Mosin! Toho mět mosim!

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Venet »

Pár krát som z nej strieľal a nabíjal som s rámčekom. A nestalo sa nič. Iba raz som nabíjal bez rámčeku - vkladal som náboje po jednom a jeden som tam zasunul zle a vzpriečil sa v šachte tak že som mal čo robiť aby som ho odtiaľ dostal (zasunul sa tak nejak pod vyhadzovač alebo ako to tam je...)
Ale mám aj ja jednu otázku na osadenstvo...
Kde by sa dalo kúpiť to perko/pin alebo ako to nazvať - čo drží prednú objímku na predpažbí?
Alebo vie to niekto vyrobiť?
Cogito, ergo armatum sum.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od pekoz »

Věnuji něco z mojí knihovny:

https://uloz.to/file/UdOFWKQ9DKCO/jurjev-rar

velmi dobrá kniha o sportovní střelbě, sice poplatná své době ale základy platí stále.

Od začátku až po stranu tuším 79 , se dá najít spoustu informací k "armádní pušce vzor 1891/30" včetně úprav, ladění atd.
Také je tam jak si zkontrolovat a vybrat ten správný kus.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od skagerak »

Jen technicka/jazykova poznamka. Nase terminologie umi rozlisovat mezi nabojovym paskem a nabojovym rameckem. U mosina lze pouzit pasek..

Jak bylo uz uvedeno, mauser nema rantl tak funguje trochu jinak... mosin ma ve schrance takovou pruznou vec (u zs najdete jakpo zpruhu vyyhazovace ..)co drzi naboje niz a mela by se,starat aby podaval spravne i navzdory okrajum...
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Zarozak »

Matěj píše: 07.07.2020 12:11 Jak chceš mosinku tunit? Jediné , co se oplatí je puskohled (pokud teda puška alespoň relativně obstojně - u koupě téměř nepoznáš, pokud není vyloženě hlaveň mechanicky poškozena, to zvládne nějaký průměrný puškař na oba typy pouzder, originální puškohled je k ničemu a nejrozšířenější na trhu, tedy PU má stejně boční montáž) a možná ještě lepší ekonomičtější pažbu místo té osekané břízy v ergonomii středověké kuše, ale to nemá s pouzdrem závěru společného nic. Nic víc nemá smysl...
Prave pro to abys tam tu nejrozsirenejsi na trhu bocni montaz s PU dal potrebujes presne to pouzdro zaveru,ktere jsem napsal. Na pouzdro s nizkou bocnici nebo hranate to nedas,ale vubec netusim jak hluboce se vyznas v teto problematice a jestli to ma smysl pitvat dal.
Samozrejme se delaly i montaze na jine optiky a i na hranate pouzdra i na drivejsi model kulateho s nizkou bocnici,ale jejich sehnatelnost je doslova rovna nule a to i v kopii. Bavim se o montazi originalniho doplnku nikoliv o nejakem napraseni veci,ktera pro dany typ flinty nikdy nebyla urcena.
Jinak ja urcite za sebe nic tunit nechci,za me je napr. mosin M38 zelezo pro praveho chlapa,ktere by melo zustat tim,cim je......taky zde clovek usetri na strelivu,protoze i kdyby chtel sebevic,tak po 30 ranach to bude velke premahani:-)
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Matěj »

Ono je pak smysl otázka montáže "dobového" puškohledu" (tedy pozdější PU, které zde řešíme). Tato se sice vyrábí v různých kvalitách u různých výrobců dodnes. Na druhou stranu, pro praktické použití, je dneska dávno překonána a pro sběratele to je k ničemu, protože i když to namontuje, tak originál válečnou sniperkou vintovku z toho mít nebude, protože je to bastl (jako 99% pušek v této úpravě, co se v ČR, kdy prodavaly od různých Řeháků, BVS atd)
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Zarozak »

To mas naprostou pravdu. Nicmene kdybych to uz z nejakeho duvodu potreboval,mel vyberovou dlouhou mosinku,ktera strili nadstandartne presne s vhodnym pouzdrem zaveru a chtel osadit puskohled,sel bych jen a jedine touto cestou,tedy cestou toho bidneho pushohledu PU s bidnou bocni montazi v originale aby to vypadalo jako origo,protoze puskohled tridy PE s montazi atd je proste utopie a financni vrazda.Nad modernou bych ani neuvazoval....na to jsou jine a lepsi moderni pusky,ne tato briza s presnosti lepsi vz. 58
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od colek »

Mě se na Mosinu nejvíc líbilo,že jsem ho koupil za 5ticek a prodal za 10.Až budu potřebovat kyj ,tak si něco uříznu v lese.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Matěj »

No, já kdysi kpupil za 2700 a prodal za 5000, popravdě mě ta flinta nenadchla. Když to člověk srovná s Mauserovkou, která vznikla ve stejné době, tak ta proti tomu působí jako zbraň z vesmíru.
Pamatuju si, jak jsem kdysi byl na nějakém českém zámku na prohlídce a v místnosti věnované myslivosti se průvodkyně chlubila, že tam mají celkou expozici zbraní z nichž je nejstarší z konce 18. století, na což jsem jí tedy oponoval, že ta Mosinka za sklem tak stará nebude, holka nechtěla připustit svou nepravdu a popravdě, vlastně se jí nedivím, když jako amatér měla vedle sebe křesadlové a perkusní pušky, tak ta ruská bříza (i když staré provedení od cara) tam designově pěkně zapadla. :)

Možná půjdu proti proudu, podle mého názoru ta flinta už nemá pro člověka ten potenciál, jako před lety, kdy stála 2000-3000 Kč. Je to fakt jen na hobby střílení.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od vrbodol »

S posledním odstavcem souhlasim. To já na něm zas prodělal snad nejvíc ze všech zbraní.
Kdysi ho koupil v BVS a prodával ho v době, kdy to nikdo nechtěl 2-2.5t? a hodně dlouho. Pásky řezaly do prstů a i u nich přeskakovaly náboje a u nabíjení po jednom to taky bylo potřeba hlídat. To už mi byla milejší Manlicherovka a Mauser. I když ty rakety dneska co chtěj lidi za nově přečerněný, poskládaný Mausery mi příjde taky dost ujetý.
Jedinýho Mosina kterýho bych vzal by byl pěknej Fin,ale s tou modernější pažbou.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Zarozak »

Tak třeba fin M39 je si myslím jedna z těch hodně pěkných pušek,možná i nejhezčí z té doby vůbec. Ale to už je opravdu tuning po finsku jaksepatří.

Jinak souhlasím,dokud to stálo do 2500,- tak to mělo velký potenciál v podobě opravdu blbuvzdorné flinty,která pokud byla alespoň jakžtakž v pořádku byla skoro neroztřelitelná(pokud ji někdo roztřelil,tak už muselo být něco sakra hodně špatně) sneslo to i úplně brutální vůle a furt to tak nějak fungovalo.

Dneska při těch umělě a nesmyslně vyšponovaných cenách jen proto,že to někde nějaký blb za ty prachy kdesi koupil to nemá smysl
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od mukl »

Znáte ten reklamní slogan "Když ji miluješ, není co řešit?"
Takže tak, je to i s touto puškou. Řešit ergonomii 130 let staré vojenské flinty dnešním pohledem, je podle mne trochu "out". Mosin je zkrátka Mosin. Stará, stařičká odolná ruská flinta, legenda . Nic víc, .....ale ani nic míň 8-)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Maximus »

Svého času jsem si vyrobil svoji "kancobijku" právě na základě Mosina 1944 - vzal jsem si jen železo bez pažby (cca za dva či tři tisíce), přidal pažbu od ATI (radikální zlepšení ergonomie), spoušťák Timney (významné zlepšení přesnosti a použitelná tichá pojistka k tomu jako bonus) a montáž na optiku/nočák na bázi kamene a montáže ze ZH za pár drobných.
Slouží mi dobře dodnes a 7,62x54R na prasata do 50 kg i s přebíjenými náboji s obyčejným polopláštěm SB funguje jako spolehlivé kladivo.

Bylo to ale v době, kdy nebyly k dispozici dostatečně kvalitní "low cost" kulovnice ala Remington 783 či Savage Axis - dnes bych si práci asi zjednodušil :).
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od colek »

A hlavně jsi zapomněl na možnost nasadit bodák-tím pádem máš píku a mužeš se bránit útoku jezdectva.A to jak jistě uznáš,je věc k nezaplacení... :oops:
Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 131
Registrován: 27.07.2015 4:54

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Walt »

Mel jsem dlouheho za 2 600 od ZS, ale nesedl mi, sel brzy z baraku
Stejne si moc nerozumim s Mauserem
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Matěj »

Maximus: na kolik to ve finále vyšlo nebo jsi to raději ani nepočítal? Někomu, kdo uvažuje o nové "kvalitní" pušce to třeba pomůže ušetřit spoustu peněz a starostí, když si to srovná s cenou jiné modernější (levnější) pušky. :)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Maximus »

V současnosti je přestavba Mosina na loveckou kulovnici ekonomický nesmysl - už jenom cena holého železa není jako kdysi 2 - 3 tisíce. A i kdyby se doma někomu válel nevyužitý Mosin, tak cena pažby, spoušťáku, ohnutí kliky a montáž na moderní optiku (pokud nepočítáme některé ne moc funkční low-cost řešení z ebay) jsou v součtu nad cenou bazarové Remington 783 či Savage Axis.

Když už ho mám, tak měnit nebudu. Navíc jsem si na zbrani nechal bodák - když jsem střelil prase z mladické nerozvážnosti na několik kroků v noci ze země a prase sice padlo, ale silně a hlasitě "odkazovalo", tak jsem měl bodlo vztyčené hoooodně rychle a dodalo docela dost pocitu bezpečí a jistoty. Stejně tak při dohledávce kamarádem postřeleného prasete v řepce bylo vztyčeno a využito.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Václaf »

Já bych nechal ( a nechám ) Mosina tak jak je. Pokud budu chtít pušku s montáží,optikou a moderní pažbou,tak si ji koupím. Stejně tak můj Lee Enfield z roku 1917 zůstavá v originále,žádné prasení. Myslím,že tak jak to vše vymysleli ve své době,tak to bylo dokonalé. A práci to zastane i dnes. Moderní sniperka to nebude. Ale netunit je třeba jen můj názor... :hand
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Patrol »

Koupil jsem dnes od jednoho staršího myslivce Mosina předělanýho na loveckou flintu. Měl na tom naháňkovej puškohled s montáží, které si nechal, ale zůstala mi na tom nějaká základna, která byla přilepená epoxidem a přišroubovaná. Byla trochu mimo osu nakloněná do strany, tak jsem jí celou oddělal. Mým záměrem je dostat na to weaver lištu, na kterou bych nasazoval kolimátor Holosun 515BU s rychloupínáním při použití v naháňce, nebo PARD 08 pro noční lov. Parda zatím nemám, ale plánuju ho koupit. Pokud by byl taky přes rychloupínání na dost pevné montáži, tak počítám, že při výměně by se ani nemuselo nastřelovat, spíše jen tak jednou ranou ověřit, že to sedí.
Na větší vzdálenosti mám jinou kulovnici, ale pro naháňku i noční lov by Mosinka měla stačit.
Dotazy asi hlavně na Maxima: Chtěl bych tam namontovat tu spoušť Timney, kterou jsi popisoval. Je na to potřeba něco upravovat, a kde ji případně nejlépe pořídit? Má smysl využívat tu původní základnu, co na tom byla a hledat nějakou redukci na weaver, nebo je lepší varianta použít tu lištu, co se dává namísto hledí?
(https://www.alfatactical.cz/utg-montazn ... eaver.html)
Přijde mi, že ta montáž místo hledí bude hrozně ve předu.
IMG_2789.JPG
IMG_2793.JPG
IMG_2791.JPG
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Nad mosinem jsem uvažoval tak 10let zpátky. 44 stála 3500kč a odmítl jsem i OPu vz54 za necelejch 20000kč. Do teď toho lituju. Na druhou stranu jsem chtěl tenkrát hlavně přesně střílet a né řešit montáž a ohejbání kliky podle konkrétního puškohledu. Absence postranního odfuku pro případ nehody taky hrála slušnou roly při výběru. Párkrát jsem na střelnici potkal lidi co se s dlouhym mosinem při střelbě z bagu motali na 50m po celym pistolovym terči a značku zrakově postižených na autě neměli. Asi některý kousky vznikali podle vývoje na bojišti ze tří svařenejch samopalú.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Ray »

Mossinu sice neholduju, ale pokud někdo shání montáž, měl jsem od tohoto týpka podobnou montáž na mé bývalce SKS a bez problémů držela nulu. Z ebay vyšla levněji, ale teď jsem ji tam nenašel.

https://crazyivanllc.com/product/mosin-nagant-mount/

Trošku si ale zahrávám s myšlenkou přestavby mossina na bullpup.
Ty už existující jekly ala starwars na trhu se mi moc nelíbí. Moje "dream" flinta je Desert tech SRS A1, ale tu si asi nikdy nekoupím, tak aspoň nějaké placebo podobného ražení s freefloat mlokem :) To je ale hudba daleké budoucnosti a možná skončím jen u modernější lowcost kliky typu Savage 110 tactical, nebo něčeho podobného :wasntme
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Odpovědět