Škorpion vz. 61

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od morho »

Pánové prosímvás jaký má průměr (vnější :)) hlaveň škorpiona v ráži 7,65 Br?
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od mukl »

Jako kontrolor strojírenské výroby, jsem se na škorpíka svým pověstným rentgenovým zrakem podíval. Poté jsem parametry hlavně "nasnímal" doteky palce a ukazováčku. Pomocí kartézského i polárního souřadnicového systému, dle Gausse i Čebyševa, jsem se snažil vyhodnotit její jmenovitý vnější průměr....a kurva furt nic :head
Tak jsem zašel do skříně pro "šupleru" (posuvné měřítko) po dědovi a primitivně jsem hlaveň strčil mezi čelisti měřidla. A je to tam! Vnější průměr hlavně Sa61 je: 12,00mmm :clap
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od morho »

:lol: :yes
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zarozak »

Nejaky ten vakl v sachte mel kazdy skorp,co jsem mel v ruce, ale samozrejme nic tragickeho, rozhodne vetsi nez vz 58. Zadny se nikdy nesekl a to jsem to drzel vzdy za zasobnik a o nej i opiral na pytli. Spis ze je neco spatne je tehdy, kdyz zásobník samovolñe nevypadne ven z sachty po stisku cudlu, coz by bez vakliku neslo. Ale taky jsem nad tim uvazoval, proc to funguje, kdyz vetsina samopalu je na to extra hakliva, co se vsude pise a maji i lepsi tvary naboju nez zrovna 765br, kde je skoro rantl

Rampa: Jak myslis "razitkuje dna nabojnic"??
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Myslí to tak, že nábojnice čo prešli touto zbraňou majú na dne vždy charakteristický otlačok - viditeľný voľným pozorným okom a absolútne nezameniteľný s inou zbraňou.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od devlop »

myslíš ten "zoubek" na okraji?
Obrázek
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Ano, dva zúbky od vyhadzovača, potom ešte stopa od vyťahovača a pri troche snahy vidno aj polkruhové vybranie na dne pod vyťahovačom.
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od morho »

Takže něco pro staromilce, pro který existuje jen jediná správná ráže - plecháček v ráži .22LR :P
Chtěl jsem něco v .22LR, né dlouhou ale ani ne pistoli.

Zatím jsem byl střílet dvakrát. Mířidla podle očekávání pro moje stárnoucí astigmatický oči špatný, ale při vcelku laxní střelbě na 25m v pološeru střelnice jsem se na pistoláku vešel do 7, pažba opřená o tvář - to je pro mě nadějný, že s kolimátorem "to půjde". Zdá se, že to střílí HV (SB, Aguila), standardy (SB) i subsoniky (SB) bez problémů, což jsem pod dojmem různých diskuzí ohledně slabších nábojů v samonabíjecích malorážkách nečekal, takže spokojenost. Má to závit 1/2"x28, takže možnosti tu jsou... (ten flash hider z MP15 je jen demonstrace :))

Zásobníky (mám dva 20-ti ranný) jdou zatím zasunout dost ztuha, musí se tam zarazit. Jsou podobný zásobníkům Remington 597, takže se mi podařilo najít model plničky pro něj a upravit ho, protože svýma rukama tam dám sotva 10 nábojů a pak už je to boj.

Odvrácená strana téhle věci je cena, ~15tis (včetně 2ks zásobníku) za ten ten plecháček je docela úlet, no, ale když to chceš... Samotný 20r zásobník stojí 690,-.

Teď mě čeká vyřešit kolimátor.
Přílohy
plechacek_1s.jpg
plechacek_2s.jpg
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Bill Masen »

A proč si to kupoval ve 22lr? Kuli ceně náboje, který je výrazně slabší?
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od morho »

Chtěl jsem něco kompaktního a nic jinýho nenašel. Silnější náboj nepotřebuju, není to na obranu.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Bill Masen »

No když v 7, 65 stojí třetinu, až čtvrtinu, tak nevím co tě vedlo k 22lr. Ale je fakt, že pro případnou obranu domu ho do ruky dostane dcera, která s ním umí zacházet a v pohodě ho zvládne, narozdíl od lugeru.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od hrd »

Tak jsem podlehnul a jeden Škorpion ze ZS jsem si pořídil. Mám u něho dost problém zaostřit miřidla, ať už při opření o rameno anebo o tvář. Tak mě napadlo, nezkoušel někdo místo originálního hledí dioptr? Něco jako má UZI. Trochu jsem experimentoval doma s podložkami položenými na hledí a zdá se mi, že by to bylo asi podstatně lepší.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Nad touto variantou som už párkrát uvažoval, ale origo cieľnik sa mi nejak nechcelo dobabrať. Ono šlo by tam nabodovať jeden plátok s dierkou, ale chcelo by to dielik na testovanie.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Kdo není ultramlaďas s očima jako ostříž, tak má u škorpa tento problém částečně IMHO taky. Nicméně zaostření na mušku musí průměrně zdravý oko zvládnout i při zapření škorpa do ramene a hledí si k tomu už nějak srovnám. A i přes ty mechaniky se dá střílet do cca 100m velmi přesně. Nevím osobně o nikom, kdo by u originálního škorpa zkoušel místo hledí dioptr...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od viktor »

zkuste tohle, (pro pravaka,) levou rukou uchopit operku ( odklopenou) tak aby palec smeroval dolu, operku do dlane, klouby leve dlane do praveho ramene, levej loket smeruje k cili, prava ruka drzi normalne rukojet skorpika a opira se zaroven o predlokti leve ruky, priblizne v oblasti lokte. Zbran sice drzite jen jednou rukou, ale je zaprena jak v rameni tak stabilizovana pritisknutim k levicce...mířidla jsou citelnejsi... funguje to :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zapadlo »

izraelci to tak prý učí, i když nevím kolik je u nich škorpů. Mě to taky funguje.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od skagerak »

Viktor, na tuhle kamasutru asi nemam predstavivost bez fota :D
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od viktor »

:-) drz se navodu, je to jednoduche a uvidíš ze snadne a funguje to :-) kdysi me to ucil takovy maly snedy, s velkym nosem a trosku briskem... cesky neumel ani dobry den a rikal něco jako my skol :-) jo a Š mu taky moc neslo, takze rikal skorpion my skol :-)
navod ještě jednou a jednodušeji, ( pro pravaka, levaci obracene )
skorpa uchop za pažbicku pravou rukou, proste uplne normalne, vyklop operku , konec operky sevri v pesti levou rukou tak abys mel palec dole, pest leve ruky vcetne operky dej do praveho ramene ( tam kde se operka normalne opira, diky tomu ze je v pesti bude trosku dal nez je normalne, sevrena dlan prave ruky kde drzis zbran se při strelbe opira o loket leve ruky.... je to jednoduche a rychle..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Se domnívám, že s hledím víc u oka mířidla líp srovnáš, ačkoliv je hledí rozmázlé. Muška se do hledí vejde vícekrát a to zjemní krok. Je to jen názor, spočítat se mi to nikdy nepovedlo (oko nejde zjednodušit na bod).
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od hrd »

Nemám průměrně zdravé oko. Kámasutru vyzkouším, ale nejsem si jistý, nakolik je uplatnitelná při jiné než mířené střelbě. Jako 1. krok zkusím bílou barvu, něco jsem už zkoušel udělat bílým fixem a dost se to zlepšilo. V 2. kroku budu shánět vhodnou podložku (cca MicroUZI parametry) a zkusím ji nějak implantovat na dioptr. Zase tak složité by to snad být nemělo a efekt může být značný. Tak jako tak se mi nechce řešit kolimátor, kompaktnost bych klidně obětoval, ale i tak je asi jediná dostupná možnost lišta na hlaveň (https://www.alfatactical.cz/detail/3306 ... lista.html) a nevím, jestli to tam bude pořádně držet.
Odpovědět