Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od Ježura »

Tyto dvě zbraně prosím srovnávejte zde...at se nedrbe vlákno.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...(7.62x39)

Příspěvek od Ježura »

Mám obě zbraně... Popravdě... i když jsem patriot tak po srovnání je saiga (alespon z mého pohledu)prostě lepší....jak přesnost tak i rozborka a sborka... Pro sa.58 mluví snad jen dostupnost levných dílů..
jack-3d
Příspěvky: 117
Registrován: 15.01.2012 23:58
Bydliště: Brno / Frýdlant v Č.

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...(7.62x39)

Příspěvek od jack-3d »

přírodní ježek píše:dostupnost levných dílů..
Levných? ;o)

V jaké ráži máš Saigu, ve stejné jako kosu?
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od Ježura »

Na kosu jsou určitě levnější díly... jenom zásobník vychází na 100:200-300 kč ve prospěch kosy...
To navíc platí za předpokladu že si ho ještě upravíte. Ale úprava je jednoduchá.. stačí upilovat cca 2mm na zobáčku. Jak zkusíte dát zásobník z kalacha do saigy dojde vám hned kde je chyba.
Jinak mám saigu v 7.62x39mm už kvůli jednotnosti náboje.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od muzzleloader »

Me Saiga a jine klony AK neberou.Tedy zastrilim si,ale nevidim zadnou pridanou hodnotu oproti kose.Rozborka je jednosussi u kosy,podle vetsiny znamych.I americani rozebiraji radsi 58 nez AK.
Je tedy pravda,ze kdyz uz,tak se mi z AK strili lip,pokud je v 7,62x39.223 me nesedi.Zrovna nedavno jsem ze Saigy kropil v Reichu na 50 m a nenastrilel jsem nic.Vubec mi to nesedlo.Strilel jsem dve,jednu pres pevny a druhou s kukrem.Obe .223 a nic moc.Ale to jsou vsechno subjektivni pocity.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od PaF »

Rozborka obou flint je snadna, u SA 58 mi pripada pohodlnejsi. Muze to ovsem byt triletym zvykem z pakarny :D
Zaludnosti neni cekat ani u jedne.
Saigu v .223 mam, protoze je strelba klidnejsi a pohodlnejsi, jde to lepe resit kompikem. Ale lepsi pocit sucha a jistoty mam s kosou. Kdybych neresil sportovni strelbu ale PA, pujdu do kosy.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4364
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od bivoj »

Krátké srovnání těchto dvou zbraní prováděl už i Hickok45:
http://www.youtube.com/watch?v=4TexeQ0QPFU&feature=plcp
Závěr ať si udělá každý sám. Já volím v našich podmínkách kosu, ovšem kdybych se měl přesouvat někam do Afriky (jaderná zima atp.) tak asi zvolím AK (z důvodu dostupnosti ND).
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od štaflík »

Saigu v .308w, střílel jste někdo? V USA si jí celkem chválí, byť z AK-based systémů je Molot Vepr zjevně lepší (aby ne, když stojí skoro 3x tolik)...
erzgebirge
Příspěvky: 172
Registrován: 28.04.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od erzgebirge »

za mě volím AKM,je pravda že jsem proti SA 58 možná trochu zaujatej
SA 58 výhody:lehká,podle některých přesnější jak ak a především střelecká pohotovost
nevýhody:obludně velký zásobníky,náchylný zadní kryt pružin,působí celkově rozhrkaným dojmem,vakl krytu závěru
a krytu pístu,není chromován gas block
AKM výhody:vystřelí i bez krytu závěru a vratné pružiny,chromovaný gas block,kladívkoví bicí mechanismus-vystřelí
i pod vodou,sa58 ne,ohromný výběr aftermarket dílů
nevýhody-nemá střeleckou pohotovost-po 15ti minutách s ilníkem lze upravit zásobník tak aby pohotovost měl ale po vyjmutí zásobníku závěr spadne

z těchto důvodů jsem si koupil AMD 65,ale sa58 je další na řadě :D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od štaflík »

Sa58 MÁ chromovaný gasblock. Naopak o AK jsem četl, že nemá.
Nicméně myslel jsem hlavně zkušenost, jaká je ta Saiga v .308win. Jde mi o tu ošklivou verzi se spoušťákem vzadu.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od vanto »

Osobne poznam chlapa (povodom z blakanu), ktory ma co to za sebou, povrava sa, ze 7 rokov bol v ruskej specialnej jednotke. Kazdopadne systemu odvlada. V skratke je vychovany na kalachu a zije na SK a ako gulovnicu chcel logicky stale kalacha. Napokon sa dostal k 58-cke, ktoru pred tym ani neuvazoval a odkedy ju ma tak si ju velmi pochvaluje. Kolim si ani nedava, vravi, ze na 100 m to ide presne a po urcitom puzivani zhodnotil, ze kalach je oproti 58-cke podla neho smetie. A to presiel kalachy od 74-ky az po 101-ku. Takze ak to vravi on, tak to je velmi dobra referencia. Na 58-ku odkedy ju ma, neda dopustit. Pochvaloval si hlavne tu presnost, ktora sa vraj s kalachom neda porovnat v prospech 58-ky. Taktiez ergonomia.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od Maximus »

AK je ideální zbraň pro negramotného pastevce koz někde z Angoly či pologramotného Araba někde ze Sudánu. Civilizovaný muž z Evropy zvolí raději SA vz. 58, případně pokud nemá hluboko do trezoru tak Steyr - AUG (pokud mu to bumážníci tedy dovolí) :twisted:.

Edit: Berte to prosím trochu s nadsázkou, Krinkov s tuningem by se mi doma také líbil ;)
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od Zarozak »

K té přesnosti.Poslední dobou se mi už 4x stalo,že u zalepování terčů na 100m dráze byla přesnost mého kalacha velice pozitivně chválena právě ostřílenýma kosařema,kteří měli znatelně horší výsledky co do rozptylu a to tam na 100m nikdo z nich nestřílel s kosou v základu,ale tuněnýma kosama s optikama a kolimátorama.Já to jedu všechno přes pevná,protože na AKMS nic rozumně nedám a to vím,že jsem střelec průměrný.Kalach má podle mě o dost horší mířidla než kosa,alespoň já mám/vidím drážku v mířidlech jako dost širokou a plytkou.Na moji poznámku,že kosa přece musí logicky nastřílet líp mi bylo odpovězeno "ale hovno"
Nevím,buďto jsem měl velké štěstí a vybral si dobrý kus nebo na tom něco bude.Do té doby byla kosa mým etalonem dokonalosti.Ještě bych dodal,že nemám tu kalachovskou lopatu na ústí,možná to má vliv na rozptyl
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od Serža »

ta "lopata" má imho smysl hlavně při střelbě dávkou, možná i při rychlopalbě...ale při mířence ten efekt fakt bude spíš negativní
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od štaflík »

Serža +1 :yes
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od skagerak »

Přesnost bude kus od kusu různá podle technického stavu konkrétní zbraně (a třeba jak se v továrně povedla...)atd...
Tunning kosy typu orailování a pod přesnost opravdu nevylepší...
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od opavak »

Mám CZ 858 i AKS74U... a nejen moje zkušenost hovoří, že obě zbraně v rukách dobrého střelce jsou lidem fakt dost nebezpečné :lol: ... ale vážně, do boje bych si vzal nejspíš AKSU.
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od viktor »

obe zbrane jsou dobre, jak je lepsi ci ne otázka pro každého soudruha, dle jeho volby. to ze se na kose vse svým zpusobem vakla je schvalne, je tam roste místo na bordel a vůbec, tam kde se to nemá vaklat se to nevakla.
Tuninng je z velke casti jen jista kosmetika a v rade pripadu spise zmrseni zbrane nez vylepseni.
S mormalni kosu vybalenou z bedny musí normalni strelec sundat figuru na 300 a když ne je to vada ve strelci a ne v kose. Jak je na tom kalach nevim ale asi dost podobne, na takou vzdalenost jsem z neho nestrilel.
No jestli AKSU a nebo kosu by zalezelo na dvou vecech, a ) co je zrovna po ruce b ) o co vlastne jde. protože kratasy mají radu silnych nevyhod ale jen jednu vyhodu, jsou proste kratke...
osobne bych dal prednost treba FM FAL ale to neni obsahem vlakna..
takze si myslim ze je daleko vetsi rozdil mezi strelci nez mezi AK a kosou :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od Serža »

volbu mezi AKSU a Sa58 bych primárně řešil hlavně podle dostupnosti munice...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4364
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Srovnání mezi Sa.58 a AK,Saiga apod...

Příspěvek od bivoj »

viktor píše:...Tuninng je z velke casti jen jista kosmetika a v rade pripadu spise zmrseni zbrane nez vylepseni...
Nepravda. S holou kosou jsem v akčních disciplínách zaostával. Po vhodném opažbení a dalších modernizacích se u CQB už dokáže ovladatelností přiblížit i k AR. I když kosa nebyla nikdy primárně určená pro CQB.

Takové ta tvrzení o sundání figury na 300 m v ideálních podmínkách s kosou z krabice jsou jen prachsprosté žblepty - takováto situace v moderních konfliktech nastává málokdy. A vhodné anatomické opažbení + moderní mířidlové systémy NEJSOU zmršení zbraně.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět