Dlouhá malorážka

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět

Jakou dlouhou malorážku a na co?

Sportovní speciál dle moderních odstřelovaček
18
4%
Klasickou opakovačku s klikou
163
32%
Jiný systém opakovačky (LA, předpažbí...)
8
2%
Samonabíječku
57
11%
Samonabíječku se vzhledem (moderní) útočné pušky, samopalu
32
6%
x Pouze k výcviku ve střelbě
35
7%
x Také k odstřelu drobné škodné
11
2%
x Také k lovu drobné zvěře
78
15%
x Také k lovu "jakékoli" zvěře
43
9%
x Také pro použití v boji
60
12%
 
Celkem hlasů: 505
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Dlouhá malorážka

Příspěvek od marish »

Prvních pět možností určuje preferovaný typ nebo systém.
Druhých pět pak předpokládané použití s tím, že každá další možnost v sobě logicky zahrnuje i předešlé.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PetrNO »

nechápu první 2 řádky - moderní odstřelovačka a "klasika s klikou" - není to identické?:-)
nechtěl si napsat u první řádky "závodní speciál na benchrest", takže jednoranka? ale to nejsou moderní odstřelovačky..

vzhledem ke kvalitě rozdělení nějak nechápu k čemu to téma má být....
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od marish »

Možná to mělo být "sportovní", kde si představuju těžkou hlaveň, sportovní pažbu, nožičky apod, a pak "mysliveckou", kde hraje roli víc praktičnost i pro nošení. Oboje však má za cíl přesný zásah, byť v jiných podmínkách. (je-li to v silách modů, nechť opraví...)

V podstatě mi šlo o drobnou statistiku proč a jakou si kdo pořídil malorajdu, a kde vidí její využití. Je to tedy 5+5 možností.
Anketka byla myšlena jako hlavička vlákna o dlouhých malorážkách, protože jsem ho tu nenašel, přestože je tato v lecčems specifická skupina zbraní velmi často zmiňována. Pakliže není k tématu co dodat, samovolně se posune do zadních pozic ;) (a může být i smazáno)
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od surikata »

mám 456 je to tečovnice + optika a dvojnožka. Je poněkud těžká asi 9kg. Na 50m mám 10 ran na 1cm (když poctivě trénuju) na 100m by ten rozptyl byl větší ,ale ne o moc. Na lov je dost těžká ,ale použitelná. Pokud jde o likvidaci "jakékoliv škodné" tak víc než dostačující. A představa že pomůže nějaký kabát ..... já bych tam nestál ani omylem. Navíc na netu je moře návodů na tlumič.
Podobné pušky se požívaly i v Sarajevu ......
Navíc při ceně munice i pušky je to dobrá volba. A to nejen u opakovačky.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od TREW »

Aby vlákno zapadlo by bylo myslím škoda, ve vlákně Hmotnost zbraní a jejich ideální typy při bug-outu
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=14&t=1738

jsme se o malorážkách docela rozpovídali a tady by to mohlo pokračovat. Pokud by byl někdo názoru, že je to na samostatné vlákno, nejsem proti. V anketě jsem zvolil samonabíječku, protože jednu vlastním. Myslím si, že vojenský vzhled není úplně primární, i když svoje opodstatnění vojenská podoba má viz. uvedené vlákno, stejně jako většinou už z výroby vybavení raily pro doplňky. Pro PA mi přijde šikovnější kompaktnější samonabíjecí malorážka, kterou je možné poskládat do menšího rozměru. Ať už jsou to připravené survival výrobky jako Henry survival rifle AR7, nebo Marlin Papoose 70, kterým tak úplně nefandím, tak super mi přijde novinka Ruger 10/22 takedown a nebo samonabíječky vojenského vzhledu se sklopkou jako bude Antilopa 58.
Osobně mám Remington 597. Za ty peníze, co mne stála z druhé ruky, nabízi hodně muziky. Má svoje přednosti jako kvalitní volně plovoucí hlaveň bez objímky, takže nic nebrání kmitání při výstřelu, což rozhodlo oproti Ruger 10/22. Pažba je k tělu zbraně s hlavní přichycena dvěma imbusovými šrouby zespoda k pouzdru závěru a hlaveň volně leží v plastovém výlisku. Demontáž dvou šroubů je otázkou minuty, včetně dotažení, jinak se to dá do sebe zaklapnout jen tak a v podstatě to spolu nouzově drží. Tím pádem se dá pohodlně nosit na střelnici v malém futrálu na rybářské pruty od vietnamců za 200,- kč (ostatně kosa se sklopkou od Arsenalu, se tam vejde taky ;) ) Ve výrobním provedení má velmi tvrdou spoušť, je to prý americký "bezpečnostní" prvek. Stálo to dalších 1500,- Kč za target hammer od Volquarsten, teď už nemá chybu. Tedy ještě jednu menší ano, a to dostat zpět po vyčištění závěr, te chce cvik. Vnitřek mi připomíná Špagina. Na dvou tyčkách s pružinami tam běhá kus železa, jednoduché, levné spolehlivé, ale kdo tam má ty pružiny zpáty dostat ... :cry: Jde to, ale mohli to vymyslet jinak. Jinak mi dělá jen radost. Pokud ji tady ještě někdo má, třeba mne doplní. Pro zájemce je zajímavé čtení, které u mne rozhodlo o výběru, o vývoji a vlastnostech této samonabíječky tady:
http://www.polovacka.com/polovnicke-rub ... ls-hb.html
K účinku 22LR z dlouhé hlavně jsem se už vyjadřoval ve výše uvedeném vlákně Taky jsem tam umístil fotky hasičáku, který jsem si opravdu myslel, že neprostřelí a jen si tak "zacinkám". Podotýkám, že jsem střílel Blazery, které nejsou nejvýkonnější náboje, které se v ráži 22LR prodávají. To tiché zasvištění u někoho možná vyvolává dojem, že když to není pořádné "bum", tak to není účinné a nebezpečné.
Naposledy upravil(a) TREW dne 09.10.2012 23:28, celkem upraveno 2 x.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od muzzleloader »

Dal jsem volbu samonabijecky moderniho vojenskeho vzhledu a to jen kvuli psychologickemu efektu,pri hrozbe zbrani.Pri vice utocnicich nevypada opakovacka,nebo flinta klasickeho vzhledu tak nebezpecne pro celou skupinu.Presnost na 50m bude porad dostacujici pro lov drobne zvere a zasahy killzon loupezniku.Komorova rana,nebo rana na mozkovy kmen je dvaadvacitkou mnohem jednodussi nez plnotucnou.Hypoteticky,samozrejme.

Plati to ale jen pro PA.Jinak samozrejme opakovacku s tezkym laufem :-)
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Pampalíny »

Váhám mezi "klikou" a antilopou (nebo jak se to na Zelen.sportu jmenuje). Kliku mohu lépe použít na lov a likvidaci škodné, předělaná kosa asi bude mít stejné náhradní díly jako Tactical, výhodou je automatika a velký zásobník. Nevýhodou je menší přesnost a cena.

Když už jsme u toho, jakou "loveckou" (tedy přesnou) by jste doporučili?
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PetrNO »

záleží kolik máš peněz...
co se týče "účinnosti", je to hlavně o střelivu... Stinger, Velocitor, Laser... a pak samozřejmě o místě zásahu.. kdysi se s tím legálně lovilo i srnčí (otázka kdo jak byl schopnej trefovat a z jaké dálky..)

když moc peněz nemáš, jasná volba je 456 (těžká hlaveń) a její různé přestavby - flint ve slušném stavu je dost..
pak jsou tu terčové speciály typu SUHL 150 atd... vostoky - po jedné ráně

z hlediska nošení (myslivecky) jsou dostatečné lehké hlavně - zkm 452 atd...

no a pak nové speciály, ale cena je jinde..

"automaty" jsou na tom hůř s přesností (proti těmto zbraním), kratší hlavně, pohyblivý závěr atd...

u opakovaček (manuálních) máš výhodu že střílí téměř cokoli, automaty (samonabíječky) mají občas problém s přebíjením u výkonných nebo naopak málo výkonných nábojů...

co se týče vzdálenosti - když to umíš a trénuješ a máš dobré střelivo, nechá se na drobnou škodnou trefovat a zabíjet 70-100 metrů - za ideálních podmínek..
terčové střelivo je mnohem přesnější, ale zase nemá takovou účinnost jako "lovecke"..

osobně bych se nebál 40-60 metrů (co mám vyzkoušeno), dál už je to na mě moc - bavíme se o kuně a podobných malých věcech

jinak v pohybu - naprosto nereálné, střelba z "kulovnice" na pohyblivý terč je dost náročná - nedokážu si proto představit nějakej kill-souboj kde se budu snažit .22LR útočníka na barák trefovat do smrtelnejch zon (oči, krk...) za pohybu, jedině hodně natrénovat nějakým poloautomatem
z mýho pohledu jako obranná zbraň dost o ničem (bavíme se o dlouhé..), pistole z blízka je dejme tomu něco jiného, ale stále je to spíš riziko
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Pampalíny »

Děkuji,
cena taky rozhoduje protože malorážka je doplňková zbraň. Ale chci se zásobníkem tak na 5 ran.

Tady jsem našel doporučený ceník malorážek od Zbrojovky.

Tak nevím, má na malorážku cenu montovat optiku a pokud ano, kterou zvolit (s lehkou hlavní víceranou)?
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PetrNO »

tak se podívat po ojetých, myslivci dost často prodávaj :-)
optika: podle vkusu a schopností každého soudruha..
chce si to zkusit, co je člověk schopnej střelit "mířidlama"..
dřív se optika nepoužívala, používal se "dioptr", na starších kusech občas k vidění i dispozici..

samozřejmě moderní "snipeři" bez optiky ani ránu :-)

když sem to zkoušel, do 50 metrů jsem přes mířidla trefoval tenisáky, po chvíli praxe (zjistit balistiku náboje) jak moc to klesá...

je fakt že optika často násobí cenu takové malorážky :-) montáž, samotnej dalekohled něco stojí, i když to nemusí být hi-tech model na kulovnici...
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od cover72 »

Já si pořídil plastovou S&W M&P 15-22 původně na hraní, abych měl něco co vypadá jako AR-15 na hraní za málo peněz co do akvizice i provozu; pak jsem si párkrát v batohu pronesl střelivo a dospěl k poznání, že více jak 100 ran 7,62x39 bych netahal ani omylem a z toho, co mám v trezoru mi nejlépe vychází malorajda.
http://cover72.net/zbrojnice/S&W_M&P_15-22.htm
Konstrukce je, podle toho, co popisuje TREW, relativně podobná jako u toho Rem 597. Spoušť je taky hrozně tvrdá, leč závodní dělá nejlevnější Timney za bratru 5000 :(
Klikové konstrukce jsou podle mne dobré v tom, že jsou spolehlivé - a to jak co do střelby, tak co do nezničitelnosti konstrukčních prvků. Na ZKM se prostě nemá co rozbít. Tam už ovšem vyvstává otázka, jestli pro takové použití - 80% lov drobných zvířátek - není lepší kombinace větrovky s úsťovkou 80J a ruční pumpy, protože tam má člověk ne 1000, ale za stejnou váhu klidně 10 000 loveckých diabol. Když šli v americe průzkumníci Clarke a Gable nebo jak se jmenovali k Mississipi, měli právě větrovky aby si vystačili se střelivem.

Samonabíjecí zase umožňují rychlou opakovanou střelbu, jistou "krycí palbu" a "vypadají hrozivěji" :)
Obrana s malorážkou je samozřejmě naprostá "z nouze ctnost" a nikdo soudný by ji nevyhledával (což ostatně ale s žádnou zbraní); osobně vycházím z toho, že je lepší mít horší zbraň a do ní nějaké střelivo, než skvělou zbraň a do ní žádné střelivo.

Co do účinnosti malorážky bych ještě podotkl, že bude značný rozdíl v terminální balistice mezi olověnými a měděnými či poměděnými střelami.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od muzzleloader »

Ti cestovatele byli Lewis a Clarke a meli vetrovku Girardoni.Jenze vykonna vetrovka je jeste vetsi znouzecnost,nez malorajda.
Malorazka ma mozna strasnou balistiku,ale zase bezkonkurencni presnost.Vsechny reci o zimnim obleceni,nebosilnejsim kabatu jsou nesmysl.Pokud zvladne zastrel vzduchovka/vetrovka v razi .177 pres nekolik vrstev obleceni ve vykonu 16J tak bych se pred malorazku nepostavil ani nahodou.Pokud dokazu poslat do komorove oblasti dve tri rany rychle za sebou,tak mam jistotu,ze protivnik je vyrazen.A to pujde komfortne jen ze samonabijecky v malem kalibru.Skoda jen te spolehlivosti streliva :-(
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od TREW »

PetrNO píše: "automaty" jsou na tom hůř s přesností (proti těmto zbraním), kratší hlavně, pohyblivý závěr atd...
To bych v obecné rovině netvrdil. Vím, že asi málokdo čte články z odkazů - viz. můj příspěvek výše k malorážce Remington 597, tak sem hodím přímo vybrané odstavce, aby nebyly poloautomaty házeny do jednoho pytle :)

V roce 1993, kdy ve firmě Remington došlo k výměně majitelů, byl jedním z prvních požadavků trhu, vývoj samonabíjecí malorážky, která by byla schopná konkurovat nejrozšířenějším malorážkám Ruger 10/22 a Marlin Model 60. Po průzkumu trhu bylo nakonec o tomto projektu rozhodnuto a firma začala vyvíjet malorážku, která by měla dobrou ergonomii, byla spolehlivá, přesná a cenově přijatelná. Právě přesnost střelby a celková ergonomie byla tím, čím chtěla firma Remington zaujmout. Cílem bylo vyrobit samonabíjecí malorážku, která bude schopna docílit takové přesnosti střelby, jako malorážky opakovací.

Celkově přišla firma Remington s několika zajímavostmi v konstrukčním řešení této zbraně. Jedná se zejména o letmo uloženou hlaveň, což přispívá k vyšší přesnosti střelby a není tak obvyklé u samonabíjecích malorážek. Dále je to spoušťový mechanismus, který je potažen teflonem a zaručuje tak velmi hladký chod spouště.

Hlaveň zbraně je vyrobena ve vysokém standartu, který firma nabízí u všech svých zbraní. Stejnými hlavněmi osazuje firma Remington i své laděné, soutěžní malorážky.
Střílelo se na 50 metrů s oporou a posuzovala se zejména přesnost střelby. Malorážka byla osazena optikou Meopta 6 x 42 s nitkovým křížem. Odpor spoště se pohyboval okolo 27 N.
Byl překvapen dokonalou spolehlivostí této zbraně, což u samonabíjecích malorážek nebývá zrovna zvykem a hodně jich má problémy například se vzpříčenými nebo zaseklými nábojnicemi a musí se v nich proto používat silnější HV náboje.

Celkem bylo vystřeleno 200 nábojů a zbraň v samonabíjecím cyklu ani jednou neselhala.

Dalším milým překvapením byla opravdu vynikající přesnost střelby, na které si firma tak zakládá. Myslím si, že pokud by byl odpor spouště snížen na běžnou úroveň, přesnost střelby by se ještě zvýšila, což by se projevilo například při střelbě na 75 nebo 100 metrů. Na 50 metrů se nástřelka pěti ran pohybovala do 20 mm, ale výjimkou nebyly ani nástřely o velikosti 14 mm. Tyto rozptyly byly podle mě dány hlavně již zmíněným odporem spouště. Jinak by nástřel pěti ran při použité optice musela tvořit jedna díra o velikosti do 10 mm.

Celkově lze tedy konstatovat, že to co si firma Remington na počátku vývoje této zbraně předsevzala, se jí beze zbytku povedlo splnit. Na trhu je samonabíjecí malorážka, která je spolehlivá, přesná a cenově velmi dostupná. ;)
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PetrNO »

psal jsem to v obecne rovině a to klidně řeknu znovu že to platí...
u "kliky" je ti jedno co máš za střelivo - laufem projde vždy..
dáš u 597 ruku do ohně za libovolné střelivo? standard, hv, subsonic.... nadupané lovecké?
já ne...

to samé z hlediska přesnosti střelby - z principu je opakovací zbraň přesnější (méně nárazů, pohybů) než samonabíjecí - to je taky fakt, viz. jaké provedení má naprostá většina sniperek...

s tím souvisí ta blbuvzdornost, méně dílů atd atd...

samonabíječka je vyvážena zase jinými věcmi..

ti borci si sebou tahli k větrovce i pumpičky?:-)
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PetrNO »

muzzle-loader: mohl bys prosímtě vysvětlit tohle? nějak mi to hlava nebere:-)

Malorazka ma mozna strasnou balistiku,ale zase bezkonkurencni presnost.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Pampalíny »

TREW:
Je tohle dobrá cena? http://www.strelecky-portal.cz/e-shop/d ... scope.html

Akorát se zásobníkem na 10 nábojů se s ní nesmí lovit. Ikdyž s malorážkou se už vlastně "skoro" nic lovit nesmí :)
Naposledy upravil(a) Pampalíny dne 10.10.2012 13:22, celkem upraveno 1 x.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PetrNO »

kdo ti řekl že s malorážkou se nesmí lovit? neměl by sis ten zákon zase přečíst?
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Pampalíny »

Mělo tam být napsáno "skoro nic". Sorry.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od muzzleloader »

PetrNO: ale jo,je to mozna napsano kostrbate,ale je to jasny.Myslim velke propady strely v zavislosti na vzdalenosti cile.Ale pokud strilim na cil v jedne vzdalenosti,tak rozptil bude vzdy bezkonkurencni.Ukaz mi zbran,ktera bude na padesat metru honit zaslepky kazdou ranou.Opakuji kazdou ranou,ne tesne vedle,nebo liznuti zaslepky.
Vim,ze limitujicim faktorem je kvalita streliva,ale ja vim,ze vetsina strelcu zvladne i s tou nejobycejnejsi flintou a levnym krmivem,lepsi rozptyl,nez s jakoukoliv jinou razi.Nebo ne?
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PetrNO »

ach jo..
tenhle "zázrak" je díky tomu, že ta energie je malá - zbraň nekope atd..
klidně ti to budu střílet vzduchovkou, v odpovídající vzdálenosti (nebo plynovkou na bombičky) - např. na 10 metrů...

propad balistiky-střely je danej tím nábojem - velikostí, průměrem, množství prachu... prostě tam nenarveš tolik aby to lítalo rovně i ve 100-200-300 metrech (to je pak .223 remington...)
do 20-30 metrů to žádné propady nemá, ten náboj prostě nemá energii aby letěl rovně ve 100 metrech

ty flinty váží stejně (skoro) jako dospělé, ale energie je desetinová...
Odpovědět