Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Karlos »

Zahradník píše:Do revolveru r. .22LR výroby před r.1890 včetně může bez ZP nabývat střelivo taktéž vyrobené před rokem 1890.Takže žádná novovýroba...
Tak toto je totální nesmysl !!!

dracekvo: ano, z těch běžnějších třeba .22LR, 7.5 Swiss, 8x57J atd.
Náboje v "historických" rážích vyrábí munička Fiocchi.
george
Příspěvky: 62
Registrován: 16.11.2012 10:33

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od george »

No podľa môjho názoru je tiež možné náboje do zbraní starších ako r.v. 1890 nakupovať, pokiaľ preukázateľne takúto zbrań vlastníte. No stretol som sa už aj s právnym výkladom, že je možné voľne nadobúdať len strelivo spred r. 1890. Každopádne v praxi obchodník zvačša nechce takéto náboje predávať bez ZP, aj keď zbraň preukázateľne vlastníte - teda aspoň v SR
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Kedr »

Vzhledem k tomu, že jsem toto vlákno četl ráno před odjezdem pro nákupku a nedalo mi to, tak jsem se na to nakonec zeptal přímo u nás na služebně. Bylo mi řečeno, že v případě pokud dotyčný nevlastní mimo jiné i "Bčko" a má problem s nákupem, tak se jedině prokazovat papírem ze zkušebny což bude zřejmě i tento případ. Což mi přijde celkem logická dedukce, na druhou stranu to tak trochu popírá jiné znění zákona.

Samotná zbran prodejci nic moc neřekne, jelikož zákon stanovuje, že všechny hlavní zbranové části musí být vyrobené před 31. prosincem r.1890 a nemyslím si, že prodejce chce v takovém případě rozhodovat o tom co je košér, či není košér značení/r. výroby. Takže lejstro :)

Každopádně při představě, že z takové zbraně bude dotyčný střílet se ouřadu trochu cukal koutek - tak trochu to vypadá, že to někteří chápou jako vlastnění historické zbraně za učelem pozorování a samotné střílení snad ani neberou v potaz... :D
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Karlos »

Ouřadovi se může cukat koutek jak chce. Samozřejmě i historická zbraň pokud z ní chci legálně střílet musí mít platné zkušební značky. A pokud je má, měla by být i střelba z dané zbraně se střelivem odpovídající ráže bezpečná.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Wdog »

Kedr:
můj názor je, že ani lejstro nepomůže. A že v praxi žádný běžný prodejce takto střelivo neprodá.
Zákon sice povoluje držiteli zbraně vyrobené do 1890 nabývat střelivo, ale problém je v praktické aplikaci evidence prodeje střeliva u prodejců.
Při prodeji střeliva prodejce zapisuje každý prodej (1 náboj, krabičku, celý vagón) do knihy, společně s údaji držitele a jeho ZP. Od poloviny 2014 to bude velký bratr - elektronická evidence. Takto mohou orgáni zpětně vyhodnotit, kdo a kdy střelivo nakoupil, a v případě nedostatků v evidenci postihnout prodejce.
Protože se ale držení (vlastnictví) historické (kat D, do 1890) zbraně neeviduje na úřadě, nelze nijak dohledat, jestli kupující střeliva tu zbraň v okamžiku nákupu držel. Pouze lze legitimovat držitele, ale ne prokázat vlastnictví.
Kupní smlouva, tormentační protokol, lejstro o kategorizaci ze zkušebny? Fajn, ale o pět minut později už může být držitel historické zbraně jiný, tedy je to z hlediska evidence naprd.
Prosím nereagujte na mne směrem, jaký to má celé smysl, mě se to taky nepozdává, ale takové je prostě realita dnešní doby.
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Kedr »

O tom jak to vypadá ve skutečnosti se nehodlám přít a ani se prodejcům nedivím. Prezentoval sem jen tezi z dnešního rána , tak jak mi byla řečena u nás na zbraních a střelivu. Víceméně souhlasím a částečně je to tak i dobře - ne, že bych obhajoval nějakou předposranost ale určitým způsobem by tak vznikala dost jednoduchá mezera...

Krásně to dokresluje názory některých lidí, že zbraně kat. B. stejně nemá cenu schromaždovat, protože všichni předpokládají jejich zabavení. No shromaždovat takřka nedostupné střelivo(pro skupinu lidí bez ZP) do zbraní historických v tom případě taky nemusí být 2x moudré a samospásné. Protože vám ho většinou nikdo neprodá a lidé se ZP příslušné skupiny samozřejmě někomu, kdo ZP nevlastní většinou střelivo neposkytují. Rozumná alternativa je ZP + historická zbran nepodléhající registraci a možnost bezproblémového nákupu střeliva. V případě zabavení vám nikdo nemůže nařídit odevzdat něco co jste mohli ale zároven nemuseli nutně vystřílet a máte pokoj.

Na druhou stranu s historickou zbraní a hromadou střeliva do ní bych byl trochu zvědavý, kam to muže v případě nějakého zadržení/zatčení a zabavení zbraně + případného nálezu hromady střeliva zajít (v případě člověka co nevlastní ZP a má nějaký historický kousek byt s lejstrem) a jakým způsobem by na to policie vlastně nahlížela, protože zatím mi připadá, že je to dost neurčitá debata založená na tom, kdo komu co řekl (i když to byl sám pán velký a mocný náčelník) a pro mě dost nejasném výkladu zákona v tomhle ohledu:)
Naposledy upravil(a) Kedr dne 27.01.2014 17:01, celkem upraveno 1 x.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Wdog »

Ano, je třeba se striktně držet zákona a také reálných možností.

Úřad v zásadě může prakticky zabavit zbraně a střelivo za dvou podmínek: a) pokud jsou evidované a za b) pokud je fyzicky najde u držitele.
Zbraně na ZP: a) je splněno, a většinou i b), jinak je to proti zákonu, tzn. likvidační pokuta (či možná trestný čin).
Střelivo na ZP: a) není splněno (eviduje se jen prodej, ne držení, logicky, zatím) b) není splněno v případě pesimistického držitele
Zbraně historické, střelivo do nich: ani a) ani b) nemusí být splněno. To je činí relativně zabavování-odolnými.

O legislativu nutnou pro zabavování bych se nebál, vždycky lze narychlo přijmout změnu zákona ála současná Ukrajina. I v současném relativně dobrém našem zákoně je obezlička pro zabavení v případě mimořádných okolností.

Abychom se vrátili ke střelivu, malá slovní úloha, dle současných zákonů a praxe platí:
* držitel ZP může dle zákona i prakticky nabývat toto střelivo do historických zbraní
* nedržitel ZP může dle zákona nabývat toto střelivo, ale v praxi mu ho žádný obchodník neprodá
* nedržitel ZP může nabývat a držet historickou zbraň
* držitel ZP nemůžet prodávat střelivo nedržiteli ZP, páč nemá zbrojní licenci k prodeji střeliva
??? možná řešení a odpovědi na otázky ať si každý doplní sám.
Noir
Příspěvky: 44
Registrován: 13.02.2014 22:39

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Noir »

Bude to trochu rebelská myšlenka, ale nejsou spíše vhodné zbraně na netradiční ráže?
Dost Amíků si pochvalovalo ráži 10mm auto, protože ta jediná zbyla na pultech v krámech při poslední hysterii...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Karlos »

Nejak jsem nepochopil rebelskost te myslenky? Jako ze kdyz si jeste budu moci vybirat tak si zamerne vyberu zbran v exoticke razi? Proc bych to delal... co bych tim ziskal?
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od the.marek »

Co se týče ráži, jsem zastáncem toho názoru, že je úplně jedno jestli má člověk 10 zbraní v 10 rážích a nebo ve 2, pokud má odpovídající zásobu střeliva. Samozřejmě je jasné, že mít doma 5 kos a 5 glocků má své jisté výhody, co se týče kompatibility munice, zásobníků, dílů, znalostí manipulace apod. Nicméně mi řekněte, kdo tohle bude mít doma v dnešní "sluníčkové" době, kde stále převládá zábava na střelnici s různými typy zbraní a sběratelství, maximálně ten největší rozpadlický praktik, kterého zbraně kromě praktického hlediska nezajímají a nejsou jeho koníčkem. Když bude nějaký SHTF průser, tak se obsah trezoru rozejde mezi příslušníky rodiny, blízkých, komunity apod. každý ke zbrani dostane příslušné střelivo a starej se... V rozmanitějším sortimentu zbraní s různými rážemi je alespoň šance, že když už něco najdu, nebo ukořistím, tak budu mít šanci úlovek upotřebit v jednom ze svých mazlíků a odpadne mi barter za 9ku Luger apod. Nehledě na to, že z mého hlediska, jak už jsem zde mnohokrát řekl je takové to "romantické" nalézání nábojů, výbavy a podobných věcí velice nepravděpodobné, takže beru v potaz, že se počítá jen to co je doma a když se někdy něco najde, tak je to sladký bonus, navíc když už najdu munici, tak nejspíš i zbraň na onu příslušnou ráži, např. u padlého vojáka, policisty, nebo co já vím kde... Takže já bych rozmanitost ráží nikterak nezatracoval a takový ten pohled, že 9ka Luger je nejrozšířenější, obchodníci ho mají naskladněno nejvíce, tak vemu útokem zbraně a střelivo je dost úsměvný.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od viktor »

pokud bych zvazoval idelani sestavu tak bych byl pro dve raze.
jednu dostatecne silnou a celkem univerzalni byl bych pro 9 para, silnou pro jeji uplatneni v obrane.. na vse ostatni ,22lr.
takze bych to videl na dve kratke, jednu malou 9 para pro nutnou obranu a dve ,22lr pistoli a pusku, relativne tiche, puska je skutecne dost ticha, presne s dostatecne ucinne na lecos... neni problem mit v zasobe nekolik tis kus munice do sumky na dva zasobniky m16 , tj cca 60ks ,223 rem se vejde cca 600 ks ,22lr vcetne plastovych krabicek a to se nebavim o mnozstvi kdyby byly volne sypane.

myslim si ,22 lr je nejlepsi rozpadlicka raze
viktor
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Maximus »

Dovolím si oponovat názoru, že 22LR je ideální rozpadlická ráže - zvlášť pokud vezmu v potaz název vlákna. Osobně ji považuji pouze jako doplňkovou (spíše pro dlouhou, nicméně třeba klasická Drulovka s optikou a s přídavnou samodomo pažbou je jistě zajímavá, stejně tak samonabíjecí pistole jako výzbroj rozpadlických "tenagerů" v krizových situacích) a pro sebeobranu krajně nedostačující (není žádná běžná krátká zbraň se zásobníkem na víc než 10 nábojů).

Pistole ve 22LR je dobrá pro profesionály likvidující "nežádoucí" cíle bez zbytečného hluku a nebezpečí kolaterálních ztrát (Mossad), ale pro pomalý i rychlý scénář rozpadu mi vychází jako nejlepší náboj 9 mm v subcompactu se zásobníkem na 12 až 15 nábojů - při pomalém scénáři s vývojem ala Argentina bude potřeba nosit skrytě, ale zato pořád a být připraven řešit situace, které známe jen z akčních filmů a při rychlém a masivním rozvratu opět bude potřeba zbraň kompaktní a většinou skrytě nositelná 24/7 a k tomu všemu dle potřeby přidat pokud možno přidat dlouhou zbraň (brokovnici/loveckou kulovnici s optikou/samonabíjecí pušku/...) - přestřelka FBI v Miami (http://strelectvi.xf.cz/debakl.pdf) budiž důkazem výrazné převahy samonabíjecí pušky nad krátkou zbraní s malým výkonem (zde danou nevhodným typem střeliva) a malou palebnou kapacitou revolverů.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Apokalyptik »

Plne súhlasim s názorom, ktorý prezentoval The Marek.
V dobe, keď si každý môže kúpiť zbraní, koľko chce (teda niektorí chcú všetky, ale to už je o inom :chuckle )
je dobré mať tieto najlepšie rozpadlícke pištolové a revolverové kalibre:

0.22; 7,65Br; 7,62x25; 9Br.C.; 9Mak; 9L; 0.38 špeciál; 357 Magnum; 10SW; 10Auto; 0.45 ACP .....

Minimálne sa človek naučí, čo môže od akej zbrane očakávať. Univerzálny náboj neexistuje.

Ak som na nejaký obľúbený zabudol, môžete ma doplniť :ugeek:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Karlos »

6.35 Br
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Maximus »

Určitá unifikace zbraní má nejen pro rozpadlíka smysl a kromě sběratelského hlediska nevidím moc účelné mít doma komplex různých zbraní ve všech "běžných" rážích, ale určitě je dobré mít nasysleno i několik krabiček nábojů v běžných rážích, které zrovna nemusím vlastnit - u mě třeba revolverové ráže či jinak docela častá 45 ACP.

Na seznámení s jinými zbraněmi jsou jiní kolegové střelci či je možnost jejich zapůjčení na střelnici.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od floky »

Netreba zabudať aj na zásobníky a ich unifikáciu...

Pri niektorých typoch zbraní može byť problém zakupiť vhodný počet zásobnikov (nedostupnosť, pripadne vysoká cena) ...

Pri lacnosti streliva 9luger, je skôr otázkou cena zásobnika, ako cena náboja...Nemá zmysel mať tisice nábojov ak má človek 2 zásobniky....Pri niektorých typoch zbraní (SIG, walther, HK) može cena pár zásobnikov lahko preskočit cenu 1000ks nábojov...:)
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Apokalyptik »

Karlos píše:6.35 Br
To si robíš prdel!!! To už môžeš mať rovno fazuľu a fazuľkáč. Myslel som si, že toto je aspoň trochu vážna diskusia....

NIE JE argument prečo vlastniť túto ráž.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Baca »

Podla mna ako totalneho laika, je logicke, ak mam do vsetkych zbrani to iste strelivo teda tu istu raz. Samozrejme co najlacnejsiu (koli sysleniu pre rozpadom). Takze ako total lama v zbraniach by som ako prvu ranu na vyber bral SA v58 a Phillips&Ruger 7.62x39 revolver :-)

To je ale iba nastrel total lamy :-D
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Ježura »

Apokalyptik píše:
Karlos píše:6.35 Br
To si robíš prdel!!! To už môžeš mať rovno fazuľu a fazuľkáč. Myslel som si, že toto je aspoň trochu vážna diskusia....

NIE JE argument prečo vlastniť túto ráž.
Možná máš pravdu že není potřeba vlastnit tuto ráži. Na druhou stránku pro tuto ráži je vyrobeno ohromné množství různých pistolek v cenové relaci už od několika set Kč rozuměj několika desítek éček. Což znamená že je docela velká pravděpodobnost že se s ní člověk chtě nechtě může potkat. A nevím jak ty.. ale já bych ani 6.35mm prdel neukazoval.. :idea: zabít umí stejně jako kterákoliv jíná ráže.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Karlos »

Přesně tak, Ježura má pravdu, těchto pistolek je mezi lidma ohromné množství (za první republiky se prodávali volně v každém druhém železářství), cena je pár stokorun, tedy dá se více než předpokládat, že v případě nějakého průšvihu se s nimi člověk setká (a to rozhodně častěji než s 10mmA, .357Sig atd.) mít tedy krabičku, dvě nebude na škodu...

Výkon náboje je mezi .22 Short a .22LR což vskutku není nic moc, na druhou stranu tyto pistolky mají užití stejné jako derringer, tedy na střelbu z bezprostřední blízkosti a věz, že na tuto vzdálenost spolehlivě zabíjejí... ano někdo požaduje okamžitý stop efekt (ideálně aby zasažený udělal kotoul vzad) a pomalu mu nestačí ani .357 magnum a pokukuje po .44 Magnum :lol:

Nikomu tuto ráži nevnucuji, jen že je s ní potřeba počítat...
Odpovědět