Dlouhá malorážka

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět

Jakou dlouhou malorážku a na co?

Sportovní speciál dle moderních odstřelovaček
18
4%
Klasickou opakovačku s klikou
163
32%
Jiný systém opakovačky (LA, předpažbí...)
8
2%
Samonabíječku
57
11%
Samonabíječku se vzhledem (moderní) útočné pušky, samopalu
32
6%
x Pouze k výcviku ve střelbě
35
7%
x Také k odstřelu drobné škodné
11
2%
x Také k lovu drobné zvěře
78
15%
x Také k lovu "jakékoli" zvěře
43
9%
x Také pro použití v boji
60
12%
 
Celkem hlasů: 505
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Andy Glock »

To je síla. Taky bych si na takové zvíře s dvaadvacítkou netroufla. Nevěřila bych takovému účinku.
sonor
Příspěvky: 40
Registrován: 20.07.2021 13:20

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od sonor »

Ty kráso, to by mne nikdy nenapadlo, dvaadvacítkou krávě mezi rohy. Na zbraníchkvalitně se řeší účinnost lugeru, je slabej a pod. Zabít krávu malorážkou mezi rohy by tam nikoho nenapadlo. Nicméně neberte to jako jejich hanění, byli mi velikou oporou při zkouškách.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

Podla videa (druhe video, cca 0:30) je to ale .22 WMR (hovori o .22 Magnum) - v tejto verzii sa 10/22ky robia resp. co pozeram robili (do 2006) tiez. Este upozornuje ze je treba aj tak posunut zamerny bod vlavo resp. vpravo od stredu aby ta kost nebola prilis hruba.
.22 LR mi hned prisla podozriva / rizikova - ked je to .22 WMR tak to beriem - ak vie kam mierit.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PaF »

No, je to masakr. Takhle může nějaký pitomec vyhubit stádo za půl hodiny za prakticky nulové náklady :roll: .
Je vidět, že když se dobře trefí, stačí malorážka na všechno. Samozřejmě, ne všechno k sobě pustí člověka jako ta hovada.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

2 M M
Ale to první video opravdu JE s .22lr, má to v názvu a dokonce ještě 2x v popisku. Takže WMR/LR nehaje roli, obojí je schopno skot usmrtit.
This video is done to prove to the many people that do not believe that a .22Lr calibre rifle can kill a cattle beast.
volně - "Tohle video slouží jako důkaz pro to množství lidí, kteří nevěří, že ráže .22lr je schopna zabít hovězí dobytek."

Jinak já osobně prožívám teď s .22lr takový zvláštní vztah. Je teď pro mě něco jako ta holka, které si na základce člověk nevšímal, protože nebyla ničím zajímavá - ale jen proto, že to s ní nikdy nezkusil. Teď člověk trošku vyspěl a zjistil, že má rozhodně co nabídnout a ač doteď věrný jiné, musí to s ní zkusit.
Sorry, vyžívám se v metaforách :lol: Zjednodušeně řečeno - v pondělí valím pro nákupko na objednaného Chargera :clap

Za mě věcně k .22lr (mimo tichý lov drobné zvěře a jiné):

- pokud si (v PA) vyberu čas a místo, půjde člověk k zemi rychleji, než ta kráva a (skoro) nikdo to neuslyší;

- kdyby přišlo SHTF teď (a Covid krásně ukázal, jak rychlé by to mohlo být) můžu to dát své malé dcerce až trošku potrénuje a bude schopna se v PA alespoň nějak bránit, pokud ještě nedoroste na plnotučnou ráži (takové to: "ahoj holčičko, co to máš v ruce a kde máš maminku a tatí%#&....... :lol:)

Jelikož jsem se vydal cestou "neměním, přikupuju", nevidím jediný důvod proč ji nemít :)
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

Mas pravdu, prve su podla popisu (.22lr) CCI Stinger. Aj ked potom netusim (kedze je to ten isty autor) preco pre druhe video menil zbran. I ked - v tom prvom videu su skor telce ako kravy - takze so 100% ucinnostou .22lr na dospely dobytok som bol opatrny.
.22lr rozhodne nepodcenujem - vzdy lepsie ako nic, a synatori sa od 10 rokov veku ucili strielat na B71ke a 10/22ke.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Zajímavé orientační srovnání přesnosti v závislosti na délce hlavně (10" a 18,5") u semiauto Rugerů .22lr na 50 yardů (cca 45m).

Kdo by tomu redneckovi s bagem v držce nerozuměl, tak podstatný rozdíl je jen v o cca 10% vyšší rychlosti střely ve prospěch dlouhé. Střelba na terč s upevněním v tripodu začíná zhruba v čase 3:30 - Ruger Charger jsou 3x ty horní zásahy blíže středu, dlouhá Ruger 10/22 ty 3 pod tím.

https://www.youtube.com/watch?v=xh7bm7tCWvA

A tady v jiném videu Rugerovic "nabíječ" ve 100 yardech (cca 91m).

https://www.youtube.com/watch?v=rCVNemoJQo0

Ještě jsem se nudil, tak jsem srovnal váhu (u nás nejrozšířenějších) ráží a počet nábojů na 1 kg. Pokud by chtěl třeba člověk kalkulovat pro bug-out. Byl jsem zdechlý hledat, tak tam jsou jen vybrané S&B z tabulek na jejich webu. U těch .22lr na Selieru přímo váha náboje nebyla, tak jsem sebral horní hranici váhy .22lr co jsem našel na netu.
náboje.jpg
Rozhodně neříkám, že je .22lr něco ultimátního, to vůbec. Pokud by ale nastal třeba případ SHTF, kdy zůstane člověk sám, populace rychle prořídne, šance že někoho uvidí alespoň 1x za týden bude mizivá a jeho hlavním problémem bude spíš sem tam alespoň něco malého ulovit, připadá mi najednou primárka .22lr jako celkem rozumná volba (spolu s krátkou sekundárkou 9mm za pasem). Nemluvě o efektivním utlumení.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

Tak som vcera vecer nakupil v zlave u Brownellsov - sasi Midwest industries pre 10/22 (8" predpazbie, idealne pre Charger), buffer-tube, Magpulacka pazba a pazbicka ... bude to pekna karabina na vycvik decak :yes , este vyberiem tlmic a kolimator. Akurat pisu ze moze byt problem s osadenim aftermarketovych drop-in spusti, takze spust budem riesit az ked to zmontujem. Chvilu som vahal ze ci Nordic alebo toto ale tu je predpazbie v cene a vcelku to chvalia - tak uvidime :) . Existuje aj varianta pre TD verziu - predavane ako dva diely.

Inak co som zaregistroval existuje aj adapter kde sa len vyhodi zadna krytka a cez adapter sa tam napasuje buffer-tube (posledny obrazok), pre niekoho tiez moze byt varianta - ktosi takto upraveneho Chargera predaval nedavno na Morave.
Charger.jpg
Charger.jpg (9.21 KiB) Zobrazeno 3490 x
ChargerTD.jpg
ChargerTD.jpg (12.04 KiB) Zobrazeno 3490 x
ChargerAdapter.png
ChargerAdapter.png (252 KiB) Zobrazeno 3490 x
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Serža »

koukám, ta trubka není sklopná? škoda...
ale jinak ta pažba vypadá pěkně
co se tý spouště týče, tak jsem na to koukal a vzhledem k cenám mi to přijdou dost vyhozený prachy. zas taková tragédie ta původní spoušť není.
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

Su aj adaptery na sklopnu pazbu - ci uz priamo na Charger po zhodeni tej krytky, alebo klasicke ARkovske ked si tam clovek da ARkove sasi. Nevyhodou 10/22ky je kolko sa v tom da utopit penazi ... na MAO co mam uz som cenou pazby + spuste na cene holej pusky.

A Rugerovska BX "target" spust je u Germanov za 118 Eurodolarov, co je myslim v pohode. Samozrejme Timney / Kidd atd. su ina kategoria, ale na karabinu to myslim bude az-az.

EDIT: obrazok.
Charger_Fold.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Serža »

chápu to správně, že ta pažba je za víc jak 8kKč a to vlastně je bez pažby a rukojeti?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

To sasi? Ano. Prekvapeny z ceny? Nikdy si netunil AR? :mrgreen:
EDIT: inak pozeram ze je po sieti hafo planov na 3D print, takze ten adapter namiesto krytky by sa zrejme dal najst a vytlacit.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Zapadlo »

Omluvte mou upřímnost, ale z ergonomického hlediska je ta pažba dost o ničem.
(původně jsem chtěl volit výraz "k hovnu")
Barmalej
Příspěvky: 37
Registrován: 12.02.2019 15:51

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Barmalej »

Zajímavá malorážka (dle recenzí jedna z nejkvalitnějších ) vzhledu dospělé AR 15 na tréning a takové to levné práskání na domovské střelnici. V případě VP bude budit respekt svým vzhledem dospělé zbraně.

https://shop.proarms.cz/zbrane/20645-ma ... 12-5-cerna

Malá recenze v polštině, lze najít i další v angličtině.

https://www.youtube.com/watch?v=RnmM5IZygsM
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

2 zapadlo
Z ergonomického určitě ne, jelikož díky mlokovi minimálně nabízí víc modulárnosti než origo Charger.

Ekonomické hledisko je u tohoto koníčku relativní pojem a hlavní je radost z koupené věci/"buildu", takže nesoudím nikoho a nic (tedy až na ty případy, kdy je nevkus/arogance do očí bijící-viz třeba týpek ve vláknu s Gladiátorem). Navíc, díky ceně střeliva může člověk u .22 rvát víc do pitchovinek kolem.
Osobně se taky chystám potunit charger (až dojde) a cena tuningu se rovněž asi bude šplhat pomalu k ceně kvéru :P ...a to jsem do tohoto vlákna původně vlezl jen s tím, že chci jednorannou Chiappu za 4k :lol:

PS: Pokud by někdo zatoužil po FN P90, tak si s Rugerem může částečně tento vlhký sen taky splnit :lol: :yes Viděl jsem to pažbení i na Brownells.
maxresdefault-1.jpg
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od M M »

Co som zaregistroval, tak tej P90kovej "kapotaze" existuje niekolko variant aj ako modely pre 3D print, staci pogooglovat ;) .
Ruger_P90.png
Pripadne pokial niekto ma / kupi buffer tube a pazbu - staci vytlacit adapter.
Ruger_Adapter.png
Ja sa zatial obmedzim na beznu Magpul pazbu a pazbicku, ked dorazi balik od Brownellsov tak sem hodim vysledok ... davat na plinkadlo nieco drahsie mi prislo overkill, i ked ... :mrgreen: . 10/22 je strasna diera na peniaze ale zase potom ten kopec srandy za lacno - a drobne nahradne diely si clovek moze nakupit do sufliku ak by nahodou nieco.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Dostat do toho Rugeru FN P90 binární spoušť, byla by to hodně ultimátní hračka :D
https://youtu.be/bdn3VBlcxMw
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Dával tu někdo nějaký komp na malorajdu? Ta nabídka je nic moc. Dá se použít třeba z .223? Střela .22lr je sice .225 (5,72mm), ale netuším, jestli tenhle minirozdíl bude v toleranci hrát nějakou roli.

...kdyby mi třeba někdo hodný mohl šuplerou změřit vnitřní průměr nějakého kompu na .223, děkuji <3
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od PaF »

K čemu by to bylo dobré? .22 LR nemá tlak na to, aby fungoval jakýkoliv kompík, nota bene dělaný na tlaky .223.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Dlouhá malorážka

Příspěvek od Ray »

Chci to na Chargera (závit 1/2x28). V aftermarket pažbeních vypadá s tou holou hlavní blbě (čti: málo tacticool :lol:)
Nebo nějaký obyč flash hider (třeba jako má CSV). Prostě ať tam je aspoň něco.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Odpovědět