In-line předovky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: In-line předovky

Příspěvek od Josef »

Jsem velmi zvědavý, co k tomu ČÚZZS sdělí. Zatím si můžeme jen tipovat. V této souvislosti mě totiž napadlo, zda ta kategorie "C" u Ardesa Evolution nevznikla ze strojařské "nadhorlivosti" posuzovatele. Prostě flintu prohlédl a zjistil, že nevidí žádnou součástku, která bývá zobrazená u obecného popisu perkusního zámku. Žádný kohout, ořech, piston, perkusní zápalka ani zámková deska a další. Samostatný konstrukční uzel definovatelný jako "zámek" nenalezl, ale místo toho viděl součásti s názvy jako - závěr, úderník, zápalka pro brokové náboje . A tak usoudil, že to tedy není perkusní zámek. A tedy celek podle něj nesplňovala definici "zbraň na principu doutnákových, křesadlových a perkusních zámků" a nezařadil ji do kategorie "D", ale do "C", tedy do stejné škatulky, kde je zařazena např. malorážka s vizuelně hodně podobným mechanismem. Zákon neřeší rozdělení "předovka"/"zadovka", ale v zásadě řeší právě "zámky". A jestli se mu zdála Evolutin Long Distance s puškohledem v padesátkovém kalibru svým elegantním vzhledem přespříliš akční a agresivní, tak si tou absencí zámku, když intenzivně hledal, tu "správnou hůl na bití psa" úspěšně našel. Většina ostatních in-linek má alespoň kohout. I Ardesa, jako výrobce, se od závěrového systému in-linek ke kohoutu zase tiše pokorně vrací, jak můžeme vidět u Pursuitu, tak i u Vorteku. Tak se současně vkrádá plíživá otázka, zda s tím závěrovým systémem už náhodou nenarazili výrobci na legislativu i v jiné zemi, kam vyváželi. Kdož ví!?
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: In-line předovky

Příspěvek od muzzleloader »

Taky bych byl rad,kdyby to platilo jen pro tuhle flintu,kvuli jejimu akcnimu vzhledu.Uvidime,snad uz dnes budeme znat odpoved.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: In-line předovky

Příspěvek od Leon Chamel »

Myslím, že Josef to vystihl, "problém" bude asi ta absence perkusního zámku. Brokové zápalky by neměly vadit, koneckonců zbraněmi kat. D jsou přece i některé staré pušky na jednotné náboje, které jsou jinak také na ZP.
Trochu OT: Na těch odkazovaných stránkách zkušebny jsem si všiml i úspěšné kategorizace škorpíka v ráži Makarov. Vždycky jsem si říkal, kéž by byl alespoň v 9 Mak., a už je to tady. Cena bude kolem 13t, ale zase je to nově vyrobená zbraň, na rozdíl od repasů z ČZUB. Tak mám zase brouka v hlavě.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: In-line předovky

Příspěvek od prochazka85 »

@muzzleloader: muzu se prosim zeptat co to mas za dvojnozku? Typ popr. kde to maji? Shanim neco podobneho aby to pasovalo na Evolution.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: In-line předovky

Příspěvek od muzzleloader »

Je to airsoftova kopie Versa bipod.Nic moc,pouzil bych radsi Harrisky,i kopie,daji se sehnat ve slusne kvalite.Ja to kupoval tusim na eshopu airsoft morava.Je to uz par let,tak doufam,ze nekecam.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: In-line předovky

Příspěvek od PaF »

Jestli jde o stareho skorpa v makarovu a samonabijeci verzi, mam problem :lol: Zase budu muset prodavat. K odstrelovacce lepsi PDW tezko sezenu. Sorry za OT.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: In-line předovky

Příspěvek od muzzleloader »

Tak zkusebna ma dovolenou,nebo delaji mrtveho brouka.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: In-line předovky

Příspěvek od Josef »

Nebo pro ni možná není obyčejný, tázající se, daně platící, občan ten pravý partner "na úrovni", komu by měla chuť zdůvodňovat svá rozhodnutí a skládat účty. (Jenže co pak?)
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: In-line předovky

Příspěvek od muzzleloader »

Taky moznost,ale uz jsem tam dvakrat psal minuly rok a vzdy odpovedeli temer obratem.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: In-line předovky

Příspěvek od prochazka85 »

@muzzleloader: dik za info, tak harrise jsem sehnal, bylo vy mozny videt foto detailu uchyceni dvonozky na tve zbrani?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: In-line předovky

Příspěvek od Karlos »

Tak trochu se musim zkusebny zastat neb jsem tam sam parkrat volal a jednou byl i osobne a vzdy bezproblemovy vstricny pristup. Ale tady se mi zda slapli trochu vedle...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: In-line předovky

Příspěvek od Josef »

Na serveru Střelectví už "Kentan" publikoval stanovisko ČÚZZS, přesněji řečeno - vyjádření Ing. Jana Palounka. Pro jistotu to uvedu i zde, nejspíš vás bude zajímat, cituji:

"...mohu Vám odpovědět pouze na technické důvody, které vedly k zařazení předovky Ardesa model EVOLUTION LD do kategorie C. Nejedná se o jednoranovou předovku na principu perkusního zámku, nýbrž o předovku na dělené střelivo. Zbraň se nabíjí od ústí hlavně prachovou složí a střelou (s flastrem) a zezadu do pouzdra zápalkového šroubu se vkládá zápalka W209. Zápalka je odpálená přímoběžným válcovým úderníkem s rovným čelem se zápalníkem. Takto ovšem perkusní zámek nevypadá. Proto se nejedná o jednoranovou zbraň kat. D na principu perkusního zámku...
... Předpokládám, že tato situace bude zajímat nejen střeleckou veřejnost, ale i obchodníky a dovozce. Takže vydržte, nějaké řešení orgány státní správy najdou. Prozatím Vám mohu doporučit střelbu z této zbraně pouze s použitím pistonu a perkusní zápalky."


Konec citace. Takže je to zhruba tak, jak jsem předpokládal (zbraň nemá kohout a když se použije W209 tak název "perkusní" pak už nemá ani ta zápalka). Poslední odstavec na mě ale působí docela rozumně ba přátelsky, ve smyslu, že by ze strany zkušebny byl zájem najít nějaké legislativně průchodné řešení, aby tato zbraň i se zápalkami W209 mohla být zase zpět v kategorii "D". Nebo jsem příliš optimistický a pochopil to špatně? Jak to chápete vy?
Jimi
VIP
Příspěvky: 45
Registrován: 15.03.2011 20:06

Re: In-line předovky

Příspěvek od Jimi »

Bohužel přátelský postoj je v tomto případě asi na nic. Pokud Zkušebna rozhodla, všichni se tím musí řídit. Jedině by zkušebna na něčí podnět prozkoumala zbraň znovu a rozhodla, že je to kategorie D (ale k tomu nemá důvod). Nebo by někdo musel změnit normu ČSN, kde je perkusní zápal definován: .......zápalka je nasazována na piston.......Ne do pistonu nebo zápalkového šroubu. (citace staM ze střelectví)
Pokud by se toto znění změnilo, mohla by zkušebna rozhodnout jinak.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: In-line předovky

Příspěvek od prochazka85 »

nekteri prodejci aktualni zmenu zarazeni Evolutionu zacinaji brat vazne, a zapalky W209 prodavaji jen na ZP
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: In-line předovky

Příspěvek od muzzleloader »

Tak s brokovyma xapalkama byl problem vzdycky.Tady v Plzni ne,ale hlasili jini strelci z ruznych mist republiky,ze maji problem je koupit.Tak to vetsinou resili vymenou dnoveho sroubu a pistonu na klasicke perkusni zapalky.V zapalu neni problem a obycejna zapalka to v pohode zvladne,ikdyz je pruslehovy kanalek (zatravka) dost dlouhy.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: In-line předovky

Příspěvek od prochazka85 »

tak airsoftovy harisky Evolutiona s optikou 24x50 neunesou a lamou se :(
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: In-line předovky

Příspěvek od muzzleloader »

To je divny,kamos je tam ma a drzi uz nekolik let.Kolik to stalo?
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: In-line předovky

Příspěvek od prochazka85 »

asi nejaka nepovedena kopie :(
http://airsoftpro.cz/eshop/product_info ... ts_id=1142

kamos ma original harisky, tak zkusim jeste ty a uvidime.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: In-line předovky

Příspěvek od muzzleloader »

Ty vole to je cena,za trosku vic koupis v aeronu original.A co strelba,uz jsi strilel?
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: In-line předovky

Příspěvek od prochazka85 »

jeste ne, cekam na munici, objednal jsem saboty hornady, prijdou zacatkem kvetna
Odpovědět