Karabiny a konverze na pistolové náboje

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět

Co bych si rád do roka a do dne pořídil?

1. Duralovou konverzi (KPOS, atd. )
16
12%
2. Plastovou konverzi (Roni, atd. )
8
6%
3. Karabinu (MP5, Stribog, atd. )
93
69%
4. Pušku na pistolivé střelivo (AR15 s adaptérem, atd. )
18
13%
 
Celkem hlasů: 135
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Nicotinick »

Asi tak nějak.

Zapadlo: "Přesnost" v tomto případě není dána tím jak je střela "těžká a pomalá", ale tím z jakého je materiálu, jak si "sedne" s vývrtem, jak dlouhou má vodicí část, jak dobře ji vývrt stabilizuje, kam má posunuté těžiště atd.
Ne bezdůvodně jsou jedny z nejpřesnějších střel (jak pistole, tak z karabiny) lehké, 115 gr poloplástě s dutinou jako CBC 115 gr JHP nebo 124 gr Geco Hexagon.(stačí se třeba v Německu na mířenkářských závodech kouknout, kdo střílí jakým fabrickým střelivem)

Btv, CSV stejně jako ostatní karabiny s dynamickým závěrem u hodně těžkých (a pomalých) střel trpí jednou nectností, a to tou, že se jim nevratně (a neodstranitelně) při výstřelu přifukují nábojnice.

Bill: A jaký tedy má význam vyrábět karabinu s hlavní 10 palců?

Tak význam to má proto, že ve 10-12" hlavni spolehlivě vyhoří všechen prach všech možných výrobců nábojů a všech "přebíječů"a dá se do toho "postavit" náboj s jinými vlastnostmi než fabrický "mainstream".

Tvl Viktore nestraš. To SB musel vyrobit nějakou sérii na vývoz "do nějaké rozvíjející se demokracie", krabičkové 9L 115 gr mi rozptyl rychlostí nikdy nepřelezly pře 5-7m/s. :shock:
Naposledy upravil(a) Nicotinick dne 24.02.2020 9:59, celkem upraveno 1 x.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od M M »

Pekne zhrnute v predoslych dvoch prispevkoch, len dodam ze je to presne ista logika ako pri revolverovom naboji do revolveru a 'pakovky'. Mozno prave preto ma jedno zo streleckych for vlakno o prebijani 9mm Luger pre PCC ;).
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Zapadlo »

Viktore můžeš svoje tvoje tvrzení o různě laborovaných nábojích do samopalů a pistolí u němců za druhé světové nějak doložit ? V Německu u tehdy vyráběných nábojů existovala rúzná provedení (a hmotnost) střel takže byly i docela slušné rozdíly v úsťových rychlostech (320 - 410 m/s) plus subsoniky do utlumených zbraní. Vše ale bylo konstruováno na spolehlivou funkci jak v pistoli tak v samopalu. Na žádném dobovém obalu jsem nikdy neviděl podrobnější určení pistole - samopal, vždy jen "Pistolenpatronen 08..." a k tomu určení typu střely, prachu, výrobce a zápalky. Někdy údaje o náboji určeném do tropických oblastí. Promiň, ale nevěřím na výkonnější laboraci do samopalu.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od viktor »

m LUger zapadlo, vazne nejsem expertem na německou munici do rucnich zbrani II.sw protože to je téma na mensi knihovnu :-) proste verzi bylo hodne a ještě to také zalezelo na tom jak na tom nemci byli se surovinama.
Takze vim asi tak co jsem potreboval a na co jsem narazil jaksi cestou. Soucasna tlakova hranice pro 9mm Luger ( CIP ) je 2500bar. Pro pistolovou munici tj P08 a P 38 byla udajne 2700 bar a pro samopal MP 38/40 2900 bar. s tím ze byl pouzit pomaleji hořící prach, podrobnosti nevim. Bylo by asi rozumejsi oslovit nekoho kdo se zajima o munici II.sw. Pro sebe z toho vim asi dve věci. Asi tohle co je vyse napsane. Potom ze je lepsi nabijet naboje pro P08/P38 pomalejsim prachem a tak aby to fungovalo. Rchlej prach to nemá rado. A potom ze zapalkove sloze k konce války (nemecko ) stoj za houby, dokazaly vysublimovat a presunout se do nabojnice a sem tam při pokusu o delaboraci proi pouziti delaboračního kladiva to rado boucha...
viktor
ps . Nicotinick, jsme měli na strelnici hradla a testovali jsme vlastní strelivo, vedle strilel kluk z PDW a mel tam krabici sypanejch 9mm Luger SB. Tak jsem se zeptal jestli si jich muzu par vzit pro zkousku. Vzyl jsem si 3 kusy. Dva byly s Vo celkem u sebe a a treti o cca 40m/s vedle. Co mam vyzkouseno tak serove výrobky standartni kvality mají tak rozptyl Vo cca 30 m/s. Prebijene je zpravidla presnejsi. :-)
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Bill Masen píše: 24.02.2020 7:48 A jaký tedy má význam vyrábět karabinu s hlavní 10 palců?
Legislativa některých států, design, nižší úsťový tlak (nižší hlučnost). Rozhodně ale ne vyšší výkon - ten je u dlouhých hlavní, jak už jsem napsal výše, absolutně zanedbatelný v řádech jednotek procent.

Také jak bylo výše řečeno - pro efektivní využití dlouhé hlavně bys musel přebíjet našláplé speciality, které by zase ale nemusely dobře chodit (v horším případě by mohli i rozčísnout) v pistoli. Napříkladu u takovéto kliky: https://www.youtube.com/watch?v=5eSn7UHwHtc by, dle síly stěny komory, šlo nalaborovat nějaké ty +P++++...

Ale u PDW s dynamickým závěrem to stejně nemůžeš použít - tam je zbraň a její cyklus výrobcem naladěn (hmotnost závěru, odpor pružin) na tovární střelivo - a z toho delší hlavní jak 200mm už prostě nic nevydojíš...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od hrd »

Se standardním střelivem už to nad cca 8" fakt nedává smysl. Ale u přebíjeného ano, např. na strelectvi.cz se řeší ladění, laborace atd. Výsledkem je pak především lepší chování zbraně. Asi i přesnost může být lepší.
Jinak myslím, jak už je zmiňováno výše, že většinou jsou ty dlouhé hlavně jen a pouze z legislativních důvodů.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od viktor »

hm, asi tak pokud se jedna o zavedenej samopal jako byl napr UZI tak je také pro nej vyrabeno prislusne strelivo. Original strelivo pro UZI mělo Vo 400m/s a ucinny dostrel cca 150m. Na to vzdalenost s nim není problém strefit figuru na 200m je to postrelovani cile. Takze tam ta 10 palcova hlaven smysl urcite ma. Také jak bylo receno je to lepsi mit delší hlaven uz jen z duvodu hluku. Proste to dela vyrazne mensi kraval. Coz je dnes nezanedbatelne plus viz. problémy strelnic.
Všechny PDW na 9mm luger by měli fungovat na normalni, komercni naboje, také většinou funguji ( ale ne vse spolehlive ). Taky jak bylo receno dynamicky zaver ma sva specifika a nemusi byt vždy a pro všechno strelivo optimalni zas připomínám ze pokud se jednalo o zavedenou zbran bylo k ni i prislusne strelivo.
Takze z toho vseho vyplyva ze pokud chcete vyuzit sve PDV tak je nejlepší si pro to udelat sve naboje :-)
Protože to nejen lepe lita ale i je vyrazne lacinejsi takze si i více zastrilite :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od hrd »

Myslel jsem to tak, že nemá pro nás smysl hledat karabinu s delší hlavní, pokud z ní budeme střílet běžné tovární pistolové střelivo (určitě nemyslím, že by Izraelci dělali hlaveň delší, než bylo pro jejich střelivo optimální, anebo řešili legislativní omezení :-)
Hluk u 9x19 se, podle mě, odvíjí spíše od úsťového zařízení než délky hlavně, třeba pistole 4.5" mi přijde snesitelná, ale Evo 8" s tou brzdou fakt bolí. Nicméně to může být i subjektivní, to je výsledek mého zkoušení.
Rozhodně bych např. nezkracoval hlaveň na UZI, ale opačně bych si nekoupil Evo s hlavní 16".
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od viktor »

no ja bych to shrnul asi tak ze pro PDW je optimalni hlaven nekde mezi 8 -10 palci, mensi je proste ztrata mozneho vykonu a delší je proste nad moznosti naboje 9mm Luger :-)
viktor
ps :na téma EVO se radeji nebudu vůbec vyjadřovat
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Do 200mm (tedy do 8''). Cokoliv delšího nemá u 9mm Luger žádný smysl. Co se týče hlučnosti (tedy alespoň pro střelce), tak daleko lepší službu než delší hlaveň udělá dobré prase.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od mengele »

K tomu tiššímu výstřelu z delší hlavně: To je prostě fakt. Můžu porovnávat střelbu z G17 a stejné náboje z Marlin camp 9mm. Z karabiny je ten hluk o dost slabší. Platí to pro SB náboje, přebíjené i od Limitu. Marlinka má hlaveň dlouhou 420 mm.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od hrd »

Jestli to tu uz bylo, tak sorry. Na strankach CSA (http://www.czechweapons.com/cs/civilni-zbrane/) jsou zajimave nove karabiny - TCR, PMR.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Vůbec nejde o nějaké novinky, spíš o slepé cesty staré už více jak 8 let.... V případě PMR určitě, vyrobilo se pouze kdysi dávno pár prototypů a žádné další se už vyrábět nebudou. V případě TCR-9 to vidím obdobně.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od hrd »

Aha, skoda. Jsem si uz delal zalusk na tu verzi s pistolovkou a pazbou z 58.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od DeadMan »

Tahle karabina od Rugeru se mi líbí :yes

https://m.youtube.com/watch?v=BWU5Xo6jwtM
You cannot kill me as I am already dead!
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Radek07 »

měl jsem tu dlouhou verzi a zázrak spolehlivosti to nebyl
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Rampa »

Drtivá produkce Rugeru je taková "hračkárna pro amíky", co se kvality týče, tahle karabina už od pohledu nebude vyjimkou. Jediná vyjimka jsou revolvery, ty dělá Ruger špičkové, pak ještě možná sportovní .22lr pistole řady MARK.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od M M »

Sorry za ciastocne OT ale Rugra sa musim zastat, napr. proti 10/22 nemozem povedat skaredeho slova - zozrala za roky co ju mam spolahlivo uplne vsetko s vynimkou jednej sarze Winchestrov (a tam boli strely mimo normu), presnost na samonabijacku velmi slusna. Stare Pckove pistole boli dobre (pre ludi s velkou labou :mrgreen:), co som mal moznost skusit SR9 - bolo to porovnatelne s Glock / SW MP9. Revolvery - pominuc nutnost zacistenia vsetkeho vo vnutri su fajn, malorazkove MK I-IV tiez. Ja by som do toho pokojne siel, otazka je kedy (a ci) to sem dotiahne importer, v porovnani napr. so SK je ponuka chudobnejsia. Akurat dostupnost nahradnych / aftermarket dielov je potencialny problem.
EDIT: preklepy.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od floky »

za najviac vychytanú konverziu považujem asi toto:

https://www.youtube.com/watch?v=LAirGk_hVsc

Stavané pre SIG 320, robia aj verzie pre glock, ale tie sa nejavia tak vychytano...
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od morho »

Objevil jsem, že se dělá vz. 61 škorpion v ráži 22lr. Tenhle formát (PCC/PDW atd) se mi moc líbí, tak jsem hledal další ale nic moc. Kdysi se na brownells prodávala kostra ve stylu FN PS90 do kterýho se vnitřek z Ruger 10/22 a člověk měl kompaktní bullpup. Ale i to už je moc velký. A to je všechno... Nezajímal jste se taky někdo o 22lr v takovým formátu?
Mě se vz. 61 v 22lr hodně líbí, ale není tam jak dát kolimátor a to je pro moje oči nutnost...
Odpovědět