Škorpion vz. 61

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fenring
Příspěvky: 135
Registrován: 14.01.2012 11:33

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Fenring »

Znáte nějakou firmu, která se zabývá upgrady na škorpiona? Občas narazím na nějakou montáž, ale jinak ticho po pěšině, viděli jste někde něco, co by stálo za to? Případně nějaké samodomo vychytávky?
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od wlasow74 »

des píše:to je určite pravda, ale občas sa to niekomu proste stane.
len som cítil potrebu reagovat na skúsenost s 10ks streliva napísanú velkými červenými písmenami. ked, tak moje príspevky presun niekam kde to má informačnú hodnotu, alebo zmaž. dík.
Ahoj,
ano důrazně a červeně jsem varoval proto že den před tím než jel na střelnici jsem už doma krabičku tohoto střeliva měl a náhodou jsem na jiném fóru objevil kritiku nábojů 7,65 brow od ZVV HOLDING. V duchu jsem si řekl že jsem tedy zvědavý jestli je to pravda a bohužel jse to potvrdilo na 100%. Nepsal bych to, abych někoho poškozoval jenom jsem chtěl upozornil kolegy na tomto fóru před nekvalitním střelivem, protože rána za 4,50 kč cena krabičky 225 kč není zrovna málo. :hand
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Seldred »

Super zbraň, přesná a to i ve střelbě dávkou. Ve full má ale jednu velkou vadu a to poruchu přerušovače. Je proto u většiny ozbrojených složek zakázáno používat tuto zbraň nataženou, byť zajištěnou. Vysolí to totiž plnej zásobník ať je tam nastaveno cokoliv od dávky, zajištěno či jednotlivě. Viděl jsem naživo jak to babě na střelnici při jednotlivých spustilo a vyházela plnou dávku, naštěstí do země. Tyto excesy dělá celkem dost často, proto se nesmí nosit s nábojem v komoře, což do PA doby nic moc.

Jinak zcivilněné verze: Jdou ještě zapřít o lícní kost, když nemaj zpomalovač kadence? Předpokládám že asi ne, což mi přijde jako velká škoda, byla to vždycky taková libovka ;)
Naposledy upravil(a) Seldred dne 13.08.2013 10:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od sigmark »

k čemu je ti na semi auto zpomalovač kadence?
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Seldred »

K ničemu, mě zajímá zkušenost těch co zpomalovač nemaj. Dá se i bez něj střílet s pažbičkou zapřenou o lícní kost? Předpokládám že ne, ale chtěl jsem to vědět. Sa 61 jsem v semi auto nikdy nepoužíval.
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od hangys »

Dá.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Ježura »

Dá naprosto v klidu... to ani nepoznáš... a pokud tam máš dřevěnou pažbu tak to můžeš opřít klidně i o nos :D
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Reno »

Bez zpomalovače kadence je zpětný ráz Samopalu vz. 61 Škorpión samozřejmě o malinko citelnější, ale vzhledem k relativně těžké zbrani a slabému náboji 7,65 Browning je to naprosto zanedbatelné a pozná to akorát ten, kdo toho dost odbouchal i ve full auto verzi. S oporou o tvář lze i bez zpomalovače střílet naprosto v pohodě. Naopak absence zpomalovače kadence dělá ze semi auto Škorpióna spolehlivého všežrouta, osobně jsem ještě neměl jedinou závadu, které při střelbě jednotlivými ranami u full auto verzí rozhodně nebývaly výjimkou.

Každopádně pro střelbu s ramenní opěrkou by místo opírání o tvář bylo ideálnější nechat si vyrobit jiné hledí, které má v poloze pro delší vzdálenost dioptr a pro střelbu na krátko klasické otevřené hledí, akorát s o něco širším zářezem než originál. Zkoušel jsem takovou konfiguraci provizorně a uživatelký komfort byl rázem o dvě třídy lepší. Akorát jsem se dosud nedokopal k tomu, dotáhnout to do konce v podobě plnohodnotného provedení... :oops:
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Reno »

Seldred píše:...má ale jednu velkou vadu a to poruchu přerušovače. Je proto u většiny ozbrojených složek zakázáno používat tuto zbraň nataženou, byť zajištěnou. Vysolí to totiž plnej zásobník ať je tam nastaveno cokoliv od dávky, zajištěno či jednotlivě...
Tohle je známá vada, proto rozhodně nedoporučuji nosit jakoukoliv verzi Sa vz. 61 Škorpión s nábojem v komoře. Jinak problém není u samotného přerušovaše, ale v ulamujícím se ozubu bicího kohoutu (takové to "T" na jeho konci). Když se natažený s nábojem v komoře ulomí, střílí to dávkou až do vyprázdnění zásobníku, bez ohledu na spoušť, polohu voliče střelby, či verzi zbraně.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Reno píše:...Když se natažený s nábojem v komoře ulomí, střílí to dávkou až do vyprázdnění zásobníku, bez ohledu na spoušť, polohu voliče střelby, či verzi zbraně.
To není tak zcela pravda, pokud je zbraň zajištěna, tak vyjde jen jeden výstřel, neboť závěr se po výstřelu nemůže pohybovat směrem vzad. (Že je to ovšem i tak nebezpečné, to je pravda.) Pouze pokud je odjištěna, tak to vyplivne vše.
Reno píše:...Naopak absence zpomalovače kadence dělá ze semi auto Škorpióna spolehlivého všežrouta, osobně jsem ještě neměl jedinou závadu, které při střelbě jednotlivými ranami u full auto verzí rozhodně nebývaly výjimkou...
To je zajímavé, můžeš to rozvést? Na vojně jsme stříleli z full auto verzí a problémy při střelbě jednotlivými ranami nikdy nebyly. Je pravda, že dráha pohybu závěru je při vypuštění omezovačem o cca 8mm kratší, než když se pohybuje z úplně zadní polohy, ale nezdá se mi, že by to mělo až takový vliv na podání náboje do komory. Škorpík musí podat náboj i ze záchytu závěru a to je závěr o cca 15 milimetrů vepředu oproti zadní pozici.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Reno »

Máš pravdu, vyjádřil jsem se nepřesně. Tou polohou voliče střelby jsem myslel, že to "vysype" jednou dávkou celý zásobník, ať máš přepnuto na jednotlivé (1) nebo dávku (20), máš stisklou spoušť či nikoliv a jedná se o full auto nebo semi auto verzi. V poloze zajištěno je závěr samozřejmě blokován, takže opravdu dojde k jedinému výstřelu, protože závěr po něm nemůže vyhodit prázdnou nábojnici a podat další náboj. Každopádně i tak to stojí za h****, neštěstí může způsobit i ta jediná "včelka". Co se týče závadovosti full auto verzí při střelbě jednotlivými ranami, jedná se jak o osobní zkušenost, tak i kolegů. Při objemu vystřílených nábojů ze Škorpióna cca 100 ks / 1 výcvik skoro každý při střelbě jednotlivými ranami (rychlé série, dvojrány) nějakou závadu měl, obvykle související se špatným podáním náboje ze zásobníku do komory. Při střelbě dávkami bez problému. Čím to přesně bylo netuším, ale semi auto verze mi to ještě nikdy neudělala. Předpokládám, že je to díky razantnějšímu chodu závěru vlivem vykuchaného zpomalovače.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Je pravda, že už je to hodně let co jsme z toho škorpíka stříleli - bylo to ještě na vojně. Nevím už, jaké střelivo se přesně používalo a jestli to vojenské nemělo třeba jinou specifikaci jako pozdější série nábojů, které mohly být jiné. Někde jsem o tom problému se střelivem dokonce i četl... Edit - tak bylo to tady: http://martinhessler.blog.cz/0807/ppk-s ... lehlivosti - viz hlavně druhá polovina článku.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Apokalyptik »

Škorpík je zbraň s charizmou. Keď som ho niesol po strelnici, nejednému kolegovi ušla slinka :P
Všetci z neho chceli pukať. O to viac, že to bola nevykuchaná verzia. Zážitok mimoriadne silný :rock

Má niekto z prítomných verziu na 9x18? Stojí to za tie prachy naviac oproti 7,65?
Hilzne z makarónov sa na strelnici váľajú relatívne často a pri prebíjaní sú náklady na streľbu nižšie ako u Lugeru :ugeek:
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Ježura »

Apokalyptik:psal jsi...Má niekto z prítomných verziu na 9x18? Stojí to za tie prachy naviac oproti 7,65?

Já myslím že né... vzhledem k tomu že tuhle hračku mám a požívám všímám si a když je příležitost tak sbírám nábojnice. Ještě donedávna to nemělo moc smysl, protože co se střílelo v ráži 7.65 Brk tak byly staré náboje s berdanovou zápalkou. Hold staré a levné zásoby vydržely docela dlouho. Ale už taky poctivě dochází. Poslední dobou narážím čím dál víc na klasické nábojnice už z novovýroby a boxerovou zápalkou. A tady se už i vyplatí přebíjet. Na jednom fóru kluk přebíjel(s tím že si i lil kule) a psal že byl schopen se dostat cenově až na jednu korunu za náboj. Což je samozřejmě zajímavé. S kupovanou střelou se lze dostat někam k cca +- deseťák na 2.50kč... což je pořád 50% minimální ceny novovýroby.

Na druhou stranu škorp na makarov 9x18 už je taky trochu jiná třída a staré zásoby střeliva jsou vcelku bohaté a pravděpodobně nedojdou takovým fofrem jak 7.65Brk. Ono přece jen je zbraní na 7.65Brk o mnógo více že?

Edit:nemám ještě vyzkoušené jak bude škorp papat přebíjenky...
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od wlasow74 »

Sháním montáž na škorpa, nevíte někdo o levnější alternativě než je ta montáž co nabízí Řehák nebo alfatactical? (2 595,- Kč s DPH je dost)
marw
Příspěvky: 26
Registrován: 13.04.2013 22:41

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od marw »

narazil jsem na aukru na přepínač režimu střelby-http://aukro.cz/prepinac-rezimu-strelby ... 8462.html- můžete mi někdo odepsat jak to má škorpík udělané? stačí tedy vyměnit tento díl a je z něho fullauto? díky
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Artifex »

Nestačí.
marw
Příspěvky: 26
Registrován: 13.04.2013 22:41

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od marw »

no proto, já jsem 61 nikdy ani nedržel v ruce,takže mě to celkem vyděsilo.
Uživatelský avatar
Fenring
Příspěvky: 135
Registrován: 14.01.2012 11:33

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Fenring »

Předpokládám čistě akademicky, že by bylo třeba celé spoušťové ústrojí. Navíc se u vz 61 tuším vykuchávaly omezovače kadence.

Takže pokud toužíš po full auto, tak doporučím expanzní zbraně. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Fabulous »

Pánové, tuto debatu končím. Nezákonné úpravy si řešte jinde.
Odpovědět