AK-47/74 a jejich klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: AK-47

Příspěvek od Ježura »

Taky jsem ho bral ještě za starou cenu. Ale nechám ho tak jak je... dobrej poctivej sovět rok výroby 1990. Prostě krasavec. Už jsem psal jinde.. náboj sice je trochu problém ale myslím že se to časem zlepší. Přece jen v poslední době vzrostl počet uživatelů této ráže(5.45x39) a už to snad bude zajimavější na dovoz krmení za lepší prajzy.
Edit: v zelenáču čekají větší zásilku(několik palet) 5.45 od Barnaulu za 4.90kč. A domlouvá se o CIPovačka běžného vojenského krmení. Co jsem tak četl na střelectví.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: AK-47

Příspěvek od Ježura »

štaflík píše:Já si šel původně pro sověta. Jenže když jsem zjistl, že je zákeřně zdražili a že rozdíl od funglovky Berylu je jen 4800,-, tak jsem vzal Beryla. Ale Sučka má lepší image a příběh, o tom žádná.
Přitom v Praze v Bearece je mají pořád za 10900.-
edakemlink
Příspěvky: 135
Registrován: 04.01.2012 11:53
Bydliště: Brno

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od edakemlink »

U Řezníka ve Vracově za 10.800,-Kč.
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Tada »

V ZS teď mají "předváděcí" AK-74 ze sovětské výroby za 12.000Kč místo 16.200Kč.

Jsou naprosto exkluzivní, jednu jsem si vzal, další zbyly. Doporučuji!
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Ježura »

Tada: Sice už jsem tuhle akci někam tady postnul ale to nevadí.. Až ji odpaníš tak sem napiš své zkušenosti. Jsem hodně zvědavej. Kdybych měl prachy tak bych do ní šel.. Mám slabost pro ruské kousky 8-)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od štaflík »

Dneska jsem byl poprvé vyvětrat MiniBeryla - zatím jen 60 kousků. Nenastřelený, sypal to trochu nahoru a hodně doprava, teď už to sype jen trochu doprava, ale ještě si to bude chtít s ním maličko pohrát.
Jinak jsem nadšen hlavně ze spouště. Pánové, to je luxus! Odchovaný z Kosy jsem úplně jak Alenka v říši divů. Jeden ze střelců ve vedlejším chlívku to přirovnal po vyzkoušení k jeho soutěžnímu revolveru S&W.
Jinak MiniBeryl řve jak tur, nekope a rychle se s ním přenáší. Potřebuji si vypěstovat dril na nabíjení (zásobníky se do toho cpou tak nějak divně, jinak než do Kosy). Mířidla mi moc nevyhovují. Dírka dioptru je zbytečně velká a překlopný výřez přímo obrovský. Je zjevné, že oboje je zamýšleno spíše na blízkou pudovou střelbu. Uvidíme s kolimátorem. Paradoxně, přestože jde o silné PDW, by se to k tomu hodil nějaký taktický puškohled 2-3x.
Kromě spouště mě uchvacuje robustnost a jednoduchost vnitřní konstrukce. Píst je jak z Barreta, bicí kladivo by mohlo louskat vlašáky. Vytahovač je dimenzovaný na flak 88mm. Povrchovka je měkkoučká, mizerná, bude to chtít časem Krylon, anebo si oblíbit patinu.
Střílel jsem nejlevnější softpoint Barnauly. Mám objednané nové polské Mesko za 8Kč, k tomu 69gr. SB za 8.30Kč a nějaké vojenské za 5.50Kč.
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Tada »

No tak jsem si byl vyzkoušet jak AK-74 tak AKS-74U.

Dlouhé AK je při střelbě jako taková trošku silnější malorážka, jen ty mířidla jsou taková... No na 100m se vlezu do černého na pistoláku, ale po hodině už mě z toho bolely oči.

Krátké AK to je bezvadná hračka, ale ta mířidla jsou taková dost přibližná, hodí se to asi jen když vám banda afgánců šplhá na tank a vy je kropíte ze vzdálenosti 30cm :D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od štaflík »

MiniBeryl má mechanická mířidla taky jen přibližná, na 25m se to dá honit kolem záslepky, na 50m už v tom óóóóbrovském dioptru netuším, kam tu malinkou mušku umístit. Na druhou stranu si myslím, že při střelbě na cíl velikost postavy na vzdálenost 100-200m to bude mnohem pohotovější, než klasické jazýčkové hledí, či malé dioptry a la M-14. Tyhle zbraně z principu chtějí kolimátor.
Potěšilo mě, že i krátký Beryl, s o něco silnějším střelivem než AKSU, taky nekope. Kdyby ten kolík na sundavání krytu závěru nebyl takový ostrý, není problém se při snaze o přesnou střelbu opřít xichtem o kryt závěru.
Velkou nevýhodu kalachoidních zbraní vidím v hlasité pojistce a v tom, že (u Beryla) v podstatě nejde střílet se sklopenou pažbou. Je-li odjištěno, pojistka brání pažbě k přitisknutí k rámu. Naštěstí ale pažba v poloze "sklopeno" není fixována, takže jí jde snadno trochu odklopit a zbraň odjistit. Asi je to záměr, ale já bych možnost střelby se sklopenou pažbou bral.
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Tada »

Já na dlouhé AK 74 chci ještě nějakou tu optiku, tak uvidím, co vyberu :)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od štaflík »

Máš tam kámen na stranovou montáž, nebo máš kryt závěru?
Mikrorážové AK bych osobně preferoval v 5.56. Levnější, trochu silnější a sehnatelnější střelivo. Zastavu nebo Beryla. Ceny skvělé (ve srovnání s obdobně vybaveným Vz58) a zpracování lepší než Ižmaš. A nebo pustit chlup za Molota.
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Tada »

Nechám tam od puškaře hodit stranovou montáž. Já chci mít 1 ráží a jedny zásobníky, takže 5.45x39 pro mě :)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od štaflík »

Takže máš dospělé AK-74 a k tomu AKSU? Pěkná kombinace.
Uvažoval jsem o tomtéž od Radomu, ale už by to lezlo do peněz a spíš sáhnu po samonabíječce v .308w. Pokud neprodám Miniho (který se mi ale prudce líbí) a nekoupím si jako jedinou zbraň Steyr-AUG. Tam se mi líbí, že je to mrňavé a přitom to má 20" hlaveň, což už 5.56 dává úplně jiné kvality... :evil:
Naposledy upravil(a) štaflík dne 06.12.2013 7:32, celkem upraveno 1 x.
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Tada »

Takhle to u nas doma chodi ;)

Obrázek
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 36
Registrován: 28.12.2013 21:56
Pohlaví: muž
Bydliště: USS Petřvald

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od spider74 »

Tak se musím taky pochlubit s novým přírůstkem. Akorát se trochu stydím, že hned můj první příspěvek je chlubivý. :lol:
Přílohy
01.jpg
04.jpg
PaF
Příspěvky: 1536
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od PaF »

štaflík píše:Takže máš dospělé AK-74 a k tomu AKSU? Pěkná kombinace.
Uvažoval jsem o tomtéž od Radomu, ale už by to lezlo do peněz a spíš sáhnu po samonabíječce v .308w. Pokud neprodám Miniho (který se mi ale prudce líbí) a nekoupím si jako jedinou zbraň Steyr-AUG. Tam se mi líbí, že je to mrňavé a přitom to má 20" hlaveň, což už 5.56 dává úplně jiné kvality... :evil:
Dej pozor na kvalitu spouste. Dobře si ji vyzkousej, nez das takovy ranec. Zbran je to dokonala, az na jednu věc - prave spoust. Ta je doslova tragicka, naproste kopyto. Uz jsem mel i nasetreno, ale nakonec vyhrala Saiga, a jsem rad...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od štaflík »

Aáá zdravím kolegu s polským prckem. Mám totéž, ale v .223. Chtěl jsem levnější krmení a trocha výkonu navíc je užitečná.
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od wlasow74 »

Jen se chlub, když máš čím. Malej, ale šikovnej. Taky si musím pořídit něco takového. ;)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od štaflík »

Můj prcek je nafocený v sekci Optika, vlákně Puškohldy a kolimátory, na konce. Radom MiniBeryl. V podstatě westernizované AKS-U.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od cover72 »

(Ohledně AUGu bych ještě k PAFovi dodal, že
a) spoušť na AUGu je nepolepšitelná: známý si pořídil "vyladěnou" z USA, ale je to děs a hrůza i tak, a je to dáno tím, že celé bicí ústrojí je z plastu (až na pružiny, samo) a od spouště se k němu pohyb přenáší snad 10cm
b) ještě někomu může na AUGu vadit, že nábojnice nevyhazuje do strany, ale strká tunelem dopředu, kde vypadávají -- moc pěkné, ale nedá mi to si říkat, co by spolehlivost, kdyby se do tunelu dostalo bahno...
c) mně osobně AUG naprosto totálně nevyhovuje rozložením hmotnosti. Subjektivně mi přijde 2x těžší, než Kosa i AR-15 a hůže se mi drží a míří s ním.

Ergo: před koupí bezpodmínečně nutno osobně vyzkoušet.)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Fabulous »

Hola, milovníci plechových kšuntů! :mrgreen: Který klon/výrobce AK je nejlepší? Nejrozšířenější? Co si mám pořídit?

Chci vymyslet pár doplňků na AK a k tomu potřebuju co? AK!
Odpovědět