Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od sigmark »

Odděleno z vlákna: Rase - Evakuační batoh. Karlos.

FRANK, CENTURION: kdyz uz tu byla zminka o praku. tohle je jednodussi na zmaknuti a material je prakticky v kazdem housti: http://www.youtube.com/watch?v=TsrWYevb9i4

lita to celkem svizne, z vlastni zkusenosti

jinak samozrejme OT
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rase - Evakuační batoh

Příspěvek od Rase »

šikovná věcička - velkou výhodou je, že se tam nemá co rozbít a výroba je jednoduchá - přeci jen vyrobit venku pořádný luk je v dnešní době prakticky nemožné (abyste měli střívko na tětivu, potřebujete nejdřív něco zabít atd.). Přesnost u tohohle vrhače nebude zrovna oslňující - přeci jen z nějakého důvodu ho zastínil luk... stejně je to ale zajímavá a jednoduchá smrtící zbraň (oproti oštěpu má vyšší rychlost).
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Rase - Evakuační batoh

Příspěvek od sigmark »

presne tak. s nozem to mas za 15 minut, jako ostepy jsem pouzival liskove pruty (i na sip se daji). mensi dosah nez luk je jasny, ale diky vetsi hmotnosti projektilu je dopadova energie celkem slusna na improvizovane zarizeni. ostepy samozrejme zahodno zatvrdit v ohni opalenim spicek. presnost neni kdovijaka, to jsi rekl presne, nicmene pro zvyseni razance napr. harpuny....proc ne?
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Rase - Evakuační batoh

Příspěvek od Steril »

Nechci vam kazit zabavu ale resit takovyhle vrhadlo v situaci, kdy ma dost podstatna cast uvedomelych obyvatel Sa58 nebo alespon pistoli se mi zda dost mimo. Zvlast ve vlakne o evakuacnim batohu :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Rase - Evakuační batoh

Příspěvek od sigmark »

rybickam je jedno jestli je sejme harpuna nebo kosa. a setris naboje. ze je to OT jsem uz upozornoval, ale vzhledem ke kontinuite z minule stranky jsem nevidel jinou cestu nez to smrknout sem, a pripadne nasledne vyclenit do samostatneho vlakna
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Atlatl

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=RX52cl-f6ZU

Uz jsem to udelal, dal na to okno je zbran pred lukem a myslim cromanomec ji uzival to a posledni zbytky velke zvere byly takto loveni ono se take tomu rika podle domorodcu v Australii woomera a jasne Rimani na sva kopi privazovali asi 30 cm dlouhy prouzek kuze a na konci byla smycka a tam se vkladali dva prsty a tak kopi dohodil lehce i 50-70 m nejedna se o nic noveho pouze neco pohanet pakou.....Ja tak jsem dohodil 90 yardu ,ale rekord je asi 170 yardu, no mireni ani o tom nemluvim a je to tak na velka zvirata velikosti slona na to jeste pro tlupu lovcu.....normalne lovec nesl asi 5 kopi .....dulezite je aby kopi bylo pruzne a leti na vlnach energie nahoru a dolu ......
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=rUuV5AJFZLk

Tady sedmilety dostal jelence= mala samice ......
Jeste se divim zkousel nekdo palnou zbrani strilet do vody?
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Rase - Evakuační batoh

Příspěvek od felix5 »

Steril píše:Nechci vam kazit zabavu ale resit takovyhle vrhadlo v situaci, kdy ma dost podstatna cast uvedomelych obyvatel Sa58 nebo alespon pistoli se mi zda dost mimo.
když seš v situaci kdy tě chce někdo zabít a ty nemáš nic tak ti přijde vhod i blbej kámen, tak bych tohle zase tak moc nezatracoval.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od Nobody »

No a nebyl by ten kamen přece jen lepší, když už se bavíme o těch nejprimitivnějších zbraních?

Jako upřímně, moc si nedovedu představit, že tím něco ulovím, nebo se budu bránit. Kámen stačí sebrat, pravidelným cvičením získám i nějakou tu přesnost a dostat šutrem na deset metrů od silného chlapa asi moc nepotěší. Navíc bych předpokládal, že málokdy budu mít čas zaháknout tam šíp, zamířit a vystřelit. Kámen hodím rychle a pokud budu na útok připraven a budu házet často, mohu je házet i rychle za sebou.

Nejlíp mi z toho ale vychází ten prak.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od felix5 »

dostat kamenem ani prakem bych nechtěl ale rozhodně to nebudí takovej respekt jako oštěp u ktarýho máš při zásahu podstatně větší pravděpodobnost že tě zabije než když tě trefí šutr. timhle se dodnes v africe loví což o něčem svědčí . přecijen oproti klasickýmu oštěpu mu udáš o dost větší energii.

Praku bych se vzdal uplně s tim moc škody nenapácháš : http://www.youtube.com/watch?v=FxhpHP-x3o0
(je třeba si ještě uvědomit že živé maso má o něco pevnější vazby než mrtvé takže ve finále bude ranivej účinek ještě nižší a to ještě připočti že nebudeš střílet ocelí ale kamínkem)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od Nobody »

Tak ono když tak loví odmala, tak si mohou dovolit mít zbran, která zvíře zabije/zraní na několik metrů. Navíc ta přesnost po mnohaletém tréninku bude někde zcela jinde. Sám si fakt nedovedu představit, že bych s tím něco ulovil. Na malá zvířata je to nepřesné, k velkým se tak blízko nedostanu.

Na zastrašení to asi nějaký efekt mít bude, ale v boji mi to přijde příliš pomalé.

Výhodu praku bych neviděl ani tak v průraznosti, je jasné, že větší zvíře bych musel trefit do hlavy a doufat, že ho to dostatečně otřese. Ale menší zvířata by tím skolit šla a na obranu mi to přijde také vhodné. Pokud bych neměl zbran na dálku, tak bych měl také obavy na člověka s prakem zaútočit (řeším ted situaci, kdybych se ocitl zcela bez vybavení, jinak je samozřejmě kalich lepší :D)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od felix5 »

k velkejm se dá dostat dost blízko . kolikrát sem v lese narazil na srnu která mě spozorovala až v poslední chvíly řekněme na 10-20 m a to sem se nechoval nějak zvlášt tiše a nenápadně, zkrátka takovej vycházkovej styl... i když je fakt že dneska po nich nikdo tak nejde jako tomu bude v rozpadu a zvířta budou ostražitější . určitě to nějakej tréning chtít bude. takováho zajíce by si s prakem teoreticky mohl dostat ale pokud nebudeš mít dobrou gumu tak si prak nevyrobíš zatimco tohle s trochou snahy zmákneš i bez nářadí.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od alibaba »

Kazdy rozpadlik by si mel uvedomovat system paky jak na kamen ,tak na klacek ......pod letech tech obrazku z TV, nikdo po nevi ....Paka na kamen je ten prak a to toceni je jenom aby tam kamen drzel svoji odstredivou silou a ta paka se utvari v poslednim stadiu hodu stejne tak je to dvojak na temer 2m tyci a tam zaklineni kamen co pak vyleti odstredivou silou hodu a pak 1/2 kg kamen dohodite urcite 2x daleko a prakem jde oblazek asi 3x tak daleko jako obycejnou rukou u ostepu je to vice a jak rikam to uz pouzivali stari Rimane i kdyz bitvu vyhraval mec Gladius musime si uvedomit ,ze se zase jedna o zbran pouzivanou proti zveri a jestli se spolehate ,ze na nejakou srnci zver nahodou vejdete tak asi chcipnete hladu. Existuje presny postup zpusobu lovu jak lovit tuhle zver a primitivni zbrani mate jenom 10% uspechu proti palne zbrani......
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od sigmark »

Ali ty pomijis zasadni vec. my se nebavime o tom jestli je puska ucinnejsi, to je samozrejme ( mazi vrhacem a puskou je docela dlouhy vyvoj), nebavime se ani o gladiusu. bavime se o situaci, kdy musis pouzit primitivni zbran na kterou potrebujes minimum surovin (klacek, sutr, nejaka rostlinna vlakna pripadne).
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od alibaba »

Ja chci jenom aby si lidi uvedomovali jenom fyziku 7. tridy a zakony, pak a jak se divam na Tv nikdo v Evrope si to neuvedomuje ,vlastne ja Tv nemam mohu si to vytahnout vsechno z pocitace .......V boji proti bankerum a jejich nohsledum ,,,,,
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od sigmark »

a ted si vezmi ze evropske skolstvi je porad na vyrazne vyssi urovni nez americke. mel jsem moznost tyhle veci srovnat. jedna slecna ktera v cechach mela dokoncenou zakladku dostala v US stipko, a vyrtvale uvadela svoji "genialitou" stredoskolske okoli do tranzu. trojclenka byla jednim z takovych kouzel, zemepisne, historicke znalosti. je taky nutne mit na pameti ze skoro 90% populace je pod urovni prumerne inteligence. ale k tematu: Presne tak zpět k tématu. Děkuji MacGyver

praalien: prakem, pokud se trefis, se da docela dobre i zabit (hrst kaminku najednou treba na ptactvo), predpoklad je ale urcita praxe. je vhodnejsi na mensi zver, samozrejme kanoura bys tak maximalne nasral. luk a ostep uz je jina vahova kategorie, a z tech dvou je urcite jednodussi na nouzovou vyrobu a hlavne na pouziti ostep. Luk je krasna zbran, ale presnost je o zkusenostech, spouste zkusenosti :-)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od alibaba »

To si myslite,ze k luku potrebujete mnoho zkusenosti,zacatecnik strili z kladkoveho luku a jak jsem psal ze strelce naucim strilet za odpoledne a u tech antitalentu to bude trvat 2 odpoledne a zvyky zvirat a zpusobu lovu bude trvat asi 2 mesice ,.......
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od Nobody »

Tak luk je samozřejmě lepší jak šutr, ale osobně bych ho nezvládl vyrobit (v takové kvalitě, aby to byla smrtelná zbran a ne hračka pro děti). Oštěp v boji mi přijde dobrý až ve chvíli, kdy budu mít za sebou tisíce hodů. Jinak jen protivníkovi daruji zbran, se kterou jsem se dlouho tahal :D.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od sigmark »

checht! pravda! videl jsi aboriginal britain serii od Mearse? tam luk vyrobil z vetve pazourkem, k tomu par sipu, a strilelo to velice pekne
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Vrhač oštěpů nebo-li Atlatl

Příspěvek od Nobody »

Nn, neviděl, ale podívám.

Na mě tyhle návody působí jako dám větvičku k větvičce a najednou mám rogalo :D. Pro ty týpky je to všechno náramně jednoduchý, já bych tím zabil den a nakonec bych stejně šel jíst červíky :D. S prakem jsem se něco naběhal a i když chápu, že od té doby uplynulo přes dvacet let, tak ty tisíce výstřelů tam někde v hlavě budou. S lukem jsem střílel jedno odpoledne a jediná zkušenost z toho byla, že chrániče mají v tomhle svůj smysl :lol:. i do mrtvého ptáka bych se strefoval dlouho :D.
Odpovědět