Dlouhá malorážka

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět

Jakou dlouhou malorážku a na co?

Sportovní speciál dle moderních odstřelovaček
18
4%
Klasickou opakovačku s klikou
163
32%
Jiný systém opakovačky (LA, předpažbí...)
8
2%
Samonabíječku
57
11%
Samonabíječku se vzhledem (moderní) útočné pušky, samopalu
32
6%
x Pouze k výcviku ve střelbě
35
7%
x Také k odstřelu drobné škodné
11
2%
x Také k lovu drobné zvěře
78
15%
x Také k lovu "jakékoli" zvěře
43
9%
x Také pro použití v boji
60
12%
 
Celkem hlasů: 505
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Haluziak »

wiki udává rychlost zvuku v závislosti na teplotě (drobné odchylky způsobené tlakem a hlavně vlhkostí vzduchu vyjímaje)
c= (331,57 + 0,607 x t) ms na -1
tudíž při ladovské zimě -20 je to 319,43m/s

SK Magazine Standart mi z 16" hlavně létali kolem 315m/s v létě. Snad se v neděli konečně dostanu na střelnici abych to vyzkoušel. Mám tam pak ještě RWS Rifle Match, a nějaký Eleyky, když tak budu muset řešit nějaké subsoniky, jenže ty bývají (co jsem slyšel a četl, změřený je nemám) laborovány spíš k 280m/s namísto zdravých 310m/s :D

Hlavně tlumič pár m/s ještě přidá.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

Takze znovu - ved pisem ze dokazem rozlisit (sluchovo) ci to letelo subsonicky alebo supersonicky ;) . A neocakavam u standardne nadzvukoveho streliva ze mi to bude chodit (toboz pri nizkej teplote) podzvukovo, len pisem ze sa to miestami deje :rofl . Kazdopadne - dnes testovane CCI standard velocity (zase nejake rany podzvukove) a CCI subsonic. Utlm pekny - subsoniky su prijemne ale dalo by sa to stiahnut este viac. Ale aj tak hodnotim ako OK, kolegu to dokonca nadchlo.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Haluziak »

Tak včera vyzkoušeno u kámoše v honitbě. Eleyky krásně tiché, SK magazín si zak divně hvízdly. Škoda té ceny u Eleyek, jinak jasná volba jak přesnost tak útlm.

Kámoš byl strašně překvapen přesností 16" CZ455 bez úprav pouze s tlumičem Visionkingem a montáží z Alíka. Že si to pořídí na škodnou.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Po humánní exekuci nebohých kraviček jsem narazil na pár starších zajímavých videí o účincích této "slabé" ráže :)

22LR vs čelní sklo auta vs balistický gel

https://www.youtube.com/watch?v=yKFvrqCG118

slowmo bez gelu

https://www.youtube.com/watch?v=OmvAImRyb3g

vs čelní sklo i dveře

https://www.youtube.com/watch?v=s4HqPcbKlas

Ze předu to možná vždycky nebude mít úplně přesnou trajektorii, ale kdybych vzal situaci v PA - ČISTĚ TEORETICKY - někdo chce potichu přepadnout auto např někde před/za "U" zatáčkou kde pojede pomalu. Z boku do oken a dveří ve dvou lidech lehce z výšky ze dvou stran - myslím, že druhej 25r zásobník už by útočníci nabíjeli čistě jen pro jistotu. Hlavně osádka by ani neslyšela střelbu, ale jen tříštění skla, což by ještě více a nejspíš i rozhodujícím způsobem, negativně prodloužilo obrannou reakci.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PaF »

Skrz dveře auta chodí .22LR i z 2" revolverku. Tuto ráži netřeba podceňovat. a z kvalitní dlouhé malorážky s optikou jde každá rána do oka... až do 100m.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Strelec45 »

Ad revolver, no ono i to platí pro dlouhou... nesmíš trefit výztuhu dveří. ;) Mám pocit, že to dokonce Blaserama chodilo přes oboje přední dveře (Š 120). :lol:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od vratnikp »

ahoj, tak jsem se dnes seznámil s chargerem (dík seržo za inspiraci). Chtěl bych se zeptat, jak vaše kousky berou různé střelivo. Vše stříleno z bipodu na 50m
IMG_20220228_163150_2.jpg
Subsonicy (Magtech HP) mi závadí z 50%

REXy překvapily - jsou přesný tak, že to nechápu (výsledek jsem ještě 2x zopakoval). Nicméně kolem 200 ran začaly závadit
IMG_20220228_163019_6.jpg
Cluby jsou přesný, jak jsem s 2MOA kolimátorem očekával, nicméně jako rexy začaly kolem 200 ran závadit
IMG_20220228_163011_9.jpg
HV jsou stejně přesný jako cluby a nezávadí.
IMG_20220228_165135_7.jpg
Ne že by si s tím, co je v krámech k dispozici mohl člověk vybírat co bude střílet, jen mi zajímají vaše zkušenosti z dlouhodobého užívání.

mám na tom A-TEC wave carbon, zásobníky origo 15 a 25 rnd
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Idaho
Příspěvky: 66
Registrován: 21.09.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Idaho »

To je na 50m sakra velký rozptyl.. Tu zbran neznám ale střílím dcerek Savage ( set dodávaný s optikou a bipodem v roce 2020za 11,5tis) a CZ455 ( koupeno v 2021 za 7,5tis nové, + meopta optika za 2,7tis + bipod harris z alyexpressu ) a obě pušky na 50m 10 zásahů dcerky překrytí korounou ( CCi Blazer HV nebo federal - munice za 1,5-2kč/kus ) , pokud střílí selliery - ruzné typy - mají problém soustřel dostat pod 6cm a hlavně jim to nese uplně jinam..
To co je zde na té fotce mi přijde jako "nic moc", nevím zdaje to rukou, nebo zbraní ale zkusil bych projít více druhů munice a zkoušet..
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Serža »

ta Savage je ale klika, ne?
ten Ruger je samonabíječka....na takový rychlejší pic-pic
jinak já střílel sypaný Federaly, sypaný Winchestery a krabičkový S&B
Nejlíp mi chodily asi ty Federaly
teď si hraju se subsonikama a tlumičem....ale zatím testovány jen Magtechy a S&B
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Serža »

vratnikp píše: 28.02.2022 18:18 ahoj, tak jsem se dnes seznámil s chargerem (dík seržo za inspiraci).
mám na tom A-TEC wave carbon, zásobníky origo 15 a 25 rnd
máš to pěkný...jen proč je ten kolimec tak vysoko? já tam mám variabl optiku UTG 1-4 v nízkejch kroužkách...
btw s tím tlumičem - uřízl jsi kousek toho plastu uvnitř pažby a pohoda, že?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od vratnikp »

chci chargera co nejvíc ergonomií přiblížit AK74 co mám. Takhle výška zaměřovače, lícnice a rukojeti sedí skoro na milimetry, přední grip je o pár cm jinde. Eště bych na to chtěl naroubovat magpul MOE AK rukojeť a bylo by to supr. Pláunju tam dát zvětšovák

relativní rozptyl nemá úplně smysl řešit, vortex je papírově 2MOA kolimátor, já bych řekl spíš 2,5 moa plus s mym astigmatismem tam mam občas souhvězdí. překvapil mi ale relativní rozptyl, REXy vs ten zbytek. Teda je pravou, že u HVček sem si už přisvicoval autem. Měl sem dneska 50 minut na to to donastřelit, testovat spolehlivost a přesnost různýho střeliva.

nakonec jsem objednal všechno, co nedalekej krám měl jak cluby tak HV, vše od SB. slabejch 37 krabiček.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od vratnikp »

původně jsem měl kolim na nízký montáži, ale poloha hlavy pro mne byla jiná než jsem zvyklý z akček.
Přílohy
IMG_20220228_215117_4.jpg
IMG_20220228_215146_6.jpg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Serža »

já normálně používám HV
vlastně normální LR ani nekupuju
no a teď ty subsoniky
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od vratnikp »

vratnikp píše: 28.02.2022 21:45
relativní rozptyl nemá úplně smysl řešit, vortex je papírově 2MOA kolimátor, já bych řekl spíš 2,5 moa plus s mym astigmatismem tam mam občas souhvězdí. překvapil mi ale relativní rozptyl, REXy vs ten zbytek.
Absolutni rozptyl nemá úplně smysl řešit

Vole jeden radsi po devatej vecer nepis, nepocitej a radsi ani nemluv
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od JOBU »

To teraz si píšeš sám so sebou či ako?
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od vratnikp »

Jo, ten preklep uz nesel opravit
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Matěj »

Vratnikp: zvětšovák na AK je už dost vzadu, jak jsi u toho poskládaný? Není to při míření nepohodlné?
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od vratnikp »

Hele uplne normalne. Puvodne jsem ho mel vic vepredu, ale nevidel jsem do nej dobre.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Před pár týdny se konečně povedlo vyrvat šasi na Rugera z neschopných a zahovněných pracek pošty Praha 120 :head a dneska už byl konečně čas vyzkoušet novou hračku.

Sestava:
Ruger Charger .22lr 10"
Crazy Ivan Chasis
(https://crazyivanllc.com/product/origin ... ized+Black
- dá se použít i na dlouhej Ruger (není to na Takedown verze, ale i na tu mají na stránce šasi)
- jde na to nasadit cokoliv z AR od pažeb až po freefloat předpažbí (pistol grip s bobrem se musí seříznout).
- Předek se závitem ukrajuje cca 5cm (2"), tudíž na 10" hlavni končí 7" freeefloat cca někde na úrovni ústí hlavně.
- Velká výhoda je, že se to celé rozdělává jednoduše jedním šroubem a pak zůstane celý "upper" v jednom kuse k vyčištění i s railem a v případě použití pevných mířidel není pak třeba znova nastřelovat (není moje foto).
5.jpg
5.jpg (31.76 KiB) Zobrazeno 3938 x
Optika VictOptics 1-6x24 SFP
Tlumič A-TEC CMM-6
Trubka pažby AeroPrecision
Pažba FAB GL SHOCK Kopie
Pistol grip FAB DEFENSE AGR-43 Kopie
Předpažbí je freefloat noname Airsoft 9" na zkoušku. Už se dívám po něčem lepším a hlavně s trny proti protáčení. Sice se to nehne, ale sichr je sichr. Nicméně, žádné brutality za 5 litrů to taky nebudou. Delší 9" jsem volil kvůli lepšímu bench restu a na utopení prvního dílu tlumiče, který tam bude permanentně jako prase, na které se jen v případě potřeby došroubuje zbytek tlumiče (abych nemusel furt přehazovat komp s tlumičem).

Stav:
Stříleno v sedě na 50m s flintou na bagu. Něco přes 100 nábojů. Závady 0. Vyzkoušel jsem více druhů střeliva Nejlepší výsledky byly s SK Lapua Standard (žluté) - viz fotka - se kterými jsem i nastřeloval. Podobný soustřel byl s CCI Stinger ale ty lítaly výš a lehce doprava (bude asi nutné přenastřelit na silnější náboje). Pak byly ještě solidní Geco. Seliery a Fiocchi nic moc.

Pointy:
- S CMM-6 mi s CCI Quiet nepřetahoval závěr, ale na suby stejně asi seru, na lov to není a už tak je ta flinta s tlumičem dost tichá;
- Pažba je zbytečný mastodont, koupím něco lehčího a jednoduššího a vyrobím si vlastní stavitelnou lícnici;
- Ještě chci dokoupit sklopný adaptér od Hera Arms (Hera Arms SFU)
- Myslím, že ještě dokážu soustřel trošku upravit. Lavice na střelnici byla krátká a musel jsem se za to se svými dlouhými prackami lámat a dělat kuřecí křídla se zalomeným zápěstím. Taky jsem měl v bagu moc drobnou výplň a furt si to sedalo. V neposlední řadě bylo na střelnici narváno, furt mě zdržovali chozením k terčům (mě stačil pozorovák) a trošku mě tlačil čas.....a taky byla docela kosa. Já vím, spousta výmluv. Uvidíme příště :)
2.jpg
1.jpg
3.jpg

PS: Komu by nestačila klasika, tak se z toho dá udělat i Špagin :lol: ... Já mám v plánu ještě mnohem víc cool záležitost. Snad to letos stihnu.
4.jpg
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Tak ještě "komplet" rozborka při večerním čištění. Je to super jednoduchej kvér a při nákupu střeliva do zásoby se budu asi muset držet, abych nevykoupil půl krámu.
6.jpg
Jo a abych nezapomněl, jak už tu zaznělo, "dík Seržo za inspiraci" :) Sice jsem to posunul trošku úplně jinam, ale nebejt toho FABU, nezačal bych se zajímat o nabídku na trhu.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Odpovědět