Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu

Příspěvek od cover72 »

Je téma, které je myslím si dost podceňováno, a to sice hmotnost zbraně, kterou si s sebou v případě SHTF situací chtějí brát "batůžkáři" - bug-out rozpadlíci.

Abych nekecal já, rád bych citoval jednoho z našich kluků nasazených v Afghánu, který na doporučení ať si s sebou namísto shánění specifické optiky vezme odstřelovačku Falcona odpověděl doslova takto:
Falcona? Carla? Tahal ses s tim?? Kolega se jen tak cvicne vazil... vlastni vaha 74kg, vaha veci 51kg... Dej pokoj s tezkou mrdkou :D
Když jsem začal tak trošku cvičit pro bug-out a vydal se na první přespávačku pod širákem (pražský ajťák :mrgreen: ), krosna mi vážila 18kg a jelikož jsem na to nenavyklý, byla to docela makačka. Jak říká můj známý, který v mládí těžce sportoval (500km na kole za 1 den, třetina z toho po Jeseníkách), "váha na zádech se nesčítá ale násobí". Když batoh na dlouhodobější bug-out váží cca. 25kg, zbývá tedy na zbraň + střelivo cca. 5kg.
A jsme u toho, čím jsem se mentálně zaobíral od doby, kdy se o tom zmínil NutNFancy a co jsem s sebou na výlet tahal 500ks 9mm střeliva, které vážilo 6kg a na zádech to bylo dost poznat: v "těžkých" rážích je nemožné s sebou vzít rozumné množství střeliva pro dlouhodobější přežívání mimo civilizaci.

Kosa se mi proto na bug-out jeví být dost nevhodnou, protože 4kg puška+zaměřovadla+nabitý zásobník a zbyde 1kg na střelivo - kolik to je v ráži 7,62x39? Maximálně pár desítek kusů. Takže kosa+čtyři zásobníky a konec. S takovou má každá rána cenu zlata, lov nepřipadá v úvahu a každá obranná situace hrozí zmizením obranyschopnosti; na nějakou krycí palbu při ústupu pak můžete zapomenout.

Oproti tomu taktická malorážka s polymerovým rámem váží 2,5kg, k tomu 200 gramů kolimátor a zbyde víc jak kilo na střelivo... Což v případě malorážky není pár desítek, nýbrž pár stovek kusů. Podotýkám, že malorážka má průbojnost ekvivalentní .45ACP z pistole, protože má podobný poměr energie:průřez - akorát se nedá použít proti těžkým cílům (divočák) pokud by nestřílel čarostřelec.

Osobně mi z toho vychází, že Kosa je dobrá na obranu domova, ale ven na přežití bych si s sebou vzal malorážku a k tomu bych si měl pořídit "sidearm" na obranu před hrozbami bezprostředními a odolnými (jako naštvaný divočák) pořídit něco s brutální průbojností, tzn. Tokareva. Těžkým cílům by se bug-out rozpadlík stejně měl vyhýbat - jsou nebezpečné a sežrat se to nedá (pokud nechcete z divočáka dostat svalovce a nechat se sežrat zaživa zevnitř), takže dva, tři zásobníky do Tokareva stačí a malorážka bezpečně pokrývá ostatní hrozby.

Nebo mne ještě napadá kombinace útočná puška s pár desítkami ks střeliva + malorážková konverze - CMMG nebo Ogar.

Co vy na to?
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od Nobody »

Já osobně to chci řešit zakopanými zásobami po cestě, do danné lokality. Předpokládám, že bych při opuštění města šel pravděpodobně pěšky, protože auto by mi moc k užitku nebylo (takhle chytrých bude hodně lidí) a kolo si říká o sestřelení, protože by ho chtělo hodně lidí. Sebou pak stačí vzít zbraně (kosa, pistole), trochu jídla, vodu a základní vybavení. Těch 25kg v batohu mi přijde zbytečně moc. Tedy záleží na rychlosti, kterou bych se musel pohybovat, jít o úprk, tak beru jen zbran, filtr na vodu a nůž :).
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od MRAK »

Kdybych měl někde pobíhat s báglem na zádech, asi bych si vzal škorpíka (skarabea) a pár zásobníků .....
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od DeadMan »

Fully Load
Přílohy
IMG_4802_1.jpg
IMG_4805_1.jpg
IMG_4815_1.jpg
IMG_4816_1.jpg
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od Leto II. »

Je to vždycky něco za něco. Když bude pomalá verze, můžu vzít do auta plno jezevců plných střeliva. Když bude verze rychlejší, popadnu kosu, Glocka, 100 krmení pro Glocka a 200 pro kosu a budu doufat spíš ve vyhýbání se konfliktu. Když bude situace superrychlá, mám v EDC jen Glocka + náhradní šuple = 30.

Množství a hmotnost bych řešil podle situace. Prostě někdy je podstatnější voda (epidemie, kontaminace radiací) a střelivo neřešíš, protože právě ten důvod krize vyřeší většinu lidí za tebe, někdy je zase podstatnější to střelivo (občanská válka, rozpad služeb) a pravděpodobně čistou vodu najdeš v přírodě. Takže univerzální množství té které "suroviny" nelze dopředu moc řešit. Jinak kosu bych bral prostě proto, že ji mám.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od cover72 »

Nobody: v létě možná, ale nezapomeň na celtu, v zimě přibal vaťák, spacák, mýdlo a rezervní svetr (pro vyprání) a hned jsi někde jinde. Já jsem se snažil vyhodit všechno, co jsem neupotřebil a těch 18kg to bylo teď, na podzim a ještě mi v noci byla zima na nohy, protože nemám vaťákové kalhoty ani zimní spacák :oops:
Taky nezapomeň na vodu - to máš alespoň 3kg aby ti vystačila určitě k dalšímu zdroji - a lahev tvrdého alkoholu na kapkové dopálení vody od virů - ty filtry proniknou bez problémů, filtry řeší jen améby a nejrozšířenější bakterie.

Ale je fakt, že když jsem sežral zásoby jídla a půlku vody vypil, už to bylo celkem v pohodě :) Stejně si ale myslím, že střeliva je s sebou rozumné tahat maximálně 2kg, ideálně pod kilo.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od GOD »

Tak si prave načal temu ktora sa v armadach rieši od 1960 alebo ktorý rok to bola vojna vo vietname. (v suvislosti z kalibrom strednej balistickej vykonnosti.)Nižšia hmotnost zbrane a nižšia hmotnosť streliva. Trend je ale dlhotrvajuci. Začalo to už pri prechode (cca 1870 s nastupom jednotneho naboja) napr z
577/45 Henry Martini ---303British,
Grass--- Lebel
11mm Mauser na 7,92 Mauser
11mm Berdan --- 7,62x54R
nasledne era stredneho balistickeho vykonu 7,62x39 a povedzme obdoba v .30US Carabine
Dalej prichadza era mikroražoveho streliva 5,5X x45/39

U pištoli možeme pozorovat analogiu v USA:
45ACP---9x19
rusko zavadza Tokareva v 1930, jeden s dovodov vyberu naboja 7,63Mauser je prave nižšia hmotnost strely pri vyššom výkone ako u 45ACP, čo umožnuje niest viacej municie. Ale hlavnym dovodom bolo použitie polotovarov hlavní na mosina a nagana revolvera.
hmotnost celeho naboja:
7,62x25TT= 10,6g
7,65Br= 7,6g
9x19 =12,4g
9x18=10g
45ACP=20g

http://www.sellier-bellot.cz/cesky/pist ... 9&view=all
Su hmotnosti pištoloveho streliva.
Takže miesto 1 knedlika do 45 možeš niest 3 do 7,65 (netvrdim že 7,65 je ideal, ale znamena to aj nižšiu hmotnost zbrane)
miesto 1lugra....

22 by som nepovažoval za najvohdnejši kaliber do pa doby. Najvačši problem je s uloženim a hermetickým tesnením.. Navyše odolnost pomerne dlhej olovenej strely zalisovanej na kratkom useku v nabojnici dáva priestor pre rýchle znehodnotenie. hermetičnost nič moc....
Moc by som nešpekuloval. aj ked ja fandim AKS-U, pre západnú europu by som zvolil 223Rem a bud neaku samonabijačku vychadzajucu s M16, alebo jednoranovu pušku. Ale nie to čo vyrabaju dnes, že to váži kopu kg.
223 Má síce vysoký tlak, ale tým že je maleho priemeru, hrubka hlavne nemusi byt velka. A aj tak je dnes dimenzovaná hrúbka hlavne na ohybovú tuhost - ked s tým človek flákne o zem, aby sa to neohlo. Dalej na tepelnu kapacitu pri intenzivnej strelbe. Tým je hlaven značne predimenzovana.
Pri samonabijačke navyše nedochadza ku cyklickému namahaniu ako pri strelbe dávkou. Pri dlhej davke dochazda k rozkmytaniu celej zbrane na vyššie harmonicke alebo tak neak. Preto musia byt davkou strielajuce zbrane trochu masivnejšie ako samonabijačky.
Ešte ku opakovačkam, alebo ložkovym zaverom. malo kto si uvedomuje že ak uzamykame priamo do hlavne zvyšok vlastne nepotrebujeme. Pekne to je vidno na falkone - dlžka zaveru je cca 10cm - odhadom. čo je daleko menej ako dlžka naboja. Je to tam pre usporu hmotnosti. To znamena že pri valcovom odsuvnom zavere by to mohla dlžka zaveru pri 223Rem cca 3cm, pri blokovom zavere ešte menej. A asi najmenšia hmotnost zaverovych časti je u roling-bloku.

Ale dnešna dlžka zaverov je preto tak dlha, lebo to zabranuje vpádu nečistot do spuštoveho mechanizmu a hlavne aj preto, lebo bici mechanizmus sa nachadza v zavere.
Dnes su často v zbrojovkach konštruovane opakovacie gulovnice s pohladu univerzalnosti. Je možne vidiet 3 kategorie:
Vykonne puškove 338Lapua Magnum..,
Stredne vykonne puškove 6,5x55, 7,62x39
Nizko vykonne 22hornet...
A to je u tych lepšich firiem. často menej výkonné ráže vyrabaju s toho isteho polotovaru ako vykonnejšie. Sposobuje to nižšie vyrobne naklady ale vyššiu hmotnost. To mam pocit, že dnes sa už neoptymalizuje na jednu ráž.

Pozrite napriklad na hmotnosti starých brokových dvojákov, gulobrokov, dvojek, trojakov... Zvlášt v 16ke kalibri - lahučká puška s perfektnou ergonomiou a ničím zbytočným. Trochu extremom je puška Frontier - vidno napr vo filme posledný mohikán - ale to je len ramcova pripomienka. Ako lovci orezali pažbu na nevyhnutné minimum -aby važila čo najmenej. Tak isto u predoviek je vidno ako sučastny vyrobcovia maju jednu pažbu na napr. kaliber .58. A do tej istej pažby davaju aj hlavne kalibru .32 čo v rale može znamenat 8-10mm stenu. Pri prizmatickosti hlavne - je to lacnejšie a dlžke 600mm mate kvatnum zbytočneho železa. Neviem, ake max tlaky sa dosahuju u predoviek, ale CIP uvdaza pre čiernoprachove zbrane zhruba rovnake max. tlaky ako pre 22Lr čo je cca 120MPa, musel by som pozriet presne.

čo sa tyka zbrane ja by som skor volil brokovnicu, mam slabost na dvojky = možnost vyberu brenek alebo hromadná. na 100m uplne bez problemu a velky vyber municie. Pretože je ale 12 tažká tak by som uprednostnil 16 alebo 20. Problem je že v tejto raži nikdo pumpy nerobí a ak ano, je to prerobena 12. Takže je tam kvantum materialu zbytočne.

Hlavnym problemom vysokej hmotnosti zbrane je: časti ktoré neprenášajú zatažnenie majú vysokú tuhost a aj hmotnost. Naopak by som SA58 pochvalil za vybornu hmotnost v porovnani s AK 47 ale aj 74 alebo cz805 - ktory je navyše na slabši naboj.
Pozrite na konštukciu a hmotnost pred a pod pažbia na vz58 - taky tenky bakelitik. Na druhej strane 805 ma hrubostenne predpažbie duralove (nezmyselne tažké a pevné na tu baterku a ostatne blbosti) - skratka uplne nevyladena zbran. Logika nizkej hmotnosti vštade v konštrukcii je:
Tam kde je to treba tam to trebars aj predymenzujem - uzamykaci uzol. A dokonca ani vedenie nepotrebuje neaku super tuhost - vid plechove vedenie u AK AKM... A ostatne spravim tak lahke ako sa len da. Preto sa vyrabaju samonosne karoserie - lebo su lašie a lacnejšie. Preto pri bungalovoch je drevena strecha a nie betonova deka, Tak isto na plastovej flaši je najpevnejšie hrdlo a zvyšok je čo najtenší a najslabší. ... ... ...
skratka to chce novu koncepciu, alebo firmu ktora vyrobí zbran takú aká ma byt, ale to by neska asi nikdo nezaplatil.

K vz.58 by som mal jednu pripomienku. Vzhadom na to že vychadza konštrukčne s nemeckeho uzamykania a ruskej koncepcie - vid SKS. To znamena že medzi zbranami su si SKS a vz.58 najpodobnejšie.
Vytka alebo navrh na zlepšenie je: nahradit kratky pohyb piestu dlhym. To je vidno napr u AK47 a variantach. Pretože pri samonabijačkach je okrem inych doležitých vecí doležita hmotnost zaklzujucich častí = niekedy by sa dalo po vedat zaveru.
58 by mohla byt lahšia o hmotnost piestu keby bol princip funkcie: odber prachovych plynov s dlhym pohybom piestu.
Hmotnost zaveru u 58 je sposobena aj ladením na kadenciu. keby nebola požadovana strelba davkou a rozptyl kratkej davky na neaku vzdialenost mohla by byt 58 s lahším záverom. Samozrejme hmotnost zaveru neni jedina vec, ktorou sa ovplyvnuje kadencia, ale hra tam prve husle.
Naposledy upravil(a) GOD dne 05.10.2012 16:25, celkem upraveno 1 x.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od Nobody »

cover72 píše:Nobody: v létě možná, ale nezapomeň na celtu, v zimě přibal vaťák, spacák, mýdlo a rezervní svetr (pro vyprání) a hned jsi někde jinde. Já jsem se snažil vyhodit všechno, co jsem neupotřebil a těch 18kg to bylo teď, na podzim a ještě mi v noci byla zima na nohy, protože nemám vaťákové kalhoty ani zimní spacák :oops:
Taky nezapomeň na vodu - to máš alespoň 3kg aby ti vystačila určitě k dalšímu zdroji - a lahev tvrdého alkoholu na kapkové dopálení vody od virů - ty filtry proniknou bez problémů, filtry řeší jen améby a nejrozšířenější bakterie.

Ale je fakt, že když jsem sežral zásoby jídla a půlku vody vypil, už to bylo celkem v pohodě :) Stejně si ale myslím, že střeliva je s sebou rozumné tahat maximálně 2kg, ideálně pod kilo.
Jako celta se určitě hodí, ale v případě opravdu velkého spěchu, bych ji v létě zase tolik neřešil. Určitě bych raději vzal zbran, nebo filtr na vodu. Ono něco na přikrýtí šlohneš snáž než střelivo, případně se v nouzi nejvyšší obejdeš i bez toho.

V zimě je to horší, no. Ale zase, řešit přežití, tak se na nějakej rezervní oblečení vyprdnu a raději vezmu zbran. Vycházím z logiky, že mám jen tolik vybavení, kolik jsem schopen fyzicky uhájit. A teple oblečen s velkým báglem, jsem lákavej cíl. Ono co si budeme namlouvat, být velký průser a bojovat o holý život, tak ten náhradní svetr získám právě takhle.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od TREW »

Hmotnost střeliva se řešila tady
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=14&t=834

Vážení 1000g nábojů, které používám dopadlo takhle:
- 300 ks 22LR
- 130 ks 7,65mm Browning
- 100 ks 9mm Makarov
- 80 ks 9mm Luger
- 60 ks 7,62x39.

To znamená, že pokud jsem doma nebo mám k dispozici auto, tak mohu zabalit všechno, včetně kosy se zásobou 7,62x39. Pokud bych byl nucen vyrazit po svých na dlouho dobu do neznáma, tak bude lepší, když se zbraň bude moci schovat a střelivo bude lehčí tj. beru škorpiona. Pokud bychom vyrazili dva, tak žena dostane ČZ 83 ve stejné ráži. Při totálním rozpadu, kde by skryté nošení šlo stranou by byla pro mne nejlepší volba Remington 597 se zásobníky na 30 nábojů a do kapsy Beretta 71. Ale ty různé scénáře jsou jsou tak nevyzpytatelné, že mi z toho do baťohu jako univerzál pokaždé vyjde nejlépe ten škorpion a u pasu nebo v kapse ČZ 83 pro pohotovou reakci. Jinak nemám zkušenost s použitím pistole na zvěř, ale kdysi mi jeden myslivec vyprávěl, že když vyrazil s kulobrokem na divočáka a vzal jej blbě s obou hlavní, tak se divočák otočil proti němu a dostal jej z ČZ 50, kterou nosil v podpažním pouzdře.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od Fabulous »

Hmotnost čehokoliv, co člověk tahá je velmi důležitá, ale nosit malorážku není úplně ideální. Malorážka je opravdu jen na lov drobné zvěře. Její taktická hodnota je značně omezena spolehlivostí a samozřejmě výkonem, takže na obranu ne :(

Já osobně volím dobrou osobní pistoli - Glock nebo Tokarev (nebo cokoliv dle vkusu každého soudruha) a Sa58 do auta. Pokud bych byl skutečně donucen zvolit jedinou útěkovou zbraň, tak pistoli. Ale stále nemám jasno, zda TT nebo Glock. Obě jsou zatraceně dobré, ale každá v něčem jiném :)
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od TREW »

Tak ona ta malorážka je určitě choulostivá na skladovatelnost a zacházení se střelivem. Ale možnosti lovu budou taky o vzdálenosti a umístění zásahu. Tady si s ní chlapík vyšel na divočáka (mizerná kvalita videa, ale účel splní).
http://www.youtube.com/watch?v=mV2Qii_4Vb4

Dlouhá hlaveň poskytuje slušný výkon i přesnost a zbraně jako Ruger 10/22 nebo Remington 597 s velkokapacitními zásobníky taky rychlou a kontrolovanou spršku střel.
http://www.youtube.com/watch?v=ncqIPpgSy50
Do batohu začínám pokukovat po Ruger 10/22 Tekadown
http://www.youtube.com/watch?v=tVnxf73KKks

Minulý týden jsem si udělal malý testík na střelnici s Berettou 71 a Remingtonem 597. Našel jsem u lesní cesty pohozený starý hasičák a domníval jsem se, že to na 22LR bude "cinkátko" na vyblbnutí. Je tam krásně patrný ten rozdíl ve výkonu mezi krátkou (90mm) a dlouhou (508mm) hlavní. Střílel jsem na 20m náboje Blazer.
Přílohy
Remington 597
Remington 597
Beretta 71
Beretta 71
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od Pepe »

cover72 píše:Taky nezapomeň na vodu - to máš alespoň 3kg aby ti vystačila určitě k dalšímu zdroji - a lahev tvrdého alkoholu na kapkové dopálení vody od virů - ty filtry proniknou bez problémů, filtry řeší jen améby a nejrozšířenější bakterie.
Co se toho týká, tak třeba katadyn pocket viry ofiltruje "viry s nosiči většími než 0,2 mikronu".
Jde o to, že vir se ve valné většině případů naváže na bakterii (nosič), takže se dá odfiltrovat!

Abych nebyl úplně OT, tak zatím bug out kvér řeším ve formě G19 s GLR440 pažbou. Do konce roku na domácí protekci nebo do auta gazelu. 150ks 9mm luger střeliva do batohu, příp. větší množství do auta.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od TREW »

Jen tak pro zajímavost, když už jsme u té váhy, tak jsem si to orientačně v ráži 22LR zvážil.

Beretta 71 s jedním zásobníkem na 8 nábojů + 500 nábojů - 2236g
Remington 597 s jedním zásobníkem na 30 nábojů + 500 nábojů - 4370g
Beretta 71 + Remington 597 + 500 nábojů - 4856g
Beretta 71 + Remington 597 + 1000 nábojů - 6606g
Přílohy
500 nábojů 22LR
500 nábojů 22LR
Beretta 71 + 500 nábojů
Beretta 71 + 500 nábojů
Remington 597 + 500 nábojů
Remington 597 + 500 nábojů
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od TREW »

Když už jsem to vybalill, tak jsem zvážil i 7,65mm :)

ČZ 83 s jedním zásobníkem na 15 nábojů + 500ks nábojů - 4630g
Scarabeus s jedním zásobníkem na 20 nábojů + 500ks nábojů - 5196g
ČZ 83 + Scarabeus + 500ks nábojů - 5956g
ČZ 83 + Scarabeus + 1000ks nábojů - 9826g
Přílohy
500ks Nb 7,65mm
500ks Nb 7,65mm
ČZ 83 + 500ks Nb
ČZ 83 + 500ks Nb
Scarabeus + 500ks Nb
Scarabeus + 500ks Nb
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od DeadMan »

Já vám nevím já bych si tu kosu vzal vždy tak či tak :twisted:

Víte co řekl Gabriel Suaréz v Kalashnikov Rifle Gunfighting? Někdo říká že AK 47 je těžké má ostré hrany kope atd. atd. víte co já si jen myslím že ten kdo to říká na to není dostatečně tvrdý a měl by jít radši hrát golf :lol:
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od TREW »

Já bych kosu taky bral nejraději, bylo by to smutné loučení, kdybych ji musel nechat ležet někde u nepojízdného auta, ale za předpokladu, že jdeš jedním směrem jen po svých, víš, že se do výchozího bodu nemáš šanci vrátit a přísun nových nábojů je nejistý, tak když budeš na cestě rok a vystřelíš v průměru 1x za den, tak potřebuješ něco přes 6kg nábojů. Je to samozřejmě jen teoretická rovnice, může být, že střílet nebude potřeba nebo cesta nebude tak dlouhá, kdo ví... ;) Každopádně čím víc budeš střílet, tím rychleji budeš mít batoh lehčí :D Koneckonců i nenabitá kosa někoho přesvědčí aby ti dal co potřebuješ :twisted:
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od PaF »

Batuzkari proste nebudou moct strilet kazdy den. Ta unikova filozofie neni zalozena na boji ale na neviditelnosti. Lovecka verze samonabijeci malorazky s miridly (napr. Ruger 10/22) a vykonna kratka (Tokarev) se mi jevi jako dobre reseni.

Jako varianta prichazi v uvahu lovecka jednuska se dvema hlavnemi (napr. .223 Rem a brokova 12 nebo .222 a brok 16, coz je dostupnejsi). Palebna kapacita nanic, ale na lov a zasah ze zalohy postacujici, s variabilitou streliva dle typu strelecke siruace.

Dalsi moznost je lovecka jednuska napr. v 16 a vlozna hlaven .22 LR. Do 16 jednotne a 3,5 broky, do .22 HV strelivo.

Unikar musi pocitat s lovem. Pro lov je potreba zbran, ktera nerozbiji malou zver - tedy malorazka nebo brokovnice. Vaha streliva jasne mluvi pro malorazku. Zasah zajice kosou znamena kozeny pytel sekane, o bazantovi nemuve. A nic mensiho uz pro kosu neni cil. Pro malorazku v poho...
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od Nobody »

Jestli bude utíkat celé město, tak sotva nějakou zvěř vůbec zahlédneš. Já bych s lovem příliš nepočítal, bude to strava na pár dní pro nejvíc zkušené. A používat malorážku na obranu, no nevím nevím (samozřejmě že v nouzi bych klidně použil i vzduchovku).
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od PaF »

Bavime se o situaci - s batohem mimo civilizaci. Obranou nebude zbran ale neviditelnost.

Obrana se zbrani v pripade hromadneho uteku z mesta znamena dvoukolak se strelivem. Budes-li bojovat, budes potrebovat denni normu v desitkach az stovkach ks naboju. To nikdo neunese v batohu... v zadne razi.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Hmotnost zbraně při bug-out

Příspěvek od TREW »

Přesně tak to vidím. Boj vyžaduje logistické zabezpečení, tj. přísun materiálu včetně střeliva. Cesta z batohem znamená nezbytné a co nejlehčí minimum a to platí jak při výběru vybavení v současné turistice, tak při volbě zbraně a munice při nuceném přesunu pěšky do neznáma při PA. Minimem ale myslím dostatečnou účinnost k ulovení zvěře a dostatečný potenciál při obraně proti člověku. A obranou nemám na mysli "stop efekt" jediným výstřelem kamkoli do těla, ale dostatečnou energii střely při zásahu do vitální části organismu. Když už jsem zmínil to porovnání s turistikou, tak na cestu do kempu autem si vezmu dvouhořákový vařič Meva, těžkou bombu s náplní 2kg PB a k tomu klidně papiňák :lol: . Když půjdu s batohem do divočiny, tak beru Var 2, lehkou kartuši a ešus. Samozřejmě to není taková rychlost a konfort, ale uvařím si na obojím.
Odpovědět