In-line předovky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: In-line předovky

Příspěvek od Baca »

Na trn ??? TO nepoznam. V komore bol nejaky vycnievajuci trn koli minnie ??
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: In-line předovky

Příspěvek od Strelec45 »

Kompresní střely, minie jsou expanzní.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: In-line předovky

Příspěvek od vrbodol »

Baca-Jo část lorenzek tušim mysliveckých štuců mělo na konci komory trn a myslim že to zamejšleli kvuli přesnosti aby byla kule vždycky stejně daleko a při nabijení ti nedrtila zrna prachu což mělo vliv na přesnost střelby ,ale moc se to neosvědčilo a tak to zrušili a pušky s trnem jsou málo.Blbě se to čistilo a trn se taky snad opaloval a lámal.Někde jsem to vyčetl,třeba ti to někdo upřesní víc.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: In-line předovky

Příspěvek od Baca »

Dakujem vrbodol :-)
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: In-line předovky

Příspěvek od Strelec45 »

No a ještě doplním, že nabijákem chca nechca deformuješ střelu, natož tím klepnutím pažnou ne. Tvar střely má na přesnost taky nemalý vliv.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: In-line předovky

Příspěvek od sigmark »

ono taky zalezi na tom jaky tvar ma celo nabijaku. pokud kopiruje tvar střely bude deformace minimální
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: In-line předovky

Příspěvek od mcrea »

Nabíjení úderem pažby o zem praktikovali i američtí vojáci v ACW a jejich pušky trn neměly. Šlo jen o rychlost nabíjení, minie šla do hlavně volně a nabiják tudíž nebylo zapotřebí. Aspoň než se hlaveň trochu zašpinila.
Jinak mám pocit, že lorencky trn neměly, měly rozšířenou komoru do které se střela roztáhla a líp těsnila do drážek. Nicméně bylo jich několik provedení a mohu se mýlit.
Pokud jde o deformaci střely, pokud je hlaveň správně namazaná, střela správné velikosti a správný tvar nabijáku, střela se nijak zvlášť nedeformuje. Samozřejmě se po nabíjáku nesmí mlátit. Střela musí jít suvně až na dno. Bohužel tohle je vidět na střelnicích docela často. Někdy dokonce dorážejí střelci střelu tzv. bodákovým útokem proti zdi. A pak vykládají jaký je předovka šunt, že tím nejde trefit :D
2_m.jpg
Edit - takže oprava a omluva, správně jsou obě možnosti
Přílohy
Pro hlaveň s trnem
Pro hlaveň s trnem
1948_Lor_1_1.jpg (9.48 KiB) Zobrazeno 10778 x
Pro hlaveň s rozšířenou komorou
Pro hlaveň s rozšířenou komorou
1948_Lor_2_1.jpg (9.16 KiB) Zobrazeno 10778 x
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: In-line předovky

Příspěvek od Josef »

2 Strelec 45:
Jasně, nezpochybňuji, že i Sharpsku jde nabít zezadu volně sypaným prachem (přiznávám to jsem trochu přehnal), ale hlaveň pak musí být skloněná dolů, což vyžaduje určitý manipulační prostor. No a strategickou výhodu zadovek vnímám mimo jiné i v tom, že s ní mohl střelec při nabíjení ležet (zatím co při nabíjení předovky ji musel mít ústím vzhůru, tedy stát nebo klečet).

2 Baca:
Že by plyny ze zápalky dokázaly naprosto spolehlivě prorazit silnější papír polonáboje dost pochybuji. Buď se na zadní stranu (dno) balil tenký cigaretový papírek (Pedersoli to vyrábí a prodává) nebo se před nabitím ve dně prorážel malý otvůrek. Ale třeba u Sharpsky je deska závěru udělaná jako nůžky a spodní papírovou část polonáboje při svém uzavírání automaticky odstřihne a obnaží prach, takže plyny ze zápalky mají k prachu zcela volný přístup.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: In-line předovky

Příspěvek od Baca »

Ok Josefe. Dakujem za odpoved. To vsetko som sa uz docital na streleckych forach :-) A teraz si predstav, ze do velkeho cig aretoveho papierika (ako na jointy) zabaim navazeny BP urobim z toho taky vacok so zakrutenou spickou, to akoby nasadim do dutiny minnie a takto to budem prenasat v "patrone" s oboma koncami priechodnymi. "Patronu" nasadim na hlaven (mozem urobit dvnutra diery v patrone vybrus aby sla kolmo na hlaven a nehrozilo riziko nasadenia nasikmo) a prach v papieri aj minnie naraz zasuniem do hlavne. Pre minnie sa pise ze je potrebna vacsia davka prachu ako pri realoch ci ogivaloch jednak koli tomu aby prach vyplnil dutinu a druhak, aby pri vystrele vacsi tlak roztiahol dutinu do drazok. Jedine co mi vrta este v hlave je, ci ta zakrutena spicka dostatocne vyplni - vytesni dutinu v minnie aby nedoslo k vydutiu hlavne ci nejakemu podobnemu karambolu. :-) Druha moznost je, ze dutinu minnie vyplnim materialom, ktory dovoli pouzit mensiu navazku prachu ako pri klasickych realoch napriklad ale zaroven dovoli roztiahnutie dutiny do drazok ;-). Vojsko puzivalo sadru cize nieco ako ked sa dava pri PERE na prach krupica a az potom gulka. Sadra je ale krehka a po case sa vydroli. Nic mastne pouzit nemozem (tmel, plastelinu atd) Lukopren by bol asi najlepsi, ale je to drahy spas. Uvazoval som o klasickom opbycajnom ceste z muky a soli, nechat troska vyschnut a zostavit "patronu" :-) Premyslam nad touto variantou preto, lebo sice zatial nestrielam, ale videa a obrazky strelca na strelnici ktory sa dezorientuje medzi hromadou rozlozenych veci okolo seba kde kade a pomaly ani nema miesto na strelbu, alebo pri loveckcyh videach z usa ovesany malou dielnickou .....
No uz asi s tym skoncim a nebudem vas ludkovia dalej otravovat. :-)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: In-line předovky

Příspěvek od Josef »

Nejsem žádný odborník na střeliviny ani moderní předovky, ale podle mého názoru není samotná dutina v Minie (byť by byla prázdná), žádným důvodem k vydutí hlavně. Vydutí může nastat pouze, když je mezi střelou a prachem takový prostor, že se vytvoří nadzvuková rázová vlna, ženoucí se od spáleného prachu ke stojící střele, kterou během tak krátkého okamžiku nedokáže rozpohybovat a tak zatlačí i na stěny. Na tak krátkém úseku, kolik měří hloubka dutiny, se žádná taková vlna nevytvoří. Pokud budeš nabíjet střelu přímo na prach, vnikne prach i do prohlubně a tam spolu s celou dávkou poslušně shoří a o to lépe střelu roztáhne. Spíš považuji za důležité, aby byl prach přiměřeně a stejnoměrně stlačený a nepřesýpal se volně pod nedotlačenou střelou. Pak by nebyla zaručená stejná rychlost hoření u po sobě jdoucích výstřelech a tím pádem by byla střelba (vlivem různé rychlosti střely) nepřesná. Když bude mezi prachovou navážkou a střelou v hlavni zmačkaný i zbytek papíru, prach se tam volně přesypávat nebude. Při hoření prachu plyny vniknou do papírového materiálu (steně jako by to byla krupice u PeRe) a budou ho tlačit do hloubi dutiny střely a i okolo střely, dokud se střela neroztáhne a sama se neutěsní. Nestane se nic víc, než že to bude trochu lépe těsnit a že po výstřelu vyletí z laufu víc nečistot.

Pokud bude však papír udělaný jako papírová "nábojnice", tj. bude v hlavni zasunutý okolo celé dávky prachu, nemusí při výstřelu vyletět celý a nějaký zbytek doutnajícío papíru může zůstat zevnitř na stěně hlavně. Při následujícím nabíjení by ti od něj mohl chytit nový prach. Kdyby to byl jen prach, možná bys to ustál, ale jestli jsem to dobře pochopil, ty by jsi chtěl nabíjet současně s prachem hned i střelu. Asi si dovedeš představit, co by to udělalo... Takže v zájmu bezpečnosti by jsi při takovém stylu nabíjení asi muset mezi jednotlivými výstřely nechávat podstatně delší pauzy, než kdyby jsi nabíjel jen volně sypaný prach sice z předem nabalíčkované navážky. No a tím opět ztrácíš výhodu rychlého nabíjení. Asi tě napadne, jak by to bylo se samovznícením papírového náboje u zadovky, kde se takové polonáboje běžně používaly. Tam je to jiné. Střela se zasouvá při nabíjení do hlavně směrem od střelce. I kdyby prach chytil, střela proti střelci nevyletí, bude tlačená do hlavně, zpět vyfouknou pouze plyny (i když i to je velký malér).

(Mimochodem mi není úplně jasné, proč preferuješ Minie? Vojsko používalo Minie především proto, že se tato střela dala rychle nabíjet. Ale právě tím, že zaříznutí do drážek bylo výstřel od výstřelu jiné, dost zhoršovalo přesnost. Armádě to nevadilo, řadový voják nebyl lovec ani odstřelovač. Byl rád, když to přes oblak kouře vystřelilo přibližně směrem, kde se měl nacházet nepřítel. Minie navíc vynáší nečistoty z hlavně ven, což armáda potřebovala. Ale jinou výhodu nevidím. U REALu tím, že ho už při nabíjení správně zařízneš, by měla vycházet střelba přesnější. Proto byl REAL dříve doporučovaný víceméně jako střelivo lovecké, kde pro úspěšný zásah máš jen jeden pokus (protože než znovu nabiješ, zvěř ti uteče). Takže do PA-doby bych sázel pro předovku spíš na REALy. Konec konců se REALy i snáze odlévají a kokily jsou na dvě střely současně, zatím co kokily na minie odlévají jen po jedné. U obou těchto střel bohužel potřebuješ prvotřídně měkké olovo.)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: In-line předovky

Příspěvek od Baca »

Dakujem Josef :-) Tu minnie som vo svojich teoriach preferoval hlavne koli lahsiemu zasunutiu do hlavne pri nabijani naraz s prachom a aj koli tazisku posunutemu dopredu - lepsie drzi horizontalu, ma mensiu tendenciu prevracat sa. Real, alebo Maxi by mali naozaj koli zarezaniu lietat presnejsie. O papierovej nabojnici som neuvazoval uz len koli riziku, ze sa tvrdsi papier pri nabijani zpredu moze zaseknut este pred dnom a nie je iste ze si toho vsimnem a vtedy ma prinajmensom caka rozborka a vytahovanie nespaleneho prachu a strely :-) Balenie navazky do cigaretaku osobne povazujem za pohodlnejsie, ako odsypavat z odmerky a riskovat napriklad pri vetre, ze mi polovicu z toho odfukne do krajiny prelubeznej :-). Je jednoduchsie siahnut do nejakeho zasobniku nahmatat "gulicku" zatlacit na dno nasadit strelu a dorazit ju na prach. Navazit si prach doma v pohodli a potom uz nabijat s co najmensim zdrzanim medzi vystrelmi (ako sa poznam) mi bude prijemnejsie (nezabudnem medzitym, co a ako som zkur**l pri predoslom vystrele :-) ) Navyse ak si navazim rozne davky, mozem ich provnavat hned v jeden den na strelnici :-) SAmozrejme viem, ze zbytky po vystrele mozu byt este zhave, ale po precitani vlaken na streleckych forach si som na 99% isty, ze cigaretak sa bud spali, alebo ho vymnetie von. Aspon take su skusenosti od sharpskarov. Ti dokonca, ak tvrdy papier na nabojnicu nitratuju, hovoria, ze sa spali vsetko :-) Aj tak asi budem este preventivne pred nabijanim fukat do trubky :-)
Takze aj vdaka tvojim radam, to bude asi tak, ze do trubky - patrony pojde zabaleny prach a strela a budem nabijat nadvakrat. PRach, nabijak, strela, nabijak (starter) a bodakovy utok proti stene (to si robim srandu) :-) Este raz dakujem za odpovede :-)
tigmar
Příspěvky: 17
Registrován: 03.01.2015 21:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: In-line předovky

Příspěvek od tigmar »

Tak jsem si včera šel koupit diabolky. Ve Zbrojovce byla inventura, tak jsem šel do Dave a to jsem asi neměl dělat.
Dal jsem s pánem řeč, že jsem nikdy neviděl, ani nedržel inlajnu v rukách a tak info kolem předovek. Dal mi do rukou jednu, druhou atd. Byly pěkný, celkem překvapivě slušně se držely. No a když mi podal asi pátou, tak jsem ji už nechtěl skoro vrátit, protože mi přišla úplně skvělá. Byl to dlouhej Vortek.
Asi si ji nechci pořizovat hned, ale červík začal pracovat a kdo ví :D . Třeba to na furt Déčko taky nebude viz. Evolution.

Tímto bych měl na vás prosbu. Našel by se někdo ochotný z Prahy a okolí, kdo by mě z inlajny nechal picnout a přidal by nějaké další informace?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: In-line předovky

Příspěvek od Baca »

Kolko stal ten dlhy vortek ??? Info prosim do SZ :-)
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: In-line předovky

Příspěvek od Václaf »

Pokud nedostaneme banána za komerci ,šlo by dát sem? Nejsi jediný koho zajímají neregistrované hračky :beer
tigmar
Příspěvky: 17
Registrován: 03.01.2015 21:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: In-line předovky

Příspěvek od tigmar »

Jen moje postřehy v tomto vlákně a na dalším fóru. Snad to nebude bráno jako reklama.
Relativně slušný, snad i celkem kvalitní a za rozumný peníze inline předovky vyrábí Španělská firma Ardesa. S jejich oficiálníma stránkama má ale trochu problém můj AVG. Google vám najde v čechách min 3 prodejce, kde nějaký info je.
Kromě toho po pročtení tohohle vlákna zjistíte kde může být problém skupina C nebo D.

Chlapi fakt o tom nic moc nevim a jsou tady na foru určitě zkušený předovkáři a já jako nováček na fóru si nechci hned dělat problémy u adminů ;) .
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: In-line předovky

Příspěvek od Václaf »

Alespoň fotka,je to ona ? Dotaz směřován na ,,tigmar,,
Přílohy
Ardesa-Vortek Light Thum .50.jpg
Ardesa-Vortek Light Thum .50.jpg (5.97 KiB) Zobrazeno 10179 x
tigmar
Příspěvky: 17
Registrován: 03.01.2015 21:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: In-line předovky

Příspěvek od tigmar »

Jo je to ona. Navíc ta Thumbhole pažba má něco do sebe. Držel jsem jí klasicky a prodavač řiká, zkuste si dát palec do tý díry. Nebyl to úplně špatnej úchop. Je to použitelný tak i tak.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: In-line předovky

Příspěvek od Václaf »

Mě by se víc líbila tahle ,ale důvod je jen kvůli ceně,jsem jen dělnická třída co nemá na rozhazování :rofl
Přílohy
INLINE Evolution Rifle cal.50 perkus.jpg
INLINE Evolution Rifle cal.50 perkus.jpg (9.72 KiB) Zobrazeno 10181 x
tigmar
Příspěvky: 17
Registrován: 03.01.2015 21:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: In-line předovky

Příspěvek od tigmar »

To je zrovna ta, zatím asi jediná problematická.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: In-line předovky

Příspěvek od Václaf »

Aha,co je na ní špatného? jinak pak tam ještě mají o chlup lenější totok
Přílohy
INLINE Tracker Rifle (nikl) cal.50 perkus.jpg
INLINE Tracker Rifle (nikl) cal.50 perkus.jpg (36.78 KiB) Zobrazeno 10171 x
Odpovědět