Čištění a konzervace zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od skagerak »

zarozak

jak kterou...

asi napiš co máš na mysli ...
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Třeba AR 15 s nějakým compem nebo brzdou. Nevím jestli má smysl se s tím srát s odšroubováváním kartáčku nebo jako doposud protahováním ven a dovnitř,všiml jsem si totiž u tohoto způsobu, dost velké spotřeby kartáčků, neb se kurví průchodem přes brzdu a ohýbáním vláken. Na druhou stranu,když čistím,musím lauf trápit kartáčkem a WD40 opravdu dost dlouho,než je opravdu čistý. Což si s neustálým šroubováním kartáčku nedovedu časově představit,zvlášť u AR,která se sviní celá jak jetel. Tak trochu ve mě hlodá červ,zdali tím nekurvím zbytečně přesnost
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od devlop »

Matěj: A co dál, nějaké vyústění příběhu paka co zapatlá svoji první zbraň vazelínou? Nějaká korelace k mému a Tempovému čištění Brunoxem (nebo mýdlovou vodou) a mazání motorovým olejem tam je? (...) Díky za vysvětlení.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Matěj »

Nic, jen jsem si na to tak vzpomněl, když je to téma "čištění a konzervace zbraní", pokusil se zvládnout 2 v 1.

Jo a Brunoxem čistím taky, ale že bych tam pozoroval výrazný rozdíl oproti třeba konkoru nebo balistolu, který jsem používal předtím, nepozoruju. A sem tam na rozpouštění sajrajtu používám i na zbraně všeobecně zatracované WD40, když je po ruce a funguje. To abych nebyl mimo tvé téma. Motorový olej jsem na zbraně nezkoušel, když pominu jednu historku, kterou nebudu rozvádět, abych nepohoršil. :)
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od devlop »

Matěj: sem s ní (historkou), ať nejsme jen vážní jak staří páprdové :lol: Však o co jde, buďme rádi, že můžeme řešit, čím si to doma mazat. Jinde řeší akorát, kudyma jít, a nebýt zapíchnutí nebo přinejmenším poplivání muslimem ve své čtvrti při cestě do práce...
jinak, podle mne všechny olejíčky na zbraně jsou jen více či méně zředěné motorové oleje s nějakou super "vesmírnou" přísadou, za kterou si člověk akorát nesmyslně připlatí.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od golem »

Matěj píše:A sem tam na rozpouštění sajrajtu používám i na zbraně všeobecně zatracované WD40, když je po ruce a funguje.
WD není zatracované na čištění, na to údajně funguje. Je zatracované na mazání, protože nemaže.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od RobertK »

Mam doma teflonový sprej taky to není špatný na mazaní kluzných ploch.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od bivoj »

devlop píše:...jinak, podle mne všechny olejíčky na zbraně jsou jen více či méně zředěné motorové oleje s nějakou super "vesmírnou" přísadou, za kterou si člověk akorát nesmyslně připlatí.
No, ta první část věty není pravda, což ti potvrdí každý, kdo se zabývá tribologií. Ta druhá, že jsou speciální oleje na zbraně předražené pravda je pouze částečně, neboť se jich na rozdíl od ostatních průmyslových tekutých maziv (třeba i těch motorových olejů) prodá mnohonásobně menší objemové množství. Jenže vývoj nějakého oleje stojí +- stejně ať se jedná o olej motorový či na zbraně - jenže když toho motorového pak budeš prodávat desítky či stovky miliónů litrů pro automotive průmysl na celém světě a toho zbraňového maximálně tisíce litrů, tak se to holt promítne na jeho ceně...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od mukl »

..a stejně nejlepší je Konkor! :F 101, nebo ještě lépe 103 :hand
Nic víc, nic míň...A jak s oblibou říkám, a to platí u veškeré techniky nejen u zbraní: "Raději kaluž oleje, než jediná krůpěj rzi! :ugeek:
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Tak tak
Jen je docela problematické u těch moderen kontakt alu-ocel,co jsem zjistil. Tam je konkor absolutně nedostačující i po litrech. Chce to prostě už něco lepšího,jináč je opotřebení přímo srdcervoucí
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Atrop »

Na čištění používám většinou hlavně vodu(korozivní náboje) a mosaznej kartáč.A pak otřu hadrem umaštěným Ballistolem. Když je něco hodně orezlé nebo špinavé tak opět prostříknu Balistolem, a nechám působit, vydrbu a jede se dál :D

Na mazání jen lithiovou vazelínu. Jedno balení vydrží na hodně dlouho, nic to skoro nestojí a odolává vysokým teplotám :yes
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od mukl »

No tak to jóó...Já mám ale všechno jenom oldtimery. Železo, dřevo a tvrdochrom. A na to Konkor stačí 8-)
Temp
Příspěvky: 17
Registrován: 02.06.2019 20:51
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Temp »

Zarozak píše:Tak tak
Jen je docela problematické u těch moderen kontakt alu-ocel,co jsem zjistil. Tam je konkor absolutně nedostačující i po litrech. Chce to prostě už něco lepšího,jináč je opotřebení přímo srdcervoucí
No a tu jsme opět u motorových olejů. Dnešní motory jsou často hliníkové bloky nastrojené ocelovými hejblaty a motorové oleje musí umět mazat obojí a to za vysokých tlaků, teplot a zabraňovat usazování karbonu a chránit před korozí. Tedy všechno to, co musí umět i olej na zbraně.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Zarozak »

O mazacích schopnostech motoráku nepochybuji,spíš je problém v tom,že se to všechno střelbou vyfoukne pryč a zůstává tam jen mizivé procento znečištěného sajrajtu,co jsem tedy vypozoroval u svých samonabíječek. Já teď střílím hlavně z AR a tam teď používám teflonové mazadlo TEF HT do vysokých teplot,asi to funguje,resp. jsem nevypozoroval žádné rapidní zhoršování stavu,ale dost se toho vyfoukne střelbou pryč i když se jedná o mazadlo hustší.Chtělo by to ještě něco lepšího(hustšího,přilnavějšího),něco jako ty lepkavé vazelíny ve spreji,co po stříknutí jsou jako řídká vodička,která zateče všude a za chvíli to vytuhne v absolutně přilnavý film vazelíny na nějaké silikonové bázi. Myslím,že to mimo jiné dělá WURTH,ale nevím,jak se to přesně jmenuje. Až dojedu ten teflon,budu shánět Wurtha.
Po pár tisících je to ale při podrobnějším zkoumání na nějakých drobných nepodstatných místečkách u AR poznat,že se eloxová vrstvička prošoupala na hliník......nevím,zdali je to normální nebo ne :?:
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od vrbodol »

Já to čištění mám asi jako Mukl, celej život konkorem, kdysi jsem taky zkoušel WD, protože bylo v práci na sudy ale konkor rozpouští mnohem líp.A po vyčištění už ani nemažu zjistil jsem že na funkci mejch zbraní to nemá vliv akorát prostříknu lehce lauf a u kosy ji chvíli podržim obráceně aby mi pár kapek steklo do kanálku k pístu,protože jsem línej sundavat nadpažbí na kterym mám kolimátor bo se mi to nechce furt nastřelovat. A v životě mi nic nerezlo až na letošní víkend kdy byla čz75 přes víkend zastlaná v posteli v jednom penzionu v Jizerkách a ten horskej vzduch jí nedělal ňák dobře.
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Schwimm »

Měl to pán nakonzervované nebo neměl ;)
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/muz-zb ... zpravy_mls
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od perlufanda »

Já toho pána znám a tipl bych, že měl :(
hausnumero
Příspěvky: 176
Registrován: 13.06.2013 22:11
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od hausnumero »

V pomůckách k čištění vojenských pušek byla za druhé světové války obvykle dvojitá olejnička se dvěma nádobkami. Jedna byla na olej, a ta druhá na roztok louhu k neutralizaci hlavně po použití střeliva se rtuťovými zápalkami. Neví náhodou někdo z vás, jaký roztok se tam používal a zejména v jaké koncentraci?
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od hrd »

Doporučíte nějaké rozpouštědlo na barvu (Krylon), které je šetrné k plastům?
Znám EC-Paint, ale nevím, jak by zabíral na ten Krylon. D.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od pekoz »

Normální sprej na brzdové kotouče.
Efekt nechtěného - udělal jsem si krásnou pumpu a potom jsem ji jednou chtěl důkladně vyčistit :sad
Oficiálně se myslím mluví o syntetickém ředidle, ten sprej to jenom poškodí a rozmaže.
Odpovědět