Náboje - zkušenosti a názory

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bill Masen »

To jsem čekal, že se někdo vytasí s předposraností :hi Samozřejmě máš pravdu, jenom je dobré tu odpověď znát. Mám tendenci minimalizovat dopady mého jednání na mou osobu. Proto bych ho nepoužil. Navíc je pro mě toto střelivo na obranu nepoužitelné, protože se v Glocku seká. Tak jedině do karabiny kuli rychlosti. :devil
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od devlop »

tvé obavy chápu, dnes tě může ta soudní mašinerie semlít na kaši kdykoliv se ji zachce, důvod se vždycky najde

musím zaklepat, že v mém HK se tyhle náboje nesekají, i když jsem z toho měl také obavy, protože ten náboj je fakt kratší než FMJ a né o málo. Po cca 10ti krabičkách 0 závad, takže zaujaly trvalé místo v šupleti na nošení.
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bak-ly »

[quote="devlop"prostě za mě the best off S&B v 9mm luger, tak proč nosit něco jiného?[/quote]

Za mne tyto náboje taky ne, protože jsme nebyli schopni dosáhnout 100% spolehlivosti v žádné zbrani (Glocky, Steyry, G2000). Což beru u obranného náboje jako důležité. Dělá to ten pitomý tvar. Dokonce i Glock s nimi občas hodil závadu. A např. Glock s nitridovanou hlavní závadil opravdu hodně často.

Jinak argument v případě střelby s neFMJ náboji je jednoduchý: Prošlo to zkušebnou a chtěl jsem zabránit možnému zranění osob v okolí např. odrazem střely.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od devlop »

Bak-ly - souhlas, pokud náboj ve zbrani co nosíš závadí, tak nebrat. Ale jak říkám, v HK SFP9 0 závad po 500 kusech, takže s klidem je nosím (1 závadu jsem měl s jiným střelivem, Fiochhi subsonic 158 Gr, takže za mě tohle ládovat mimo střenici nebudu nikdy)

trochu OT k té odpovědi soudci "Prošlo to zkušebnou a chtěl jsem zabránit možnému zranění osob v okolí např. odrazem střely." - tak toto fakt neříkat ;)

Nikdy neříkejte více než je nutné, obrátí se to proti vám.
Soudce totiž vrátí toto: "takže jste si byl vědom toho, že svým jednáním a použítím zbraně můžete zranit nebo zabít jiné osoby v okolí. Proč jste tedy zbraň požil i přes tuto skutečnost, kterou jste si uvědomoval? Jistě dobře víte, že odraz je možný u jakéhokoliv typu střeliva."

správná odpověd je pouze jedna - "střelivo, které jsem použil prošlo českou státní zkušebnou a nebylo kategorizováno jako střelivo se zvýšeným ranivým účinkem. Proto jsem jej v souladu se zákonem o zbraních a střelivu použil ve své krátké střelné zbrani." Nic víc. Nějaké dojmy, vlatní názory, co jsem chtěl a nechtěl neříkat. Chytnou se toho soudce nebo státní zástupce a pak už to neokecáte, jen se do toho zapletete a bude to horší.

aneb analogie k jednomu případu sražení chodce v noci: řidič, který srazil v noci vožralého chlapa motajícího se na krajinici u policie vypověděl že "no já vím, že se tou cestou občas v pátek v noci vrací chlapi z hospody".
= U soudu přitěžující okolnost, protože VĚDĚL že se tam vrací vožralí chlapi z hospody a vědomě tedy NĚPŘIZPŮSOBIL rychlost jízdy. Mohl totiž očekávat, že se tam budou vracet vožralí chlapi z hospody a na nějakého může narazit ;)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bill Masen »

Správná odpověď je úplně jiná. Taková, která nenabízí prostor k další otázce. "Doporučil mi to prodejce jako náboj vhodný na obranu"
Lepší je samozřejmě otázky vůbec nevyvolávat a toto střelivo prostě otázky vyvolává.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od devlop »

kdepak, tohle není správná odpověď - proč neargumentovat prostě tím co píšu, že jedna státní instituce (zkušebna) schválila to co používám a druhá státní instituce (soud) se musí tímto výrokem řídit. Teprve tehdy totiž není žádný prostor pro další diskuzi. V případě pochyb by totiž jedna státí instituce popřela správnost jednání té druhé a to nikdo z nich nechce že ano.

Proč do toho kua tahat nějakého chudáka prodejce. :head

kdyby jsi tohle řekl tak tě dostanou takto: "takže vám to doporučil prodejce, aha. Který prodejce to byl a kdy jste u něj střelivo nakoupil?" Ty, nechtě (doufám!!) někoho poškodit: "to už si nepamatuji". soudce: "takže vy si nepamatujete, u koho nakupujete střelivo a kdo vám co doporučuje pro použití ve vaší zbraní??" "Kdy jste byl naposledy na vyšetření u svého obvodního lékaře?" "Takže to střelivo jste mohl nakoupit třeba nelegálně u nějakých překupníků?" Ty: "to ne, to rozhodně né pane". Soudce: "ale teď jste tady před náma řekl, že si nepamatujete, u koho nakupujete zbraně a střelivo pane Bill Massen!!!, takže to klidně nelegální překupníci zbraní mohli být!" "Máte doklad o koupi tohoto střeliva??".

výsledek: nařízená domovní prohlídka a vyšetření u psychologa ;)
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bak-ly »

Ve výsledku je stejně jedno, co si tady připravíme. Nakonec budeš (ne)říkat předně to, na čem se dohodneš s advokátem vzhledem ke specifikům situace a zvolené strategii. :)
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od devlop »

taková malá perlička na závěr k odkazu k těm prodejcům - jsou to už cca tři roky co jsem si šel koupit náboje do své první pistole v ráži 9m Br.

prodejce mi dal toto (zjištěno až po rozbalení doma). Ale nikdy bych před soudem neříkal, že mi toto doporučil prodejce... (raději jsem vymazal výrobní číslo, pro jistotu :) )
Přílohy
IMG_20190218_184720.jpg
IMG_20190218_184720.jpg (25.13 KiB) Zobrazeno 5314 x
IMG_20190218_184737.jpg
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bill Masen »

Do dlouhé OK, do krátké zakázané. Ale jinak nesmysl. Ten Browning se neotevře, nemá na to dostatečnou rychlost.
devlop píše:...jedna státní instituce (zkušebna) schválila to co používám a druhá státní instituce (soud) se musí tímto výrokem řídit...
Jojo, říkat soudci co musí a co nesmí je ten nejlepší nápad. :rock
A celej ten tvůj konstruovanej rozhovor je nesmysl, protože nosím Makarovy. :hi
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Nuwara »

Co se týká právní argumentace, bez výhrad souhlasím s Devlopem. Mimochodem, to doporučení od prodejce tě nezbavuje odpovědnosti, jen to může způsobit oplétačky prodejci a tebe následně zmást (jak ostatně Devlop uvedl v příkladu).

Není pravda, že ti právník naleje do hlavy, co budeš odpovídat a ty pak správně odpovíš na vše. Je dobré o tom všem přemýšlet dopředu. Je to jako tréning. Když půjdeš do ringu a trenér ti bude muset radit každý útok, tak hádej, jak dopadneš... Spousta z nás tady trénuje různé postupy, jak se v té či oné situaci co nejlépe bránit. Tak není od věci se připravit i na další kolo, které může přijít.
Ale to už jsme asi docela OT...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bill Masen »

No dobře, doporučení prodejce beru zpět. Já to napsal jenom jako příklad. Prostě když budu nosit něco takovýho, musím s takovou otázkou počítat. Taky se těším, až si za tři roky koupím Federaly, ale při současnejch zákonech střelivo, co otázky nevyvolává.
Derder
Příspěvky: 5
Registrován: 08.02.2019 9:04

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Derder »

U soudu jsem párkrát byl, a pokud by se u hlavního líčení (tj. dávno po podání vysvětlní a prvotních výsleších po sdělení obvinění) nedejbože státní zástupce snažil postavit kauzu na tom, že je SP škaredé nesluníčkové střelivo, připravil bych si hlavně peníze na (revizní) posudek (ve kterém znalec použité legální střelivo naopak obhájí) a medializaci případu (prostor pro LEX atp?), aby státního zátupce taková manipulace přešla a začal se bát že bude mít z ostudy kabát, když by horoval pro FMJ co po odrazu prožene celý zástup matek s kočárky (to by měl ale pro jistotu říkat znalec, ne obviněný).
MRBLUE
Příspěvky: 54
Registrován: 12.01.2015 23:28
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od MRBLUE »

Zaujmava debata, len par veci tu nesedi.
-nazor ze JHP sa nesmie nosit v kratkej, ale v dlhej sa moze. Nie, ani v dlhej sa nemoze nosit. Dlhe zbrane su povolene len na drzanie.
-v razi 9x19 bezne prestreli cloveka aj olovena strela. Prestreluje aj poloplast, aj JHP a podobne. V podstate zaruka "neprestrelenia" je u nabojov specialne urcenych napriklad pre Air marshalov (znizeny vykon a specialne konstruovana strela).
-mamicky s kocikmi neohrozuju "prestrelene", ale hlavne ich ohrozuju "netrafene". V USA roboli statistiky policajnej strelby a vyse 50% zasahomi netrafili protivnika. Ze sa vacsinou jednalo o prve vystrely asi netreba zdoraznovat.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Nuwara »

Bod jedna - není pravda, mám některé dlouhé i na nošení.
Bod dva - riziko průstřelu nejde eliminovat, na druhou stranu zde se jedná o jeho minimalizaci...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
MRBLUE
Příspěvky: 54
Registrován: 12.01.2015 23:28
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od MRBLUE »

Mas dlhe zbrane na skupinu E? Mozes konkretne napisat ake?
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Nuwara »

Nerozumím termínu "dlouhé zbraně na skupinu E". Respektive řekl bych že rozumím, ale je pravdou, že mám ZP skupiny E a mám dlouhé zbraně kategorie B, které smím skrytě nosit. Nehodlám se rozepisovat co mám a co ne...

Napiš ty, o co se konkrétně z pohledu práva opíráš když tvrdíš, že mi tohle oprávnění policajti dávat neměli...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Jirinka
Příspěvky: 53
Registrován: 12.06.2018 12:43
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Jirinka »

tak ja se pridam - z dlouhych (dlouhokratkych) mam povoleni nosit broknu opakovaci, co je v inzerci a sa58 co v inzerci není
a není to zadne šmé, o co jsem pozadal na predepsanem tiskopise, to jsem dostal
dokonce u zkoušky me komisar hned ze startu rozhodil, když mi predlozil brokovou dvojku a zeptal se me mimochodem, jestli si tohle muzu poridit na "E" (pokud tomu někdo nerozumi, tak spravna odpověď je ANO) a pokracoval korektne, ze tohle není předmětem prakticke casti zkousky

devlop :hand

damy a panove, ctete d-fens a fsm, občas popisuje i prubeh nekterych soudnich pripadu….je to velice inspirativni cteni a rychle vas prejde chut rikat vety typu "to mi doporucil…" "myslel jsem..." "chtěl jsem..."
MRBLUE
Příspěvky: 54
Registrován: 12.01.2015 23:28
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od MRBLUE »

OK, podrobne som si pozrel cz zakon a tam to mozne je. U nas je noesnie skupina ZP "A" a tam sa mozu nosit len kratke zbrane. Vsetko ostatne je drzanie "B" ochrana osobna, "C" povolanie-zamestnanie, "D" polovnictvo, "E" sport...
Tiez je uvedene ze expanzne strelivo kategorie A je povolene v kratkych na sport a v dlhych na sport a polovnictvo
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od JOBU »

Neviem prečo tu miešate český a slovenský zákon dohromady...
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bak-ly »

Ano, v ČR můžeš nosit klidně UK59. Nevím, jak to je na Slovensku, ale minimálně u nás je nutno si uvědomit, co znamená nošení. Je to dost široký pojem, který zdaleka nezahrnuje pouze to, že bys měl zbraň za pasem.
Odpovědět