Problémy s CZ-805 BREN?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od goral »

Strilel jsem, fasoval jsem, v afghanu se mnou nebyl...
k PRT X OMLT - na lidi bych to neshazoval. Nedivil bych se kdyby byly rozdily v seriich. v PRT to mel Prostejov a Tabor a minimalne prvni jmenovany neni utvar, kde by nebyli schopni lide - technice neporucis...
btw dali hlavy dohromady...? Klidne pres PM - zajima me co se s tim delalo, protoze pokud vim tak do tech kveru nesmi nikdo poradne sahat krome mistru z CZUB
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Frank »

Souhlas s Goralem, já sem Brena v ruce neměl, protože nejsem v armádě a vlastně mě ta zbraň ani nezajímá, ale mám kamarády kteří slouží v Táboře (jeden z nich teď v avgoši je), Chrudimi a Žatci a občas na Brena přijde řeč. Podle nich je to mr*ka neskutečná, část z nich by chtěla orailovanou kosu a další část M4.

Tož tak.
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Hugo »

A jsme u toho, jen se tady vaří z vody a za chvíli je z komára velbloud, tím spíš, že přáním některých "profesionálů" bylo mít jinou zbraň a ne Bren a proto je to šmejd. Jsme vojáci a musíme dělat s tím, co máme. Pokud se nám to nelíbí, v civilu je práce víc než dost.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od DeadMan »

Hugo nezlob se na mne ale tohle jsou přesně ty kecy (Jsme vojáci a musíme dělat s tím, co máme.) kvůli kterým jsme tam kde momentálně jsme a proč se v téhle naší "vyspělé" civilizaci daří všemožným šmejdům :(
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Hugo »

DeadMan: sorry, ale nic jiného vojákovi nezbývá. Stávkovat nemůžeme, do politiky také ne, šli jsme do toho i přesto, že jsme o těchto omezeních věděli. Poslední co rozhodně "pomůže" jsou kecy a naříkání u piva, na to jsme mistři.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od marish »

DeadMane, máš pravdu, obchodník nejsem. Ale nějakou představu mám, a není daleko od toho co jsi popsal. Ani nějak zvlášť nepochybuju, že poptávka Ačr a vývoj Zbrojovky je předem dohodnutá záležitost. Ono to podobně funguje dnes ve většině oborů.
Co jsem chtěl zdůraznit je, že ta hysterie okolo nepoužitelnosti Brenů mi přijde přehnaná. Do jisté míry je to dané tím, že ty zbraně jsou teď doslova pod drobnohledem, a v netových diskuzích se bohatě přetřásá každá negativní zpráva o nich, především laiky.
Vojáci budou bojovat s tím co dostanou. A to že nějaký voják padne, třeba i při selhání zbraně, to není v boji, válce nic nečekaného.
A jestli se ta zbraň bude nabízet ven, je to v celém tom propleteném systému jistá naděje, že může vzniknout její lepší varianta. A je-li ta naděje z tvého pohledu naivní, budiž ;)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od DeadMan »

OK ale tak buď žijem v tržním hospodářství kde si soukromý sektor platí vše sám (výzkum a vývoj + zkoušky) a zákazníkovi nabídne/dodá hotový funkční výrobek nebo žijeme v plánovaném hospodářství kde se dopředu vše domluví a společně zrealizuje bez nároku na odměnu ale tohle je takový hybrid mezi kapitalismem a komunismem a ti co mají nejvíce zkaženou morálku a žádne zábrany (čti vláda a "podnikatelé" alias majitelé továren po divoké privatizaci atd.) si z každého berou to co se jim zrovna hodí do krámu a to je špatně.

Jinak my nejsme USA nebo Rusko abychom si mohli takhle dovlit experimentovat a přezbrojení armády se dalo udělat levněji a efektivněji než je tomu dnes a bez těchto porodních bolestí ovšem to by si nikdo nenamastil kapsu a o to jde že.

třeba nakoupit: http://en.wikipedia.org/wiki/FN_SCAR

Pak mi někdo bude zvyšovat daně a říkat ať si spořím na důchod a zároveň takhle plýtvá mými daněmi :ne

A co se týče úmrtí z titulu selháni zbraně tak to se opravdu může stát a asi i stává ovšem je důležité vědět v kolika procentech se to děje protože poku bude úmrtí našich vojáků zaviněno dejme tomu z 40% závadou na zbrani tak je něco blbě ;)

Jediné co je na celé te věci pozitivní je že ti lidé co ve zbrojovce dělají mají práci ale nic víc pozitivního na tom nevidím 8-)

Jinak je fajn že takový malý stát jako je ČR má vlastní zbrojovku a je schopen si vyrábět vlastní zbraně ale teď na to není vhodná doba a stačilo třeba začít dělat něco (AR15? víc kompatibilní s NATO už by jsme ani být nemohli) v licenci jak je jinde zvykem ;)
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Hugo »

DeadMan: když je ten SCAR tak dobrý, tak mi určitě můžeš vysvětlit proč tedy armáda USA stále objednává karabiny M4? Proč se její speciální jednotky po počátečním nadšení vrátily právě k variantám M4?
Vývoj AR 15 trval řadu let a stále pokračuje, dej té zbrani čas a šanci.
Kde bereš jistotu, že právě licenční výroba SCAR, která byla jedním překupníkem nabízena (který podváděl při výběrovém řízení) bude levnější ?
Odkud máš číslo o 40%? zase vaříš z vody. Když už jsme u té kompatibility s NATO, podle kterého STANAGu by to podle tebe mělo být? Pokud se nepletu, žádný takový neexistuje. To co jsi napsal jsi přečetl z jiných fór.
Pravda bude někde uprostřed. Zkus se zamyslet a použít vlastní hlavu.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od vanto »

U SCAR-u sa ukazalo, ze to nie je vhodna zbran na nosenie, je priliz tazka a masivna, co vojakom v poli jednoducho prekazalo. Koncepcne SCAR ako taky je dobra zbran, avsak pokial ide o optimalizaciu vystroja vzhladom na hmotnost, tak jednoducho neobstala. Plati jednoduche pravidlo cim lahsia zbran a vystroj, tym viac municie moze vojak odniest a tym padom ma vacsiu sancu na prezitie v boji...
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od marish »

A jsme u toho. Co vadí víc, syrová, ještě spoustou nemocí trpící zbraň, nebo způsob jakým se dostala do výzbroje Ačr, nebo nasazení takto nevyzrálé zbraně v bojových podmínkách?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od DeadMan »

Hugo:
1) SCAR - kde bereš tyto informace? já mám úplně opačné navíc to byl jen příklad toho že při přezbrojováni armády bylo mnohem více možností (kdyby se tedy to výběrové řízení neudělalo na míru CZUB) klidně to může být úplně jiná zbraň ale hlavně která funguje jak má né jako prototyp zbraně Bren.
2) nikde jsem nepsal o licenční výrobě SCAR ale o AR15! a to že bude levnější potvrdit nemůžu ale ve většině případů co znám to tak bývá proto se licenčně vyrábí a to nejen zbraně.
3) proč řešíš číslo 40%? nepochopil jsi pointu tohoto příkladu?
4) kompatibilita s NATO byla myšlena v souvislosti s AR15 která je nejrozšiřenější zbraní v současné době v armádách NATO takže pokud by tuto zbraň měla ve výzbroji i AČR tak by si hoši mohli měnit mezi sebou klidně i "laufy" :lol:
5) vždy používám vlastní hlavu a proto si začínám myslet že lobby za CZUB je tak nějak tvoje povinnost?

vanto:
1) SCAR je lehčí než Bren takže to není zrovna dobrý příklad z tvé strany.

marish:
1) vadí mi na tom všechno a popravdě tobě je to jedno že jsi někomu přispěl třeba na nové luxusní auto když to nebylo nutné? a neříkejte že je to jedno že pokud se to nestane tady tak se to stane jinde protože to je přesně to co těm lumpům umožňuje v této činnosti dále pokračovat.

Chlapi zbytečně se patláte v detailech a to podstatné vám uniká a abych pravdu řek tak od uživatelů zdejšího fóra jsem očekával větší prozřetelnost a kritiku k nekalým praktikám ať už je páchá kdokoli.

Opravdu nechápu proč tu někteří tuhle nepovedenou frašku neustále obhajují? :?

Jinak pokud bych měl jít do extrému co se týče nákladů (což nám je všude dneska předkládáno) tak jako nejlevnější bojeschopnou variantu přezbrojení bych viděl 58 od gunexpertu tedy né celou zbraň ale jakýsi modernizační kit (osobně znám členy ozbrojených složek co je používají a nemůžou si je vynachválit).

Už k tomu z mé strany není opravdu co dodat kdo chtěl ten pochopil kdo nechtěl ten nepochopí takže za mne konec :hand
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od vanto »

Ja neporovnavam SCAR a BREN, pisal som co viem o SCAR-e, armadne zlozky ju nakoniec nezavadzaju do vyzbroje ako boli povodne plany, nakolko sa mnozili staznosti vojakov ze oproti M16 je tazsia a vacsia (bol to jeden z dovodov preco nebol oblubena medzi vojakmi), resp. je tazke presvedcit niekoho prejst na novu zbran a taktiez financie. Americka armada namiesto toho planuje prezbrojit vsetky M-4 resp. M-16 na samonabijanie piestikom, co je hlavny nedostatok tychto zbrani. Napriek tomu, ze SCAR je kvalitna zbran neujala sa u ozbrojenych sil, co je paradox.

Co sa tyka Brenu osobne som cakal, ze to bude dalsi triumf Ceskej zbrojovky, ale ked citam prispevky mam pocit, ze je to totalny prepadak. Otazne je, ci je mozne prekonat jednoduchost a spolahlivst 58-cky (trvalo takmer dva roky kym vz58 dospela do podoby ako ju pozname teraz, skrze vojskove skusky v ZSSR).

Takze na mieste je otazka, je to dan za novu zbran, ktora sa casom vyladi a vychytaju sa muchy alebo uz v principe sa jedna o nepodarok? Vzhladom na komerciu, ktora je hnana ziskami pochybujem, ze sa tato zbran casom vyrovna 58-cke.
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Hugo »

DeadMan:
o pořizování M4 se dočteš třeba zde: http://www.armadninoviny.cz/americka-ar ... ny-m4.html
pokud se kdy mluvilo o licenci v ČR, tak pouze scar
za CZUB nelobuji, vadí mi přístup některých lidí. Nedostali hračku kterou chtěli, tak dští oheň a síru... Vyvoj Sa 58, kterou tady všichni obhajují trvval podstatně déle a za jiných podmínek. Jen tak na okraj, i Vz 58 má v AFG problémy, jen za loňský rok to bylo víc než 90 závad, které ji minimálně částečně znebojeschopnily. Pokud vezmeš v úvahu kolik je tam efektivních bojovníků, tak je toto číslo vysoké a zarážející...
Před chvílí jsi volal po standartizaci dle NATO a teď píšeš o modernizaci Sa 58, která rozhodně nepoužívá munici dle STANAGu NATO.... a to jsou teprve problémy s logistikou a financemi. Ono i tuším MPI, které konkurovalo CZUB je čisté jako lilie, že?.-)
Obávám se, že nevíš co vlastně chceš:-)
Vanto: když uvážím, kdy v AFG končíme, potom bylo vhodné, aby se tam Bren vyzkoušel. Je zajímavé, že si na Breny stěžuje pouze PRT Logar, ale OMLT Wardak si nestěžuje...
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Pepe »

Tak něco na odlehčení :) A kdo má možnost, může zvážit prázdný zásbník do vz.58.
Přílohy
SANY0021.JPG
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od DeadMan »

Hugo: "Ono i tuším MPI, které konkurovalo CZUB je čisté jako lilie, že?"

Tvrdil jsem to snad někde? :roll:

Jinak ten tendr byl tak rychlý že nikdo jiný se nestihl ani přihlásit :lol:
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od rudde »

Prazdny "rohlik" do 58 ma ~ 186 g.
(prumer z 6. mereni).
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Terminated Account »

Myslel jsem, že váhová úspora byla vztažena pouze k používané ráži a možnosti při stejné hmotnosti nést větší množství munice. Nepostřehl jsem, že by někdo propagoval prázdný zásobník BRENu jako lehčí než SA58.

Jinak DeadMan věcně popsal situaci, kterou vnímám podobně. Byť nemám se zbrojovkou nic do činění, měl jsem a stále mám možnost do dění za plotem trochu vidět. Nevím co by se mnou udělalo, kdybych měl možnost vidět více.

Hugo neber to tak osobně. Je to zbytečné. Na tomto fóru několikrát padlo, že BREN má potenciál se dětských nemocí zbavit. Na rozdíl od jiných si nemyslím, že by byla v konstrukci zásadní chyba, která by nešla vyladit. Jedině Čas ukáže.

Asi se budu opakovat, ale střílel jsem z této zbraně prvně bez jakýchkoliv předsudků hrdý na to, že dokážeme vyrobit v této zemi (byť zbrojovku nevlastní Češi) moderní vojenskou zbraň. Hned po BRENU jsem střílel také prvně ze Seyera Aug a několika variant HaK, všechno ve stejné ráži (223/5,56*45). Po letmém srovnání pocitu ze střelby, manipulace, ergonomie atd. bohužel má hrdost opadla, protože u mně BREN zcela propadl. Věřím, že se na něj dá zvyknout, ale já si nikdy instinktivně nekoupím nic co by mi na první dojem nesedlo.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Steril »

Potencial zbran vyladit asi opravdu je, pokud se k tomu ale bude CZUB stavit jako dosud - "chyba vojacku, neumej se o to starat, nam to funguje" - a kdyz se s timhle zadavatel (MV) spokoji, tak bude tlak na pilovani nedodelku nulovy.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od vanto »

http://zpravy.idnes.cz/armada-prodava-v ... _domaci_jj

Zaujimave stanoviska, tak ako aj u nas zjavne aj v CR su diletanti.
Mna zaujalo zopar viet:

"Pozoruhodné je, že tato zbraň je velmi oblíbená v USA jako sportovní či lovecká puška.

Velmi populární je samopal vzor 58 například ve Vietnamu, kam jej Československo za vietnamskoamerické války vyváželo. Jeden z vietnamských generálů se dokonce ministrovi obrany Alexandru Vondrovi při jeho nedávné návštěvě přiznal, že samopalu z Uherského Brodu vděčí za život.

Sa-58 považuje Bulant za na svou dobu jedinečnou, ale již překonanou zbraň, kterou dnes nahrazuje útočná puška BREN.

Bulant nyní zkoumá, zda by 20 tisíc starých samopalů nemohl směnit za část nových pušek BREN.

Ministerstvo obrany řeší stejný problém jako v šedesátých letech, kdy se zbavovalo statisíců samopalů Sa-23 a 25, přezdívaných pro svůj tvar pumpička."

Nuz moj nazor na toto cele zbavime sa SA58 a nakupime breny, lebo nieco nakupit budeme moct, aby bolo nieco na sklade. Som z toho velmi sklamany, ze rozhodnutia ohladne bezpecnosti statu maju na starosti ludia, ktory o tom prd vedia a riesia hlavne biznis. A zbavovat sa hufne 58-ciek (za smiesne peniaze) je ako zbavovat sa zadnych vratok v pripade, ze sa nieco velke zomelie. U nas je situacia podobna zbavili sa 90 tisiuc 58-ciek a jedna sla 12 EUR za kus. Zabudnime na mobilizacne rezervy...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Karlos »

Ty armadni vyprodeje za par kaček mě také štvou... bylo to draze vyrobené za naše peníze (resp. peníze našich rodičů), sami si to ale odkoupit nemůžeme a tak je to odprodáváno za doslova směšné ceny do ciziny...

Stačí se podívat na ceny munice v Multiagru určené pro export :
http://www.zelenysport.cz/vojensky-mate ... o-vojenske

A to radši nemluvím o případech kdy zbraně nebo munici rovnou darujeme...
Odpovědět