Makarov - klasika na večné časy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
pirock
Příspěvky: 7
Registrován: 05.10.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od pirock »

Tak už nemá, ten poslední kus už našel majitele. Mě :-) povrchovka ošoupaná od nošení, ale hlaveň i vnitřek v krásném stavu. Moc se z ní nestřílelo.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od mukl »

Už více prodejců hlásí, že zase budou "Maky"...i originál ruské, tak zbystřete...Tohle prostě musíte mít :hi
Na obrázku je sice bulharská napodobenina, ale furt je to Makarov, má to hvězdu, ....a furt to střílí...a střílí :clap
MAK.JPG
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od Trace »

Může být makarov dobrá volba pro holku (s ohledem na velikost ruky a zpětný ráz). Nestřílel jsem z toho, tak nevím.
Vím, že CZ83 je pro ni (zpětným rázem i velikostně) v pohodě, ale mak je pložší
Naposledy upravil(a) Trace dne 14.07.2018 13:12, celkem upraveno 1 x.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od Matěj »

Záleží holka od holky, manželka nesnáší střelbu z brokovnice, stačilo jí to 1x, kdežto 14 letá dcerka s tím problém nemá a ráda si z toho střelí. Takže bych otázku formuloval jinak a ideálně to tu tvou holku nechal vyzkoušet. 8-)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od K4cer »

Trace: podle mě ano, je dostatečně malej a přítulnej aby se dal relativně pohodlně nosit, a zároveň dostatečně velkej aby se z něj dalo střílet. Diskutovaná ráže je na sebeobranu pro běžnýho člověka myslím dostatečná, a tolikrát omílaný cenový rozdíl není zas tak markantní, pokud nehodláte vystřílet desetitisíce nábojů ročně, což asi ne.
Nicméně souhlasím s předřečníkem, že by si ho rozhodně měla nejdřív vyzkoušet. Makarov má z principu konstrukce poměrně tuhou pružinu závěru a slabší ruce můžou mít problém s natažením závěru. Jinak je to výborná pistole, jednoduchá a velmi spolehlivá.
A taky výrazně doporučuju upgrade izraelskou pažbičkou - dost podstatně to mění komfort střelby, pochopitelně k lepšímu, to už jsem psal.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 131
Registrován: 27.07.2015 4:54

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od Walt »

vyzkousel jste nekdo oba typy pazbicek na maka?
Přílohy
1008-pmg-w1.jpg
styeenky_pm-n_dozor_a_25kb.jpg
styeenky_pm-n_dozor_a_25kb.jpg (56.29 KiB) Zobrazeno 9046 x
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od hrd »

za mě FAB, lepší ergonomie, ty druhé mi nepřišly o tolik lepší než originální
(jinak vypouštění zásobníku jsem ponechal původní, s tou vychytávkou na vypouštění nahoře jsem si občas vypustil při střelbě nechtěně)
bayjay
Příspěvky: 2
Registrován: 07.04.2017 0:12

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od bayjay »

Ty střenky od Dozoru z maka udělají trochu tlouštíka ale za mě parádní, i kvůli tomu vypouštění zásobníku. Sám mám už nějakou dobu a vše v naprostém pořádku. Aspoň je to ergonomie trochu zachovalejší originálu, na rozdíl od obr bobřáku od FABu :) ... nedovedu si to představit ale pro někoho vhodnější volba to může být.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od K4cer »

Obr bobřák od FabDefense jsem vyřešil vopilováním (o cca 5-6 mm - takže je přesně tak dlouhej jak kohoutek v nejzadnější poloze).
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
klokla
Příspěvky: 1
Registrován: 28.10.2018 20:11

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od klokla »

Ahoj, uvažuji o pistole na nošení. Požadavky jsou spolehlivost, dostupné díly a střelivo. Jelikož uznávám, že průšvihy se stávají, rád bych požadavek na dostupnost dílů a střeliva vztáhnul i na PA dobu. Původně jsem uvažoval o značkách služebních zbraních našich ozbrojených složek, protože zkušenosti ze zemí, kde se průšvih už stal, ukazují že jsou pak na černém trhu dostupné včetně střeliva. Jenže pak mne oslovil Makarov, super jednoduchá pistole, která dělá spolehlivě svoji práci a na obrannou střelbu jak dělaná. Jen mi vrtá hlavou, jak by po rozpadu asi mohlo být dostupné střelivo a díly, řekl bych, že se už nikde v okolním světě jako služební zbraň nepoužívá? Přemýšlel někdo stejně?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od K4cer »

Přemýšlel, a? Co konkrétně chceš slyšet?

Makarov je na nošení velmi přítulnej a já jsem s ním velice spokojen; je velmi přesnej a 9M je na sebeobranu pro běžného človeka podle mě dostatečná ráže.
Jestli ji někdo používá jako služební je irelevantní. Dostupnost nábojů: v první fázi spolíhej jen na to co máš doma (a nepodlehlo konfiskaci), a dál se uvidí, protože dnes stejně nemá nikdo představu jak bude nejbližší průser vypadat. Třeba v Rusku je těch služebních Makarovů ještě mrtě.

Poctivě připravenej rozpadlík stejně nemůže sázet vše na dostupnost jednoho konkrétního střeliva (nejčastěji 9L, v přesvědčení že určitě půjde sehnat), protože když nepůjde tak jsme v hajzlu. Na nošení je Mak výbornej a pro případ potřeby může doma v šuplíku ležet ještě náhradní 75ka a Tokarev (například; a samozřejmě s nějakou zásobou krmiva) - a do jednoho z nich náboje nejspíš seženeš.

Na nošení si prostě vyber to co oprafdu chceš nosit (a uvidíš po roce jaká je to někdy votrava) a neřeš krávoviny. V případě konfliktu nízké intenzity pistoli rozhodně neustřílíš, a pokud by šlo do tuhýho, tak pistole bude stejně jen backup pro případ že ti v kose dojdou náboje.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Tknmv19
Příspěvky: 43
Registrován: 15.01.2019 17:50

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od Tknmv19 »

na noseni je makarov dobry, v porovnani s G26/30 ..ktere jsou sirsi..dnes uz ho nemam, ale dost na nej vzpominam. Ta pojistka + vypusteni kohoutu a noseni v komore je jednoznacne pro me lepsi / bezpecnejsi nez u G. Porad cekam kdy si s G prostrelim nohu :o)

uprava: nevi nekdo v jakym stavu jsou ty vojenske makarovy v BVS?
Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 131
Registrován: 27.07.2015 4:54

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od Walt »

ZS mel pred svatky pazbicky DOZOR za 500 a pouzdro IMI za 150
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od JOBU »

Rusi vraj idú makarovy meniť za niečo nové.
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od Rampa »

No Makarova zažal v roce 2003 u velké části vojenských jednotek nahrazovat MP443 "Grach", což je celokovový MP446 "Viking" od Baikalu, což je jeho brácha pro civilní trh s plastovým rámem. Teď se má nahrazovat Makarov za pistoli "Strizh", což je pistole známá jako "Strike One" od italského Arsenalu, který ji vyrábí pro západní, civilní trh, rusáci jim na to prodali práva.
porubak
Příspěvky: 63
Registrován: 26.12.2012 5:49
Pohlaví: muž

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od porubak »

"na noseni je makarov dobry, v porovnani s G26/30 ..ktere jsou sirsi..dnes uz ho nemam, ale dost na nej vzpominam. Ta pojistka + vypusteni kohoutu a noseni v komore je jednoznacne pro me lepsi / bezpecnejsi nez u G"

Vidíš a já mám obojí. Maka jsem měl jako první a nechám si ho. G26 je pro mne na denní nošení lepší. U mne vyhrála výška G26 před Makem (lepší nositelnost) a levnější provoz (nižší cena střeliva). Na šířku jsou oba téměr identické. Bezpečnost G26 a náboje v komoře mám zajištěno kvalitním kydexovým vnitřním pouzdrem.

Nehejtuji Maka, je to dobrá volba i pro sebeobranu.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od hrd »

Jediné, co mi u Makarova vadí, je pojistka - když srovnám palce vlevo na rámu jako u Glocka, tak se mi stane, že si nechtěně při pohybu závěru vzad zajistím, musím měnit způsob držení (palce přes sebe). Škoda, že to nefunguje opačně (nahoru odjištěno). Napadlo mě i pojistku odstranit, cocked+locked to asi nikdy nosit nikdo nebude a vypouštět kohout se dá i manuálně.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od krvfx »

Když se Makarov blbě chytí, tak se dokáže při střelbě i rozložit. Respektive pojistka se dokáže otočit tak, až vylétne zápalník. Jinak to je dobrá pistole, ale na nošení je G26 pro mě pohodlnější.
M@tezz
Příspěvky: 3
Registrován: 06.10.2014 7:46

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od M@tezz »

Tak o tom jsem ještě neslyšel, ani jsem o podobné příhodě nečetl. Maka mám, znám další dva majitele, nikdo jsme neměli závadu. Maximálně vím o kousnutí závěrem. Jak moc blbě se musí držet, aby se mi to rozložení povedlo?
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Makarov - klasika na večné časy

Příspěvek od PaF »

To bude chtít i trochu "nešikovné" magie. Popravdě, kdyby mi to někdo předvedl, má u mne škopek, i dva :roll:
Odpovědět