Perkusní derringery

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od Hohepa »

Teda umim si představit jak to Napoleonovi vojáci (či trapeři na divokém západě) mazali lojem co se dalo při každém ládování,
ale neumím si představit jak to po střelbě do dvou hodin vyvařovali horkou vodou s jarem .
:rofl třeba před tou Moskvou :rofl
hausnumero
Příspěvky: 176
Registrován: 13.06.2013 22:11
Pohlaví: muž

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od hausnumero »

mcrea píše:Nevím jaké máš zkušenosti, ale to s tím mazáním je nesmysl. Dlouhá pušková hlaveň bez dobrého mazání nefunguje. Když pominu, že se hodně blbě čistí, tak ani netrefuje. Když jsem poprvé střílel ze sharpsky, hlaveň připomínala komín. Byla plná tvrdých sazí. A na 50m netrefila terč. Dneska mi stačí dva tři mastné hadříky a hlaveň je čistá. Vodu nepoužívám. A rozptyl v centimetrech na 100m.
Ano, však jsem také psal, že mazání je potřebné u dlouhých pušek. Jenže my jsme v treadu Perkusní deringer...

A zároveň mohu odpovědět i Hohepovi. Napoleonoví vojáci určitě hlavně nevyvařovali. Jenže ty nemáš erární flintu, kterou voják nafasoval na těch pár výstřelů, než jej smete kanonáda nepřítele a která, když vojákovi prorezne, se vyhodí a nafasuje novou. Předpokládám že ty máš flintu, která tě stála dost peněz a nemáš zájem na tom, aby byla za rok i zevnitř rezatá jak liška s vypadaným vývrtem. Viděl jsem perkusní pušku jednoho kolegy, který se rozhodl ji po každé střelbě nevyvařovat. Ta puška, nově vyrobená replika za rok vypadá jak originál, který prošel někoílika bitvami a ještě k tomu v nálezovém stavu. Takže jesli si chceš z pušky udělat prorezavělou relikvii, tak ji klidně nečisti, nevyvařuj, a za rok ji máš.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od Venet »

S tým vyváraním... Ja hlaveň nevyváram vo vriacej vode, iba prelejem horúcou vodou z kohútika, prešúrujem jarou, znovu horúca voda a usušiť. (samozrejme potom namazať)
Cogito, ergo armatum sum.
hausnumero
Příspěvky: 176
Registrován: 13.06.2013 22:11
Pohlaví: muž

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od hausnumero »

To je jedno, u dlouhé pušky to také jen prolévám horkou vodou. Krátké vyvařuji, ty se do hrnce vejdou...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od krvfx »

Co jsem měl moderní předovku od Ardesy, tak jsem ji čistil technickým lihem a horkou vodu nikdy neviděla, stejně jako derringer Philadelphia. Rez = 0, hlavně jako zrcadlo.
hausnumero
Příspěvky: 176
Registrován: 13.06.2013 22:11
Pohlaví: muž

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od hausnumero »

Voda je zejména levnější než lih a je osvědčená dlouholetou praxí...
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od TomSmith »

Taky už nepoužívám vodu, možná u dnešní novovýroby za "pár" korun je zbytečné vodu/korozi řešit, ale takové kousky už skoro nemám. Pokud potřebuji něco tekutého co není "olej", tak používám už výhradně jen "opičí chcanky" (čpavkový solvent). Klidně i do ultrazvučky a po použití cedím skrz filtr na překapávané kafe a použiji i příště ...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od Fabulous »

Jak je to s životností kompletního naládovaného náboje v derringeru při každodenním a dlouhodobém nošení? Kdypak se asi "zkazí", tj. selže?

Případně existuje nějaký postup pro uchování zaručené těsnosti náplně?

Možná naivní dotaz, ale nejsem odborník ;)
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od prof. Orfanik »

Velmi zjednodušeně - po klasickém nabití střelu překrýt svým mazáním, množství si musí odlaborovat
každý sám. Zápalku maximálně nalisovat na piston a přetáhnout bezbarvým lakem na nehty.
ŽÁDOSTIVĚ ČEKÁM NA DALŠÍ ZKUŠENOSTI, ČI NÁPADY.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od Fabulous »

Neexistuje nějaká samotěsnící střela, např. s teflonovým kroužkem? Jde mi o to, udělat proces nabíjení co nejjednodušší a nejrychlejší a nejblbuvzdornější :)

Ideálně - peleta střelného prachu, střela, zápalka a bum ;)
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od opavak »

[quote="Fabulous"]Jak je to s životností kompletního naládovaného náboje v derringeru při každodenním a dlouhodobém nošení?

Před nějakým časem jsem při úklidu pozůstalosti po mém otci našel perkusní revolver který byl "naládovaný" a uložený ve skříni minimálně 10 let - z šesti nabitých komor vyšlo pět a po výměně defektní zápalky i šestá ;) ... komory byly nabité klasicky = prach, filcová ucpávka, kule utěsněná flekem z plátna a vše zamáznuté vazelínou - zápalky normálně usazené na pistonech.
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
olgojchorchoj
Příspěvky: 107
Registrován: 28.06.2011 19:05

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od olgojchorchoj »

Ja používam tento systém na nosenie: prach,na to strela bez mazania(original great gun ogivál),zápalky na pistonoch zakvapnuté voskom.Hlavne prebehnuté konzervačným olejom.Mal som ho takto nabitý rok,každodenne nosený v zime,v lete.Po roku na strelnici vystrelené obe hlavne bez problémov.
Pocit šťastia je len nedostatok informácií...
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Střely bez mazání? Já jsem myslela, že se musí mazat vždy.
Kdo je připraven, není překvapen.
olgojchorchoj
Příspěvky: 107
Registrován: 28.06.2011 19:05

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od olgojchorchoj »

Ak idem na strelnicu strielať,mažem.Ak chcem nosiť dlhšie,nemažem.Mazivo by mohlo degradovať prach.
Pocit šťastia je len nedostatok informácií...
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od surikata »

No existují střely sabot a ty se nemažou. To samé by ASI šlo u soustružené střely z mosazi.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od Wdog »

Fabulous píše:Jak je to s životností kompletního naládovaného náboje v derringeru při každodenním a dlouhodobém nošení? Kdypak se asi "zkazí", tj. selže?

Případně existuje nějaký postup pro uchování zaručené těsnosti náplně?

Možná naivní dotaz, ale nejsem odborník ;)
............................................................................................
Neexistuje nějaká samotěsnící střela, např. s teflonovým kroužkem? Jde mi o to, udělat proces nabíjení co nejjednodušší a nejrychlejší a nejblbuvzdornější :)

Ideálně - peleta střelného prachu, střela, zápalka a bum ;)
No ono se to odvíjí od odlišných způsobů použití, navíc u předovek hraje velkou roli tradice. Pokud chceš na střelnici dát 20 či více ran, musíš mazat a to pořádně. Nabíjení sice není zdlouhavé, postup se dá urychlit, ale chce to svoje.

Pokud chceš nosit na obranu, mazání není třeba, jen to chce dobře utěsnit střely a zápalky proti vlhkosti. A těžší střela je na obranu lepší.

No a pokud bys chtěl po vystřelení někde na ulici rychle zase nabít (a střílet?), no to asi ještě nikoho nenapadlo ... :-) .. možná by pomohlo něco jako polonáboj = dávka prachu zabalená v papírku včetně střely. Ale takovou manipulaci hodně omezuje nasazení zápalek, jsou maličké, na rychlost musí být zásobníček nebo jiná pomůcka. Možná by šlo vymyslet různé "urychlovače nabíjení", ale bude to někdo tahat s sebou?

Ale novátorství je zde poměrně na počátku, lze vyzkoušet cokoli ... ale tradicionalisti budou hrozně řvát ... :angel
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od mcrea »

Kdysi jsem držel v ruce takovou pomůcku, z jedné strany pod vodotěsným víčkem dávka prachu, z druhé strany střela, ve zvláštním úchytu zápalka. Asi by se dalo sehnat popřípadě vymyslet něco podobného i pro deringery. Ale pokud tam natloukáte střely paličkou, asi to bez ní nepůjde.
olgojchorchoj
Příspěvky: 107
Registrován: 28.06.2011 19:05

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od olgojchorchoj »

Derringer bol vyvinutý,ako záložná zbraň a je skoro nemožné ho použiť na inú strelbu,ako od boku na vydialenosť cca 2 metre.Zväčša ani nemá mieridlá a jeho ergonómia ani miereniu nepomáha.Sú borci,ktorí s ním dávajú pištolové terče na 20 metrov,ale na to nieje určený.Tak prebíjať ho niekde na ulici pri prestrelke-ste mŕtvy.Využívali ho na divokom západe najmä pri kartách,keď niekto podvádzal.Kopačka do stola a prásk jedna na prsa.Vtedy,napriek filmovému stvárneniu,sa v saloone nesmeli nosiť kolty proklete nízko u pasu.Po príchode do saloonu ste ich museli odovzdať barmanovi(ak ste nechceli mať opletačky so šerifom) a pri odchode vám ich vrátil.Takže derringer bol vlastne jediná možnosť,ako mať zbraň stále pri sebe.Nosil sa v čižme,klobúku,alebo v rukáve.
Pocit šťastia je len nedostatok informácií...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od DeadMan »

Udělal jsem si radost a z Great Gun včera konečně dorazil balíček (na to, že to vezla pošta, tak hned na první dobrou :o ).

Bude to další záložka na chatu k flobertce Spielberg Brno.

Jedná se o model ráže 9mm s hlavní dlouhou 2,5", čili úplně ten nejmenší prcek, co se vyrábí.

A je to fakt mazel, tak akorát do kapsy nebo na klíče :lol:

Hned jsem k němu vzal veškeré nádobíčko, ale bohužel náhradní pistony teď nejsou, takže budu muset ještě časem dokoupit.
Přílohy
IMG_20180803_071113_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Perkusní derringery

Příspěvek od DeadMan »

You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět