"Moderní" Lever action

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

"Moderní" Lever action

Příspěvek od štaflík »

Sice už tu byly lever action nakousnuté, ale spíše v revolverových rážích, historickém provedení a stejně to skončilo u malorážek ;)
Dumám, čím doplnit Kosu. Dlouho jsem uvažoval o moderních plnotučných opakovačkách typu Marlin X7(VH) či Savage Axis. Dobrá přesnost, výkon... S občasným dumáním nad Mosinem či SVT
Postupně mě ale zaujala zdánlivě retro Marlin 336 ( http://www.prokonzbrane.cz/dlouhe-zbran ... 336-w.html ).
+celkem malá a lehká
+velmi spolehlivá
+střílí fakt rychle ( http://www.youtube.com/watch?v=M5A6Ot1zJDY ) takže má i nemalý obranný potenciál. K tomu větší kapacita 6+1
+údajně překvapivě přesná, byť jsme o "patro" níž, než výše uvedené lovecké
+nejrozšířenější lovecká puška USA. Střílí tím vše od lišek po malé (black bear) medvědy
+lovecká opakovačka, která by nemusela přitahovat různé Husseiny Obamy z Brusele či Práglu (útočné pušky jsou špatné, ááno?) - vypadá neškodně.

- střelivo 30-30 mi přijde poměrně slabé a drahé. Má kulatý, tupý čumák, aby neodpálily střelu před sebou v trubkovém zásobníku. Výkon jen o fous (10-12 %) větší, než 7.62*39.
Dělají se ale (nechutně drahé) střely s plastovou špičkou s lepší balistikou a střely s vyšší hmotností (170gr. +), kterýma se celkem slušně loví i ti medvědi.

Jaký je Váš názor na tuto (či podobnou) pušku v roli lovecké/obranné zbraně. Není to odstřelovačka, jelena na kilometr nedá (ale při prolejzání mlází bude užitečnější), ale přesnost bude o dost vyšší než u Kosy, účinek o trochu vyšší, je to lovecká opakovačka, ale pro obranu jistě vhodnější, než bolt action. V podstatě rychlostí palby je to mezi samonabíječkou a klasickou opakovačkou.

Pokud to moderátorům přijde rozumné, možná by se to mohlo sloučit s vláknem o lever action a revolverech a upravit název.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Leon Chamel »

Lever action pušky byly vždy na pokraji mého zájmu jako nějaký historický stupeň vývoje střelných zbraní, který byl už před stoletím překonán klasickými opakovačkami s klikou (bolt action). Když jsem ale teď v tomto videu viděl, jak rychle z toho ten vitální stařík dokáže zasahovat terč, tak musím uznat, že i tato koncepce má něco do sebe... Zvláště pak v souvislosti se Štaflíkovými, bohužel nikoli nereálnými, obavami ze zakazovačů/omezovačů útočných, velkokapacitních a vůbec celkově zlých a vražedných samonabíječek.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od štaflík »

Měl jsem to jako Ty. Historický kousek, ke kterému patří Stetson a plandací plášť...
Jenže pak jsem projel pár US fór a zjistil, jak je to živé, prodávané a že to má něco do sebe. Vůbec to neberou jako historickou, westernovou záležitost. Trochu mě vadí rozborka (na hickock45 videu), že se to musí rozšroubovat a potom ceny pušky i střeliva u nás. To je ale úplně jiné téma... :(
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od cipis »

Už jsem z nějaké "lever action" zbraně střílel a líbí se mi to ještě víc, než když jsem na to koukal jen ve westernech :)
Jedna tuším byla nějaká .357 nebo .44 Magnum, to druhé bylo silnější, ale už nevím, co to bylo (borec hnedka sbíral nábojnice, sám si to přebíjel). Na to, že jsem to držel poprvé v životě, tak byla rychlost střelby velká, jak ten borec poznamenal :oops: Holt mi to nějak sedlo ;)
Dělají se v tom i brokovnice ...
Co se týče nábojů, tak historicky to bylo na náboje s okrajovým zápalem, navíc ve shodné ráži jak revolver (kauboj měl jen jedno střelivo).
Na nějakou atrapu v LR jsem se díval, ale nic pro mě, jednak to nemá plnění zásobníku stejné jak reálná předloha, navíc je to dle slov prodejce děsné blato na občasné střílení.

Takže je otázka, jestli jít do nějaké nejsilnější revolverové ráže nebo něco "plnotučného". V obou případech ale asi už radši rovnou počítat s přebíjením, protože cena ... Takže možná tu puškovou ráži vybrat podle možnosti, co je k dispozici na přebíjení.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od cipis »

Jo a jaký stařík? Je mu 64 ...
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od scorpio »

Lever action opakovačky jsou fajn, střílí se s nimi rychle, ale tím jejich výhody končí, jsou složitější, ochotnější k zamrzání v zimě, omezují ve výběru střeliva (jak ráže, tak typu střely), obtížněji se nabíjí. Dle typu jsou potom možné ještě další omezení, týkající se spíš starších zbraní - nemožnost montáže puškohledu, apod.
Pokud bych se měl rozhodovat, jakou opakovací pušku jako zálohu ke kose pro obrané/lovecké úřely, potom bych volil stejnou ráži, chromovaný vývrt a ideálně odnímatlený zásobník, typ závěru není tolik podstatný, ale lever action puška toto nabídnout nemůže. Bohužel, co jsem sháněl informace, tak těmto parametrům ze součastně vvyráběných/dostupných zbraní odpovídá pouze Zastava M85.
Osobně bych do lever action k tomuto účelu nešel.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od štaflík »

No, co jsem tak pročetl, tak minimálně ten Marlin je VELMI robustní a spolehlivý. Tahají ho na x-týdenní treky ve Skalistých horách, v Denali, taková ta puška za pár babek, co jí hodíš na korbu pick-upu a neřešíš jí. V silnější ráži ( http://www.prokonzbrane.cz/dlouhe-zbran ... 5-gbl.html ) je používá jako tzv. guide gun na obranu před medvědy a pumami. Opět přidělaná na batohu po řadu dnů a týdnů, v ohavných podmínkách a když je průšvih, rychle se strhne a už to zní sypeš do huňáče nebo čičinty.
S montáží problém není, zrovna ten Marlin je v setu, navíc vyhazuje úplně do boku, takže nic se tam netluče, nepotřebuješ deflektor atd. Dobře se to i "takticky dobíjí", prostě můžeš tam během střelby přistrkávat celkem rychle náboje, aniž bys vergloval se závěrem či vyndaval zásobník. Nevýhoda je to střelivo. Není to o mnoho silnější než Kosa (zvláště s běžnou 150gr střelou) a je to u nás nechutně drahý.
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od scorpio »

S Marlinem zkušenost nemám, ale tahle značka je prostě zaměřená na levné, spolehlivé zbraně bez příkras, takže tomuhle způsobu použití a odolnosti věřím. Ovšem argument ceny padá ve chvíli, kdy ta puška letí přes Atlantik a v ČR na cenu přihodí clo, DPH a další náklady navíc. Nehledě na cenu střleliva - co jsem našel, tak se cena pohybuje kolem 20 Kč - což přijde dost na nějakou rozumnou zásobu, která se u zbraně rozpadlíka dá čekat ;)
Pokud máš možnost a chuť tuhle pušku živit, zklamaný nebudeš, zábavy se s lever action dá užít dost.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od štaflík »

Jo, to střelivo mě na tom štve nejvíc. Jenže ono všechno, kromě 7.62x39 a 7.62x54R je drahé. Hrozně se mi líbí .308Win, ale ty jsou také kolem 20,-. Je fakt, že tam za to dostaneš alespoň velice slušný výkon a vnější balistiku, což u 30-30 zas tak moc neplatí. Mosin? SVT? 336? X7, Axis, M305...?? :head
No, řešení to nemá.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Steril »

.308 se dá dostat na 9Kč, bratr koupil to samé v nějaké akci dokonce za 7,- a prý mu lítaj slušně. :yes
http://www.beareka.cz/beareka/eshop/4-1 ... /24-308Win
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od štaflík »

Co tím krmí?
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Steril »

L1A1 a Izhmash Tigr
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Maximus »

Ten Marlin 336 v setu s low cost optikou výjde na necelých 16 tisíc. Myslím si, že je to hodně dobrá zbraň a mám pocit, že se dělá(la) i v matném nerezu. Což je samozřejmě dražší provedení, ale má zase podstaně nižší nároky na údržbu.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Reno »

Pákovky Marlin jsou ve státech velice oblíbené a tím pádem i rozšířené zbraně. Mimo loveckých účelů (v rážích .450 Marlin, .444 Marlin a .45-70 Government v +P laboracích s tím střílí i medvědy grizzly) je někteří lidé považují i za seriózní alternativu pušky pro sebeobranu, zde jedna ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=MTC_C4DeNpU Jinak sám pákovky nevlastním, ale měl jsem možnost si je osobně vyzkoušet v různých rážích a výsledný dojem velmi pozitivní. I bez předchozího tréninku rychlost střelby na úrovni pro jiné systémy opakovaček nedosažitelné, s výjimkou pump-action. Až budu mít nějaké nevyužité finance, pákovka Marlin bude jasnou volbou. 8-) Nevýhodou pákovek s trubicovým zásobníkem jsou tupé tvary střel a tím nevýhodné balistické vlastnosti na delší vzdálenosti. Ale jak už zde zaznělo, dá se to vyřešit těmi střelami s měkkou plastovou špičkou. Zajímavou a u nás málo známou variantou pákových opakovaček jsou pušky BLR od firmy Browning: http://www.browning.com/products/catalo ... sp?f1=003B Mají vyndavací schránkový zásobník, takže použití zahrocených střel je v pohodě. Komorovány od ráži .223 Rem přez americké klasiky .308 Win a .30-06 Spr. až třeba .300 Winchester Magnum. Verzi "takedown" lze rozložit na dva díly a nosit např. v batohu.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od štaflík »

Tak jen přidám vyčtené moudro. Přesnost Marlina 336 při použití přebíjeného, či extra kvalitního střeliva je kousek pod 2 MOA. S běžným továrním je to pochopitelně horší, od 2.5 MOA výš. Žádný extra zázrak, na druhou stranu na celkem rychlopalnou nevelkou flintičku s tuponosími náboji to jde.
Spíš než ostrostřelecká puška by to byla dobrá náhrada kosy při zákazu samonabíječek. Solidní kapacita, rychlost, malý ráz, možnost "taktického" dobíjení.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od Kapo »

Pri pomalom rozpade vám aj tak kosy zoberú. A s nimi aj "snajperky". Ak budeme mať šťastie, tak dáke predovky, polovné flinty a práve aj tieto retro kombojské nám možno ostanú. 8-)

Marlina je môj milášek a za kosu by som ju nevymenil. Náboje si prebíjam, takže cena ma netrápi. Aj keď mám "len" 44mag v kombinácii s rugerom SAA. Ale mne to stačí. Teda nestačí. Leboešte k nim pribudne LA 22ka a dáka vúčšia sestrička v ráži 45-70.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od štaflík »

Zabírání Sa58 by mohlo být celkem reálné, ale "sniperky"? Vždyť jde o normální lovecké pušky, stejné jako ten Marlin. Ať nám to nepřeleze do OT, kdyžtak je tu na tohle téma vlákno.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od des »

kapo: tvoj optimizmus by som chcel. myslím že ked, tak ostanú max nejaké brokovnice duplovky. :mrgreen:
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od JimmyJazz »

dle meho kupovat pakovku na neco jineho nez revolverove naboje nema cenu. Je to zbytecne rozbijeni 'municniho profilu' tj. musim hromadit dalsi druh munice. Ideal je dle meho opakovacka v .357mag. Da se to nacpat i do revolveru a navic, 357 revolvere zblajzne i .38special.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: "Moderní" Lever action

Příspěvek od štaflík »

Podle mě právě s revolverovým střelivem smysl nemá. Pominu-li rozbíjení "muničního profilu" (troufnu si říct, že revolver .357Mag není součástí výzbroje každého), tak je to obrovská degradace schopností a použitelnosti té pušky. S příjemným nábojem 30-30 se s tím dají střílet malý medvědi, na 200-300 metrů srnci či malí jeleni atd. To by s .357 nešlo ani náhodou. Úsťová energie .357Mag se plácá kolem 800J, přes 1000J mají jen velmi speciální a velmi, velmi drahé náboje. Navíc vnější balistika tohoto náboje je ještě horší, než u 30-30. 30-30 má úsťovou energii 2400 - 2600J. Tj. připravíš se o 2/3 výkonu té pušky v lehké a příjemné ráži. Nemluvě o faktu, že se dělá v ještě citelně zabijáčtějších rážích. Ty jsou ale drahé a prý dost špatně zvladatelné. Než .357Mag mi přijde už lepší konverze nějaké pistole, v 30-30 je to silnější a přesnější než kosa.
Odpovědět