Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Strelec45 »

No ono to má něco do sebe. Měl jsem před lety půjčenou jednu pušku 4F vyrobenou před rokem 1890. Prošla přes coulové smrkové vyschlé prkno. Tak i na nějaké to hubení by byla dobrá.
Makarov1977
Příspěvky: 27
Registrován: 07.07.2012 16:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Makarov1977 »

Zdravím rozpadlíci, ZP držím již 15 let. Jsem hrdým vlastníkem na vkus mé manželky mnoha zbraní jak krátkých samonabíjecích i revolverů, tak několika dlouhých opakovacích, samonabíjecích i jednoranných . V naší rodině máme kladný vztah k zbraním střelným. Má matka - dáma v důchodovém věku - je hrdou majitelkou revolveru Taurus 38 Spec. a letos ji Ježíek nadělil Sa 61. Žena dostala ke kulatinám revolver Holek 38 special. Podle mého názoru nestandartní výbava rodiny. Ale co se stane, až nás nšechny vlasntíky Zbrojních průkazů a hlavně majitele zbraní vyzvou k odevzdání svých miláčků - myšleno zbraní :kiss . Co pak ???? Pak nám nezbyde, než až na vyjímky odevzdat za svě zdaněné, mnohdy těžce vydělané peníze zbraně a čekat co se bude dít. Nechci tímto článkem nikoho pohoršovat, kritizovat, nebo jinak očerňovat, ale mají to na nás majitele zbraní pěkně připravené. Snad zatím zbraně kategorie D si můžeme opatřovat běz registrace. Podívejme se na perkusní zbraně. Ještě před několika lety se prodávaly perkusní revolvery jako housky na krámě. Pak přišlo omezení a majitele těchto revolverů je museli registrovat. Podle mého názoru tyto restrikce budou pokračovat. Nejprve veškeré perkusní zbraně, později kuše a nakonec vzduchovky. Obávám se, že nás nečeká nic pěkného. Hodně optimizmu a dobré nálady v roce 2014 přeje Makarov1977.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Strelec45 »

Nejdřív čti, pak piš. Objevils Ameriku. :lol:
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Václaf »

Tak se budou lidi tlouct vidlema,klackama a nakonec pěstma. S tím už nenadělaj nic,lidi jsou už holt takový :beer
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od muzzleloader »

Proto se musi nakupovat uz ted a necekat,az to rupne,nebo se pritahnou retezy.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Václaf »

Nejde o nakupování,ale o to co hodlaj sebrat. Aby jsme nakonec neskončili u oštěpu a pazourkové sekery :beer
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od muzzleloader »

Proto musis D koupit ted,nez se zacnou registrovat.Pak nebudes potrebovat ostep.Az zacnou zabavovat,tak preci nic nemas.Neni to nikde registrovany,tak co
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Václaf »

Ale jo,tomu jsem rozuměl. Jen to ostatní je taky pravda,lidi se budou řezat porát,ať kvérem nebo ručně.
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od karloscz »

Zdravím všechny,
chci přispět trochou do mlejna s prvníma zkušenostma s předovkou.
1) vstupní podmínky
jsem v černoprachu absolutní začátečník. První černoprachou ránu jsem vypálil ani ne před dvěma týdny
s klasickou střelbou mám poměrně slušné zkušenosti. Současně mám díky vzdělání v energetických materiálech poměrně slušnou představu o vnitřní i vnější balistice.
2) zbraň & krmení
Ardesa Vortek, nerezové provedení, ráže .50, vývrt 1:28. Prach Vesuvit LC. Střelivo saboty Hornady 250grs, saboty .45 ACP 230grs FMJ RN Frontier, maxiball .50
3) střelba
Dojmy úžasné. Lze střílet bez sluchátek, rána neohlušuje. S navážkou lehce přes 4 g Vesuvitu (hilsna 7.62x54R) krásný vývoj výstřelu. Puška je lehká, přesto při výstřelu nekope, jen příjemně zatlačí do ramene. Velké překvapení. Akustický zážitek je prostě nádherný, kamarád jej popsal jako velký bada bum do taxíku:-). Po setmění nádherný oranžový výšleh plamene z hlavně, prostě muf muf. To je asi vše, co si člověk odnese z první rány. Fakt super.
Puška sama je dost kvalitně zpracovaná. Ač se na Ardesu vesměs všude nadává, Vortek je z továrny hotový na střelbu, ne jako standardní hebla ČZ. Nejsou tu zemědělské vůle, slícování dílů sedí, kohout i spoušť mají čistý chod. Spoušť je bodová, odpor odhaduju pod 0.2 kg. Někomu to může vadit. Mě ne. Hlaveň je nerez. Mířidla světlovodná, relativně zemědělské rozměry, rozhodně je puška přesnější než jejich rozlišení. Ovládání naprosto bez problémů. Jinak bych řešil pojistku a rozhodně bych ji chtěl automatickou. Tady čistě mechanická záležitost, zbraň se po výstřelu sama nezajistí. Odjištění je signalizované červeným výstražníkem.
Nabíjení. Rozhodně to chce startér. Já jej nesehnal, pomohl jsem si T-rukojetí s CrV nástavcem na bity, zasunutým do mosazné trubičky 8mm a zalitým cínem. S tímto udělátkem jde počátečních deset centimetrů snadno. Pouze s přiloženým nabijákem je to porod. Klíčem je samozřejmě tlačit co nejvíc v ose hlavně, což s půlmetrovým klackem dost dobře nejde. Se startérem jdou saboty nabíjet naprosto bez problémů jednou rukou. Naprosto nedoporučuju vůbec ani začínat s klasickým olovem. MAxibaly co jsem dostal byly o řád lépe vyrobené, než jsem viděl na forech, přesto rozdíly v desetinách jen lítaly. Některé nešly do hlavně nacpat bez deformace čela, což má vcelku zásadní vliv na přesnost. Levnější sabot lze koupit za 9 kč kus, to je ca dvojnásobek proti maxibalu a těžce se vyplatí. (vlastní lití možná vyzkouším, ale ne teď v paneláku. Navíc to není nic, co by se nedalo v případě potřeby naučit dřív, než dojdou zásoby střeliva). Chystám se vyzkoušet poplastované střely Ares - měly by být k dispozici s měkčím olovem uvnitř - dříve prý šly hodně ztěžka nabíjet.
Střelba. Vývoj rány je měkkoučký. I přes nízkou váhu pušky Vortek jen civilizovaně zatlačí do ramene, prakticky se nezvedá, což je také dané dobrým postavením osy hlavně proti působišti síly v pažbě. Bez většího tréningu na 50 m soustřely pětiranných položek v 12/8 cm opsané na st. pistolový terč (saboty obou typů, hornady přesnější). Na to jak se všude píše o "hledání navážky a střely" je takový výsledek po ani ne 50 ranách mě uspokojující:-) Rozhodně si Vortek zaslouží optiku, už jen pro ta hrubá mířidla.
Čištění. Všude se na forech dočtete, jak Vesuvit sviní a jak se špatně čistí. Když si vzpomenu jak jsme na přijímači pulírovali 58čky, tak se jenom směju. M2 se osvědčilo co 10 ran protáhnout hlaveň kartáčem, párkrát tam a zpět, nic víc. Po skončení střelby pak hlaveň pořádně, ale opravdu pořádně vystříkat balistolem a jít na pivo rozebrat výsledky střelby. Po třech hodinách stačí hlaveň protáhnout 4 ks hadru 20x5 cm, maximálně mosazným kartáčkem strhnout pár zrníček, co zůstaly přilepené a výsledný stav je zrcadlo. Nebojte se čištění, jen nechte olej POŘÁDNĚ působit.
čím rozhodně nestřílet. Čisté olovo mi do pušky už nesmí. Jednak mazání. Člověk je ať dělá co dělá jako prase včetně zasvinění okolí v průměru 4 m. Olověné střely jdou blbě do hlavě - se saboty se to vůbec nedá srovnat. Při nabíjení je jde VELMI snadno zdeformovat. Účinek v cíli nic moc. Střely se trhají na přechodech tkání, na kosti (lopatka) mají tendenci se rozstříknout. FMJ má velmi slušnou průbojnost, špalek 30 cm x 35 cm borovice "durch" jednou ranou, další končily ca 25-30 cm hluboko(navážḱa hilsna 7.62x54R). Hornady devastační účinek při ráně na kost, Výstřel je díra na pěst.
(zkoušeno na zakoupené vepřové hlavě, samozřejmě:-)
Suma sumárum, za ty peníze opravdu hodně muziky. Kdo by měl zájem vyzkoušet před koupí, jsem k dispozici (Prostějov, více PM)
Podstatné: neberu si patent na rozum, možná něco dělám ne úplně správně, ale jak říkám, i s nulovou zkušeností je ten Vortek hotová zbraň, která vás nenechá o hladu.
BTW, přestože nemám problém s Vesuvitem, příští týden jedu do východního reichu pro pelety - Triple se7en (vylepšený pyrodex) Má li někdo zájem, PM a dohodneme se. Důvod je pohodlnější nabíjení. S Vesuvitem je možno naplnit klasické cigaretové dutinky (lehce pod 4g), nicméně pohotovost těch pelet je pro mě atraktivní. A zkusit se má všechno.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od muzzleloader »

Ciste olovo ti do hlavne nesmi?Mazec,ja strilim predovky uz roky a taky jsem zacinal na sabotech Hornady.Taky se mi libilo,ze to nespini,nekope,atd.Ale opravdu slusny soustrel jsem ziskal az po tom,co jsem si zacal sam odlejvat strely R.E.A.L 320gr.
Ty tehle hlavni chutnaji nejvic.Zasranej je clovek jen na zacatku,pak do toho prijde a je klid.Mala deformace na cele strely vubec nevadi.Mekke olovo je zaklad,kvuli nabijeni.Real jde nabijet lip nez saboty.
Ovsem pravdu mas s tim,ze kdyz clovek nebude vylozene setrit a udela si zasobu sabotu,tak je naprosto v klidu.Na triple7 jsem zvedavej,ja pouzivam pyrodex.Ovsem u zbrane Dave se daji koupit i cerny prachy Vectan v ruznych zrnitostech,za mnohem lepsi cenu nez pyrodex a s podobnym vykonem.
Nechapu tvou myslenky ohledne aresu.Jake strely chces pouzit a jakym zpusobem nabijet?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od bacil »

Vždycky jsem měl za to, že saboty mají horší přesnost, mohl bys to srovnat? Pokukuji po minie, ale ještě se mi je v .50 nepodařilo sehnat. Ty by mohly na tom být s průbojností líp, než "běžné olovo".

Větší navážku jsi zkoušel? Má smysl, nebo jen udělá větší ránu?
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od michal »

Strelec45 píše:No ono to má něco do sebe. Měl jsem před lety půjčenou jednu pušku 4F vyrobenou před rokem 1890. Prošla přes coulové smrkové vyschlé prkno. Tak i na nějaké to hubení by byla dobrá.
No, ona i taková winchestrovka cca 1870 ? s olověnou střelou prostřelí těch coulových prken 5.
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od karloscz »

Zdravím, jak jsem psal, k černoprachu jsem čichl teprve před ca 14 dny. Sám ze zkušenosti vím, jak se kolikrát "rockstable" názor časem a zkušenostma změní o 180 stupňů...
Co se týče těch Aresů. Měly by být ve tvarech real, maxiball atd, ale potažené měkkým plastem, takže se nabíjejí jako saboty - bez mazání rovnou na prach. Mají stát 4kč kus. Vypadá to nějak takhle: http://www.ares-gun.sk/?page=19
Co se týče toho olova - bůhví jaký šmejd mi přišel do rukou. byl to tento tvar: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... Me5QxmWyC3
Na té druhé drážce se kousaly a jeden jsem už už málem musel vytlačit lisem. Zasekl se v půli hlavně a nechtěl dál. Co se týče přesnosti, toho olova jsem nevystřelil dost na to, abych objektivně srovnával, ale subjektivně ty hornady 300grs byly naprosto jiná liga. NAvíc /hypoteticky/ při lovu by mi dost vadilo roztrhání té olověné střely na kusy. Devastace zvěřiny je markantní a oproti FMJ nesrovnatelná. Soustřel na 50 m je na lov naprosto dostatečný v případě těch sabotů, ono nějaký ten cm bude i rukama a těma zemědělskýma mířidlama (a taky zimou jako v psinci...). Až bude teplejc, vezmu na střelnici nastřelovací stolici, hradla a pustím to na sto metrů bez vlivu střelce přes optiku a uvidí se.
Ještě k tomu olovu - to co jsem koupil bylo každý pes jiná ves. Nevím, ale rozdíly v desetinách milimetru musí hrát roli. Odlévání v přesné kokile asi bude jiné kafe. Ale na to zatím nemám možnosti ani moc času. Napíšu to tak. Jestli o předovce někdo uvažuje a krom střelnice má i jiné zájmy, třeba zaměstnání:-D, je ta varianta sabot na začátek podle mě optimální. Saboty mi šly nabíjet jednou rukou. Nepopsal bych to ani jako nekomfortní, lepší by už mohlo být jen kdyby tam to olovo propadlo na dno samo:-)
Dovolil bych si lehce nesouhlasit s tím ne-vlivem deformace čela. Vím, že nemám v tomto praxi, ale z fyzikálního pohledu to zejména při nižších rychlostech a větší vzdálenosti roli hrát musí. Řekl bych že už v měřítku těch +-5 cm na 50 metrů dost výraznou.
PS tvrdost - do toho olova šlo zarýt nehtem, takže nějak extra tvrdé to asi nebylo.
Naposledy upravil(a) karloscz dne 03.02.2014 15:08, celkem upraveno 1 x.
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od karloscz »

stran navážky - nezkoušel, těch 4.17 gramů (CA) mi přišlo na blbnutí akorát - naplnili jsme 30 dutinek a vařili mlhu jako o život. :-) různé navážky vyzkouším až zatepla, na stolici a s hradlama. Pak k tomu udělám nějaký větší matroš i s fotkama a s videem. Snad to během 14 dnů povolí. Mrznout ve větru a dešti na střelnici v těchto dnech se mi moc nechce:-D
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Strelec45 »

michal píše:
Strelec45 píše:No ono to má něco do sebe. Měl jsem před lety půjčenou jednu pušku 4F vyrobenou před rokem 1890. Prošla přes coulové smrkové vyschlé prkno. Tak i na nějaké to hubení by byla dobrá.
No, ona i taková winchestrovka cca 1870 ? s olověnou střelou prostřelí těch coulových prken 5.
Proč porovnáváš 4 Flobert s plnotučnou? :shock:
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od alive »

Oala, doufem ze jsem to nikde neprehledl, ale nenasel jsem...Expanzni vymetny vrhac tenisaku - Kraken, je kategorie D :lol:
http://www.cuzzs.cz/cs/rejstrik-rozhodn ... egorizace/
485336_525939014114935_123402653_n.jpg
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Fabulous »

Tak se to Bártovi povedlo ;)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od alive »

:-) akorat jsem nikde nenasel zadneho prodejce...psal jsem do Policky, tak uvidime. Ja to chci :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Fabulous »

Bude to asi hodně drahé.
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od cipis »

To chci :D
Odpovědět