Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od štaflík »

Díky Sterile, zatím jsem nenašel nic špatného na AKSU a koukal jsem, že na Zahalu se dá najít i dost příslušenství. Uvažoval bych o předpažbí kvůli baterce a pistolové pažbičce. MiniBeryl se mi líbí asi víc (propracované raily, 5 let záruka podle všeho vysoká kvalita), ale AKSU stojí kolem skoro polovinu Berylu.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od krvfx »

Tak jsem si na zkoušku zvážil Uzi a Beryla (verze sport bez railu - zatím). Uzi je kratší a skladnější, ale tím výhody v podstatě končí. Beryl je lehčí, zásobníky má o fous lehčí a to i napáskované (UZI má o 2 lugery víc). Zatím je mi ze všech ráží nejsympatičtější 5.56/.223 - váží jako 9 mm Luger, ale užitnou hodnotu nesrovnatelně větší (IMHO).

Beryl má 457 mm hlaveň, energii 1690 J, takže při použití zaměřovače je přesnost a účinnost srovnatelná s běžnými loveckými opakovačkami (údajně 2MOA - nemám ještě vyzkoušeno). Když se vyndá zásobník, tak se dá schovat do relativně nenápadného pouzdra (jako na rybářské pruty, atd.). Kdyby to šlo, tohle by byla moje volba č. 1. Otázka je, co k němu za zálohu - CZ83 v 7,65 je podle mě zajímavý kompromis (15 nábojů v zásobníku)

Sympaticky se mi jeví kombinace SA61 + CZ83 - jen kdyby se mi podařilo někde levně sehnat větší množství nábojů.

Dále se mi jeví docela sympaticky náboje 17HMR a 22WMR v devítikomorovém šestipalcovém revolveru. Skladné, přesné, relativně výkonné i na lov (třeba i s optikou - pak podle mě zvládne skoro vše, co dlouhá), lehké střelivo a hlavně náboje jako Hornady Critical Defense zvyšují užitnou hodnotu (až "potom"). Docela rád bych vyzkoušel některý z "prcků" ve 22WMR - z 2" hlavně má údajně podobné účinky jako 38Sp. - minimálně v želatině. Akorát Ruger LCR v téhle ráži stojí víc, než bych za takovou hračku chtěl dát.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od opavak »

Alternativ může být hodně...nakonec si každý asi vezme co zrovna bude po ruce ;) .
Z hlediska hmotnosti bych to za sebe viděl na Glock 26 + k němu dle potřeb AKSU (nebo brok. pumpu Rem.870).
Revolver v .357 s delší hlavní jako jedna uni-zbraň na vše - taky dobrý :yes
(příslušenství jako tlumič + dýmovnice a granáty + semtex a rozbušky... se taky můžou hodit) :lol:
Ale vážně, myslím že takový základ "pro vše" tvoří:
- dobrá a spolehlivá samonabíjecí pistole, lehká a vhodná pro skryté nošení - s možností použít do ní velkokapacitní zásobníky (něco jako Glock 19,26)
- samonabíjecí nebo full auto puška na střelivo středního balistického výkonu (AKSU, Sa58, AR15...)
- broková pumpa (Rem.870, Mosberg...).
S těmito kousky můžete blbnout, trénovat, objíždět soutěže typu IPSC, LOS...a pokud bude třeba, tak i použít pro případnou obrannou akci, lov nebo bug-out.
Kdo se bojí že mu legálně držené zbraně (někdo, někdy) zabaví tak ať si na občanku pořídí zbraň vyrobenou před 1890 - dají se sehnat pěkné a funkční Pi, Pu, Br.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od štaflík »

Nějaký rychlý tip na pouzdro na zbraň cca 60cm (AKSU), mole vazba, kompaktní, ideálně oliva/černá a klidně za cenu lidovou? Primární účel je tahání na střelnici/skryté nošení. V PA prostě něco relativně nenápadného, cvaklého na báglu. Dík.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Fabulous »

Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od štaflík »

Prima, ale to je strašně velké. Projíždím všechny možné amrytactisurvi...shopy, e-bay..., ale všechno jsou to moc velké věci.
55-60 cm, malá kapsička (ideálně vevnitř) na boresnake, sprejík, hadřík a baterky do kolimoše, víko s přesahem na duraflex, v půlce stahování šňůrkou, ucho a molle kol kolem, či alespoň z jedné strany. Nechápu, že nic takového není. AKSU, HK MP5, Evo, UZI, MiniBeryl... zbraní je dost. Mělo by to jít cvaknout na jakýkoliv batoh v jakékoliv poloze, jednou rukou vycvaknout durasponku a za prdel vytáhnout zbraň, nemělo by do toho téct.
Napadlo mě něco namalovat a nechat to ušít u Dernera. V krajním případě bez Molle, jen s poutky na nacvakání k batohu. Kdyby byla nějaká hromadná objednávka, třeba by to za pár stovej, litr... ušil. Co Vy na to? Neříkejte, že všichni taháte prcky ve futrále od dětských houslí a že byste je tam tahali i při bug-out apod.?
Máte někdo MP 5 a Evo? Můžete je změřit s nasazeným kolimátorem, sklopenou pažbou a bez magazínu?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Fabulous »

To se ti zdá, protože fotka je od delší varianty. Ve skutečnosti to má 24", čili 61 cm :)
Martin11
Příspěvky: 84
Registrován: 02.04.2012 13:29

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Martin11 »

Kontaktuj slovenskú firmu Falco. Ja som nadmieru spokojný. Mám toto dlhšie aby som tam napchal aj iné zbrane:
http://www.falco.sk/e-obchod/puzdra-a-t ... 505-2.html

Pre teba by bolo vhodné toto kratšie:
http://www.falco.sk/e-obchod/puzdra-a-t ... 6-505.html

Výborne vypolstrované, pevné, dobre premyslené a moje má ešte popruhy na chrbát ako ruksak, ktoré sa dajú skryť. Jediná výhrada z mojej strany, že šetrili na počte bežcov zipsu. Hodili by sa tam 2 aby som nemusel hladať na ktorej strane zips je a hlavne aby som s ním nemusel jazdiť z jedného konca až na druhý aby som sa dostal k zbrani.

PS: Dúfam, že mi admini prepáčia komerčné linky :D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od štaflík »

Fabulous píše:To se ti zdá, protože fotka je od delší varianty. Ve skutečnosti to má 24", čili 61 cm :)
Jsem blbej, já z toho pochopil, že je to na 24" hlaveň. A na obrázku mi to přijde obrovské... Jde to rozumně přidělat na bágl?
Falco vypadá dobře, ale je taky moc velké. Prostě mám představu, o fous delší, boční kapsy na batoh. Plochá, minimalistická. Otázka, zda by byl zájem... Já bych něco i namaloval, MG mi psal, že má šiče, ale jestli by se něco sešlo, těžko říct.
Naposledy upravil(a) štaflík dne 22.02.2014 18:12, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Fabulous »

Fotka:
obrázek 2-5.JPG
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Fabulous »

No, on je to samostatný báglík s jedním popruhem. Takže úplně dobře to asi nepůjde. Na zadní straně to MOLLE nemá žádné.
Kugelfest
Příspěvky: 19
Registrován: 25.02.2014 15:53

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Kugelfest »

Kosa se mi nezdá tak strašně těžká, jak tu zaznělo, ale kdybych si měl vybrat něco do batohu pro případ toho bugoutu, tedy že budu utíkat a nevím, kde skončím, a co mě čeká, tak asi malorážkový revolver s dlouhou (6") hlavní.
Pytláci i kriminálníci malorážky používají, dokonce jsem slyšel, že s tím leckde na vesnici poráželi řezníci na černo ranou do hlavy prasata (!), je to tiché, dá se dokonce i skrytě nosit, kapacita typických 8 ran je naprosto v pohodě, lehké, přesné, a vzhledem k minimálnímu zpětnýmu rázu se dá ten válec vybouchat bleskurychle, kdyby nastala potřeba sebeobrany.
No a krabička střeliva je miniaturní a lehoučká...
Někde jsem četl poznámku od člověka, co žil nějaký čas v divočině a živil rodinu lovem, dle jeho názoru je ideální zbraň na přežití to, co tehdy používal tedy kulobrok .22/20. Takže ta malorážka není tak na pytel, jak mnozí tvrdí. :)
Okurkabinladin
Příspěvky: 21
Registrován: 26.02.2014 18:49
Pohlaví: muž

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Okurkabinladin »

štaflík píše:Já nevím chlapi, mě to tady přijde trochu jako teoretická debata milovníků Pána prstenů či Revolution. Event. jiných akčních road-movie založených na schématu přesun-boj-přesun-boj-...
Co trochu pokory? Já myslím, že při případném pěším přesunu těch nábojů zas tak moc potřeba nebude. Nechci se tu nikoho dotknout, ale vážně máte představu, že ustojíte nějakou delší přestřelku (s velkou spotřebou munice) a pak další a další, že s sebou potřebujete táhnout 1 000+nábojů? Starou belu. V reálu by se většina rozumných (a ve finále přeživších) BO plížila a plazila a přemýšlela nad každým krokem, aby se nedostala do sebemenšího konfliktu. Je krásné číst názory mladých, silných a sebevědomých lonelywolfů, ale v reálu má většina lidí rodiny a to poslední o co stojí, je zamotat se s děckama do přestřelky.
Řekl bych, že člověk s pistolí rozumné ráže (Luger a výše) se dvěma zásobníky už bude ve svých možnostech vysoce převyšovat běžné "stádo", ale vedle nějakých kombatantů a lokálních, rodících se warlordů bude v podstatě nahý. Kvůli rodině. Kosa je celkem dobrá, že při malých rozměrech dává šanci držet si hajzlíky trochu v odstupu od rodiny, ale nějaké divoké přestřelky? Pokud se dostanete (nejen) s rodinou do nějaké přestřelky, kde bude potřeba desítek až stovek nábojů, tak jednak děláte něco špatně a druhak jste mrtvý.
Pro mě je minimalistická varianta zbalení se G19+3 zásobníky (bude-li místo, tak ještě pytlík se stovkou Lugerů) a maximalistická je přibrat kosu a tři banány. Možná zkusit přidat do každého batohu člena rodiny pár Lugerů a Vz43.
Štaflíku, tvá varianta (napáskované zásobníky stačí) platí dnes. Aby jsi si uchoval alespoň základní střelecké návyky počítej se spotřebou minimální tisíce nábojů ročně. Pouze na trénink. Kde je vemeš v PA? Konflikt v Bosně trval bezmála čtyři roky (92-95), konflikt v Sýrii trvá tři roky a stále pokračuje. To v případě potřeby vyšmelíš poslední zásoby jídla pro rodinu za pár nábojů navíc?

Naopak jak už zmínili jiní, přebytečná munice bude mít v PA hodnotu zlata. Dá se použít ke směně. Podle mě je ideál 2-5 000 nábojů na každou zbraň.

GODova varianta dvou zbraní v 7,65 je mi sympatická. Snad bych ji doplnil o samonabíjecí malorážku (vhodná pro lov a trénink taktických návyků v domě míru, minimální náklady). Pro Ramba málo, na zabezpečení rodiny a perimetru kolem domu před náhodnými hosty víc než dost...

P.S.: Rozpočet.

CZ 83, komise - 3000,-
CZ 61 škorp, - 5000,-
Smith/Wesson 15/22 s optikou - 17 000,-
5000 nábojů 7,65 browning - 25 000,-
5000 nábojů 22. long range - 7000,-

Suma sumárum: 57 000,- (cena jednoho nového AR15). Vystaráno.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od des »

a to všetko by si pri bugoutu narval do báglu?
obchodovanie s nábojmi 7,65 asi tiež nebude uplne ružové. ;)
Okurkabinladin
Příspěvky: 21
Registrován: 26.02.2014 18:49
Pohlaví: muž

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Okurkabinladin »

des píše:a to všetko by si pri bugoutu narval do báglu?
obchodovanie s nábojmi 7,65 asi tiež nebude uplne ružové. ;)
Při bugoutu se nepočítá s automobilem? ;) Ano, podobný muničák váží komplet 60-70 kilogramů. Ale třeba rozlišovat mezi zásobou na PA situaci a BO (otázka dní, maximálně týdnů). Umím si představit mít průběžně zakopáno 80% zásob v místě momentálního bydliště. Zbytek mít po ruce. U průměrné české domáctnosti by pak neměl být problém se o těch 15 kilo podělit ani při pěším přesunu.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od marav »

Taky nevím v čem je problém s většími zásobami střeliva. I desítky tisíc nábojů jde zakopat na různých místech se kterými se počítá aby byly v dosahu i během nějakých menších přesunů. Navíc je to výborná diverzifikace - v případě odhalení nepřijdete o celou zásobu.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od štaflík »

No, nemám takové finanční zdroje, abych zakopával desítky tisíc nábojů všech ráží po okolí. Já prostě beru jako základ NZ 40 zásobníků od každé zbraně, co mám. S tou spotřebou na cvičení to nebude tak strašné. Můj děda byl v padesátých letech vícenásobný přeborník kraje v malorážce. Pak jsem ho v jeho 91 letech vzal na střelnici. Bez brýlí a na poprvé nastřílel na 50m 90. Jasně, z přesné malorajdy na 50m to není nic moc, ale bylo přes devadesát a padesát let to neměl v ruce.
I kvůli přesunům jsem zrušil 7.62x39, protože je těžké jako mrcha a přešel na .223, kterých se dá nabrat hromada a váží prd. A dají se koupit i docela "zlé" střely...
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od marish »

Okurkabinladin píše:[GODova varianta dvou zbraní v 7,65 je mi sympatická. Snad bych ji doplnil o samonabíjecí malorážku (vhodná pro lov a trénink taktických návyků v domě míru, minimální náklady). .
Proč proboha samonabíjecí malorážku?

-menší střelecká spolehlivost
-větší pravděpodobnost závady (více drobných dílů, širší využití hliníku, zinkových slitin)
-když funguje jak má, zásoby patron mizí rychleji než u opakovačky
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od marav »

tak klidná ruka a oko se dají trénovat i se vzduchovkou ... hlavně pro děti je to zábava i trénink. Mohou i lovit drobnou zvěř. Když bude energie a baterky, tak se dá k tréninku použít i laserový komplet s čidlem v terči.
Kugelfest
Příspěvky: 19
Registrován: 25.02.2014 15:53

Re: Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od Kugelfest »

Okurkabinladin píše: P.S.: Rozpočet.

CZ 83, komise - 3000,-
CZ 61 škorp, - 5000,-
Smith/Wesson 15/22 s optikou - 17 000,-
5000 nábojů 7,65 browning - 25 000,-
5000 nábojů 22. long range - 7000,-

Suma sumárum: 57 000,- (cena jednoho nového AR15). Vystaráno.
Tohle je špatně. Protože je to nekompatibilní s momentálně dostupnou municí. Když už bych trval na tom být ve stejný ráži pro krátkou i pro dlouhou, pak ideální kombo je lever action karabina s revolverem v .357 Magnum, ovšem tam je samozřejmě problém s nekompatibilitou s armádou a policií.

Nejlepší je 9 luger, což je mimochodem i nejlevnější munice po malorážce, 5000 nábojů v rozmezí cen od 17500 - 20000, levná pistole (CZ75) plus nějaká dražší karabina.

A zcela ideální kombo: pistole v 9 Luger a stará dobrá kosa alias Tactical. To je nejlepší samonabíjecí karabina široko daleko, lehčí než AK i M4, odolnost AK, soustřel M4, co víc si přát - a není to v nemožný ráži 5.56 NATO. Cena za náboj opět v současnosti od 3,50 za nějakou čínu po 4,50 za kvalitní český zcivilněný střelivo, naprostý minimum. Se sklopkou je velmi skladná a na lov i obranu obydlí víc než postačí. 30ranný zásobníky se válejí všude v ceně 100,- za jeden, to je naprosto směšná cena.
Odpovědět