Mosin! Toho mět mosim!

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
ferdamravec
Příspěvky: 8
Registrován: 01.05.2015 11:53
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od ferdamravec »

Taky jsem neodolal a koupil jsem mosina, ktrátkého s výklopným bodákem. Mám dotazy: 1) když sundám bodák změní se rozptyl? 2) jaké lovecké náboje jsou nejvhodnější? (srnčí, kančí) 3) kde sehnat loveckou pažbu?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Artifex »

a) Rozptyl se nezmění, změní se záměrný bod, půjde to stranově kousek jinam.
b) x54R jsem viděl tak maximálně polopláště, nic lepšího.
c) střez tě ruka Alláhova na mosina dávat něco moderního :envy
ferdamravec
Příspěvky: 8
Registrován: 01.05.2015 11:53
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od ferdamravec »

a co tak tam dát puškohled treba POSP 8x42, nebude to moc vysoko,moc velke,moc škarede,,,ale bočni montaž a za šera nebude slepá
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Maximus »

To Ferdamravenec: Na Alláhovu ruku se :moon a na Mosina 44 si klidně dej klidně lepší dřevěnou či plastovou pažbu barvy dle vlastního vkusu (pokud se někomu líbí, tak klidně i tyrkysově modrou s růžovými hvězdičkami :devil) - sběratelská hodnota této verze Mosina je nula nic (nemluvíme o kouscích co pamatují cara Mikuláše - to jsou jiné modely a tam by to škoda určitě byla) a na různé hraní/tunění/bastlení je tato zbraň ideální.

Mě původní pažba z Mosina M44 připomínala ergonomií sochu středověké kuše - moderní plastová pažba od ATI je z uživatelského hlediska úplně jinde.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Maximus »

Nejlepší dostupné lovecké střelivo 7,62x54R je Lapua Mega, levnější cesta je koupit poloplášť od Prvi Partizan a nábojnice následně přebíjet poloplášti SB.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Reno »

Jen bych upřesnil, že se v případě těch nábojů Lapua Mega nejedná o ráži 7,62x54R (průměr střely 7,92 mm) ale 7,62x53R (průměr střely 7,85 mm). Náboje ráže 7,62x53R lze s Mosina komorovaného na 7,62x54R bez problémů střílet, žádné bezpečnostní riziko nehrozí. Akorát se ale díky tomu mírně rozdílnému průměru střel může stát, že u pušky s opotřebovanějším, případně již od výroby volnějším vývrtem (na hranici tolerance), bude výsledný rozptyl i s touto jinak opravdu kvalitní municí mizerný. Ale to se dá jednoznačně zjistit pouze praktickou střelbou. Jinak rovněž kvalitní a o trochu levnější municí, než Lapua Mega, jsou náboje 7,62x53R Sako Hammerhead. Jestli se nic nezměnilo, tak od srbské muničky Prvi Partizan se náboje ráže 7,62x54R z mně neznámých důvodů do ČR vůbec nedováží, pouze v rážích jiných. Lovecké náboje této ráže, pocházející ze zemí bývalého SSSR či Maďarska, jsou sice cenově příznivé, ale ohledně přesnosti a účinku nic moc, to už opravdu raději tuzemské S&B, které jsou ohledně přesnosti OK. Ale svého času jim v S&B celkem kolísala tvrdost střel mezi jednotlivými sériemi, případně některé Mosinky i propichovaly zápalky.
ferdamravec
Příspěvky: 8
Registrován: 01.05.2015 11:53
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od ferdamravec »

DSC_0039.JPG
tak a už to mám a takto to vypadá. Hurá na černou...
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Strelec45 »

Netluče tě to oko napínání úderníku do nosu? Ona je ta pažba docela krátká, co pamatuju a byl problém si tam třeba nechat jen palec. :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
ferdamravec
Příspěvky: 8
Registrován: 01.05.2015 11:53
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od ferdamravec »

Opravdu jde závěr hodně dozadu, ale pravák nenechá palec na pažbě, protože ovládá kliku, no ale očko pojistky (napínák úderníku) jde očko na očko. Tak pozor. Lovu zdar.
Přílohy
Fotografie0269.jpg
Fotografie0270.jpg
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Argonaut »

mám dilema. cena nábojů stoupá a tak si říkám, jestli nezkusit redukované náboje, na takovéto krátké stříleníčko. Nenapadá mě, v čem by mohl být problém, ale jestli něco nepřehlížím.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od malajizva »

já myslím, že cesta je přebíjet. Už se na to chystám - v tomhle roce :)
Můj plán je přebíjet jak 7,62 x 39 tak 7,62x54R... a nešahat na zásoby střeliva. :D
v Lugru mi náboj vychází za 2,5 a tady ten rozdíl bude taky citelnej- v přesnosti, v ceně atd... Jsem na to zvědavej.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Alex88
Příspěvky: 1
Registrován: 01.02.2016 23:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Velkomeziříčsko

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od Alex88 »

Nazdar.Pořídil jsem mosina m44 ohlá klika závěru puškohled pu A jsem spokojen.Střelivo mám po 5,- korunách
škardík
Příspěvky: 24
Registrován: 30.11.2013 21:46

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od škardík »

Zdravím vespolek.
Včera jsem si byl poprvé prásknout na 300m. Nečekal jsem že vůbec něco trefím, takže s každou ránou v terči jsem prozatím spokojenej. Konfigurace dlohej mosin/boční montáž od Libora Nováka/no name čínská optika 8x56 zastřelená na 50m/čínský kulomeťáky
Obrázek
archandel22
Příspěvky: 132
Registrován: 07.09.2014 9:57

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od archandel22 »

Mohla by mi nejaka dobra duse zmerit zamernou (vzdalenost mezi hledim a muskou) na dlouhe mosince? Predem diky Petr
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od gasoline »

Jestli ti to staci kovovym svinovacim metrem a neresis tisiciny mm, tak jsem nameril cca 61,9 cm. :)
Mereno od koliku musky az na samy okraj hledi.
archandel22
Příspěvky: 132
Registrován: 07.09.2014 9:57

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od archandel22 »

Staci mi to, moc diky ;)
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Mosin a jeho "klony"

Příspěvek od herman »

Ježura píše:
Reno píše: Odstřelovací Mosiny se původně nevyráběly extra, ale ve výrobě se vybíraly opravdu povedené exempláře (malé vůle) standardních Mosinů 1891/30, které byly následně na "snajperkuju vintovku" upraveny. Na přesnost střelby (vzdálenost cca 300 metrů a výše) vzájemné vůle holt už nějaký vliv mají. Při nákupu Mosina je důležitý zejména nepoškozený vývrt, hlavně jeho ústí. Velikost těch "správných" vůlí já sám neznám, to spíš nějaký puškař. Ideální by bylo jej vyzkoušet, ale bez optiky by to stejně nebylo příliš směrodatné...
Přesně stejný princip takto fungoval i v německu pro mausery... při kontrole se vzalo to nejlepší a to osadili optikou
Omlouvám se, že se k tomuto příspěvku vracím po více než dlouhé době. Ale podle toho co jsem četl mohu souhlasit jen s tím, že se odstřelovací mausery vybíraly ze sériové výroby. Kvalita předválečného mausera K98K byla podstatně vyšší než klasický mosin vzor 1891/30. Právě proto se odstřelovačské pušky vyráběly za přísnějších výrobních podmínek. (menší výrobní tolerance, kvalitnější vývrt.....)
A nakonec jedna otázka. Mohl by mi někdo poslat fotku uložení mušky buďto klasického sovětského pěchotního mosina, nebo karabiny vz 1938? Díky.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od herman »

A ještě jedna otázka, do kdy se vůbec mosiny vyráběly? Já na té své mám rok výroby 1956, což se mi zdá strašně moc.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od plenty wolfs »

Výroba vzoru 1891/30 bola ukončená začiatkom roku 1945, karabína 1944 sa vyrábala do začiatku výroby kalašnikova. Samozrejme ako to už v Ruských končinách býva zo skladových súčiastok sa ešte montovali flinty v priebehu 50-tich rokov. Posledný z dlhej rady mosinov je upravený vzor 1891/30 v roku 1959 skrátený na dĺžku 1010 mm a označovaný ako vzor 1891/59. Úprava, ktorá spočívala v skrátení predpažbia a hlavne sa robila podľa vzoru 1938 ktorý bol dlhý 1020 mm. Týmito puškami boli vyzbrojené závodné a rezortné stráže, niečo na spôsob našich Ľudových milícií.
DONT TREAD ON ME
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Mosin! Toho mět mosim!

Příspěvek od herman »

No, takže mosin vzor 1944 vyrobený v roce 1956 je složený ze skladových součástek.
A další otázka, možná budu vypadat jako pitomec, ale jak vypadá ono odvrtané ústí? Co jsem četl, byla to klasická úprava mosinů a simonovů po válce, ale na obou mnou vlastněných zbraních žádné odvrtání nepozoruji. Vypadá to naprosto stejně jako na AKM, či naší osmapadesátce. Má někdo fotku toho odvrtaného?
A na konec jedno video kompletní rozborky.
https://www.youtube.com/watch?v=z6TAFL6ZQ54
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Odpovědět