Vzduchovky a větrovky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od hanpari »

Josef píše:To PaF:
Páková vzduchovka? Co takhle třeba Hatsan 100X Torpedo v cal. 5,5mm? Posílá se to běžně pošlou. Vypadá zhruba takto: http://www.zbrane-vzduchovky.cz/vzducho ... torpedo-55, ale s puškohledem je to rozhodně lepší ;). V zemi původu se prodává s pružinou na 35J, u nás samozřejmě s pružinou jen na 16J. Nicméně zbytek zbraně je totožný, proto bych s "českou" pružinou očekával hodně dlouhou životnost spoušťového mechanismu, což by bylo v PA světě velmi důležité. Ale ani při sníženém výkonu nedoporučuji lepit terče na 20 mm prkna, po pár ranách za nimi není moc bezpečno! Na přiměřeně velké cíle těch schválených 16J bohatě stačí a na divočáka s tím stejně nikdo nepůjde (leda že by použil čtyřkilovou vzduchovku jako kyj :lol: ).

Proč, u všech všudy, má ta vzduchovka zlacenou spoušť? To je nějaká představa o luxusu za lidovou cenu či co? Přijde mi to, jako by mi na fabii měli pozlatit popelník, abych si připadal jako v mercedesu :) Opravte mne někdo, jestli má zlacená spoušť nějaký funkční důvod.

Kód: Vybrat vše

Vzduchovka Hatsan 100 x torpedo má regulovaný odpor spouště, která je zlacená.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Hm, asi ne :lol:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Karlos »

Omyl panove, zlacena spoust ma velky vliv na cistotu spousteni (strhavani), jde o synergicky efekt mechanickych vlastnosti pozlaceneho povrchu a vlastnosti lidske kuze.

Kdysi delali rozsahly pokus: klasicka ocelova spoust, niklovana, postribrena, pozlacena atd... ktera vyhrala je vam asi jasne ale co bylo zarazejici je ze nejlepsich vysledku bylo dosahovano s 18ti karatovym zlatem (14ti i 24 karatove bylo horsi). Toto se nepodarilo vedecky zduvodnit.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od hanpari »

admin píše:Omyl panove, zlacena spoust ma velky vliv na cistotu spousteni (strhavani), jde o synergicky efekt mechanickych vlastnosti pozlaceneho povrchu a vlastnosti lidske kuze.

Kdysi delali rozsahly pokus: klasicka ocelova spoust, niklovana, postribrena, pozlacena atd... ktera vyhrala je vam asi jasne ale co bylo zarazejici je ze nejlepsich vysledku bylo dosahovano s 18ti karatovym zlatem (14ti i 24 karatove bylo horsi). Toto se nepodarilo vedecky zduvodnit.
Fakt?
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Mňo, mě přijde, že se to zlato musí celkem rychle ošoupat - pokud je čisté a pokud má nějaké legující přísady, tak zas by to nemělo mít takový vliv :roll:

Tedy, hledal jsem, možná málo, ale zlacenou spoušť mají z okrasných důvodů tepané lovecké zbraně a jen tahle vzduchovka. Přijde mi, že kdyby to byl takový zázrak, má to každý lovecký Remington :roll:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Josef »

Spoušť má zlatý vzhled, ale jestli je na povrchu skutečně zlato nebo jen zlatý elox nevím. Spoušť je poměrně masivní a široká, svisle orýhovaná a materiál spouště je nějaká tvrdší hliníková slitina, lučík černý plast. Takže ta povrchová úprava je tam spíš proto, že by samotná hliníková slitina černila do prstů. Krom toho na vzduchovce je ještě několik mosazných prvků (pojistka natahovací páky, pojistka proti "zpětnému kopanci" páky a zlaté popisy), takže je to spíš takové estetické vyladění zbraně do kombinace černá-zlatá-dřevo. Nic hlubšího bych v tom asi nehledal.

Rozborka: http://airgunz.altervista.org/CatalogoN ... sploso.jpg

A přidám i obrázek trošku dovybavené zbraně (žel to není moje flinta):
Obrázek
Naposledy upravil(a) Josef dne 31.05.2011 13:56, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Karlos »

Chlapci omlouvam se byl to jen vtip, takovy nimi socialni experiment... :mrgreen:

Samozrejme je to nesmysl a pozlacena spoust i nadale zustava znackou snobizmu :)
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

dá se třeba k těm hatsanům, které mají 16J koupit silnejsi pruzina aby se z toho vytáhlo tech 35J na které je puvodne delana?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od MRAK »

zkoušel jsem to, ale nikde nenašel , takže bych taky uvítal .....
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

kdyby se dala sehnat tak bych asi nevahal;) a pri tech 35J to je jak? normalne se pak registruje nebo ne?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od MRAK »

Myslím že ano. Jako opakovačka.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

kdyby někdo měl info tak dejte vědět...jestli je potřeba jen zbroják, ve smyslu jako u nákupu nábojů a nebo se musí pěkně se vzduchovkou naklusat na inspektorát a nechat ji udělat techničaká :-/
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Karlos »

Pokud bude mít více jak 16J tak se normálně registruje jako zbran kategorie C a ano dostanes k ni prukaz zbrane.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

aha tak tim padem je to pase...vzduchvka ma smysl pro me jen neregistrovana...za ty penize uz muze byt malorazka nejaka starsi s tezkou hlavni a optikou...ale stale plati pokud by nekdo mel tip na ty pruziny tak se o nej podelte, pak bych urco nevahal
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od TREW »

Já mám taky zlacenou spoušť a nemusí se chodit tak daleko :D
Naposledy upravil(a) TREW dne 26.02.2012 2:11, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od TREW »

GloryToSunTsu píše: Ale konec srandy, můžeš střílet tak na 8-10 metrů - tj, na ptáka na stromě nad tebou a rozhodně ne do hlavy, ale do těla.
V takovém případě je fuk, jestli se trefíš o cm nahoru nebo dolů. Prostě chcípne.
Na 6-10 metrů jsem kdysi střílel kosáky v letu a kolikrát stačila i rána do křídla.
U vzduchovky na 25metrů bys musel uvažovat už o balistické křivce, nastavovat hledí a mířit....na to ti ten pták čekat nebude.
V devadesátých letech jsem ve službě u nejmenovaného vojenského útvaru sestřeloval holuby ze zámecké střechy Slávií 631. Nevím kolik to bylo metrů, ale určitě min. 25, zámek měl tři patra s vysokými stropy. Mířil jsem zepředu na měkké břicho, občas to dostal do hlavy. Netrefil jsem pokaždé, ale když to dostal, šel dolů a co nezvládla diabolka, dokončil pád z výšky nebo rána z milosti na zemi. Podotýkám, že k likvidaci byl vydán "neoficiální" pokyn z důvodu přemnožení na prázdné zámecké půdě. Kdybych neměl co jíst, tak bych nějaký čas hlady neumřel.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od mcrea »

jenom nevím, jestli ho po zásahu do břicha dokážeš sníst. Počítám, že se pomíchají vnitřnosti a vytečou do masa. Nezkoušel jsem,ale spíš asi zkusit menší vzdálenost a trefit hlavu. To by mělo tak na 15m jít
EDIT- úprava češtiny
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od BOGOVIK »

To bys nemohl jit na hon na bazanty. Tam dostane zasach broku a nikdo nevi kam. Je pravda, ze v zime rychle zmrzne(3-4 hodiny), ale i tak. Kdyz das zasah a hned bys kuchal, jsi na tom lepe jak na honu. Takze nebat se toho.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od mcrea »

nevím, bažanta jsem jedl jen jednou, byl to pár, výhra v tombole na bále, ale broky byly všechny ve svalovině. Neříkám, že to byl typický zásah, moc o tom nevím, ale jestli to bylo tak centimetr pod kůží, tak to vnitřnosti nepoškodí. Ale myslím si, že třeba kosa to prostřelí skrz. přece jen má bažant víc svalové hmoty. Mám větrovku v 16J a prostřelí to smrkovou desku 20mm skrz, takže kos asi nebude problém. Slavii 631 už nemám, ale dnešní mají kolem 7-8J. Cočková pistole co mám, má přibližne stejně a diabolka se zaryje do desky asi na svoji délku. Tak si myslím, že kos poživatelný nebude. Naposled jsem na ptáka vystřelil asi ve 12letech a pak jsem (zaslouženě) dostal od táty přes hubu. Od té doby vím, že nemám střílet na nic, co mi za živa neškodí a mrtvé nepomůže
EDIT- asi máš pravdu, pokud by ty broky byly všechny ve svalovině, na co by umřeli? Asi budu za vola
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Maximus »

To mcrea:
Nějakých těch bažantů jsem se za můj život najedl a rozhodně nejeden měl broky prostřelené vnitřnosti. Pokud máš vodu, tak není problém po vykuchání bažanta, holuba,... dutinu břišní vymýt - stejně jako pak omýt poživatelné vnitřnosti (srdce, žaludek, játra) a na chuť to nemá nějaký vliv ;).
Odpovědět