Střelivo do samonabíjecích pušek

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Matěj »

Jak střely s dutinou bere samonabíječka? Moje s tím má problémy...
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od herman »

Z SKS jsem to ještě nezkoušel, ale mé AKM to schroustalo. I poloplášť.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od herman »

Nevím, jestli to sem zrovna patří, ale včera jsem od otce dostal pár nábojů, a to i do .308W. Jeden je nějaký divný, Do komory se vleze, lze klasicky vytahovákem a vyhazovačem vyhodit z komory.
Na mou otázku mi otec řekl, že si nepamatuje kde je koupil, ale že divočák zůstal při zásahu na cca 200m na fleku. Takže když odpustím tu "mysliveckou latinu", tak je to asi účiné. Hilzna klasika .308W ale kulka spíše pistolový tokarev, spíš o něco delší.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od opavak »

... Kua hermane, kulky mají psi - že ty jsi asi myslel střelu ??? :lol:
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Bill Masen »

Kulka v balistice je jako trojotazník na konci věty. :lol:
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od opavak »

Bill Masen píše:Kulka v balistice je jako trojotazník na konci věty. :lol:
??? :lol: :yes
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Nicotinick »

Hermane :) to bude nějaká střela SP (soft point), cca 180 gr. Celkem běžná lovecká střela. Co má vyraženo na dně, výrobce ?

Něco takového ?

https://www.google.cz/search?q=.308+win ... KG9AEcw_tM:
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Argonaut »

u 7,62x39 byla většinou špatná nabídka, ale už se to trochu srovnalo díky nabídce Barnaulu.

Osobně jsem vyzkoušel (na SKS a 858):
- Čína - poměděná nábojnice, zalakovaná střela v hrdle (červený lak), snad na 2 pomalé odpaly v minusových teplotách, žádné problémy (vystříleno tak 1000+), hrozně špiní
- BXN (Vlašim) - mám je, je z nich méně svinstva, než z čínanů, ale nějaké velké rozdíly jsem ve střelbě nezaznamenal
- lovecké S&B SP - mají mosaznou nábojnici, daly by se přebíjet, mají nejvyšší jednotkovou cenu, kolem 15Kč
Barnauly - mám jak SP, FMJ, tak vzorek HP
FMJ dávám do kalacha, klasická plechová zalakovaná nábojnice, poloplášť je pozinku

Osobně nemám preferovaný náboj, jenom je škoda, že čína nestojí 3,7,- co stála před rokem a něco.
coloredo
Příspěvky: 80
Registrován: 15.03.2016 22:29

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od coloredo »

A hlavně důležitá informace pro ty co budou do samonabíječek přebíjet střelivo. Je NUTNO krimpovat střely. Ten kdo to nedělá si koleduje o problém. Může se stát a stává se, že při nabíjecím cyklu při tom fofru dostane střela ránu a pokud není dobře zakrimpovaná, zasune se do nábojnice a enormně pak při výstřelu rostou tlaky nahoru což může způsobit poškození či vážnou závadu na zbrani.
Pongo.pygmaeus
Příspěvky: 92
Registrován: 26.12.2015 23:53
Pohlaví: muž
Bydliště: tu i onde

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Pongo.pygmaeus »

Coloredo: dobrá poznámka, která se mě velice týká...dík
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Nicotinick »

On se najde někdo, kdo přebíjení do samonabíječky nekrimpuje ? :shock: To je stejná samozřejmost, jako že je nutno vyměnit vystřelenou zápalku. 8-)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
coloredo
Příspěvky: 80
Registrován: 15.03.2016 22:29

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od coloredo »

No to by si se možná podivil, ale i takový se najdou mezi náma co si myslí, že je to zbytečný. A že ušetří na jedné přebíjecí operaci.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od viktor »

zaškrtit jasne ze ano, strely se povytahuji nez zasunuji... osobne si myslim ze vyssi zasunuti strely do nabojnice nemá vyrazny vliv na tlaky.. oproti všeobecnému presvedceni ...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Nicotinick »

Otázkou je, co je výrazný. U .308 W umí posunutá střela o cca 2 mm zvětšit tlak o cca 6 - 7%, úsťovou rychlost o cca 10 -15 m/s. (SB FMJ 14 gr, Lovex D073.6 například, u živějšího prachu to může být víc ) Samozřejmě to nezpůsobí destrukci zbraně, spíš to pak hodně "lítá" po terči. :)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od viktor »

hm, asi by to chtelo upřesnit, to moje prohlaseni. :D
celkove rozmery naboju OAL jsou udavany jako maximalni, proste všechny naboje jsou o něco kratsi..myslej jsem to ze naboj udelate kratsi , v radu několika 0.1 mm nehraje roli z obavy prudkého narustu tlaku. Jak si občas někdo mysli.
Problém s presnosti bude mit pokud udelate kazdej jinak dlouhej..
problémy se zaskrceni jou asi takove ze strely potom vylejzaj a ne zalejzaj.. a když se to fakt povede tak se muze stat asi tohle, naboj s povytaženou strelou zaver kopne do hlavne tak az se strela zakousne do vyvrtu, natoz chce majitel z nejakeho duvodu zbran vybit a kdyzt se bude hodne snazit tak vytahne nabojnici, strela zustane v prechodovem kkuzelu a prach všude mozne..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
coloredo
Příspěvky: 80
Registrován: 15.03.2016 22:29

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od coloredo »

Co tu píšete je z části pěkná hloupost. Právě proto se krimpuje, aby nedocházelo k posunu střely v krčku nábojnice. Jestli jste někdy přebíjel puškové náboje a dělal i poslední operaci, tak byste to měl vědět. Dá se říci, že všechny tovární náboje jsou krimpovány a výrobci velmi dobře ví, proč se to dělá. Samovolné vysunování střel z nábojnic je blbost, tento jev vznikal o střeliva u nábojů s dlouhou válcovou střelou a ogiválním hrotem střely, např. mannlicher 8x50, mannlicher-carcano 6,5x52 a podobné a to pouze po několikanásobném a opakovaném nabíjení náboje do komory. Proto jsou taky fest krimpované, protože už tenkrát věděli, že si zadělávají na problém. Střely typu FMJ tímto neduhem až tak netrpí, ale přesto do samonabíjecích zbraní je to nutné, protože samonabíjecí cyklus probíhá velkou rychlostí a kdy může dojít k nárazu střely v nábojišti a zasunutí střely do nábojnice než je zdrávo a tím pádem může dojít k závadě.
Pokud někdo si přebíjí náboje na přesnou střelbu z opakovaček, není krimpování až tak potřeba, méně se unavuje krček přebíjené nábojnice a střelba je přesnější. Ikdyž je to trochu diskutabilní, neboť stažením -krimpem se zase sjednotí výtahové síly u nábojnic, kde pružnost materiálu klesá v závislosti na počtu cyklů. Jednou se mi stalo, že se mi vysunula střela u přebitého náboje při použití v opakovačce a bylo to tím, že puška byla zánovní a při nabití a následném vybití ostrého náboje mi ostrá vnitřní hrana pouzdra při extrakci ohoblovala nábojnici a střelu a rozvolnila ji v nábojnici, takže při malé síle šla rukou vytáhnout pak ven. Od té doby krimpuju všechno co přebíjím a do současnosti žádný problém. Stačí krimpovat na citovku lehce, ale účinně..Ne na prasáka, že je málem zdeformovaná střela. Pokud se někdy podíváte na staré československé náboje vz. 23 s lehkou střelou 10,5g pro pušky vz.24 a kulomety nebo jejich ekvivalent vyráběný za války Rumuny muničkou CMC a rozděláte si je, zjistíte, že střela je brutálně krimpovaná už jenom z důvodu, že v krčku nábojnice drží za cca 4 mm, protože je poměrně krátká oproti německé FMJ BT.
ovaná
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od viktor »

Coloredo, klid, to před tim bylo uplne stejne co pises ty jen uz z toho bylo část ´vynechano a tak pokud sis to neprecetl cely vypadly souvislosti. Coz je přiznávám také moje chyba.
jednoduse se dospelo k tomu ze pokud nezakrimpujes tak muzes mit u samonabijecky problém a dále pokud budes mit rznou delaku naboju, tj strela bude ruzne zasunuta do nabojnice tak se to projevi mimo jiné na presnosti.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od Bill Masen »

Kuli čemu se to projeví na přesnosti?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od bivoj »

2 Bill:

Různé zasunutí střely = různý vnitřní spalovací objem v nábojnici = různé tlaky v komoře = různá V0.

A pokud máš různou úsťovou rychlost střel, nemůžeš čekat konzistentní přesnost (soustřel). Proto se pro přesnou střelbu nábojnice třídí podle vnitřního objemu a střely dle váhy. A samozřejmě pak při výrobě náboje stejné OAL a krimpování. Protože jen tak pak můžeš zaručit co nejmenší rozptyl úsťových rychlostí a nejvyšší přesnost/soustřel (resp. stejné chování všech nábojů a +- stejnou balistickou křivku střely).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do samonabíjecích pušek

Příspěvek od jerry.mysak »

jen k tomu účinku v cíli
na střelnici jsme stříleli do betonové šalovací tvárnice. Tj 3 cm betonu, 15 cm luftu a 3 cm betonu na 50m.
5,56 všechny druhy střel prostřelili přední stěnu a na zadní narazila jen sprška šponek a neporušila jí.
7,62x 39 probíjí s devastujícím účinkem obě strany.

výsledek: tvrdá překážka i docela tenká roztříští střelu. To samý mi potvrdili i myslivci, kdy se jim tato střela rozbíjí na krustě bláta na divočákovi a zvíře utíká jen s povrchovým zraněním.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět