velké broky - buckshot - ucinek?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od floky »

Praktické skusenosti použitia brokovnice by sa našli na slovensku. Najznámejší je z obce Polichno ... aj ked zbran bola gulo-broková kozlica, istú výpovednu hodnotu to má... popis udalosti http://www.ozpsr.sk/menu/vnutrocin/supe ... LICHNO.htm


Strelec bol neskor plne oslobodený....konal v Nutnej obrane...V okolí je táto udalosť známa, a zlé jazyky tvrdia, že tu myšlienka multi-kulti nezlyhala, stačilo vymedziť isté hranice :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od dracekvo »

Bych řekl, že policajti v USA používají osmičky broky hlavně pro to, že se počitá i s bojem na větší vzdálenost.
Pokud se uvažuje o obraně domu, kde bude střelba na max 5 metrů, tak 4 broky musí být až kam.
Sice nevím přesně jak to funguje, ale nechtěl bych tím dostat ani v neprůstřelné vestě. To musí bejt pořádná pecka.
Docela by mě zajímalo jak to člověk ustojí pokud tím dostane do balistického štítu. Zkoušel sem najít něco na youtube, ale asi blbě hledám. Je tam moc videí z her.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od Reno »

To Maximus: Opravdu "pěkné" obrázky... :| Viděl jsem i nějaké po použití buckshotů a to už je opravdu maso. Každopádně na malé vzdálenosti nadělá paseku prakticky jakákoliv velikost broků, ale ten větší průměr (cca 6,1 mm a výše) je prostě univerzálnější - dobře funguje na blízko i větší vzdálenost.

To dracekvo: Pokud bys měl balistickou vestu s traumavložkou, která omezuje následky průhybu vesty v místě zásahu, nebylo by to nic hrozného. Je to jednoduchá fyzika, akce - reakce. Byl by to prostě úder o síle cca zpětného rázu zbraně, ze které bylo vystřeleno.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od PetrNO »

četl jsem kdysi (nevím jak moc důvěryhodný, ale zase žádnej blesk to určitě nebyl) že nálož nějakých magnum "hrubých" broků dokáže porazit popelnici plnou písku .. nevím jakou popelnici, jak blízko....
ale myslím že do těch 10-15 metrů třeba ty 6,1 magnum 12x76 může bejt slušná "energie"... takže i kdyby to pochytala všechno vesta s plátem tak to určitě bude slušně rozhozenej sandál toho v tý vestě...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od bivoj »

JJ, také jsem slyšel spoustu "odborníků", jak vykládají neuvěřitelné pohádky o účinnosti různých ráží - takový .50AE prý prostřelí i lokomotivu... :D :D :D

Doporučuji videa na YT o účinnosti jednotlivých ráží - o prostřelování čehokoliv je tam tuna videí. O tom, že by jakýkoliv buckshot prostřelil popelnici s pískem oprávněně pochybuji, neboť jsem se jich něco nastřílel...

A co se týče pecky do vesty - jak už tady řekl Reno - existuje zákon akce a reakce a tak cíl nedostane o nic větší kopanec jak střelec. Zapomeňte na do dáli odletující postavy z filmů po zásahu z brokovnice! Najděte si raději na YT díl Bořičů mýtů, kde stříleli z brokny do zavěšeného prasete (už mrtvého z jatek - pro útlocitné ježišmarjáky) - po plném zásahu se skoro nehlo!...
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od PetrNO »

co zkusit nejdřív nějakej kurz čtení? nejdřív?

psal jsem "porazit" - ne prorazit...

a energie.. ty máš práva z plzně?

tuhle GENITALNI myšlenku si nech patentovat - takže jako když mě to kopne do modřiny tak to prase na druhý straně hlavně má taky modřinu?

"existuje zákon akce a reakce a tak cíl nedostane o nic větší kopanec jak střelec"

ti tam trošku chybí hmotnost zbraně a takový malý vzoreček - nepleteš si to s raketometem a spalinama z něj třeba?

netvrdím že postava odlétne do dáli, ale že ta nergie z magnum rány když jí někdo dostane "bezpečně" - do desky v armoru tak ho to rozhodí tak že nebude schopen žádné akce v pár vteřinách..

stačí blbej tenisák s .357 nábojkou (kraken) střílený do člověka - kdysi byly testy ve střelecké revue a policajt v zásahovým obleku se štítem když to čekal a byl zapřenej tak musel o krok ustoupit - a to se to rozkládalo do štítu
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od DeadMan »

bivoj má v tomhle pravdu

viděl jsem mythbusters kde právě řešili jak ve filmu někdo střílí a borci lítají 3m dozadu tak vzali celé prase a stříleli do něj ze všeho možného i brokovnice a hovno ani se nehlo ;)
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od PetrNO »

ale to vím, to se dělal i test s .45... kvůli tomu jak se zavedl a vznikl kde tvrdili že to "vynálezce" vynalezl na zhulené číňany a že to kdysi testoval na prasatech že se houpaly... tak to opakovali..

vím že filmové záběry jsou nereálné, ale to co napsal bivoj je blbost - počítám že to napsal jen špatně - "cíl vždy větší ránu než střelec" - to je podstata toho.. protože ať vystřelím cokoli tak mám modřinu a na druhé straně je mrtvola protože do toho vstupuje hmota a setrvačnost (různé tlumící podložky, duté pažby se závažím..) a na druhé straně jde všechna energie do "kulky" - když zanedbám odpor vzduchu a gravitaci....
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od PetrNO »

nevím jestli už jsem sem dával tohle video nebo jen část.. tady je to komplet - broky, velký broky, slugy... pak ta exotika.. do vest, do aut, do gelů...
občas je vidět jak i broky zacvičej s figurínou ve vestě (neříkám že je to chlap s 90 kg..)

je tam i "vystřelování pantů" special nábojema "bez střely" ...
https://www.youtube.com/watch?v=lda2vkf6F9U

uvidím ty 6.1, vezmu to na lišku na norování.. 4mm fungovaly tak uvidím jestli to bude "horší-lepší"...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od bivoj »

PetrNO píše:...psal jsem "porazit" - ne prorazit...
Ani prorazit, ani porazit. Ale uznávám, že jsem se překoukl. ;)
PetrNO píše:a energie.. ty máš práva z plzně?
Cíl, jaksi už z principu, NEMŮŽE dostat více energie, než absorbuje zbraň a střelec. Ve skutečnosti dostane energie méně, neboť střela svoji pohybovou energii ztrácí vlivem odporu vzduchu.

To, jak a na jak krátké dráze je střela zastavena, a na jak velkou plochu pak tato energie působí je věc jiná.

Pokud chceš ovšem zpochybňovat platnost prvního termodynamického zákona, tak to jsi buďto blázen, nebo adept na nobelovku. ;)
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od des »

proste energia ktorou letí projektil dopredu je rovna energii ktorou letí puška dozadu.
od toho je treba sa pri úvahách odrazit.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od Reno »

PetrNO píše:...a energie.. ty máš práva z plzně?

tuhle GENITALNI myšlenku si nech patentovat - takže jako když mě to kopne do modřiny tak to prase na druhý straně hlavně má taky modřinu? ...
Ech, ještě že já byl v jiném vlákně vypeskován za příliš arogantní tón mých příspěvků, neprospívající přátelské atmosféře tohoto fóra... :lol: :?

Fyzikální zákony nikdo neokecá, opravdu platí akce - reakce :!: Co se týče energie zpětného rázu při výstřelu a energie v místě dopadu - energie zpětného rázu pohlcená tělem střelce a samozřejmě částečně i hmotností zbraně je ve svém součtu cca stejná, jako v místě dopadu (pokud se bavíme o kratší vzdálenosti). Projektil vystřelený ze zbraně je destruktivní tím, že jeho síla působí na velice malé ploše, díky čemuž je schopen například u zvířete či člověka pronikat jejich tělem a vytvářet dočasný + trvalý střelný kanál, působící ranivý efekt. Tím jsme si snad vysvětlili tvůj oduševnělý protiargument ohledně modřiny na rameni střelce a stejné modřiny na straně zasaženého prasete... V případě výstřelu brokovým nábojem 12/76 do balistické vesty bude záležet na tom, jestli se jedná o vestu a) bez traumavložky, b) s traumavložkou a nebo c) s tvrdým neohebným balistickým panelem. V případě a) se jedná o lehké měkké vesty pro skryté nošení, které jsou koncipovány k zastavení standardních pistolové a revolverové munice do výkonu cca .44 Magnum. Pokud do takové vesty střelíme z blízka brokovnicí 12/76 buckshotem, sice jí to s největší pravděpodobností neprostřelí, ale na krátkou vzdálenost bude shluk broků ještě hodně blízko u sebe, takže dojde k masivnímu průhybu vesty v místě zásahu, což může tomu, kdo má vestu na sobě, způsobit následky v rozsahu od pořádné modřiny, přes vyražení dechu až po zlomení žeber. Není se čemu divit, standardní .44 Magnum vystřelený z revolveru představuje kinetickou energii cca 1.100 J, 12/76 buckshot cca 3.200 J... V případě b) se jedná o vesty pro skryté či neskryté nošení, které jsou vybaveny traumavložkou, která omezuje průhyb vesty v místě zásahu. Následky zásahu 12/76 buckshotem budou pro člověka ve vestě již výrazně menší. V případě c) a tudíž tvrdého balistického panelu se energie 12/76 buckshotu rozloží na celou plochu vesty bez sebemenšího průhybu, takže pro člověka ve vestě naprostá pohoda - jen ho to postrčí a pokud bude dostatečně těžkej a zpevněnej tak ani to ne. Rozhodně ho to nijak nevyřadí z provozu. Mimochodem, sám jsem viděl u nejmenované tuzemské státní složky experiment, kdy se po zásahu Sa-58 z několika metrů do těžké vesty příslušník v klidu otočil o 90°, tasil pistoli a odbouchal střelecké cvičení. Závěrem přikládám jedno video s brokovnicí a vestou:

http://www.youtube.com/watch?v=hs6ai5b-nUM

Probůh! :o Jak je možné, že ta "strašlivá síla brokovnice" neulomila ty dvě slabé dřevěné laťky, na kterých celá ta terčová deska stojí? :lol: :roll:
Jinak se jedná o balistickou vestu IIIA, která spadá do mnou popisované varianty a) lehkých vest bez traumavložky. Všiměte si masivního průhybu v místě zásahu, který prolomil dřevotřísku terčové desky. Ale není třeba se děsit, svou roli v tom hraje fakt, že šlo o dva zásahy brokovnicí z bezprostřední blízkosti a kousek od sebe. Navíc podobnou desku, již částečně narušenou deštěm a vícero průstřely, každé "hovado" prorazí pěstí. ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od Fabulous »

Tak koukam, ze se dokazete rozcilit a zhadat i kvuli prumeru pitomych broku. Zda se, ze vse na toto tema bylo uz receno, tak vlakno vecer zamknu. OK?
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od PetrNO »

k.o.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od DeadMan »

Než to zavřeš tak na pachatele v autě se používají slugy a velké broky pokud se vystřelí z odpovídající hlavně (délka/zahrdlení) tak mohou být velice efektivní i na 50m.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od bivoj »

Tak tak. Několikrát jsme zkoušeli brokové náboje versus dveře auta - a na více jak cca 25m už mají 4mm broky velký problém (hodně záleží na plechu - některé z novějších vozů to trhá jak papír, když jsme to však zkoušeli na staré carevně (Volha 21), tak cokoliv pod 6mm ze vzdálenosti 20 m neprošlo ).
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od DeadMan »

Slug umí dokonce na 100m ale zase je třeba na to mít konkrétní brokovnici (mířidla, hlaveň atd.) v USA se tak loví - medium games.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od Maximus »

To bivoj: viz tvoje testy se 4mm broky vs. dveře auta

To je důvod, proč v současných podmínkách si do brokovnice na home defence dávám 4 mm broky - kdybych musel pumpu použít v bytovce, tak mám určitou jistotu, že v případě jejího použití nezastřelím zvědavého souseda/sousedku schovaného za dveřmi, když by potenciální konflikt "jistili" přes kukátko.

Při současné legislativě postřelit či dokonce někoho zastřelit jedoucího v autě, tak si rovnou můžete poslat domů pro kartáček a pyžamo. Případů, kdyby se to dalo nějak "ukecat" mě moc nanapadá. Navíc při střelbě venku zase jsou díky nižší průbojnosti omezeny kolaterální ztráty, což je pro mě důležitější než téměř zcela nepravděpodobná nutnost likvidace osádky auta.

V případě vážnější PA situace, kdy se může počítat se střelbou na větší vzdálenost či například s ozbojenými bandity v teréňácích, tak bych samozřejmě začal "ládovat" primárně hrubé broky (6,1 mm) a jednotné střely :evil:.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od PetrNO »

dělají se i broky "účinné" na 80-100 metrů.. na lov.. sám jsem to neviděl, ale pár lidí prý to používá..
víceméně jde o to ojebat to že broky se brzo rozprchnou..
takže se používají 2 košíčky v sobě, nebo speciální "pouzdro" které se odporem vzduchu uvolní a postupně vypustí broky ze sebe až déle..

nevím jak moc je to komerční nebo praktické - ale požadavky jsou jasné - lov "drobné" na větší vzdálenost aby to fungovalo.. nad 50 metrů nemáte víceméně s běžnými broky možnost něco ulovit (výjimky neřeším..)
zkouší se všechno možné.. magnum cesta (víc prachu, víc broků), větší patrony (89..)
potom tady ty "košíčky"....

maximus: no co vím tak moc "monocajtů" za zastřelené v autě sedět nešlo - minimálně takové ty divoké střelby kdy bandy fízlů si hráli na americký film a zranili i někoho kolem - to všechno vyšumělo nebo se pletu?

jedna z možností - cheddite - 60 a 100 metri.. ale sám sem to nezkoušel...
http://www.chedditeitaly.com/en/prodott ... calibro=12
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: velké broky - buckshot - ucinek?

Příspěvek od Stenny »

Nabíjím broky 7,62mm - No.1 buckshot. Zatím mám krabičku s 32g - 12 broků, budu zkoušet těch 36g - 15 (nebo 16?) a pokud budou dobře krýt, tak u nich asi zůstanu. Na pár kroků asi stačí i nějaká Corona nebo Fortuna, 4 mm broky a je jich tam hromada, ale kdybych měl sázet na to, že s tím zastavím stokilového chlapa ve vaťáku, neměl bych dobrý pocit. Neříkám, že si s úsměvem stoupnu na 10m proti skeetovému náboji, ale osobně bych se bál, že se trefím méně než ideálně a ta průbojnost menších broků prostě nebude stačit.
Broky přes 6mm průměru jsou myslím všeobecně OK, protože v normální situaci většinou nikdo nepotřebujeme, aby to šlo skrz překážku , ale čím nižší průměr (pod dejme tomu 5mm), tím víc se IMHO spoléhá na to, že cíl zastaví sám - pokud to není zásah ještě těsně sevřeným brokovým shlukem, na což u krátké hlavně nemůžu spoléhat (ale někdo jiný třeba ano).
Do prasat, kanystrů ani zdí jsem tím nestřílel, takže je to jen můj osobní názor, podpořený načtením věcí o terminální balistice... nikomu neberu jiný.
Odpovědět