřelu drobné škodné
11
2%
x Také k lovu drobné zvěře
78
15%
x Také k lovu "jakékoli" zvěře
43
9%
x Také pro použití v boji
60
12%
 
Celkem hlasů: 505
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Serža »

jj, šuple je doma, nechtěli vidět ani zbroják :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
sonor
Příspěvky: 40
Registrován: 20.07.2021 13:20

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od sonor »

Tazi píše: 29.07.2021 11:01 Jo,jo,... Před cca 15.lety jsem si koupil za 900Kč TOZ-8, taktéž puškohled za pár kaček, a paráda. na těch 50metrů kolem 2cm soustřel není problém ;)
V PA době by byli tyhle zbraně nepostradatelné. Střelivo za hubičku, jsou jednoduché a na těch Tozkách se nemá co podělat.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Tazi »

Však to byl také jediný důvod k pořízení. K tomu pár tisíc nábojů,...
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Měl tu už někdo v prackách jednorannou malorážku Chiappa 22 LR LITTLE BADGER?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Fabulous »

Pouze ve Flobert verzi. Levněji zbraň asi udělat nelze. Zinkový podřadný hnus.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Nooo, jistý britský pán jménem Philip L. by o tom s tebou určitě polemizoval, kdyby tu ještě byl :)

Vidím v tom PA potenciál skladného + tichého "vermin killera" s tlumičem - na střílení potulných koček, zajíců, neopatrného ptactva atd., prostě všeho malého, co bude mít tu smůlu, že mě to potká na méně než 50m a místo útěku to zůstane blbě čumět. Střílet celkem umím a co nepůjde první ranou, to stejně zdrhne. Zpracování je mi za ty prachy u zadku, pokud je materiál na to, co to má umět, dostačující (nepotřebuju aby to bylo z titanu).

Nebo je nějaká podobně skladná a jednoduchá alternativa se závitem na tlumič a cenou do 10k :?:
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od JOBU »

Lenže tá zinková zliatina (asi rovnaká ako u plynoviek) neznesie žiadne a to ani o trochu hrubšie zachádzanie... Po rokoch sa rozpraská a rozpadne. Tiež som po tejto srande pokukoval do doby, pokiaľ som ju nedržal v ruke... Všetko okrem hlavne sú zinkovosračkové odliatky, so stopami po forme, zakryté lakom. Plastová muška a cielnik ako z detskej hračky, nakrivo a s vôľami... Nič nezlícované, medzery, hrany, všetko naprd. Jej jediná výhoda je, že je skladná, nič viac.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Serža »

skladnou ale kvalitní malorážku postavíš na bázi Ruger Charger
viz moje foto na minulé stránce
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Já vím, však stále čekám, až mi odpovíš na SZ :D Sonduju více informací naráz. Samonabíječka není vyloženě priorita, ale pokud nebude rozumná alternativa za rozumnější cenu, tak je to určitě jedna z možností. Hlavně aby to mělo lištu na optiku.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Tak asi nakonec bude budget na vánoce trošku větší a místo skladného Jezevce začínám pošilhávat po něčem lepším. Moje dilema se zatím pohybuje mezi těmito dvěma zbraněmi. Jde mi o co největší přesnost (kvůli případnému lovu drobné zvěře), takže logicky tíhnu spíše k delšímu TDT. Nemám ale vůbec šajn, jak moc u .22lr hraje roli do těch cca 50m délka hlavně a jestli kvůli tomu obětovat chargerovu kompaktnost, což je druhé kritérium výběru. Porovnával už někdo u semiauto malorajdy přesnost u různých délek laufu?

1) RUGER TD CHARGER TAKEDOWN, .22LR
https://www.kentaurzbrane.cz/ruger-chr2 ... -takedown/

+ mnohem skladnější a skrytě nositelný i ve složeném stavu, levnější
- nemá záložní pevná mířidla, nemá v základu pažbu, méně přesný???

2) RUGER 10/22 TDT, .22 LR
https://www.armed.cz/malorazka-samonabi ... -tdt-22lr/

+ přesnější???, má pevná mířidla, pažba X-22*
- méně kompaktní na skryté nošení

*Co se mi u TDT líbí nejvíc je možnost dokoupení pažby X-22 od magpulu,
https://www.youtube.com/watch?v=l6npd2WbJTw&t=44s

Do ručky lze umístit např. boresnake + imbusy na optiku atd, do samotné pažby seshora 3 10r rotační zásobníky, případně 1 zásobník a menší krabičku s 50 náboji (tedy 60 nábojů s sebou :yes ), křesadlo atd. Něco se vejde i za botku pažby, třeba vlasec s muškou a háčkem na ryby, tampon jako troud na podpal. V podstatě to z Rugera udělá solidní survival kit, kdy může člověk v nejvyšším stavu nouze nechat všecko na místě a vzít nohy na ramena pouze s kvérem.

Vaše názory?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

Blba otazka - preco bazirujes na TD? Ak teda riesis presnost. Posun nastrelu po rozlozeni / zlozeni proste vzdy nejaky budes mat. Dalo sa to teda obist nejakou specialnou montazou - priamo pre X22 "Backpacker" (pohladaj backpacker optic mount). A inak - na 50m je Charger a bezna 10/22 zhruba to iste. Zaslepku tym trafis tiez - staci vymenit spust a dat tam slusnu 4x optiku.
Ja som sa po niekolkych rokoch zase k Chargeru vratil, budem z toho ale robit treningovu AR-22 s tlmicom. Cakam ci Brownells nejako rozumne zlacni pred vianocami spuste, v druhej 10/22ke mam Timney a je to proste o niecom inom.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PaF »

Souhlasím, u 10/22 je klíčová výměna spouště. U modelu Target s těžkou hlavní jsem měl KID a ta puška byla zcela konkurenceschopná s klikami na úrovni 456, Suhl apod. Samozřejmě u terčovky hraje roli i pažba.

U rozpadlické 10/22 preferuji Charger, ale ne Take down. To bajonetové spojení je komfortní, ale nikdy nemůže být stejně tuhé jako hlaveň usazená napevno v pouzdře.

2MM
Nakolik vyšla ta Timney? KID do Chargera nedám, ten stál před 15 lety 9kKč :head .
Za tip na spoušťák, co by stát zato a nezruinoval, bych byl vděčný. Z ciziny sám nic neumím, tak bych se rád přidal.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

M M píše: 07.11.2021 11:30 Blba otazka - preco bazirujes na TD?
Tak, vyloženě nebazíruju. Líbí se mi ta kompaktnost. U krátkého chargera je to asi jedno a lepší bude nejspíš pevná verze. U té dlouhé ta kompaktnost TD bude hrát podstatnější roli. Názory na posun nástřelu u TD se různí, co jsem zatím pročetl a nakoukal, právě ta nejistota mě trošku odrazuje. O té montáži na předpažbí vím - tomuhle řešení ale zas moc nakloněn nejsem, takže to možná rozhodne ve prospěch pevného chargera...až bude někde skladem :(
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od bivoj »

PaF píše: 07.11.2021 12:49 ..U rozpadlické 10/22 preferuji Charger, ale ne Take down. To bajonetové spojení je komfortní, ale nikdy nemůže být stejně tuhé jako hlaveň usazená napevno v pouzdře...
A není to IMHO jedno, když mířidla jsou na hlavni? Tj. na tom jednom jediném kusu, co "střílí"? Chápal bych obavy z bajonetu, pokud by bylo hledí na těle závěru. Stejně tak chápu, že pokud někdo pušku osadí kolimem/puškohledem se základnou uchycenou na závěru, tak že to (bajonet) ve výsledku nebude tolik přesné jako když je hlaveň napevno našroubována v pouzdře závěru. Ale pokud někdo bude preferovat zachování původních mířidel - hledí + mušky na hlavni, je takedown varianta akceptovatelná...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

Kupovana cez nemecko/rakuskych Brownellsov (to este tusim nebolo CZ) v 2017om - v prepocte nejakych 5500 CZK - to bola vianocna zlava. Inak Rugerovsky "BX" co maju nove tercove modely je udajne velmi slusny, a stoji u Germanov nejakych 115 EUR (~2900CZK). Zatial ale cakam ako dopadnu tie zlavy za par tyzdnov - potrebujem to 10/22 ARkove telo od Nordicu, takze podla toho sa uvidi kde budem objednavat.

EDIT: @Bivoj - jasne, s obomi pevnymi mieridlami na hlavni OK. Charger ich ale nema. IMHO si 10/22 optiku zasluzi, potencial na presnost fakt ma velmi slusny.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PaF »

Tak až to rozlouskneš, dej prosím vědět. Do origo od Rugeru pro terčovku bych asi šel nejraději.

2 bivoj
Jasně, bude to menší problém. Mechanická mířidla jsem neřešil, bo je Charger ani nemá. Ale i tam bych řekl, že tuhost a neměnnost polohy hlavně s mířidly vůči pažbě jistou roli hrát bude.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Asi už vím co chci, ten seržovskej Ruger charger přepažbený do (trošku lepší) FAB Defense UAS PRO + tlumič Atec Wave Carbon :) Snad budou na vánočku tučné prémie :angel

+ bokem si zahrávám s myšlenkou pozdějšího přikoupení nočního zaměřovače Yukon Sightline. Jak jsem psal, chci to na tichý lov drobného zvířectva v PA. V noci, kdy to všecko vylézá, je jednak větší šance něco picnout (i kdyby to byl jen blbej potkan - maso je maso :lol: ) a pak taky člověk tolik neriskuje, že někoho potká. Má někdo zkušenosti s optikami od této značky? Nebo existuje nějaké levnější a stále efektivní noční řešení, když se budeme bavit o střelbě na těch cca 50m?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od vratnikp »

Yukony jsou za mne dobrý. Mam tedka nově sightline N455. Ta elekotrnika je hodně rychlá, žádný lov omezují zpoždění obrazu neregistruju. Pan otec má ?deset? let jeho předchůdce, nevím co je to za model. Za jediný mínus považuju to, že se mi za poslední rok nepodařilo nikde sehnat bateriovej kontejner na AA baterky. Všude jsou jen náhradní akumulátory.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Zajímavé video - humánní a tiché zabíjení krav a býků s Ruger 10/22

https://www.youtube.com/watch?v=F2oI4ei6NWc

PS: jsem zvědavý, kolik pacifistických moček by tuhle milosrdnou smrt do poslední chvíle volně se pasoucího dobytka odsoudilo a naštvaně si pak šli do krámu koupit zmasakrovanou vystresovanou flákotu z masokombinátu.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Liqid »

Pěkně je vypíná, docela se divím, že na to stčí .22LR

Tady ještě vysvětluje, jak se trefit
https://www.youtube.com/watch?v=JF0tHCJGbh4
Odpovědět