Čištění a konzervace zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od PetrNovak72 »

ach jo...

základ - když na bavlněném patchi jsou černé šupinky a kousky - to je problém..

čištění
1) za tepla protáhnout šnůrou nebo hadrem - zmizí většina co se nestihne usadit..
2) patch namočený clp - skrz
3) kartáč tam - mosaznž
2) patch namočený clp skrz

opakuj body 2 a 3 do aleluja, dokud na tom patchi jsou černé tečky, ťupky, bodky... když je to jen šedivé, si hotov

obvykle není potřeba více než 10-15 cyklů 2/3....

potom to samozřejmě můžeš zašpuntovat a prolejt nějakou čpavko-cleaning věcí:-) (a pak znovu olejovat a projet patchi...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Mate nekdo zkusenosti s boretech eliminator k cisteni? S cim mate dobre zkusenosti na konzervaci zbrane (ne konkor atd). Potrebuji na loveckou zbran- prechazeni z chladna do tepla...Povrchovka na tikkach neni nic extra...
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od JenDAG »

Mam, funguje dobre.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od bivoj »

Rainier Wolfcastle píše:(ne konkor atd)
Důvod proč ne konkor? Zrovna s ním mám na vnější ochranu zbraní celkem dost dobré zkušenosti. Pokud se jedná o hodinařinu (AR15) tak i na vnitřních, pokud se jedná o kovařinu (AK47 ap.) tak tam jsem zatím nenašel přemožitele vůči 10w40 (prosím NEZAMĚŇOVAT S WD40!!! - 10w40 je motorový olej...)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Yeah
Příspěvky: 137
Registrován: 05.03.2015 21:12
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Yeah »

Já teda konkor na konzervaci taky moc chválit nemůžu. Používám ho na čištění, ale konzervace ne, z následujících důvodů:

a) při kondezaci vody v částech zbraně pokud k tomu dojde, neochrání. Jiné prostředky se s tímto vyrovnají lépe podle mé zkušenosti (Gunshield clp, nebo ty breakfree)
b) strašně lapá všechen sajrajt, takže mit krochnu na CCW mázlou konkorem pro mě znamenalo obden čištění od milimetrový vrstvy prachu v oblasti ustí a kohoutu (nicméně to je problém všeho co nevysychá, proto teď používám spíše právě gunshield jelikož je to v tomto ohledu výrazně lepší)
c) při CCW ten konkor z té zbraně strašně rychle zmizel

Občas s nim ještě maznu kosu, tam celekm funguje, ale je to daný tim, že je malo používaná a je skaldovaná ve velmi stabilních podmínkách.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od devlop »

Souhlas s Bivojem, že Ak si dobře rozumí s motorovým olejem, myslím že Michail Kalašnikov ani s jiným mazadlem v rukách ruského vojáka nepočítal :). Já jsem 10W40 také ze začátku používal. Ale postupem času a zkoušení jsem přešel k něčemu jinému. Především, podle mne je nutné rozšlišit přípravky na konzervaci, přípravky na čištění a přípravky na lubrikaci. Žádný all-in-one hogofogo proudlymadeinUSA přípravek, který jako zázrakem rozpouští usazeniny v hlavni, lubirkuje jemné mechanismy ale zároveň také poskytne X měsíční ochranu před korozí, wtf? All-in-one přípravek je vždy jen kompromis, prostě trochu to čistí, trochu to lubirkuje a trochu to chrání před korozí. Nic z toho ale neudělá pořádně. Nejde zkombinovat např. odmašťovací a čistící účinek (odstranění mědi a olova z hlavně, např. Robla Solo na bázi amoniaku) s účinkem konzervačním. Buď odmašťuju a čistím nebo mažu. All-in-one přípravky jsou fajn pro amíky, protože jsou líní jak prasata. Nacamraj CLP na boresnake, protáhnou třikrát hlaveň, nacamraj CLP na spoušťový mechanismus, vošudlaj kartáčkem na zuby, přetřou hadrem (mastným a špinavým z předchozího čištění) a well done. Jo a ještě možná pro vojáky na misi, tam je ale použití jednoho přípravku asi zcela opodstatněné.

Takže po zkoušení jsem dospěl k tomuto setupu:

a) čištění vnějších a vnitřních částí zbraně po střelbě nebo před střelbou z nakonzervováné zbraně:
http://www.brunox.cz/docs/tl-brunox-gun ... -spray.pdf

b) čištění hlavně po střelbě pokud je hodně zaprasená (jinak stačí přípravek viz výše):
https://www.northstyle.cz/cisteni-zbran ... 35302.html

c) lubrikace spoušťového mechanismu a částí kde při střelbě dochází k tření kov-kov:
https://cs.strobl.cz/sprej-na-zbrane-gu ... -schletek/
od http://www.guntuning.de/
teflono-keramická srajda, smrdí to jak bolavá noha ale tření je pak skutečně minimální

d) konzervace - pokud vím, že se např. měsíc nedostanu s dlouhou na střelnici. Na pistoli nošenou denně nepoužívám.
http://www.brunox.cz/docs/tl-brunox-lub-cor-spray.pdf


Jinak všimněte si tloušťky filmu u čistícího a konzervačního přípravku:
čistící: cca 1 - 2 μm
konzervační: 5 - 10 μm

a vo tom to je, když chci konzervovat, musí být ten film prostě mastný a vydatnější. Konkor je kozervační, proto není vhodný na použití před střelbou. Na mastnotu se chytají zbytky prachu a další bordel. Zbraň před střelbou musí být v podstatě suchá, tzn. minimální film mazacího přípravku. Pro konzervaci pak samozřejmě jasný opak. Toto žádný univerzální přípravek nedokáže splnit.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Ibex »

na konzervaci zbraní používám na doporučení a k plné spokojenosti toto
http://www.molykote.cz/?s=Supergliss
doporučil mi ho člověk obchodující hlavně s historickými zbraněmi, takže tam už je nějaká slušná konzervace nutná..
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Cep »

Jak moc dočasná je u toho oleje "dočasná ochrana před korozí" ?
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Ibex »

mno dokud to nezrezne :lol:
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Cep »

To je ovšem mnohem exaktněji stanovená časová jednotka než obvyklá "chvilka".
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Naproto souhlasím s YEAH. Neříkám, že je konkor špatný. Když dojde někdo ze střelnice, vyčistí, nakozervuje jím a hodí do trezoru tak proč ne. Já chci ale něco lepšího, primárně na loveckou zbraň, tj. zbraň která je několikrát do týdne večer venku (často aniž by se z ní vystřelilo) a na které dochází vlivem rozídlu tepot k nadměrné kondenzaci. Chci něco, co vytvoří na povrchu film, abych nemusel pokaždé jak dojdu mazat. V ideálním případě takový přípravek, na který se nebude lepit veškerý prach v okruho 100km.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Fabulous »

Možná by stála za popřemýšlení možnost nitridace hlavní. Pokud není zbraň historická, je to dobrý způsob antikorozní ochrany, který tisícinásobně předčí klasický brynýr.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od achopsalista »

Kedysi som nad tým tiež uvažoval. Máš nejaký typ kde dlhú nanitridujú? Ideálne rovno aj z vnútra...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

zatím chci zůstat u olejování
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Fabulous píše:Možná by stála za popřemýšlení možnost nitridace hlavní. Pokud není zbraň historická, je to dobrý způsob antikorozní ochrany, který tisícinásobně předčí klasický brynýr.
ta ocel musí být schopný nitridace. Ne každou ocel můžeš nitridovat. Většina hlavní by asi šla, na ty se používá ocel třídy 15, ale ostatní díly mohou být z různých ocelí a ty nitridovat nejdou. Tedy pokud nitridací nemyslíš napařování vrstvy nitridů - takovej ten zlatej povlak, jak je třeba na závitníkách. Tam jo, ale je to drahý jak prase.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od bivoj »

Spíš tak pro zajímavost, jak má vypadat dlouhodobá konzervace zbraně... ;) Pak i po cca 63 letech vypadá jako nová:
https://www.youtube.com/watch?v=9q_oWMgfrdc
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
coloredo
Příspěvky: 80
Registrován: 15.03.2016 22:29

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od coloredo »

Taky jsem na to koukal, enfildka zakonzervovaná v 50-tých letech, funglovka, že přecházel dech. A samozřejmě klasika, kvalitní vazelina, voskový papír a pak ještě zalito ve vosku.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Mám dotaz
Máte někdo účinný,ale opravdu funkční tip na to,jak nebo čím odstranit zažehlené olovo a mosazný otěr z drážek vývrtu?
Myslím tím z rohů drážek vývrtu.
Jedná se o to,že po střelbě olovem jsem klasicky vypucoval lauf olejem,mosazným kartáčem,plastovým a lacetkou do blýštivé čistoty a potom při další akci prohnal už klasickýma FMJ.
Asi ale i přes zdánlivou čistotu zbyl nějaký olověný otěr v rozích drážek vývrtu a FMJ jej následně částečně rozžehlily po celým laufu.Teď už po vyčištění není tak krásně zrcadlový a blýštivý jako doposud,je tam vidět ten zažehlený otěr

Nikdy jsem žádnou spec. chemku na laufy nepoužíval a šlo to dobře i WDčkem a kartáčema,ale tady jsem asi narazil. Máte na to něco osvědčeného?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od devlop »

zkus Robla-Solo-MIL, já sice tak zasraný lauf olovem nikdy neměl, takže tohle používám jednou za čas spíše "preventivně". Když ale tohle použiju po vyčištění hlavně klasikou WD40, tak na hadříku po nastříkání Robla co proženu hlavní zůstane další bordel, co WDčko nerozpustilo. Nevýhoda - fakt to smrdí díky tomu čpavku :-) ale co, hlavně že to funguje http://www.ballistol.cz/zbrane4.php
https://cs.strobl.cz/rozpoustedlo-balli ... vent-65ml/
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Díky za tip,nerezne po tom lauf?Nebo nechytí fosfát na vnější straně laufu nějaké jiné odstíny?
Odpovědět