Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Fabulous »

Už dlouho jsem pokukoval po této legendární zbrani s extrémně výkonným nábojem. Tento týden jsem si sen splnil a stal se majitelem dvou velice zachovalých kousků. Hned jsem je prohnal na střelnici a jsem doslova nadšený. Přestože je to "velká rána", tak ovládání pistole je úžasně snadné a zpětný ráz perfektně kontrolovatelný. Spoušť je tedy velice rozdílná od moderních zbraní a je třeba si na její geometrii zvyknout. Já jsem proto ze začátku honil zásahy po celém papíru terče a zjistil, že nejlépe se Rusákům stříleli Němci, když šli v rojnici :P Rychlopalba (omezená osmi náboji) byla čistou radostí! Díky své extrémní jednoduchosti, dobré odolnosti a velice příznivé ceně je TT33 opravdové rozpadlické železo!!!
tokarev353.jpg
tokarev353.jpg (50.55 KiB) Zobrazeno 30532 x
tokarev.jpg
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Karlos »

Prima, tesim se na nejaky strelnicovy sraz, ja z TT jeste nestrilel (nebo si to nepamatuji).
shadow164
Příspěvky: 14
Registrován: 15.09.2012 19:41

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od shadow164 »

No, nechci ti brát iluze, TT je opravdu pěkný a odolný kus železa, ale:
- je proto svinsky těžký na neustálé nošení, což je v situaci, kdy se člověk snaží ušetřit každé deka, docela kontraproduktivní :sad
- kde budeš shánět při rozkladu náboje? Přeci jenom je to střelivo, na které se budou pro výrobu doma v garáži nebo v dílně blbě shánět i nábojnice... zatímco nábojnic lugrů se po střelnicích válí tuny... :?:
- ...a uff, naučit se s tím přesněji střílet.... :devil
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Ježura »

shadow164: Nemůžu s tebou až tak souhlasit.. že to je těžký o tom nepochybuji ale zrovna tahle ráže(7.62x25 tokarev) je alespoň ve východním bloku(i s nama) jedna z nejrozšířenějších. Vždyt naše armáda měla pistole na tento náboj...a k té se i dělá dokonce hlaven na 9mm luger. Takže klídánko nemám obav z nějakého nedostatku. I zelený sport ti nasype v akci mazlíček krmení po 2kč. Takže toho musí být na tuny a víc.
shadow164
Příspěvky: 14
Registrován: 15.09.2012 19:41

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od shadow164 »

...heh, jenže - odpusť mi paranoiu - kde bude v případě rozpadu Zelený sport? Skoro bych se vsadil, že bude první vyrabovaný, alespoň mně by ta stokilometrová cesta asi stála za benzín :lol:
Jistě, nábojů jsou tu tuny, ale při těchto cenách asi budou rychle ubývat :-) (A kdoví, kolik a kam ho naše vlády postupně darovaly, že...taková škoda :cry: ) A taky se dá předpokládat, že pri rozkladu společnosti a bojích všech proti všem bude mizet střelivo jako pára nad hrncem... To potom bude chtít dosti velkou zásobu, v tisících kusů... pečlivě zakonzervovanou... (Na druhou stranu, kde se furt bere v tom Somálsku, že...? :o )
Navíc je střelivo ze Sportu průměrně 30 - 40 let staré - tedy blíží se neodvratně konec životnosti a spolehlivosti a zajímalo by mne třeba, kolik jich vyrobí ve Vlašimi...
Napadá mne, jestli se s tím TT dá kromě sebeobrany dělat něco jiného? Lov? Existují do něj i jiné náboje než FMJ?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Fabulous »

No za Rozpadu se trénovat asi nebude, takže prozíravému Rozpadlíkovi náboje vydrží opravdu dlouho. A mě se rozhodně vyplatí dva supervýkonné Tokarevy uložit na horší časy. Ty tři tisícovky za kus rozhodně unesu :-)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od štaflík »

shadow164 píše: Navíc je střelivo ze Sportu průměrně 30 - 40 let staré - tedy blíží se neodvratně konec životnosti a spolehlivosti a zajímalo by mne třeba, kolik jich vyrobí ve Vlašimi...
Opravdu to vydrží tak málo, je-li v suchu? Já mám z železné zásobě (mimo běžné provozní) docela dost těch FMJ ze Zeleného sportu a žiju v domnění, že by měly vydržet ještě dost dlouho :?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Fabulous »

Náboje skladuju od několika firem a průběžně obměnuji. Musíš dělat testy uložených nábojů.
shadow164
Příspěvky: 14
Registrován: 15.09.2012 19:41

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od shadow164 »

Ono vlastně těžko říct, kolik to vydrží, to možná ani nikdo neví. I v suchu paradoxně probíhají v prachu nějaké chemické změny, ale je to typ od typu a šarže od šarže různé... náboj často zleniví, odborně se tomu říká, tuším, flegmatizace. Ostatně i při výrobě střelného prachu je každá várka jiná, jak jsem se osobně nedávno přesvědčil, naštěstí měl jen strach velké oči :shock:
Jen tak pro zajímavost - při budování jezírka se mi podařilo vykopat několik desítek druhoválečných německých puškových nábojů, o kterých jsem později zjistil, že byly tak od r. 1969 v zemi. Nechal jsem je povalovat u výkopu a jaké bylo o pár hodin později moje překvapení, když některé z nich začaly samovolně hořet... Hořet, ne explodovat. A co bylo nejzajímavější, hořela jasně zeleným plamenem samotná střela, která, jak jsem po uhašení zjistil, byla naprosto obyčejná FMJ! Ale tyhle byly ve vlhku...
Ohledně uložení dvou kousků TT - proti gustu žádný dišputát, samozřejmě. Problém bych viděl spíše v tom, že při pomalejším rozkladu mi u dveří zazvoní PČR se seznamem v ruce a mé oheň plivající milášky mi sprostě odebere. :evil:
Nicméně bych si v jednom trval na svém, že totiž přebíjení bude v případě rozkladu jednou z klíčových dovedností a přebít Luger je prostě snadnější než Tokarevům lahváč...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od MRAK »

Trvej si na svým. Prostě si to udělej podle svýho a nech ostatní, ať se zařídí jak chtějí, ne?
shadow164
Příspěvky: 14
Registrován: 15.09.2012 19:41

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od shadow164 »

Však jo, jen jsem měl komentář...
Nechtěl jsem nikoho namíchnout ani urazit (tím méně být za brouka Pytlíka), jen jsem konstatoval několik věcí, co se mi prohánějí hlavou v souvislosti s Tokarevem...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Fabulous »

Tokarev má také zajímavé originální pouzdro. Pistole je v něm zcela skryta, takže splňuje požadavek skrytého nošení ;) Přitom je celkem pohotové a obsahuje držák rezervního zásobníku a čistící tyčky.
633986392398739944kdip2ig3.jpg
633986392398739944kdip2ig3.jpg (16.58 KiB) Zobrazeno 30378 x
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Steril »

Vsadim se ze v CR bude nekolik lidi co TT33 nosi :)
Taky uvazuju o nakupu, ma smysl resit valka/povalka, nebo to je na strileni jedno?
shadow164
Příspěvky: 14
Registrován: 15.09.2012 19:41

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od shadow164 »

Zajímala by mne reakce průměrného policajta na takovéto skryté nošení... Dobrý den, občane, co to tu máte... To vám nemohu ukázat, protože s tím nesmím manipulovat na veřejnosti... Tak pojďte s námi... Na to nemáte právo, nic jsem neudělal... :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Fabulous »

Steril píše:Vsadim se ze v CR bude nekolik lidi co TT33 nosi :)
Taky uvazuju o nakupu, ma smysl resit valka/povalka, nebo to je na strileni jedno?
Osobně jsem vycházel z teorie, že po válce bylo víc času a možností udělat zbraň pečlivěji a z lepších materiálů. Takže mám ročníky 1951 a 1952. Ale konstrukčně a asi i funkčně je to všechno prakticky stejné. V BVS-ku mají teď moc pěkné kousky. V ceně nové pouzdro, čisticí tyčka a dva zásobníky.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od Fabulous »

Ještě sháním nějaké deluxe, nejlépe kožená pouzdra na 2 - 4 zásobníky. Nemá někdo tip?
shadow164
Příspěvky: 14
Registrován: 15.09.2012 19:41

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od shadow164 »

Bylo to před uskladněním namočené v kosmolíně? Pokud ano, čistil to někdo?
chodec
Příspěvky: 92
Registrován: 15.04.2012 16:34

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od chodec »

shadow164 píše: Jen tak pro zajímavost - při budování jezírka se mi podařilo vykopat několik desítek druhoválečných německých puškových nábojů, o kterých jsem později zjistil, že byly tak od r. 1969 v zemi. Nechal jsem je povalovat u výkopu a jaké bylo o pár hodin později moje překvapení, když některé z nich začaly samovolně hořet... Hořet, ne explodovat. A co bylo nejzajímavější, hořela jasně zeleným plamenem samotná střela, která, jak jsem po uhašení zjistil, byla naprosto obyčejná FMJ! Ale tyhle byly ve vlhku...
Na 99% se jednalo o svítící náboje a chytl fosfor, který byl na střelách.

Pokud jsou náboje dobře uloženy, tak více méně by se s nimi nemělo nic stát. Mezi prodávaným zcivilněným střelivem jsou mnohdy náboje ještě z 50. let a fungují. Znám člověka, který střílel svého času z Mosina jen carské náboje, které získal levně nějakým pokoutným způsobem a také bez problému.

Tokarev je vzhledem k ceně dobrá pistole. Sice konstrukčně zastaralá, ale naprosto jednoduchá, tím pádem i spolehlivá a díky náboji výkonná. Sám jeden válečný kousek vlastním a nemůžu si stěžovat. Jen si moc nedovedu představit jeho vhodnost na nošení, ale to bude spíš tím, že jsem zhýčkaný modernějšími zbraněmi.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od DeadMan »

Mě osobně u TT vadí velice nízká kapacita zásobníku to i můj G26 má větší (jeden zásobník s botkou 12r a jeden z G19 a "rolákem" 15r nemluvě o G17 kde jeden s botkou má 19r a pak jsou tu 33r :mrgreen: ) ale ta energie střely u 7,62x25 je fakt pěkná to zas jo ;) takže záleží co s tím chce kdo dělat a co od toho očekává já se po zvážení pro a proti rozhodl pro jiné kousky :hand
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Tokarev TT33 - pravé rozpadlické železo!

Příspěvek od MRAK »

Čistě teoreticky ...
Přes všechny možné nedostatky téhle pistole ...
TT umí většinu neprůstřelných vest relativně snadno předělat na vesty průstřelné :chuckle
I přes nízkou kapacitu zásobníku ....
Odpovědět