Problémy s CZ-805 BREN?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Gloch »

Co vy na to? http://zpravy.idnes.cz/pusky-bren-budou ... r_nato_inc
Už jste ji někdo viděl zblízka a držel v ruce?
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Steril »

Ze šestnácti útočných pušek, u nichž se v Afghánistánu vyskytly problémy, se během testování vystřílelo 7 tisíc nábojů.
Pod 500 nabojů na pušku je extrémní test??
nové pušky střílely bez větších problémů.
Zajímalo by mě, co jsou větší a menší problémy...?

Brena jsem ale v ruce neměl, nechci ho hanit, taknějak si nechci připustit že jde o něco jiného, než drobné dětské nemoci. Zatim to ale spíš vypadá na průser, který se MV snaží zamést pod koberec :ne
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od marish »

Na střelectví je už dost stránek plných dohadů, názorů a spekulací.
Nic bližšího o tom nevím (jako většina diskutujících), ale vzpomeňme na britskou útočnou pušku, začátky M-16ky...
Dá se u takového projektu vůbec čekat že bude vše rychlé, jednoduché, bez komplikací, bez chybičky, že se nenajdou stovky uživatelů, kterým nebude to či ono vyhovovat? Podívejte se na počátky i těch nejslavnějších zbraní moderní éry, které jsou třeba dodnes měřítkem. Někdy jejich vyladění trvalo roky. Ale tehdy nebyl internet, kde by stovky nezůčastněných spekulovali...
Ad nasazení v Afgoši, je otázka jestli je to vhodný, každopádně je ostrý konflikt nejlepší zkušebnou (i když na to někdo může doplatit).
O systému kterým se řídí státní zakázky, všechny, se nemusíme bavit.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Karlos »

Tak já z Brena střílel, sice jen dva zásobníky ale bez problémů... ostatní si taky nestěžovali... pár výhrad k pušce mám (někde jsem to tu již rozepisoval) ale věřím že to všechno časem dotáhnou do zdárného konce. A jak píše Marish kazdy vyrobek chce svoje nez se vychytaji vsechny muchy, mozna se nemelo se zavedenim Brena tak spechat a konstrukteri mohli mit vice casu na doladeni, ted to museji resit za pochodu...
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Pepe »

Z Brena se mě osobně stříli dobře, má jemnou spoušť a je dost přesnej. Střílí se výhradně jen přes kolimátor, mechanická mířidla jsou jen na míření "v nouzi". Horší bylo čištění, ta zbraň se v podstatě nedá plně vyčistit, jak to bylo např. u vz.58, kdy se nerozebíralo jen spušťadlo a podpažbí. U Brena je třeba píst složenej z více částí a kvůli záruce se nedá celej rozdělat. Prostor u spušťadla to samé, když se tam nasere bordel, tak se to vyfoukává kompresorem. Kolega si stěžoval na ulamování rail lišt. U některých zbraní nejde už od výroby vytáhnout píst, kvůli pojistnýmu kolíku, kterej se nedá zmáčknout. Průhledný zásobníky fajn, jsou lehký, ale posledních 10nábojů stejně není vidět přes zásobníkovou šachtu. Napínací páka závěru, pokud je na levé straně, tak často trhá popruh, nebo se do něj zasekne. Rozborka - oproti vz.58 docela složitá, hlavně sundat pažbu a vyndat píst je docela problém, pažbu jsme sundávali ve dvou lidech, šlo to hodně ztuha, snad se to ochodí až se zbraně víc zajedou.
Jinak fasujou se dvoje čištění, ke zbrani samotné a ke kolimátoru Meopta. V čištění ke zbrani je olej Breakfree cca 5-10ml, další se fasovat nebude (zatím).

Já osobně z Brenem neměl problém, uvidíme až nafasuju svůj vlastní, tak napíšu moje poznatky.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Frank »

Hmm zvlaštní, když sem se bavil s klukama z chrudimy, tak říkali že ten zásobník je těžší nez na SA58.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Pepe »

Jo, to je klidně možný, taky jsem nepsal, že je lehčí. Ale na to jak je velkej, tak tím, že je z plastu je lehkej. Ještě doplním, že pokud je zbraň zajištěná, tak nejde natáhnout závěr.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Frank »

Co říkali, tak by byla lepší zmedernizovaná 58 nebo M4 než Bren, navíc jsem zaslechl něco o zakázce pro Indii, která byla podmíněná tím, že Bren bude ve výzbroji nějaké armády, tož tak.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od marish »

Pokud by se BREN dostal do užšího výběru Indie, bylo by to rozhodně dobře i pro Ačr. A kdyby ho Indie zavedla do výzbroje, ještě lepší. Obzvláště pokud by přišly zakázky o řád vyšší než od naší armády. Vývojem "Indické verze" by mohla vzniknout mnohem lepší zbraň, než jakou se dnes BREN zdá.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od DeadMan »

Indie vyvinula vlastní klon AK v 5,56 jménem INSAS a momentálně probíhá výroba a přezbrojování na tuto zbraň. V Indii jsem byl několikrát a tyto zbraně jsem viděl všude u vojáků kteří strážili vládní budovy. Jak znám Indy tak rozhodně budou radši cpát prachy do svých lidí než do něčeho co není vyzkoušené a v podstatě v boji zatím neobstálo takže pochybuji že by zrovna Bren 805 chtěli teď někdy nakupovat. Osobně znám bývalého plukovníka Indické armády a ačkoli je profesionál a nikdy by mi nic důležitého neřek (každým coulem High Army Officer on retire) tak z toho co říkal se dalo usoudit že s tím co mají jsou spokojeni.

http://en.wikipedia.org/wiki/INSAS

http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_Army#Equipment
Přílohy
F-INSAS.jpg
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od scorpio »

V Indii je "tradice" vyzbrojit vybrané jendotky lepší zbraní, než má většina armády. Proto byla ve výzbroji indické armády zavedená i SA58.. JInak stačí pohled na INSAS a srovnat ho s FN SCAR, Bushmasterem ACR, Berettou ARX160, nebo i s CZ805 a uvidíš, proč indové hledají nové útočné pušky.
Dobrej článek o indickým tendru je na armádních novinách.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od goral »

Rohlik do 805 vazi plnej o nejakych 50 gramu min nez do kosy (hazu to z hlavy, vazili jsme to uz driv). Takze na desti rohlicich (takovy realny maximalni noseny pocet) je vahova uspora 500 gramu. Ale samozrejme 805 je mnohem tezssi nez kosa, takze toliko ke slavne vahove uspore, kterou se tak bije v prsa zbrojovka.

Co se tyce presnosti - s kosou nastrilim to samy. Subjektivne kdyz dam na kosu kompenzator, tak kope min nez tadle mrdka (ano, je to na 5,56, ale ma desne tezky zaver).

Kver navrhoval nejaky idiot. Uzivatelsky hodne nedomyslena zbran. Navic co kus, to uplne jinej kver. Cekal bych u seriovyho vyrobku stejny vule pri natahovani zaveru a mnohe dalsi veci - chyba lavky. Dokonce sem mel v ruce kver, kde lze stahnout paku dozadu pri zajistenym zaveru - asi nekdo zapomel dodat nejakou soucastku :)
Takove mnozstvi nedodelku sem snad jeste nevidel. Mozna u nejake pocitacove hry. Jenze na todle asi nepujde stahnout patch...

a to nemluvim o nejdebilnejsim z nejdebilnejsich kolimatoru, co jsem mel moznost kdy videt. Obecne cele to prislusenstvi by si zaslouzilo cenu za design roku

Co se tyce spolehlivosti - vzhledem k tomu kolik zavad to miva v CR, tak si predstavte kolik to bude hazet venku. Pruser je proste ta neseriovost, nebo jak to nazvat. Sou kousky, ktery funguji, ale sou takove, ktere se stale zasekavaji a pri servisni prohlidce na nich mistri z brodu vymenili snad vsechno.

Uz loni bylo jasny, ze todle bude jeden velkej pruser. Ale necekal sem ze az tak velkej. Pevne doufam, ze se znovu povoli do misi kosy, protoze esi ne, tak si panove z CZUB budou moci pripsat do referenci nekolik mrtvych vojaku.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od DeadMan »

2 scorpio: nechci být příliš OT tak začnu tím že Bren je šrot (měl jsem ho v ruce a snad vše co na něm bylo tak bylo špatně) s tím že moje kosy jsou na tom se spolehlivostí mnohem mnohem lépe. A co se týče Indie tak s ní dělám business víc jak 6,5 let a vybudoval jsem si za tu dobu jakýsi šestý smysl (ta země a ti lidé jsou opravdu hodně odlišní od Evropy a kdo s nima nepřišel nikdy do styku tak na poprvé je hodně překvapen a zažije doslova kulturní šok) a osobně tomu nevěřím že by Indové koupili tyto dost nepovedené šmejdy a pokud ano tak jen proto že to někdo uplatil a až se to začne kazit tak se zbrojovka z toho po**re protože bude platit nehorázné penále nebo do nekonečna něco opravovat atd. protože Indové si dávají sakra pozor na to aby za svoje peníze dostali maximum (v určitých oblastech si na kvalitu opravdu potrpí ikdyž zbytek země vypadá jak smetiště a třeba čínské firmy tam moc nemusí) a zvlášť business s Indickou vládou je hodně obtížný jak byrokracií tak tím že smlouvy jsou vždy jednostranně výhodné a nic moc v nich nelze měnit a jejich taktika je asi taková my máme prachy (obrovskou hromadu prachů) vy je chcete tak se snažte nám co nejvíce vyhovět protože když budete moc remcat tak za dveřmi jsou další zájemci a můžete klidně jít oni to vezmou za vás takže tak ;)

tady je přehled to co již mají a nemyslím si že by ještě potřebovali nějaký Bren podle toho co tam vidím
http://en.wikipedia.org/wiki/Equipment_ ... ndian_Army

Jinak aby si někdo nemyslel tak dělám pro na ČR velkou firmu ale obyč blbečka v první linii co vše vyřídí, nachystá a smetanu slízne někdo jiný :?

Pro mne je to zcela čitelné zbrojovka měla dlouhodobě problémy (zahraniční majitelé to asi neumí řídit - ano česká zbrojovka již není česká a lze to vyčíst z výroční zprávy) a proto někdo z vlády dostal krabici s vínem a tímto kontraktem se zbrojovka na nějakou dobu podržela ale to že něco ušili horkou jehlou a nefunguje jak by mělo už nikoho z těch zlodějů bohužel nezajímá a klidně to teď někdo může odskákat na zdraví :(
Naposledy upravil(a) DeadMan dne 08.07.2012 8:38, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od marish »

Však právě, že s těma Indama to ani nemůže bejt jednoduchý, je pro mě jakýsi důkaz (pokud bude tendr a půjdou do něj) že to zbrojovka bere vážně.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od goral »

ja si teda myslim, ze kdyz by slo o zahranicni nakup, zbrojovka by zvladla z 805 udelat solidni kver. Proc? protoze by ji nic jinyho nezbyvalo.
Staci se podivat na kvalitativni rozdil exportovanych pistoli a predevsim na cenovy...
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od marish »

Přesně. A vzhledem k počtu zbraní zatím objednaných Ačr, může se pak nakupovat i nová verze, a případně požadovat stejné úpravy na již dodaných...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od DeadMan »

Chlapi jenže takhle se to nedělá co to jako má být že kdyby chtěli tak by ...... atd. atd. vždť to je úplný maras tohle to :lol:

Přehled tendrů:
http://indianarmy.nic.in/Site/Tender/fr ... .aspx?TR=T
žádné útočné pušky tam nevidím
oni toho taky hodně nakecají a pak trvá rok dva (v tomhle nevím nejsem z oboru zbraní) než se rozhoupou a pak další rok než se to vyřídí papírově takže můj odhad je tak 3-5 let od teď pokud by na to přišlo

jinak nechme Indii být protože je mnohem důležitější aby se zbrojovka naučila dělat věci hned na poprvé a neohrožovala tím životy našich občanů a to že z ní vylezlo něco co by se dalo přirovnat k hračkám z číny tak za tím si stojím
Naposledy upravil(a) DeadMan dne 08.07.2012 9:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od marish »

Pokud vezmu tvoji myšlenku, že celý vývoj Brenu, a domluvená objednávka pro Ačr, je jen divadlo pro udržení zbrojovky chvíli nad vodou. Pak bych neviděl smysl jít do velkýho tendru, kde pokud Bren totálně propadne, těžko ještě o něj bude mít někdo zájem, a naopak to potvrdí jeho nynější špatnou pověst, a s tím i celé zbrojovky.
Jestli je Bren jen kohoutkem penězovodu ze státní kasy k zahr majiteli zbrojovky, kterému sami nevěří, bylo by přece lepší ho jen dál cpát do Ačr a venku ho nikomu moc neukazovat natož dávat vyzkoušet.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od DeadMan »

Ty asi do obchodu jako takového moc nevidíš a nejsi moc v kontaktu s vedením firem co zaměstnávají tisíce lidí jinak bys věděl že tihle lidé (hlavně akcionáři) jsou maximálně nenažraní a snaží se využít (vyje**t s kým to jde) každé příležitosti to znamená že na naší armádě se to vyzkouší což bylo domluveno a tím se zaplatí i vývoj (kolik asi stál lze vyčíst z výroční zprávy) a pak už je to na nich jak se jim to podaří prodat a myslím že při své hamižnosti si ani nedokážou připustit do jakých problémů by se mohli momentálně dostat (podnikatelské/obchodní riziko kde si každý musí určit kam až chce zajít) pokud tedy do té doby než se budou účastnit nějakých zahraničních tendrů nevychytají všechny mouchy ale je to do očí bijící že bez podplaceného kontraktu s AČR by se jim to nikdy nepovedlo a to je to oč tu běží prostě my daňoví poplatníci pomáháme soukromé firmě se odrazit ode dna a prosadit se na světovém trhu tím že se to nejdříve vyzkouší na naší armádě dostane to punc a někdo si za to postavil vilu ikdyž ta puška stojí za :moon

Bren je zkrátka další kauza alias Pandury, Gripeny atd. atd. a kdo si to nemyslí tak je pěkně naivní ;)

To si vážně někdo myslí že by se CZUB pustila do vývoje nové zbraně kdyby si dopředu nebyla jistá že je obratem někdo (AČR) koupí nemluvě o tom že v době kdy zbrojovka vyhrála tendr ta puška ještě nebyla ani hotová (to nějak organizačně nezvládli) což ostatně není ani teď :lol:
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Problémy s CZ-805 BREN?

Příspěvek od Hugo »

Fascinuje mne jedna věc, kdo z vás si z Brena vystřelil? Měl ho v Afghánistánu? Asi nikdo, tak kde berete tu odvahu a nadhled cokoli takhle soudit? To už jste horší než Blesk nebo televize Nova...

Jen tak pro zajímavost, je zvláštní, že si na Breny stěžují jen u PRT, ale lidi z OMLT dali hlavy dohromady a ono to najednou překvapivě funguje... On i vz. 58, který má pověst držáku není v Afg bez problémů...
Odpovědět