České a slovenské perkusní zbraně

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od gravedigger »

RB obdivuju hlavně pro jeho dokonalou jednoduchost. Dva díly závěru na dvou čepech, spoušť, vytahovač.

Přijde mi, že jsi si to zbytečně zkomplikoval, ale to je dáno výrobními možnostmi, kdy bylo asi potřeba dopasovat díly závěru proti sobě, jinak nerozumím té zbytečné boční desce a výřezu do rámu. Pro normální výrobu spousta práce navíc, protože stačí vyfrézovat zespoda dutinu do rámu a pak z boku napřesno vyvrtat díry pro čepy. Ale na výrobu v domácích podmínkách je to stejně obdivuhodnej kus práce.

Mám pár RB doma, schválně jsem změřil průměr čepů na nových(.357mag, .45-70) a starých (12 broková a švéd s dánem 12,7x44 a 11,4x45,5) a nikdo nejde pod 11/12 mm průměr do stěny 7/8 mm na každé straně, jen pro srovnání.

Stříbrnice - 19421 je občas svině vypočítavá, kalící a popouštěcí teploty jsou sice daný, ale radši bych to píchnul na tvrdoměru, pokud jsi to teda nekalil v kalírně.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Wdog »

prof.Orfanik:
ano, máš pravdu, mramorování není kalení. Napsal jsem to moc zjednodušeně. Správně jsem měl napsat něco jako "závěry byly mramorovány, což byla stará metoda zušlechťování, spočívající v obohacování materiálu o uhlík pomocí déle trvajícího ohřívání bez přístupu vzduchu, což vytvářelo na povrchu typickou mramorovanou kresbu" ... trochu jsem to pokrátil, no jo.
Nevím ale, zda je vůbec mramorování správný výraz, anglicky je to "colour case hardening". Vytvrzená vrstva materiálu vznikne na povrchu, takže výsledkem byla kombinace obou vlastností, měkčí a houževnatý uvnitř, ale tvrdý na povrchu.

Pavel Rak:
ano, čepy nebyly kalené ani mramorované.
Je dobře, že jsi udělal to menší vybrání na zápalku při odklopené klapce, ono by to jinak zápalku při razantním otevření spustit mohlo, i když nábojnici by to asi neodpálilo, protože piston při otevřené klapce ti míří nahoru. I když, nikdy nevíš.
Podobná byla například slabina původního systému Remington rolling-block, kdy při razantním zavření klapky s nábojem v komoře, a přirezlém či zatuhlém vysunutém úderníku mohlo dojít k odpálení náboje při nezajištěné klapce (kohout zůstal natažený). Vyřešili to až později drobnější úpravou klapky, přidáním páčky, která posunula úderník do bezpečné polohy (tzn. zasunuté) při každém otevření klapky.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Baca »

Wdog, nejedna sa nahodou o CEMENTOVNIE ??? :-)
Pavel Rak
Příspěvky: 92
Registrován: 03.05.2013 18:05
Pohlaví: muž

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Pavel Rak »

k síle čepů-nábojový a perkusní systém je rozdílný ve výkonu, a to hodně-srovnávat magnum s 3gramy vesuvitu ( víc se do nábojnice nevejde) a bohatě to stačí , je dost zavádějící- čepy jsou zušlechtěné a odpíchnuté na 50 rockvelů což je myslím až dost velká pevnost
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od gravedigger »

Jestli to máš z 19 421 tak budou prokalené skrz a 50HRc je zbytečně moc, to je tak na důlčík. Byl bych opatrnej.

Tyhle čepy při větším průměru buď z 14 220 a zacementovat do 0,6 nebo 0.8, jádro zůstane houževnaté nebo z materiálu, kterej půjde zušlechtit tak na 1100MPa - 15 230 třeba.

Ty dva starý RB co mám jsou taky původně na černoprachý náboje, jestli to tvoje je .45, bude to taky pěkná šlupka a ta prokalená 7 by mohla zazlobit.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Wdog »

Pavel Rak:

no trošku ti do toho kafráme, ale jen technicky k věci. Každopádně dávej pozor, pokud nevydrží závěr rolling-blocka, urvané díly letí rovnou do obličeje střelce.

Zásadní omyl je myslet si, že nábojové a perkusní systémy jsou rozdílné ve výkonu. Ještě lze říci, že černopraché perkusní systému jsou rozdílného výkonu než nábojové bezdýmé, ale pro nábojové černopraché není důvod, aby se výkon lišil od černoprachých perkusních. Samozřejmě při srovnatelné navážce a střele. U perkusních může jedině část výkonu utéct přes piston, ale to je minimální.

Systém Remington rolling-block byl zkonstruován pro nábojové černopraché náboje 50-70 govt., pak byl během 50-ti let používám tak v 50-ti zemích v 50-ti rážích, po úpravách i bezdýmých. Náboj 50-70 obsahoval 70 grainů (4,4g) černého prachu, střelu okolo 450gr. Dobové rolling-blocky zavedenéve Švédsku (12,7mm) měli 60gr (3,8g) černého prachu a 350gr střelu, dánské (11,4mm) měli 50 gr (3,2gr) černého prachu a střelu cca 400gr.

Když dáš 3g (48gr) prachu, seš zhruba na výkonu dobového dánského rolling-blocka cca r.45, a na výkonu černoprachého náboje 45-70 v laboraci s olověnou střelou pro pušku Trapdoor. Samozřejmě záleží jaký dáš typ střely, pokud to bude lehká kulička, výkon a tlak bude nižší, pokud těžký ogivál, tak je výkon srovnatelný s dobovými.

Co ale nevíme, jaké je výkonové srovnání tehdejších armádních černých prachů a Vesuvitu. Byly tehdy výkonné ála švýcarák dnes, anebo spíše slabší jako Vesuvit?

Další věc, která ale podporuje tvoje spíše nižší dimenzování pevnosti, že během let bylo zjištěno, že originální systém Remington rolling-block vydrží mnohem větší namáhání, a tedy i výkonnější náboje.

Osobně bych radil spíše předimenzovat, ten výkon tam bude. A to je dobře, pokud nestavíš pušku pro pokojovou střelbu, tak by měla něco vydržet ...
Pavel Rak
Příspěvky: 92
Registrován: 03.05.2013 18:05
Pohlaví: muž

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Pavel Rak »

určitě vítám všechny připomínky-sám jsem uvažoval o tom, že zadní čep zesílím , místa je dost -o mat. 14220 jsem taky uvažoval- 19421 jistě není ideální a proto díky za radu, nábojnice dělám tak, že se víc jak 3gramy nevejdou, i to je dostatečný výkon,používám sférické střelivo protože se mi osvědčilo a na pokojovou střelbu to jistě není -dám příklad , pomineme-li etickou stánku věci a zřejmě i nekošer-tak mi napsal jeden majitel mého gallaghera, že byl vzat na polovačku a na 80 metrů skolil kance, to jistě není pokojová střelba a navážka byla právě 3 gramy- zajímavé na celé věci je to, že všichni s moderními zbraněmi museli vzhledem k hladkým průstřelům dohledávat, olovo dělá prostě paseku a kňour lehl na místě
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od gravedigger »

Nechci být neuctivý, ale teď tu O Červené Karkulce.

Aby pustili někoho na společnou naháňku s perkusní zbraní, to si prostě nedovedu představit ani v nejdivočejším sně. A že by trefil prase v běhu taky ne. A dohledávání - buď byli ostatní úplní neumětelové, ale u nás zůstávají dobře střelená prasata v ohni nebo odběhnou do pár metrů, dohledávají se jen ty opravdu špatně střelená.

Takže bych se vrátil ke zbraním a přestal si z nás dělat :moon
Pavel Rak
Příspěvky: 92
Registrován: 03.05.2013 18:05
Pohlaví: muž

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Pavel Rak »

čekal jsem podobnou reakci, ovšem mohu přeposlat obdržený e mail-nicméně nebyla zmínka a o tom zda se jednalo o společnou naháňku, též zmínka byla pouze , že byl na polovačce , zda bylo prase v pohybu taky nebyla řeč -je mi to celkem šuma fuk- a zda je možné vzít někoho na " polovačku " nepochybuji i když je to jasně protizákoné - ostatně dějí se i jiné věci -a teď z jiného soudku-jestlipak tě napadlo že z Corry je celkem jednoduchým způsobem možné udělat polonábojovou zadovku ? to taky považuješ za pohádku ?
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od gravedigger »

Určitě by to šlo, proč ne.

Ale...
Je to komerčně vyráběná věc, vyráběná sériově za účelem dosažení zisku. Takže se to nakreslilo za použití původního Twisteru, některý věci se předělali a spoustila se výroba. Je to pěkné, proporčně vyvážené, funkční a prodává se to dobře. Ručíme za to, že při správném používání to je bezpečné a téměř nesmrtené.

Máme hotový vzorek se svazkem 4 hlavní z jednoho kusu materiálu, máme vzorek v .22lr a v .38 speciál. Přemýšlelo se i nad .44 perkusní, ale ta se do původního rámu nevejde, takže se od toho upustilo.

Cory je pro nás vývojově ukončená záležitost a věnujeme se dalším věcem.

Polonáboje je myšlenka dobrá, ale opět ale...

Při současné velikosti při vyklopení bloku do boku o 90st. tam není moc prostoru pro vsunutí nábojnice, která by měla mít ještě navíc nějaký rantl, aby šla vytáhnout. Do rámu by se dal zapustit piston, ale jen jeden a na každou ránu by se musel měnit, takhle jsou k dispozici 2 rány za sebou. Nebo tam dát pistony pro každou hlaveň zvlášť a upravit spoušťový mechanismus, ale to už je jiná zbraň a v této velikosti by to bylo zbytečně složité.

Současná cena je pro ČR vysoká a tohle by ji ještě zvedlo. Jinde - myslím na západ i na východ od našich hranic - je ta cena v pořádku ve srovnání s tím, co se tam prodává a kvalitou jsme taky někde jinde. Takže pro nás je to jasné.
Pavel Rak
Příspěvky: 92
Registrován: 03.05.2013 18:05
Pohlaví: muž

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Pavel Rak »

myslím, že být přesvědčen o tom, že to nejde, jenom proto, že to sám nevím, není dobrá cesta-mám to v prototypu, ale trochu jiný tvar protože stávající mému oku nelahodí, až překvapivě jednoduché a funkční -
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od gravedigger »

Ale teď si nerozumíme, nikde nepíšu, že to nejde. Samozřejmě, že by to šlo, ale byla by to už jiná zbraň s vývojem a náklady. A do toho se nám prostě nechce, protože náklady musíme počítat.

Pokud si chci něco udělat pro radost v jednom kuse, tak to vyrobím nebo nechám vyrobit. Nehledím na své hodiny a dělám to pro radost. Teď si sám repasuju americkou jednorannou 12 brokovnici. Dřevo jsem dal profíkovi, železo si dělám sám. Stála 4000 koupená jako vrak, dřevo 2500, já na tom mám teď 16 hodin a nejsem zdaleka u konce a ještě to dostane povrchovku. A ty peníze se mi nikdy nevrátí, zůstane mi krásná funkční puška vyrobená před rokem 1890.

Ale když to chci dělat na kšeft, tak musím sakra počítat, aby se to vyplatilo a aby se to prodalo. Cory je ve stavu, že rozhodím výkresy, sejdou se mi hotové kusy, smontuje se to a jde do světa. Jak říká kolega, žije si to vlastním životem a funguje to. Jdeme dál.

Až ten tvůj dokončíš, zkus spočítat hodiny, který tomu dáš a zkus se nacenit. A určitě sem dej fotky, samotnýho mne to zajímá.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od gravedigger »

Ještě jednu věc, na kterou jsem zapomněl a bude dobré ji vědět.

Jestli jsi se dal stejnou cestou jako my, jak Ti drží hlavňový blok na ose? My ho máme jištěný přes dva kolík skrz blok opřené o plošky na ose.

S náboji a polonáboji pozor. Tam si Ti opře zadek náboje o rám a síly budou působit úplně jinak, než u perkusu, kdy v bloku je vzadu piston. Takže pokud nebude osa dostatečně nadimenzovaná a zajištěná, což v tomto případě moc nejde při zachování oku milých rozměrů, vyškubne Ti to při výstřelu hlavňový svazek z rámu. To se nám stalo se vzorkem .38 speciál.
Pavel Rak
Příspěvky: 92
Registrován: 03.05.2013 18:05
Pohlaví: muž

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Pavel Rak »

právě to je ta finta, hlavňový svazek mi drží pravděpodobně stejně, funkčnost a spolehlivost mi ocenil dokonce bývalý policejní zbrojíř , který ho má, další fáze je právě ten nápad udělat to jako zadovku a to už je moje know -how a určitě to drží perfektně, a je to jednoduchý a výrobně celkem nenáročný-další věc je ta pořád omílaná komerčnost, stále opakuju, že nedělám nic na výdělek, ale proto, že mi to baví, a to že třeba nějaký kousek pustím do světa ? Kdo občas něco ze své sbírky neprodá ? Rozhodně však neprodělávám a to vzdor tomu, že nepoužívám nc stroje, mám však k dispozici hloubičku i drátovku a to hodně pomůže. A navzdory pomluvám mých kritiků je o moje věci zájem, že bych si opravdu mohl otevřít fabriku, denně několik telefonátů a mailů-bohužel musím odmítat. Právě ti největší pomlouvači mi dělají tu největší reklamu :lol: :finger
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od gravedigger »

Jestli tou komerčností myslíš mne, tak já jsem to vztahoval na sebe, protože já musím počítat a vydělat, protože třeba za tu drátovku jsem dal 3,6m. Ty jsi sám na sebe a pro radost a prodeje Ti budiž přány.
DSC_0647.jpg
Tady je fotka Cory, při vyklopení bloku do boku je tam tenhle rozměr a tam prostě nábonici nenacpu bez větších změn v konstrukci
Pavel Rak
Příspěvky: 92
Registrován: 03.05.2013 18:05
Pohlaví: muž

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Pavel Rak »

souhlasím-ovšem tou komerčností myslím ty co útočí na moji osobu stylem ( matlák) a pod. aniž by byli schopni cokoliv vyprodukovat sami-to mne nechává chladným-na tvém twistru jde nasadit zápalky dle fotky, ovšem to další je právě to know how které nehodlám zatím předvést, právě z důvodu toho, že nelze se spoléhat na férové jednání a jak jsem se několikrát přesvědčil i sebevětší snaha o spolupráci je vždy obrácena proti mně
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od prof. Orfanik »

Prosím o vyvedení z možného omylu - použití polonáboje v derringeru alá Twister. Nejsem strojař ani technik a těch
pár semestrů matematiky a fyziky na ekonomii mi pohříchu nestačí. Při malování vektorů působení sil mi vycházelo,
že působí prakticky stejnými směry jak u klasické předovky, tak i u per. zadovky. Použil jsem tedy "Analitickou metodu
nepolíbeného panice" ( Jará Cimrman - Jak na to, jak do toho. Vídeň 1906, str 58 ). Vezmu-li jakýkoliv perkusní re-
volver s otevřeným rámem v cal .36 bude po nejjednodušší konverzi, tj. pouze výměna válce a bicího kohoutu při
použítí jednotného náboje totožné ráže s totožnou navážkou BP fungovat bezchybně. Pokud tam ovšem použiju náboj
s bezdýmým prachem - .38 Special nebo 9 mm Browning dlouhý ( Largo, Long, Lang )apod., tak se ze střelné zbraně sta-
ne destrukčí nástroj vůči mé osobě. Z této logiky věci mi vychází, že co snese perkusní zbraň nabíjená ústím, snese
i perkusní zadovka totožné konstrukce. Nábojnice o rozměrech .38 Spec s původní navážkou BP a osazená původní
střelou by s danou zbraní neměla nic negativního způsobit. Budu vděčný za každé upozornění, v čem jsou tyto mé
myšlenkové pochody scestné.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od gravedigger »

V perkusu síla tlačí i proti dnu komory, v nábojnicovém systému je dno opřené o rám a na to není Cory stavěný.

Jenom pro představu, jak to vypadá

https://www.youtube.com/watch?v=YKo06FgXlMM
Pavel Rak
Příspěvky: 92
Registrován: 03.05.2013 18:05
Pohlaví: muž

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od Pavel Rak »

005.jpg
004.jpg
002.jpg
konečná verze
Přílohy
003.jpg
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: České perkusní zbraně

Příspěvek od prof. Orfanik »

Díky za potvrzení mého názoru. Nevhodný náboj do nevhodné zbraně. K destrukci by ovšem došlo i za předpokladu,
že bude bezdýmý prach použit do klasické Corry. Zmínil jsem tlaky u klasického per. revolveru a tlaky u totožné zbra-
ně v konverzi na jenotný náboj s totožnou navážkou BP a totožnou střelou. Ta stará němka je úplně něco jiného,
Corry snad není konstrukčně řešena na záměrný pohyb svazku hlavní směrem vpřed. Pojďmež ovšem raději k českým
perkusním zbraním. Ať je Pavel Rak jakýkoliv, nepředpokládám, že bude takový ignorant a do případného vzorku
narve sloní náboj do poddimenzované plechové kapslovky. Míněno s obrovskou nadsázkou a ne vůči třetí osobě.
Odpovědět