Střelivo do samonabíjecích pušek

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Matěj »

Já to myslel prosím ironicky ;)
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Nicotinick »

OK, já vím :hand ten elaborát jsem psal, kdyby snad někdo toho h..pa chtěl brát vážně. :)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Pahrb »

jerry.mysak píše: Pahr
na rozdíl od tebe ten hardox mám a dával jsem sem i fotky. Nejsem teoretik jako ty
Ja umim .223 provalit plat taky, ale nepotrebuju k tomu delat picoviny a naboje s pistolovym prachem. Jen cekam, kdy tu budes radit, ze brokovy prachy jsou do pusek jeste lepsi :lol:

Jo a prosimte, to formatovani domlacenych hilzen vystrelem, to jsi taky vymyslel sam, nebo ti nekdo pomahal ? :rofl
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

nikotinick
rozepsal jsi se hezky, ale jsi jen teoretik. Můžu ti říct že jedny a ty samý zápalky používám ve 2 pistolový a 2 puškových rážích a nikdy nedošlo k perforaci zápalky, nebo neodpálení (glock 21, ruger superredhawk 44 rem, Norinco M305, Schmidt rubin K31, a K11) . A z každý zbraně vystřílím ročně tak 800-2 000 ran.

Kolik toho přebiješ ty?

Pokud se ti to stalo, svědčí to spíše o technickým stavu tvojí zbraně.

Zformátování promáčklý patrony výstřelem (pokud není ohnutá, nebo proražená - bavíme se o promáčknutí při naražení na hranu výhoznýho okýnka) je naprosto neškodná věc.

Pahrb
kdyby jsi si to přečet vše, co jsem napsal, tak by jsi zjistil, že se mi rozjely váhy a proto tam bylo prachu víc. Stejně se ti to může stát u puškovýho prachu. A brokovej bych opravdu jinam než do brokovnice nedával.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Nicotinick »

:clap
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Pahrb »

"Nikdy k nicemu nedoslo." je veta, kterou zacina kazdy maler.

Kdybys ty svoje jitrnice protocil mezi ruznymi kvery ruznych uzivatelu, tak by ses mozna divil. Ale nedelej to, nechci mit nekoho na svedomi.

Ja prebijim jen na jednooperaku a jen pro tercovnici, ale ze by se mi rozjela navazka prachu :lol: Ale beru, jsem jen teoretik, co se ridi postupy vyrobce, nekoukam, kde lezi technicky limit moji opakovacky.

No a to tvoje formatovani zas tak neskodne neni, uz jen pro me je ztratou konzistence. Co na to bude rikat komora je vec jina :lol: To ze ve tvym verglu to "zatim" nic nedela, nic neznamena. Dockej casu jako husa klasu :D

Az budes mit sroubovaci nos, jako Dzeksn, posli foto, ju?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

pahrb
jestli přebíjíš pro terčovnici, tak chápu že tam nedáváš promáčklý hilzny. Ale 99 procent lidí střílí do 100 m a jejich možnosti dalece zaostávají za možnostmi zbraně a náboje ( včetně mě).

Pokud přebíjíš na jednooperáku, tak předpokládám, že odvažuješ každou navážku. Že to neodměřuješ objemově.
Že mě zrovna při odvažování elektronický váhy skočili do mínusu (neptej se mě jak, ale už je radši po pár odvážkách kalibruju) a místo X grainů mi ukázaly X minus něco. Tak jsem přidával prach tak dlouho do mističky, než jsem byl na požadovanej navážce. Která ale bylo holt vyšší. Což jsem zjistil po přetárování. Váhy nejsou žádný vyslovený sračky, ale ani žádnej hightend.

Nicméně znám pár lidí, co mají starou mannlicherovku na náboj s rantlem. Hilzny si vyrábí tuším z mosináckejch patron, kdy jsou sice překalibrovaný matricí, ale sednou si až po prvních výstřelech podle komory. A pokud vyžíhají přechodovej kužel, tak je přibijou i 20x.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od viktor »

muzu vedet na cem vazis ? Nektere el nesmysly jsou citlive na elektroniku, spec na mobil i když tvrdej ze ne.
Dobře objemove prachovace jsou dostatecne presne.. mam je radeji.
na to aby si nabojnice "sedla" ti staci jedna rana. vzhledem k tlakum co tam jsou :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od skagerak »

jerry.mysak píše:pahrb


Nicméně znám pár lidí, co mají starou mannlicherovku na náboj s rantlem. Hilzny si vyrábí tuším z mosináckejch patron, kdy jsou sice překalibrovaný matricí, ale sednou si až po prvních výstřelech podle komory. A pokud vyžíhají přechodovej kužel, tak je přibijou i 20x.
Polud se do googlu zada "fire forming", tak k tomu neco najdete..
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

viktor píše:muzu vedet na cem vazis ? Nektere el nesmysly jsou citlive na elektroniku, spec na mobil i když tvrdej ze ne.
Dobře objemove prachovace jsou dostatecne presne.. mam je radeji.
na to aby si nabojnice "sedla" ti staci jedna rana. vzhledem k tlakum co tam jsou :D
viktor
dneska už se asi nevyrábí. Kupoval jsem je před pár lety v americe. V "sériovej" produkci mám na víceoperáku nastavený objemový vložky, pro každou ráži je konkrétní. Ale když testuju nový laborace, tak odvažuju každou navážku na vahách a udělám od každýho vzorku 5 ks, který si dám do igelitáků a na střelnici testuju od nejslabší laborace do té doby dokud nejsem spokojenej. Často se mi stane, že na některý laborace ani nedojde. Tak náboje rozeberu, prach vysypu, znova zkalibruju krk ( bejvá roztaženej) a plním je pak už rovnou tou odzkoušenou navážkou.

K tomu rušení mobilem. Vyzkouším to. Přiznám se, že tahle možnost mě ani nenapadla.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Pahrb »

Fireforming nabojnice je ale neco jinyho, nez opravovani krivejch jitrnic.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

Pahrb píše:Fireforming nabojnice je ale neco jinyho, nez opravovani krivejch jitrnic.
o jitrnici nepadlo ani slovo. Psal jsem o promáčklých hilznách z galila. A jestli jsi nějakou takovou nábojnici viděl ( nebo galila při střelbě), tak jistě víš, jak vypadaj vystřílený nábojnice. Pokud jsi to neviděl, tak se vyjadřuješ k něčemu o čem nemáš šajn.

Když napíšeš své zkušennosti, rád si je poslechnu. Ale vyjadřuj se k tomu co znáš, co jsi zkusil, ne k tomu co si myslíš že je správně
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Pahrb »

Svete div se, videl. Dela to spousta samonabijecich pusek.

A domlaceny hilzny aka krivy jitrnice dal nepouzivam, ale vyrazuju je. Jednak do samonabijecek neprebijim a jednak je to vsechno surplus, ktery ani prebijet nema smysl, za druhe poskozene nabojnice okamzite vyrazuji uz z principu, takze to zahazuju. Narozdil od opakovacky, kde hilzny tocim, ale tam je to trochu jinej level kvality nabojnic a zachazeni s nimi.

Kamos s G3 to taky neprebiji. A to i diky Revelliho drazkam.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od viktor »

nakopany krcky a reveli drazky nejsou většinou velkym problém,
FN FAL ma nastetsi regulator a tak jde nastavit davka plnu tak aby to makalo ale nenakopavalo nabojnice ,
Nakopani krcku nabojnic lze zabranit ci omezit při prebijeni volbou navážky a druhem prachu.
V puvodnich nabojich je schavlne plynovy mechsnizmus zbrane poněkud "preplynovan" z duvodu spolehlive funkce zbrane i při silnem znecisteni. V jakem stavu z toho litaj nabojnice obyvkle nikoho nezajima.
prebijim do vseho, mimo malorážky :D vyznam to samozrejme ma
7,62 x 39 se ještě daj sehnat za rozumnou cenu, otázka je jak ještě dlouho, ale 223 se uz dost vyplati prebit
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

pro pahrba
takhle vypadají pomlácený patrony. Není to z galila, kterj je s tím proslavenej, ale je to 308 win. Jedno je nakoplý hrdlo o hranu výhoznýho okýnka, a druhý je hilzna skřípnutá závěrem.
Přílohy
IMG_20180628_070313.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

jinak se mi extrémní fireforming nachtěně povedl na soutěži, kdy jsem si nevzal brejle na blízko a splet si pytlíky s nábojema. Takže jsem do Schmidt Rubin K31 nabíjel 308 win. Ta patrona je jen o 3 mm kratší a asi o 1,5 mm menší průměr.A do obou používám stejný střely. Divil jsem se, že mám nějakej větší rozptyl, ale všim jsem si asi až po desátá ráně, jakej jsem blbec. I přesto jsem skončil sedmej. Dostřílel jsem to samozřejmě správnýma nábojema.

V žádným případě nechci nikoho navádět, aby to zkoušel. Byla to pouze moje chyba, kterou bych nikdy vědomě neudělal. A klika, že používám jen sportovní navážku.

Dávám to sem jen pro příklad, co vše nábojnice vydrží. Nalevo je 7,5x55 Swis, uprostřed "upravená" patrona, napravo 308 Win
Přílohy
IMG_20180628_070259.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

viktor
s .223 se při přebíjení nechá dostat na cenu kolem 5 kč/náboj

střela GGG 2,6 kč
zápalka 0,8 kč
prach D063 17,5 gr 1,6 kč

střílím na 50 m. Na větší dálky je třeba větší navážka
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Matěj »

jerry.mysak píše:pro pahrba
takhle vypadají pomlácený patrony. Není to z galila, kterj je s tím proslavenej
Jak je tím zrovna Galil proslavený? Myslel jsem, že ,,AK kiss" je běžný u všech pušek na bázi AK, tedy nejen u Galila. Je to dáno konstrukčně.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Nicotinick »

jerry.missak :

Jasně ty "praktiku" a proto Američani, kteří přebíjí už nějakých 150 let, výrazně varují před přebíjením nábojnic s jasným ostrým zlomem na těle. Zvláště u moderních vysokotlakých nábojů. Však co, vždyť u .308 tam je v okamžiku výstřelu jen tlak cca 5,5 tuny na cm2 v milisekundě, 15 cm před obličejem. 1000 x se nestane nic, po 1001 to máš v xichtě. Slyšel jsi někdy výraz mikrotrhlina a viděl jsi někdy jak se odděluje plech několika zlomeními v protipohybu ? Víš jak skutečně funguje nábojnice při výstřelu ? Tohle už fakt nemá nic společného s fireformingem.

Přestań už tady ty svoje ko..tiny na hraně zdravého rozumu psát. :head

P.S. Za posledních 25 let jsem přebil a vystřelil přes čtvrt milionu nábojů různých ráží. Tolik jen k mému teoretizování.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

matěj
myslel jsem tím ráži 223. AK nemám, takže nevím, jestli to dělá taky. Ale z galila snad není jedna nábojnce nepotlučená.

Nikotinick
a kdy vyřazuješ nábojnice? 2x přebiješ a jdou pryč? Já je přebíjím tak dlouho než prasknou při přebíjení- puškový náboje ( což je samozřejmě vyřadím) nebo prasknou po výstřelu ( což se stává většinou u revolverových nábojů). Pistolový náboje jsem snad ještě prasklý neměl. Jinak je točím tak dlouho dokud to jde. Vždycky jsem ale viděl pouze podélný praskliny, nikdy příčnou. Jednou jsem viděl přetrženou, kdy se připek krk a hilzna se přetrhla za dnem.

Co se týče tlaků, tak tebou uváděný mají tormentáky. Běžnej tlak je 3-4,2 t/cm2. Což si taky není málo.

zlomení v protipohybu jo. Ale ty jednou tváříš plech dovnitř ( náraz na okýnko) a podruhý zpět ( výstřel) v úhlu pár stupnů. Aby vzniklo ztrvdnutí materiálu v místě ohybu, musel by jsi to ohýbat několikrát v ostrým úhlu, nebo vibrovat s plechem v menším úhlu. Dělal jsem konstruktéra v lisovně a tohle jsem řešil. Proto se na hilzny používá měkká mosaz, protože čím měkčí materiál, tím hůř praská. Z toho důvodu se žíhají krčky a přechodový kužely nábojnic kde je to nejvíce namáhané.

Něco jinýho je tlaková láhev, kde vyražený údaje se mají vybrušovat. Protože když se temováním vrátí materiál zpátky, dojde k místnímu ztvrdnutí a skřehnutí materiálu a lahev v tom místě může prasknout
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět