SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od Dan.te »

Zakládám toto vlákno pro všechny majitele, nadšence, milovníky, či zájemce o tuto krásnou pušku. Mnohokrát tu již byla na fóru zmíněna, ale věřím, že si zaslouží samostatný prostor, kde si můžeme sdělovat zkušenosti, tipy, rady, triky atd.

A rovnou začnu s pár zajímavejma vychytávkama k čemu všemu se dají u SVTčka použít náboje(krom střílení). Páni inženýři u Tokareva totiž, na rozdíl od pozdějších uživatelů v Rudé armádě, nebyli žádní pitomci a zakomponovali do designu zbraně pár věcí pro usnadnění manipulace(zejména při rozborce, sborce a čištění) za pomoci náboje.

Při rozborce vám s manipulací s vratnou pružinou pomůže náboj vložený do vybrání na vodící tyčce pružiny.
WP_000450.jpg
Totéž pak platí i pro sborku.
WP_000453.jpg
Pro uvolnění bicího mechanismu pro čištění slouží otvor v zadní části rámu zbraně, kde se po odklopení západky nachází otvor, který se normálně používá pro čištění hlavně "zezadu", ale po zasunutí a zatlačení náboje do tohoto otvoru dojde k uvolnění spoušťového a bicího ústrojí.
WP_000451.jpg
Náboj opět využijeme při sundávání objímky, která drží pohromadě krycí plechy pístu, nadpažbí a pažbu zbraně. Majitelé SVT vědí, že tato dokáže být pěkně protivná a ten kolík co jí tam drží nejde zmáčknout zrovna lehce.
WP_000454.jpg
Co se bude opět hodit pokud budeme chtít vyčistit zásobník? Ano vezmeme náboj a zatlačíme jím do otvoru ve dně zásobníku a to pak vysuneme.
WP_000458.jpg
Vždycky jsem dumal proč je v páce závěru ta díra ... pak jsem tam šupnul náboj a ejhle! Nevím jestli to je záměr, ale pasuje tam :) možná při zranění, nebo pro slabší jedince, aby to šlo líp natahovat ...
WP_000460.jpg
Jsem zvědavej na vaše postřehy a zkušenosti, a kdyby někdo věděl, kde sehnat montáž optiky, která by nestála víc jak celá puška, tak mi prosím dejte vědět! Nebo kdyby byl někdo tak ochotný a jednu mi zapůjčil už mám domluvenýho kamaráda, že mi to vyrobí(mohlo by se jich vyrobit i víc ...). ;)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od DeadMan »

Jj pěkná flintička :yes

Ohledně toho otvoru v páce závěru bych řek že primární úmysl byl odlehčení (kdysi na klikách byly koule takže to je takový další vývojový stupeň viz třeba páka u SKS ta je taky vrtaná) ikdyž kdo ví co konstruktérovi běhalo hlavou když nad tím dumal ;)
jack-3d
Příspěvky: 117
Registrován: 15.01.2012 23:58
Bydliště: Brno / Frýdlant v Č.

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od jack-3d »

Liberečák dělá vlastní montáže za 4260,- což při jeho ceně 4900,- za zbraň není cena vyšší ;o)))

http://www.zbraneliberec.cz/obchod/opti ... rev-svt-40

Jinak po tuningu kosy se chci zaměřit na "něco" s 7,62x54 a tohle je po Mosince horký kandidát (nebo že bych obě? ;o)
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od vanto »

No neporazi ma? Predchvilou som sa natrapil so svojou novou SVT, asi hodinu som spekuloval ako pozasuvat veci nazad, ak by som videl tie vychytavky tak to mam raz dva, pravdupovediac trosku som sazamyslel, ze preco prave tak divne jsu navrhnute niektore casti a ono to, aby sa dalo nabojmi pomoct :) Diky za link je to uplne super nabuduce mi to uz pojde hadam od ruky :)
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od SharKhan »

AK, SKS BiPod.jpg
Aftermarket product Made in USA - dvojnožka na AK a SKS, v pohode sedí aj na moju SVT-40.
Cena bola tesne pod 1500,- Sk.

Púzdro je šité z vojenskej vrecoviny.

Objímku v mieste, kde prilieha na hlaveň, som vylepšil nalepením zelenej filcoviny sekundovým lepidlom (po predchádzajúcom odmastení technickým benzínom).

Spodná strana nožičiek je podlepená obojstrannou lepiacou páskou plus fólia na páske.
Nie som s tým celkom spokojný, ešte budem s tlmiacimi podložkami laborovať...
Naposledy upravil(a) SharKhan dne 08.10.2012 23:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od SharKhan »

AK, SKS BiPod holster.jpg
Dvojnožka v púzdre. Ešte nie je celkom doriešený spôsob zapínania púzdra.
Robil mi to bratranec, šije pre poľovníkov púzdra z kože, nylonu, celtoviny...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od DeadMan »

Nechci ti kazit radost ale dvojnožka na hlavni přesnost spíše zhoršuje proto se obvykle dává na pažbu (pin pro popruh nebo rail atd.).
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od SharKhan »

Samozrejme, viem o tom, že hlaveň pri streľbe kmitá, ale niečo som už s tou dvojnožkou odstrieľal (cca na 130 m) a je to celkom slušné. Lepšia takáto "náhražková" stabilita pri streľbe, ako strieľať bez opory. ;)

Okrem toho, nechcel som ísť do tuningových úprav zbrane, ktorá má historický význam a ktorá bola vo výzbroji naších jednotiek počas WW II. Vzhľad zbrane som skrátka nemienil meniť, v tomto som ortodoxne proti. :star
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od DeadMan »

Tak v tom případě doporučuji nějaký bag pod flintu ;)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od Artifex »

Nebo na plech pod hlavní přidělat harrisky...
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od Dan.te »

jack-3d: Liberečák to má stejně pořád na můj vkus předražený a navíc ten jejich držák není moc praktický při rozborce a čištění zbraně. A to při používání CIPů musíš dělat hned, často a pečlivě. S originálem, nebo kopií sundáš kryt závěru i s nasazenou montáží. A další hledisko je, že s tím z Liberce nepoužiješ mechanický mířidla, originál montáž má průhled skrz který můžeš mířidla použít, když střílíš třeba na blízko, nebo máš něco s optikou. Kdyby to bylo za polovic možná bych o tom i uvažoval, ale takhle na to dlabu.

To už raději toto: http://www.lovecke-zbrane.com/vyprodej- ... hledu-svt/
ale zas ta cena ... :(

Nad dvounožkou už jsem taky dumal a docela se mi zamlouval nápad uchycení na držák bodáku, ale je to jako bych to v podstatě přidělal na hlaveň samotnou, tak nevím nevím.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od štaflík »

Ahoj,
stále uvažuji o skutečně plnotučné pušce (.308Win, 7.62*54r) a SVT se mi celkem líbí, navíc by asi měla jít snáz sehnat (v průměru) v lepším stavu, než Mosin.
Máte někdo zkušenost s montováním optiky na SVT? Konkrétně mám představu, že bych z Kosy přehazoval POSP 6x24 nízká SVD montáž, na SVT (Mosin). Je tam kam narvat kámen? Vím, že 6x24 není příliš "dlouhé" sklo, ale SVT také není úplně odstřelovačský zázrak, takže si říkám, že by ten rozsah (s přihlédnutím ke střeleckým dovednostem) mohl být přiměřený...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od DeadMan »

Viděl bych to jako rozumnou kombinaci (zda to tam ale půjde uchytit netuším).
Uživatelský avatar
Cherro
Příspěvky: 269
Registrován: 29.09.2012 13:47
Bydliště: Troppau

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od Cherro »

Tak Aleš už přišel s druhou generací zadního railu. I ta cena je už "hezčí" 8-)

http://www.zbraneliberec.cz/obchod/opti ... t-40-gen-2
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od SharKhan »

Mne sa akosi tie moderné montáže na SVT nepáčia... ale dle vkusu každýho soudruha. ;)

Pôvodná WW II tunelová montáž umožňovala použitie klasických mieridiel, ako už bolo spomenuté vyššie.
Len repro kúsky sú dosť drahé.

Rozborka a zborka SVT-40:

http://www.youtube.com/watch?v=xgb8EBGX2Pw

EDIT: ešte jedno videjko s rozborkou:

http://www.youtube.com/watch?v=K4iphpyvjq4

:roll:
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od Apokalyptik »

Cherro píše:Tak Aleš už přišel s druhou generací zadního railu. I ta cena je už "hezčí" 8-)

http://www.zbraneliberec.cz/obchod/opti ... t-40-gen-2
Máte to niekto už objednané? Vzhľadovo to na originál nemá, ale je za zlomok ceny, takže by som to celkom bral.... ale musí fungovať!
Poprosím potom o recenziu. :wasntme :wasntme :wasntme
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od wlasow74 »

Až budu kupovat, tak jedině org. kde je vidět i na mířidla. Cena je strašná, ale na druhou stranu z SVT PU 3,5x puškohledem to vypadá přirozeně a cena za komplet 12 papíru není v porovnání z cenami modernějších optik zas tak strašná a vypadá to stylově. Zvětšení 3,5X není žádnej šlágr, ale zase na druhou stranu na naše 100-150 metrové střelnice to stačí.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od vanto »

Pojde ten rail namontovat aj na SVT bez drazok? Ci len na odstrelovaciu verziu?
Kugelfest
Příspěvky: 19
Registrován: 25.02.2014 15:53

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od Kugelfest »

SVT je fajn puška, střílí se zní příjemně, a je překvapivě lehká. Má ale dvě nevýhody: jednak montáž optiky (ale kdo umí přes OM, ten umí) a pak ta pitomá ráž. 7.62x54R je výběhová záležitost, zatím je za levně a asi i pár let bude, ale osobně bych se držel .308 Win alias 7,62NATO. Už jen proto, že rimové náboje jsou sice super do dvojáků, ale příšerný do samonabíječky.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: SVT 40 - rozpadlická odstřelovačka v ráži 7,62x54R

Příspěvek od Maximus »

S názorem, že 7,62x54R je pitomá ráž absolutně nesouhlasím - tato ráže bude ještě dlouho na východ od Slovenska hlavním nábojem do univerzálních kulometů a podobných zbraní vyžadujících velký přísun střeliva - plné muničáky původní "puškové ráže" vyžadující občasnou obměnu, tj. levné výprodeje "na západ". Takže "výběhovost" této ráže je dost pofiderní.

Tuto ráž ale určitě omezuje dostupné spektrum zbraní pouze "východní" provenience a omezený sortiment střeliva.
Jinak pro lovecké účely je to skvělá ráže, jenom místo levných Barnaulů se musí používat něco z produkce Sako či Lapua (pokud pomineme možnost přebíjení).

Samonabíječky ala SVT, Dragunov, Romak, Molot Vepr,... fungují velmi spolehlivě bez ohledu na rantl a spolehlivost třeba kulometů PKM je legendární.
Odpovědět