Čištění a konzervace zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od sunny-x »

Já použil chemické rozpouštědlo olova jen jednou a již nikdy více. Bylo to na malorážce po cca 1500 kusech. Začalo se to rozjíždět (soustřel), tak jsem to vyčistil (chem.). Po čištění byl lauf krásný, ale soustřel šel úplně do kytek a již se to ani po 500 kusech "nezajelo". Malorajda vpodstatě znehodnocena (na 50m soustřel tak 3cm). Nevím jak se to chem. rozpouštědlo olova určené přímo na hlavně zbraní jmenovalo, ale pokud bys chtěl, tak se ti můžu až budu doma přesně mrknout. Nicméně za mě opravdu chem. rozpouštědlo NE, to raději nechat lauf trochu "zasranej".
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Zarozak píše:Díky za tip,nerezne po tom lauf?
Používám taky tu čpavkovou vodičkuBallistol Robla Solo MIL, jak na moderních (jednou za čas) tak na předovkách a historických.
Funguje, lauf nerezne a brynýru (u mne;) to taky neuškodilo.
Akurát jak jsem lenivý tak normálně zašpuntuju lauf, naleju to dovnitř a nechám klidně i několik dní působit. Doporučuji lauf zakrýt i z druhé strany nebo to smrdí fest ;)
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Alstratt »

Na cisteni a lubrikaci zbrani a jinych mechanismu mam momentalne z pripravku Bore Tech na cisteni a na lubrikaci stary znamy, dobry, levny Hoppe a opravdu dobry lepsi nez kdejake o dost drazsi znackove olejicky.

https://www.boretech.com/

http://www.hoppes.com/
https://www.amazon.com/Hoppes-Lubricati ... B0013R67A6 Sikovny maly aplikator neza*eru tim celou zbran. Neni potreba spotrebovat hromady oleje, navic zbran za*rana cela od oleje prinasi spis potom problemy.

Vetsinu, zbytek veci na cisteni zbrani mam uz spis v malem kulatem pouzdre od Otis z toho co se tam vejde. V nem mam neco co Otis nabizi a neco od jinych znacek. Trochu poupravene podle sebe, staci mi to na to cisteni kdyz nekde jsem, doma to pak mam ve vetsim. Vse funguje tak jak ma zadny problem.

https://otistec.com/gun-cleaning-kits/
https://otisdefense.com/military-weapons-cleaning/

Na striknuti optiky zvenku skla mam Purosol.

https://purosol.com/products/purosol-lens-cleaner
https://purosol.com/collections/lens-cl ... iber-cloth
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od kregan »

Mě nedávno příjemně překvapil tenhle
http://www.beareka.cz/1097-2-prislusens ... -100ml.htm
původně sem si šel taky pro rozpouštědlo, který neměli a šikovně mi prodali olej. Zatím vyzkoušen jen na Glocku a hlaveň vyčistil líp než Balistol nebo Konkor.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od bivoj »

sunny-x píše:...Po čištění byl lauf krásný, ale soustřel šel úplně do kytek a již se to ani po 500 kusech "nezajelo". Malorajda vpodstatě znehodnocena...
Situace, kdy dokonalé vyčištění vývrtu znamená "znehodnocená zbraň" značí, že se zbraní není jaksi vše úplně v pořádku.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Bill Masen »

A co si myslíte o oleji Rhinoceraptor na mazání a na čištění Gun Remedy?
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od sunny-x »

bivoj: To jsem si původně myslel taky, tak jsem to vše raději komplet do posleního šroubku rozebral a zkontroloval, vše OK. Tak potom další myšlenka, že potřebuje znovu "zajet" hlaveň a nic, pořád stejně na pikaču. Spíš to vidím na nějaké mnou neviditelné (okem) poškození drážek vývrtu. Holt jsem to chtěl všechno "deokonale" vyčistit a takhle jsem dopadl. Podotýkám, že malorajda byla koupena nová. 1500 ks (RWS rifle match) a potom chemické čištění a jsem v bruseli jak baťa z dřevákama. Ještě jsem ji rozebral 2x a znovu kontroloval a pořád nic. Celkem mě to prudí, holt dneska cena neodpovídá kvalitě :-/
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Zarozak »

To se mi zas moc nezdá,pokud okem vidně není nějak domršený nebo chycený vývrt.Ono ani ten vývrt nemá až takový vliv,spíš koruna.Máš ji plně v kondici?

Mě se jedná hlavně o to,jestli se to nechová jak korozivní střelivo.Že odmočím sračky,pak vydrhnu,naolejuju,uložím a za tejden to vykejsne zase jako prase,o čemž samozřejmě nebudu vědět.
Nebo zdali to nenapadne ten krásný stříbřitý fosfátek na laufu mojí zánovní,milované,opečovávané a leštěné čízy a potom na mě nebude z výhozního okénka koukat nějaký začernalý,duhový hnus.Z toho bych asi nespal :lol:

Ten lauf jsem tehdá po olovu vyčistil okem vidně dokonale a kromě zrcadlového lesku tam nebylo nic navíc vidět.Ale bohužel zůstalo asi nějaké stopové množství olova v rožcích drážek vývrtu,které nebylo po vyčištění vidět a to se pak rozmazalo FMJčkama po celým laufu v kombinaci s mosazným otěrem ze samotných FMJ. Od té doby se toho prostě nemohu zbavit a furt to tam částečně více nebo méně je i po důkladném vydrhnutí.
Od olova zajebaným laufem bych FMJ nikdy nehnal,na to jsem zas hračička :rock
coloredo
Příspěvky: 80
Registrován: 15.03.2016 22:29

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od coloredo »

Jedna stará střelecká moudrost říká, že s čištěním malorážky se to moc nepřehání, stačí lehce projet štětinovým kartáčkem, kdo nemá, stačí špagát se sukem na konci nebo kus měděnéno drátu zahnutého na konci a kouskem hadříku 2xprojet a je čisto. Pokud se už někdo dostal do stádia, že střílí tak přece musí vědět, jestli je střelivo korozivní nebo ne. Kdo má rád svoji zbraň, tak tam takové sračky necpe nebo pokud to nemá min. v hlavni tvrdochrom. U použití celopláštů a olova je též naprosto jasné, že se to nesmí kombinovat. Buď olovo a nebo FMJ. Protože většina střelců ví, jaká je to jebačka vyčistit po olovu dokonale hlaveň, tak si radši každý připlatí a nemusí řešit pracné čištění, v důsledku chemii a ušetří si čas a nervy. (výroba střel, mazání, laborace, aby se to nestrhávalo atd).Jak se to začne zažehlovat a rozmazávat po vývrtu je to prostě na chemii, manuálně prostě opruz. Někdo řeší i otěr tombaku, což už mi příjde trošku sebemrskačství a lije tam čpavkový sračky, přičemž po pár ranách to vypadá zas úplně stejně. :D Tohle má smysl řešit dejme tomu u dlouhých nových kvérů , kdo střílí dálku na přesnost, jinak to moc význam nemá.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Bill Masen »

V pátek jsem vystřílel z glocka a csv-9 krabičku přebíjených nábojů. Mám tak zaprasený vývrty, že ani po hodině drbání kartáčem to nepustilo. Přes noc jsem to měl naložený v balistolu a nepomohlo. Jak se toho zbavit?
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Haluziak »

CLP? Kámoši doporučují to když to nejde běžnou cestou, nebo tu pěnu do hlavně ale to nevím jak se jmenuje.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Bill Masen »

Co je CLP?
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Haluziak »

Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od kregan »

Řešil jsem podobný problém. Pěna od Ballistolu (Schwarz-pulver Solvent) moc nezabrala. Teď používám to zmiňované CLP a docela to jde. I když vzhledem k mé lenosti uvažuju i o nějaký silnější chemii.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Bill Masen »

A jak to mám použít? stříknou do hlavně a nechat přes noc, nebo strčit do hlavně ubrousek tímhle nasáknutý?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od kregan »

Stříknout do hlavně a nechat přes noc. Pak to chce i tak dost drbání mozaznym kartáčkem (když a to nemám čas nebo náladu, upnu ho do vrtačky).
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Rampa »

Čím to proboha střílíte? :shock:
Chudáci Vaše vývrty a zbraně... :-D
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od JOBU »

Mosadzný kartáčik do vrtačky?Chcel by som vidieť čistotu a stav hrán polí/drážok...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od kregan »

Polygonální vývrt to v pohodě dá. Je jak zrcadlo.
Čím víc víš, tím míň neseš.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od JOBU »

Tak polygon ano,beriem naspäť.
Odpovědět