Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od mr-tomas »

Mosazné střely THV 43gr. měli v 9L rychlost lehce přes 700m/s. Umím si představit střelu pokud bude z hliníku, že bude ještě rychlejší.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Nicotinick »

THV Tres Haute Vitesse, původně francouzský výmysl z 60tých let minulého století. Extrémně drahé, také extrémně opotřebovávající hlavně a zejména extrémně nespolehlivé v samonabíjecích zbraních. Vzhledem ke tvaru střely ani není divu. Jo, rychlost se pohybovala cca 700 m/s, ale ne z krátké hlavně pistole, nýbrž jen v balistické hlavni nebo hlavni samopalu od 250 mm.
Energie asi 700 J. Slepá vývojová větev, moderní střely s expanzní dutinou umí dát celkově víc.

Hliníková střela o tomto tvaru bude mít odhadem rozptyl tak metr na 15 m a to se jí tak půlka vypaří při výstřelu, ale uznávám, že můžu se mýlit. :D

Řekl bych, že i slepá větev diskuze v tomto vlákně.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
MRBLUE
Příspěvky: 54
Registrován: 12.01.2015 23:28
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od MRBLUE »

Rozne kadejako tvarovane a konstrukcne zlozite strely su v prvom rade kseft. A riesit "neprestrelitelnost" vzhladom na pocet pripadov zranenia inej osoby prestrelenim ciela (cloveka) je zbytocne. Je to asi ako nosit non-stop po meste prilbu, aby som predisiel zranenim padajucou skridlou zo strechy.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od viktor »

pro Nicotninick jj THV byla zajimava strela puvodne made by francie. Delala je jen jedna mala municka ve vladnich sluzbach, navrzena vyrobena prave jako zastavuji strela neprostrelujici cil. Vyrabeli i mimo Francii a nezustalo jen u prvni generace. Strilel si s nima ? Nebo si je nabijel ? Nabo si to nekde cetl ? :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od mr-tomas »

THV střelu jsem uvedl jen jako příklad ohledně probírané rychlosti střel. Samozřejmě nikdo neříká že musí mít tvar THV. A co se týče střel z hliníku, tak to nebrat tak doslova. Čistej hliník je bláto, ale pokud by se udělaly z nějaké moderní slitiny na bázi hliníku, třeba Certal, tak bude lehká a pevná zároveň. A na obranu do 25m funkční.
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od mr-tomas »

Tak mi to nedalo a zkusil jsem nalaborovat střelivo 9L s hliníkovou střelou. Z G17 to lítalo 866m/s a ze 14,5" hlavně 995m/s. Střela ogivál 2g. Zpětný ráz jako malorážka, otěr skoro žádnej. Toť vše k odpařování poloviny střely při výstřelu. ;)
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od GOD »

problémy pri 700 m/s z pištoľovej hlavne sú:
vysoké tlaky (sú potrebné aby to vôbec vyhorelo a dalo nejaký výkon)
pevnosť strely, (v puške zrýchľuje strela z 0 na 700 na dráhe cca 30-50cm) takže preťaženie je obrovské.

mr-tomas - máš zachytenú strelu? aký rozptyl to robilo?

s odparovaním strely nemám skúsenosti.

Zvážením pred a po výstrele by bola možnosť zistenia úbytku hmotnosti. Používa sa na to vatový lapač.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Serža »

mr-tomas píše: 22.06.2021 22:27 Tak mi to nedalo a zkusil jsem nalaborovat střelivo 9L s hliníkovou střelou. Z G17 to lítalo 866m/s a ze 14,5" hlavně 995m/s. Střela ogivál 2g. Zpětný ráz jako malorážka, otěr skoro žádnej. Toť vše k odpařování poloviny střely při výstřelu. ;)
jj, tady se někdy uživatelé utápí v perfekcionalismu naprosto zbytečně - imho když střela udělá požadovanou díru v terči na požadovanou vzdálenost, ostatní parametry jsou zbytečné
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Zarozak »

Hlavně v kontextu ráže pro rozpadlíka :lol: Myslím si, že luger s odlitou střelou nalaborovaný v lese na špalku pomocí lee loader sady a vysypaného prachu z bůhvíčeho bude nejspíš to jediné schůdné a reálné řešení-mimo perkuse ;)
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Vzhledem k očekávaný životnosti střelce z pistole si tu krabičku čehokoliv do čehokoliv zvládne nasyslovat každej. Možná už u poloviny krabičky se dá mluvit o bezbřehym optimismu. Něco jako když kamikaze pilot fasuje dvě letadla.
Uživatelský avatar
Robinson
Příspěvky: 84
Registrován: 29.09.2011 20:11

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Robinson »

Komplexní test nábojů 9mm Luger Sellier&Bellot od Pavla Černého:
https://www.youtube.com/watch?v=5v3qhpYm3Qk
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od mr-tomas »

GOD píše: 23.06.2021 8:59 problémy pri 700 m/s z pištoľovej hlavne sú:
vysoké tlaky (sú potrebné aby to vôbec vyhorelo a dalo nejaký výkon)
pevnosť strely, (v puške zrýchľuje strela z 0 na 700 na dráhe cca 30-50cm) takže preťaženie je obrovské.

mr-tomas - máš zachytenú strelu? aký rozptyl to robilo?

s odparovaním strely nemám skúsenosti.

Zvážením pred a po výstrele by bola možnosť zistenia úbytku hmotnosti. Používa sa na to vatový lapač.
Test jsem prováděl pouze pro vyvrácení nesmyslu o "odpařování poloviny střely".
Střelu jsem se nepokoušel zachytit, pouze kontrolou hlavně jsem kontroloval otěr, kterej skoro žádnej nebyl.
Tlaky podle zápalek standardní.
Průbojnost na blízko - probíjí 3 ocelovej plech.
Na rozptyl jsem se nezaměřoval, zajímala mě spíše průbojnost.
Na sebeobranu na blízko by asi měla solidní účinek, nicméně díky své váze poměrně rychle ztrácí rychlost.
Hodnoty rychlostí jsou už skoro maximální, protože už nábojnice nepojme více prachu a i na uváděné rychlosti už je prach slisovenej.
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od čimango »

Změnily se nějak vaše preference ohledně pistolových ráží s povolením střel se zvýšenou ranivostí pro civily? Nosím EDC 7,65 FMJ, druhou pistoli mám v .45 a přemýšlím nad racionalizací a změnou na 9 mm Luger.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Serža »

edc mám furt .45 :twisted:
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Hagen
Příspěvky: 1359
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Hagen »

čimango píše: 17.04.2023 8:12 Změnily se nějak vaše preference ohledně pistolových ráží s povolením střel se zvýšenou ranivostí pro civily? Nosím EDC 7,65 FMJ, druhou pistoli mám v .45 a přemýšlím nad racionalizací a změnou na 9 mm Luger.
Ráže .45 je dobrá, ale příliš pomalá aby se dostavil nějaký efekt u expanzní střely.
Ráže 7,65 je zase moc malá na expanzní střelu, a také tam ten efekt moc nefunguje.
U těchto dvou ráží bych je ponechal ve FMJ.
9 mm luger už efekt expanzní střely dokáže využít, a ranivostí překoná i .45 Auto.
Ideální na využití expanzní střely je rychlá a velká ráže.
Já nosím 10mm Auto (s výkonem kolem 850J), a tam už je expanze znát.
Vzhledem k možnosti expanzních střel bych ráži .45 už asi vynechal.
Na druhou stranu ráže je to krásná, ikonická, a rozhodně dostatečná i ve FMJ.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Pez »

No, 45 ACP v JHP bych nezavrhoval, udělá stejnou "květinku" jako 9x19, jen větší. Střely jsou udělané tak aby se otevřely i v té pomalejší rychlosti a je větší pravděpodobnost, že zůstanou v prvním cíli a předají mu celou energii.
federal_HST_amm_F.jpg
Náboje Federal Premium HST 9 mm, .40 S&W a .45 ACP na obrázku s plně roztaženými střelami.
Hagen
Příspěvky: 1359
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Hagen »

Hmm, sypu si hlavu popelem. Takový kvítek bych u líné pětašťoury tedy nečekal.
Idaho
Příspěvky: 66
Registrován: 21.09.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Idaho »

osobně jsem prošel mnoha rážemi a nakonec se ustálil na 9mm pro obranu a .22 pro lov a PA situace kde je třeba ticho a vysoká kapacita. U .22 se mi líbí skladnost a množství munice co si člověk unese ( případně naloží psovi na záda :D ) a použitelnost jak do krátké tak dlouhé ( přepad vs lov ), plus její plná využitelnost zbytkem rodiny ( děti + žena všichni plně ovládají jak krátkou tak dlouhou .22). Usysleného mam dillona a kapacitu na pár desítek tisíc lugeru spolehlivě uskladněnou :) takže i kdyby neslo o klasický PA problém ale třeba nějaký "muniční" BAN ( nebo znesnadnění přistupu / dostupnosti pro nás "obyčejné" smrtelníky, tak prostě jen omezím spotřebu a budu mít zásobu dost velkou do MP5 i do krátké.
Co se týče pušky, rád bych se také ustálil u jedné ráže, bohužel u .223pořád nedokážu dosáhnout výsledků na 500m+ jako u .308 takže sice mam své oblíbené Arko, ale ostřelovačku si držím v .308 a k ní pro jistotu ještě G3 ve stejné ráži, co kdyby...
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od čimango »

Serža: nosíš FMJ, nebo nějaké JHP?

Jinak 9 mm Luger je prostě z rozpadlického hlediska nejlepší kompromis, zvláště nyní s povolenými JHP. V ničem skvělá, ve všem ucházející (hmotnost náboje, kapacita a velikost zbraní pro něj komorovaných, balistická křivka, výkon, dostupnost jak nábojů tak komponent pro přebíjení, snadná výroba subsonicu a další).

Takže prodám sa 61 a Glock 30s, pořídím Glock 26 (už jsem kdysi měl) a maličké AR 9 mm na hraní. Zatím si ale nechám KelTec jako EDC :D .
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Pez »

No já si Glocka 30s na EDC koupil loni a jsem s ním spokojen, kapacita dostatečná, velikostně ok. Nosím JHP Hornady nebo Federal. Vyhovuje mi, že je to i podzvuk. Stejně tak doma na HD .45 full, jen ještě dokoupím na doma tlumič.
Odpovědět