Škorpion vz. 61

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od MartinSk »

Tož já jsem postupem času zjistil, že nejlepší pro mne je opřít opěrku škorpíka přímo o tvář. Pak je vzdálenost oka a hledí optimální. Ano, nevystřílím takhle stovku nábojů - to už bych ten xicht cítil. Ale dát pár sad po pěti ranách s pauzama není problém.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od hrd »

Tak jsem ho dnes trochu vyzkoušel a občas závada - náboj nedoběhnul až do komory, po vyjmutí zásobníku a přetažení závěru odstraněno. Nemám tam zpomalovač, může jeho absence mít vliv na funkci? (myslím v semi, ne v dávce) Ještě mě napadlo trochy vyleštit náběh do komory. Nějaké tipy?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od viktor »

zkoukni zásobníky, vyvodky mohou byt poskozeny, absence zpomalovace kadence nemá zadny vliv na spolehlivost, pouze snizi proste rychlost cyklu. dioptr by mohlo byt reseni, udelal bych si plastove vzorky a odladil prumer nez to vezmes z kovu.., jen bych to prilepil na stavajici hledi a zkusil krz to kouknout, je jasne ze to slo silne nahoru ale to je ted jedno.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Absencia spomaľovača má na funkciu vplyv. A je jedno či v semi, alebo auto režime. Pretože bez spomaľovača sa záver od dorazu odrazí, má vyššiu doprednú rýchlosť a potom to robí problémy s podaním náboja do komory.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od viktor »

JOBU nerobi. Jen bez zpomalovace je to mělo moc velkou kadenci. Problém bude v 99 % v zasobnicich ci jejich ulozeni.. první bych zkusil proste jiny zasobnik.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Rookie81 »

Mě zase dělal problémy zpomalovač. Zachytil závěr vzadu a nevypustil. Nepomohlo nic, jedině vyjmout zásobník a odklopit pouzdro závěru.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Rookie81- Púzdro záveru nevyklopíš ani keby si chcel, pokiaľ je záver zachytený na zádržke záveru spomaľovača. Takže preháňaš. Táto "závada" sa stávala iba v prípade, že sa nenamontovala, alebo stratila tzv. odvaľovacia páka. A riešenie bolo vybrať zásobník,vyskrutkovať maticu pažbičky a zatlačiť niečím na závažie spomaľovača.Vtedy to záver vypustilo vpred, avšak závada sa opakovala, pokiaľ nedošlo k doplneniu páky..
Viktor, a robí, o tom som sa už presvedčil x krát. Pri pohybe úplne vzad je totiž záver čiastočne brzdený (spomalený) tým, že stláča odvaľovaciu páku dole a časť svojej energie dá zrýchleniu závažiu spomaľovača smerom dole. Takže do dorazu narazí s menšou energiou, ako napriamo. A je úplne jedno či je to pri streľbe dávkou, alebo jednotlivo. Výstrel s a bez spomaľovača je pocitovo poznať na spätnom ráze už po jednom výstrele. Ak záver narazí na doraz priamo, odrazí sa od neho s vyššou rýchlosťou , ako keby bol spomalený a zastavený spomaľovačom. A pri vyššej doprednej rýchlosti záveru je vždy vyššia aj pravdepodobnosť vzpriečenia náboja.
Nevšimol si si, že problémy s podávaním sú vždy len u zbraní s odstráneným spomaľovačom? Po doplnení (pokiaľ to šlo, to zrazu náboje sekať prestalo vždy. Či sa jednalo o vystrieľaný kus, alebo novú skladačku od CZUB.A nebolo potrebné žiadne zalešťovanie komory, alebo nábehovej hrany. Skús to vyskúšať, pokiaľ máš možnosť a potom ma skús presvedčiť, prečo, kde a ako konkrétne nemám pravdu.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od pepaf »

U upravených vz.61 je vhodné zkontrolovat jestli není Odvalovací páka zdeformovaná (sestava spouště správně sestavená), chodí volně a zapadá vpředu do Záchytu závěru a zadní stranou do správného zářezu Přeřazovače.
Nesprávná funkce může způsobovat přibržďování, nebo plné zablokování pohybu závěru vpřed.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Som napísal somarinu a už to nejde zeditovať. Popisovanú chybu so zostávajúcim záverom vzadu spôsobovala buď poškodená alebo chýbajúca pružina závažia spomaľovača,alebo rovno chýbajúce závažie,preto sa to blokovalo. Každopádne rozobrať škorpa so záverom zachyteným na spomaľovači je bez poškodenia nemožné..
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Pánové - každý semiauto škorp má kompletně vykastrováno vše ohledně auto funkce. Tj. včetně odvalovací páky, záchytu závěru atd. (kteréžto součástky jsou pro semiauto zbytečné). A fakt není pravda co tu někdo psal, že absencí těchto dílů dochází ke zrychlenému pohybu závěru vpřed a špatnému podání náboje. Co sakra měl ten člověk za známku z předmětu konstrukce palných zbraní? (Pokud tedy vůbec absolvoval obor puškař...)?

Absence celého soustrojí zpomalovače kadence nemá jakýkoliv vliv na podávání náboje do komory.

Na to má největší vliv zásobník - jeho stav, vůle ve zbrani, rozevření vývodek atp...

Ale pokud už někdo do Škorpa 61 (z jakéhokoliv důvodu) instaluje VŠECHNY díly zpomalovače, tak to na střelbu jednotlivými výstřely nebude mít žádný vliv.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od pepaf »

Omlouvám se za chybu v názvu dílu - ne Odvalovací páka , ale Vložná páka č.39 - součást sestavy spouště.
Odvalovací páka nezasahuje samozřejmě jednou stranou do Přeřazovače č. 6 a druhou stranou do Záchytu závěru č.16
Odvalovací páka je samozřejmě v sestavě zpomalovače ...
Zdeformovat Odvalovací páku by byl dost problém.
Záchyt závěru č.16 je vždy i v semiauto verzi.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

To s tým spomaľovačom hovorí teória, alebo prax? Písal som to ja a stojím si za tým.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od hrd »

Nechci tvrdit, že tomu rozumím, ale přijde mi, že pokud se závěr pohybuje různou rychlostí, vliv to mít může.
Zásobníky jsem střídal 4 ks, všechny předtím nepoužité. Bohužel jsem si je neočísloval. Tak ještě příště.
Ještě jeden dotaz, když doplním vše, co jde, bude zpomalovač fungovat? Nebo aby zpomalovař fungoval musel by rám být nezavařený? Sorry, že se ptám blbě, ten spoušťák je pro mě nový a neorientuji se. D.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

U škorpa od CZUB sa dá doplniť bez problému.Niektoré prerábky od iných výrobcov tam majú ale zavarený kolík, v tomto prípade by som do toho nesiahal.
Ešte jedna zaujímavá vec je tvar dnešných nábojov, resp. nábojníc a striel. Náboje z 50tych rokov majú zopár detailov iných,stačí porovnať s novovýrobou.
Každopádne závady so vzpriečenými nábojmi som mal aj ja, a to aj s novými či starými zásobníkmi.Doplnenie spomaľovača do zbrane závady odstránilo ihneď... Takisto som to riešil aj u druhých a vždy to pomohlo aj napriek kecom,že to s tým nič nemá.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od hrd »

Mám Škorpion ze ZS, je tam zavařený rám, kolík v rukojeti, podle mě, není (teď ho nemám u sebe). Díky všem za odpovědi.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od pepaf »

Pokud máš na rámu sváry - v místě kde se vkládá čep pro Odvalovací páku a Zádržku závěru a současně i zavařený prostor do pažbičky, tak je zbytečné zvažovat doplnění sestavy zpožďovače protože prostě nejdou příslušné komponenty vložit.
Pokud můžeš, podívej se do publikace Škorpion od Jiřího Fencla tam je zobrazeno plno rozpadů i po jednotlivých funkčních sestavách. Nebo stačí i příslušný vojenský předpis.
U žádného vz.61, nebo CZ91S mě to, že nebyla přítomná sestava zpomalovače, nezpůsobovalo žádný problém s podáváním náboje do komory. A to s různými typy nábojů - průřezem od několika provedení původních až po současnou výrobu z produkce různých výrobců.
Samozřejmě, že vložení sestavy zpožďovače, prodlouží funkční cyklus, ale u jinak nepoškozené/neupravené zbraně by nemělo mít vliv na správnost funkce.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od hrd »

Svar je vedle vyhazovače, v tom výřezu napravo.Nikde jinde jsem nic dalšího nenašel. Úpravy jsem žádné nedělal.
Kdybych měl funkci bezchybnou, tak to určitě neřeším. Nevím, jak bych pochodil s reklamací u zbraně za 3000 Kč, že občas (cca 40 ran) udělá závadu. Klidně můžu blbnout s papírováním a pak zjistit, že to třeba dělá i ta vyměněná.
Očísloval jsem si zásobníky, zkusím tam nacpat zpomalovač a pak uvidím. Náběh do komory nechám být.
Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 131
Registrován: 27.07.2015 4:54

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Walt »

Scarabeus ma zavarene koliky v otvorech pro zpomalovac a zaroven odfrezovany vystupek na zaveru za ktery se zpomalovac zachyti
Ma i privareny kolik o nejz se zastavi bici kohout pri natazeni, rozebirani spoustaku je sileny opruz
Skorpion od ZS ma pouze zavarenou drazku pro automatickou spoust, do nej lze soustavu zpomalovace vlozit
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od mukl »

Poruchy ve funkci bych přičítal skutečně zásobníku. Jeden z mých zásobníků, úplně nová skladovka, taky "pičoval". Nezavedl někdy náboj do komory, ale pod komoru. Střela se přitom karambolu zatlačila do nábojnice. Takže to "kurvilo" i náboje. Také to chvíli trvalo, než jsem to diagnostikoval a určil viníka - špatného lumpa zásobníka :envy .Tak jsem se snažil trošku mu přihnout vývodky ....a co se nestalo? Ten plech zásobníků je dost tvrdý a jedna vývodka se prostě ulomila :o . Kupodivu to pomohlo a pan "Škorpík" teď střílí i s tímto mrzáckým zásobníkem spolehlivě :clap .
Naposledy upravil(a) mukl dne 13.10.2020 19:59, celkem upraveno 1 x.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od viktor »

pro HRD proc jdes to nejslozitejsi a nejmene pravděpodobnou cestou ? nerozumim tomu. Je obecne znamo ze nejcastejsi problémy zpusobuji zásobníky. sam pises " Zásobníky jsem střídal 4 ks, všechny předtím nepoužité. "
zduraznuji předtím NEPOUZITE takze je mnoho nasobne jednodusi a také nejpravdepodobnejsi se kouknout na ne. vyčistit, zkouknut vyustky, muzou tam byt otrepy, bordel z vyroby skladovani.. nebo si proste pujc nekde zasobnik co funguje proste to zkus nez budes resit zavadu tam kde z nejvyšší prevdepodonosti nebude.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět