Historický revolver bez ZP

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Historický revolver bez ZP

Příspěvek od vrbodol »

Tak přemejšlim že bych si časem udělal radost nějakym železem bez zbrojáku. (do 1890) Teď na Dejvicich se určitě něco ukáže.I když by se mi líbil Švýcar 1882,tak tu dardu za něj nedám.Pak jsem koukal že se daj sehnat Italský Bodea 1872-89,Francouzký 1873 a semtam nějakej Belgičan.Nemáte někdo odkaz na číslování těchto starců? Hlavně ty Bodea,aby člověk nekoupil něco po 1890 a nezadělal si akorát na průser.Jediný co mi není simpatický jsou ty různý USA revolvery.Nemužu si pomoct ,ale tvarově se mi to nelíbí.Patrony bych si přebíjel, to by nemusel bejt zas takovej problém i když jsem koukal že BVS má nějaký výběhový ráže skladem.
Robert
Příspěvky: 18
Registrován: 23.04.2013 14:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Revolver při výstřelu

Příspěvek od Robert »

Nepatrý to asi zrovna do tohto vlákna ale nakoľko nemám dovolené zakadať nové a tematicky sa mi to sem najviac hodí postnem to sem. Ak by to bolo nevhodné prosím o presunutie.
Mám možnosť kúpiť historický revolver za slušnú cenu. Dvôvody mám na to jednak to že sa nikam neregistruje a jednak to že aby som mohol mať zbroják aj na niečo iné ako polovníctvo či šport mi ešte niaky ten piatok chýba. Otázka pre znalcou, revolver je určený pre kaliber 38SW čo je strašne zastaralí a nedá sa bežne zohnať, jedná sa mi teda o to či by z neho šlo strielať aj náboje 38 special.
Nejde mi o nedovolované ozbrojovanie v rodine pár ludí ZP má čiže by náboje boli legálne a strielalo by len na strelnici ale v prípade VP a odoberania kat B a C by to mohla byť výhoda mať niečo podobné doma.

Přesunuto. F.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Historický revolver bez ZP

Příspěvek od Artifex »

Rozhodně by o nedovolené ozbrojování ŠLO, právě z toho důvodu že by si někdo koupil náboje pro sebe a svěřil je osobě bez ZP.
Jinak ne, 38speciál tam rozhodně nepůjde a to ani WadCutter, má to naprosto jinou komoru.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Historický revolver bez ZP

Příspěvek od Karlos »

Pozor i v tlacích je dost rozdíl:
38.jpg
38.jpg (11.63 KiB) Zobrazeno 10800 x
Jinal .38SW se dají běžně koupit a nejsou ani nijak drahé (vyrábí je např. PPU v ceně kolem 10kč/kus).
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Historický revolver bez ZP

Příspěvek od Strelec45 »

No ono by to ani do válce nešlo narvat, protože .38SW je postatně kratší. Měl jsem Weblyho v téhle ráži. Nicméně nábojnice .38 Spec. se dá zkrátit a přebít střelou pro .38 Spec. Laborace prachu byla hodně nízká oproti .38. Myslím, že by se daly koupit od Fiochi z novovýroby. To za prvé.
Za druhé - možná se jedná o nelegální zbraň. Bez ZP a registrace můžeš mít jen před rokem výroby 1890. Netuším a nechce se mi hledat, od kdy byly tyto náboje vyráběny. Potažmo nením co jakou zbraň jde.
Za třetí - Asi to nebude nejlepší zbraň pro PA dobu, vzhledem v výkonu náboje, dostupnosti dílů a stáří zbraně. Mimo to je škoda s tím střílet. ;)
Za čtvrté - Pokud to koupíš, "seženeš" náboje a tak, tak stejně s tím ofiko střílet nesmíš ani na střelnici, pokud to nemá ověření zkušebny. Pokud tě někdo načape je to zase o průšvih.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Historický revolver bez ZP

Příspěvek od PaF »

Honit po strelnici tyhle starecky asi není moc rozumne... Prece jen, každý materiál za 120 let zmeni vlastnosti. A jiste ne k lepšímu. Havarie zbrane v ruce je docela vazny problém, pokud teda nekomu nedorustaji prsty jako zizaly :lol:
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Historický revolver bez ZP

Příspěvek od Wdog »

Podle mne železo věkem nedegraduje, není to umělá hmota, jediná vyjímky jsou poškození korozí nebo nesprávným používáním. Pokud je historický revolver v dobrém technickém stavu, a je střílený nábojem výkonově odpovídajícím původnímu, není důvod k obavám. Zákonné podmínky josu - střelba jen na střelnici, zbraň s tormentací.

Zpět k původnímu dotazu - pokud se bavíme o armádních revolverech - v našich podmínkách jsou k viděním nejčastěji: francouzský M1873, italský M1889, německý M1879. Méně častěji švýcarské M1882, belgické, švédské historické revolvery, italský M1872. U amerických nejsem v obraze.

Asi nejlevněji cena/technický stav mi vychází ti francouzi M1873 a italové M1889. Za perfektní technický stav to vidím na 12-15 tis. Kč. Německý Reichsrevolver bude pěkný od 20 tis., švýcar za 25. Myslím za dobrý technický a původní stav, není asi problém sehnat horší stav za polovinu či vrak za čtvrtinu.

Technicky nejlepší je asi švýcar, ten je opravdu jako švýcarské hodinky. Ale pozor, nemá vyražen ročník, většina jich bude pozdější, vyráběl se 50 let.

K číslování - v zásadě k dispozici není, třeba italské Bodeo se vyráběly u cca 8 výrobců různě během 40-ti let, evidence neexistuje. Něco se dá odvodit podle různých zvláštností a drobných odlišností.

U francouzů M1873 bývá vyražen rok výroby na hlavni, ale většina jich je stejně do r.1890.

Střelivo - základem je přebíjení, někdy se dá koupit na ZP střelivo novovýroby Fiocchi (10,4 ital., 7,5 švýc.).

Otázka ceny - zda je 25 tis. za něco darda či ne - to je podle mne relativní. Srovnej si to s cenou moderního revolveru renomované značky. Kolik asi bude stát SaW? Někdo si koupí modrní revolver ze zinkoslitiny za pětinu ceny, někdo dá podobnou dardu za SaW. Podobné je to s těmi historickými, rozhoduje oblíbenost, technický stav, vzácnost - fakt, že už nebudou vyrobeny.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Historický revolver bez ZP

Příspěvek od Artifex »

Železo definitivně mění své vlastnosti, mění se krystalická struktura kaleného kovu.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Historický revolver bez ZP

Příspěvek od Wdog »

Dobře, moje nepřesná formulace. Nejsem metalurg, jak se tedy mění ty vlastnosti a v jakém čase?

Jinak na historických revolverech je minimum kalených součástek, jen pera uvnitř a někdy snad úderníky, pokud jsou výměnné. Pokud bavíme o armádních revolverech, tak tam je původní jakost materiálu zajištěna armádou požadovanými dobovými standardy a systémem přejímek.

Myslel jsem to ale ve smyslu, že není důvod nestřílet historické zbraně, pokud jsou v dobrém stavu, naopak je to velká zábava. Vždy ale jen v dobrém technickém stavu a po důkladné kontrole, v CZ s povinnou tormentací.
Odpovědět