Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Maric »

P07 mám, ale s decockerem. Přetlačit vypuštěný kohout chce fakt vůli vystřelit, náhodný výstřel je těžko představitelný. A přijde mi to praktičtější než pojistka. Na skryté nošení jsou menší i lehčí zbraně, ale beru to jako univerzál. Jen ten členitý zadek (kohout, bobří ocas) poněkud více tlačí do špeku, nejsem bůhvíjaký hubeňour. :D
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Nicotinick »

RedneckBear píše: 20.07.2020 21:06 Zaver proste je, ze se necitim dobre se zbrani bez pojistky. .... ale mne absence pojistky proste nedela dobre a dnes

Tak ještě jednou. Tu pojistku chceš proč ? Abys tu zbraň nosil s nábojem v komoře, nataženým kohoutem a zajištěnou ? Nebo s nábojem , ale vypuštěným kohoutem a zajištěnou ? (Což se přiznám , že vůbec nevím jestli u P07 jde, spousta zbraní SA/DA nejde zajistit s vypuštěným kohoutem.)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
itchy355
Příspěvky: 16
Registrován: 22.07.2014 8:52

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od itchy355 »

Souhlasím, pojistka někomu vyhovuje a někomu ne, nemyslím že je nutný to někomu cpát. Já ji mám taky protože jsem ji prostě chtěl. Navíc jsem rád, že mi jde v zajištěným stavu i natahovat závěr; používám to k vybíjení a nabíjením právě toho náboje do komory, když zbraň chci odložit vybitou/vzít do pouzdra, nemusím se srát s cpaním to tam přes zásobník ale normálně to švihnu do okýnka. A ještě když sem míval 1911, byl jsem prostě nesvůj kvůli tomu to odjišťovat; protože člověk má naučený ,,odjistít až když jsou mířidla na terči''.

Spoušť mám dost lehkou a odištěnou bych se fakt bál, že se zachytne za něco a já budu mít v noze krásnou novou díru.

Pojistka mi taky slouží jako odkladiště palce u silné ruky.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Atrop »

Mechanické pojistky jsou dle mého názoru dost zbytečné a to ,že se někdo bojí mít zbraň bez ní ukazuje na to že by tu zbraň zatím nosit neměl. Alespoň ne v začátcích.

Jinak strkání zbraně do pouzdra neni žádná závodní disciplína kde by šlo o čas. Pokud se to člověk nenaučí dělat pořádně, prst mimo spoušť a ujištění se v pouzdře nic neni tak mu stejně žádná pojistka nepomůže. Naopak se může stát že se z cvakání pojistky stane rutina, člověk to přehlédne a s odjištěnou zbraní, natáhnutým kohoutem a super lehkou spouští to nakulí do pouzdra když tam má kus trička nebo šňůru z bundy....ujištěn o tom že je zbraň zajištěná si udělá novou díru do prdele... ;)
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Matěj »

Nicotinick píše: 21.07.2020 7:46 Tak ještě jednou. Tu pojistku chceš proč ? Abys tu zbraň nosil s nábojem v komoře, nataženým kohoutem a zajištěnou ? Nebo s nábojem , ale vypuštěným kohoutem a zajištěnou ? (Což se přiznám , že vůbec nevím jestli u P07 jde, spousta zbraní SA/DA nejde zajistit s vypuštěným kohoutem.)
Pokud mechanismus zbraně odpovídá CZ75, jakože asi ano (sám P07 nemám, tak nemohu ověřit), tak lze zajistit jen v nataženém stavu, popř. když je kohout na bezpečnostním ozubu. Některé 75, co jsem v ruce měl, šly zajistit i v nenataženém stavu, jenže to se sešly výrobní tolerance a pistole byla zmetek, který CZUB bez rozpaků uvedla do prodeje, jenže od CZ nemám nic už asi 15 let, tak těžko říct, jak je to dnes.


RedneckBear: Ono to rozebral dobře Cipis, za prvé je to opravdu jen zbytečná manipulace okolo, která hrozí chybou. Mimo to, zrovna u SA/DA je mj. i dostatečná "pojistka" výstřel v DA. Osobně bych zvážil spíš verzi s vypouštěčem kohoutu než s pojistkou. Nicméně, pokud i koupíš pojistku, tak si myslím, že až budeš mít dostatečně natrénováno, tak už ji nikdy nepoužiješ. Člověk se musí (trénikem) o zbrani naučit vše a pak se bát nebude. Nošení SA/DA a SA (jako zde zmíněná 1911) bych neporovnával. To je trošku něco jiného a 1911 je na takový stav přímo konstruovaná (nataženo, zatištěno manuální pojistkou + to jistí dlaňovka, nicméně dneska už je to překonáno - nechci se dotknout nikoho z fanatiků do 1911 :mrgreen: )
Manuální pojistky měly naposledy smysl, když zbraně neměly blokaci zápalníku. Od té doby jsou prostě jen navíc.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od cipis »

RedneckBear píše: 20.07.2020 22:12 Ja se v prvni rade bojim toho, ze se mi do luciku dostane triko a prostrelim si nohu.
Ale to mi jen naprosto přesně potvrzuješ to, co jsem psal!
Cvičit, cvičit, cvičit!
V té jedné jediné větě máš hned dvě fatální chyby!
Za a) jak se tam může dostat triko, když platí naprosto jasná zásada - tasím poslepu, vracím s pohledem a několikanásobně pomaleji.
Za b) nohu si prostřelíš, když posereš tunu dalších věcí, mimo jiné bezpečnou manipulaci - jak si můžeš mířit na část těla? To je pak blbě pouzdro umístěno (bohužel jsou ale výjimky, tzv. apendix pouzdra, kde si míříš na třetí nohu či do slabin apod.). Na jedné akci jsem zažil experta s látkovým pouzdrem, co si tu pistoli strkal do pouzdra za a) poslepu a za b) šikmo směrem do kyčle (protože se mu to pouzdro splasklo, dotýkaly se strany tím, jak se hýbal, tak aby si ulehčil práci, tak to narval pod úhlem)- v takovém případě ho nezachrání ani lékař/chirurg na vedlejším palpostu. Kamkoliv jinam si to pošle, tak to jde nějak zastavit, ale v tomhle ne.

Takže je to zase jen a pouze o té hlavě. Když někdo mermomocí musí používat látková pouzdra, když sere na vlastní bezpečnost, tak se může něco stát. To ti ale mechanická pojistka navíc nepomůže, protože, jak psal někde výše kolega, si to stejně zautomatizuješ a ničemu to nepomůže.

Jestli trváš na pojistce, která může zamezit tomu, čeho se bojíš, tak si vyber nějakou pistoli od HS/Springfield (XDM, XDS, ...), které mají dlaňovou pojistku. Paradoxně na to, že je také archaická, tak u těch HS je to velice dobře udělané a o té pojistce absolutně vůbec nevíš. A přitom splňuje to, co chceš - pokud totiž tu pistoli dáváš do pouzdra tak, jak se má (tj. palcem tlačíš na čelo závěru), tak tu dlaňovku nestiskneš, takže i když budeš nepozorný a přehlídneš něco v (zejména látkovém či starém koženém) pouzdře, tak nespustí ...
Za celou dobu, co ty pistole mám, tak si je zkusily desítky lidí a nebyl žádný problém. Krom jednoho jediného naprostého začátečníka, který tu pistoli držel tak blbě, že nedomáčkl dlaňovku - až po deseti minutách jsem ho donutil to držet tak, jak se má, a už to měl i v černém - těsně před tím střílel z CZ75 a byl rád, že se trefil do terče.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od cipis »

Ještě by někoho mohlo napadnout "využití" manuální pojistky - když chceš odložit nabitou zbraň ... Ale to mi přijde ještě větší kravina, proč proboha odkládat nabitou zbraň? Pokud už není potřeba střílet, tak tu zbraň vybiji. A pokud ta potřeba střílet ještě může trvat, tak ta zbraň, když už potřebuji obě volné ruce, patří do pouzdra. Tj. opět pojistka k ničemu :)
Další možný důvod - uložení nabité zbraně v ledvince či takové té etuji apod., či dokonce v kapse - krom již zmiňované dlaňové pojistky zde ale patří na zbraň něco jiného, než ona manuální pojistka - tzv. trigger guard, tedy taková "šprcka" z kydexu na lučík, která zajistí, že se tam nic nedostane. U té ledvinky/etuje se to bohužel stát může, byť si triko budeme kontrolovat desetkrát ... A jestli se uvažuje s pohybem materiálu na spoušti, tak úplně stejně ten materiál může posunout tu manuální pojistku. Na tohle je potřeba dávat bacha zejména u dlouhých zbraní, kde může dojít vlivem pohybu zbraně na výstroji k odjištění ...
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Stenny »

S "jak si můžeš mířit na část těla" bych byl opatrnější - i spousta klasických opaskových pouzder (na 3-4 hodině) drží zbraň tak, že osa hlavně jde do stehna, zadku atd. U vnitřních je to o dost výraznější než u OWB. Samozřejmě, člověk by měl ideálně zbraň při vracení odklánět od těla, ale jen poukazuju, že to není riziko pouze u apendiixu :)
Uživatelský avatar
Alice
Příspěvky: 39
Registrován: 27.08.2019 14:36
Pohlaví: žena

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Alice »

cipis píše: 21.07.2020 12:03 Ještě by někoho mohlo napadnout "využití" manuální pojistky - když chceš odložit nabitou zbraň ... Ale to mi přijde ještě větší kravina, proč proboha odkládat nabitou zbraň?
Na stavech se mi mockrát stalo, že se šlo zalepit terče a někdo ještě neměl dostříleno a zbraň nevybil, jen tak ji položil. Aspoň pro pocit bezpečí, když jsem šla k terčům, mi bylo líp, když dotyčný tu zbraň zajistí.
Stejně tak, když jsem vzala střílet známý a půjčovala jim zbraně.
Kosu s plným zásobníkem taky vždycky vybíjíš, aby ji pak dotyčný znovu nabil/vybil než ji pošle dál? Zajistím pojistku a zbraň předám. Těch příkladů by se našlo víc, proč tu pojistku použít, když už tam je.
Ale zbraň s pojistkou bych si taky nekoupila, přece jen bych raději šáhla po něčem s decocerem, nebo striker-f.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od M M »

Sorry, som OT ale neda mi - to s tym ze dozor neskontroloval ci su zbrane vybite a zahlasil ze sa ide k tercom myslis vazne? A dokonca mnohokrat? :shock:
jjjhe
Příspěvky: 25
Registrován: 07.04.2015 22:06
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od jjjhe »

To jako že jste na stavu na stole nechali nabité zbraně bez dozoru a šli jste k terčům? Tak kdo tohle udělá a dovolí je idiot a zbraně do ruky mu nepatří. Kvůli takovejm debilům jsou pak novely zákonů, psychotesty apod.
Uživatelský avatar
Alice
Příspěvky: 39
Registrován: 27.08.2019 14:36
Pohlaví: žena

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Alice »

Twl, umíte číst? My ne, ale u vedlejších stavů.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od M M »

Alice píše: 21.07.2020 13:50 Na stavech se mi mockrát stalo, že se šlo zalepit terče a někdo ještě neměl dostříleno a zbraň nevybil, jen tak ji položil. Aspoň pro pocit bezpečí, když jsem šla k terčům, mi bylo líp, když dotyčný tu zbraň zajistí.
Citat viem ... takze na stave (je jedno ktorom) bola polozena nabita zbran a slo sa k tercom. Na strelniciach kde chodim dost nepredstavitelna situacia.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Nicotinick »

Čemu pomůže (možná) zajištěná pojistka na nabité odložené zbrani na vedlejším stavu, když se jde k terčům, to ví snad jen Pánbůh. :roll:
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
itchy355
Příspěvky: 16
Registrován: 22.07.2014 8:52

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od itchy355 »

Nechcu se nikoho dotknout ale myslím, že to prostě přeháníte :) .. miliony uživatelů 1911 a jejich klonů předpokládejme nejsou všichni tupci, co se bojí zbraní a nepatří jim do rukou.

Stejně tak 99% vojenských pušek má zajištěno/jedna rána/dávka. Taky blbost?

Jak říkám, mě pojistka vyhovuje (mám mechanizmus 75 ale SAO spoušť + pojistku) a nosím plnou komoru. Prostě mám v hlavě od malička zakódovaný, že zbraň jde zajistit/odjistit. Prostě jsem tak nastavenej a když ta pojistka není, jsem nesvůj. Asi tak, jako kdybych se měl učit v autě řadit pádlama pod volantem.. naučit se jezdit s normálním automatem mi trvalo několik let než sem si přestal připadat nesvůj a to člověk jezdí denně; přeučovat se ovládání zbraně bych fakt neměl čas a hlavně zájem, nevidím v tom výhodu.

Vaše modernější zbraně vám samzořejmě neberu, jsem rád, že vám slouží.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Atrop »

No stalo se co jsem očekavál .. :D

Nikdo tu neřekl(tedy alespon myslím :D ), že pokud má někdo zbraň s pojistkou tak je tupec...
Ale chtít mechanickou pojistku proto, aby to byla berlička když mi chybí tréning v případě když strčím prst tam kam nemám...tak to je špatně

Což ostatně potvrzuje nechání nabité zbraně bez dozoru a misto aby si ji dotyčný dal do pouzdra a vzal sebou k terči nebo vybil, tak jen zacvakne všemocnou pojistku a myslí že je vše v pořádku...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od cipis »

Už to psali předřečníci, ale proboha, to jako fakt? V tom případě ta pojistka je úplně na dvě věci už tuplem, protože ta zbraň sama nevystřelí a když bude chtít někdo vystřelit, tak si to stejně odjistí.

Ad ta kosa - bavíme se o pistoli, ne o dlouhé, ostatně je to název předmětu, celé vlákno.
Puška je absolutně jiná věc, už jen z toho důvodu, že ji do pouzdra jaksi nedáš (pokud tedy nejsi na koni a nemáš winchesterovku nebo na harleju a máš pumpu :) ).

Nehledě na to, že když beru známé na střelnici, tak je učím i bezpečnou manipulaci, tj. si to nejen nabijí, ale také vybijí a provedou ránu jistoty.
Alice píše: 21.07.2020 13:50 Na stavech se mi mockrát stalo, že se šlo zalepit terče a někdo ještě neměl dostříleno a zbraň nevybil, jen tak ji položil. Aspoň pro pocit bezpečí, když jsem šla k terčům, mi bylo líp, když dotyčný tu zbraň zajistí.
Stejně tak, když jsem vzala střílet známý a půjčovala jim zbraně.
Kosu s plným zásobníkem taky vždycky vybíjíš, aby ji pak dotyčný znovu nabil/vybil než ji pošle dál? Zajistím pojistku a zbraň předám. Těch příkladů by se našlo víc, proč tu pojistku použít, když už tam je.
Ale zbraň s pojistkou bych si taky nekoupila, přece jen bych raději šáhla po něčem s decocerem, nebo striker-f.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Ulfhednar »

Jak malý haranti... ;) Tak prostě pojistku chce, tak ho nechte žít. Je hezky mít silácký řeči, že pokud nemá natrenovano, nosit by neměl, ale komplet grify a automatiku v hlavě se nenaučí jinak, než nošením. Navíc u té P-07, až přijde na to, že pojistka je na prd (což je většinou jen otázka času), tak ji zadarmo přestaví na decocker a to už dává mnohem větší smysl. Jinak za mě osobně dlaňová pojistka u chorvata je na nic, vadí mi a nevěřím ji.
Zásadní výhoda P-07 a P-09 je možnost vyzkoušet si oba systémy a vybrat si, co každému sedne.
Souhlasím, že z MÉHO pohledu je pojistka na nic, ale nikomu bych nekázal, že pokud ji chce, nemá nosit kvér. Navíc když si vybral zbraň, která mu výjimečně snadno umožňuje změnit systém.
Óðinn á yðr alla
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Matěj »

Technická, rozdíl mezi P-07 a P-09 není pojistka/vypouštěč kohoutu, ale velikost zbraně.
Ale jak je uvedeno, člověk si musí najít správnou cestu sám (jen, když někdy dá na radu, tak ušetří nějakou korunu). Nicméně, prostě ať si koupí co chce, buď mu to bude vyhovovat a nebo ne a časem vymění za něco jiného. Zase taková finanční ztráta to nebude a pokud v CZUB přestaví zdarma z pojistkové verze na vypouštěč, tak není co řešit (vycházím z předchozího příspěvku, nevím - a to by stejně mělo jen smysl, kdyby člověk z nějakého důvodu nechtěl vypouštět přes palec, což problém samo o sobě také není).
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Ulfhednar »

Matěji, vždyť nepíší nic k tomu, že by se P-07 a P-09 lišily jinak, než velikosti (a kapacitou) a s tím spojenými vlastnostmi. Píšu že u P-07 a P-09 si může přestavět pojistku za vypouštění. Většinou gratis, protože většinou je v balení oboje.
Vypouštění decockerem je MNOHEM bezpečnější, než přes palec. Nedeaktivuješ při tom blokaci úderníku, kladivo nepřijde vůbec do kontaktu s úderníkem a prostě to nejde zvorat. Jasně, na papíře to nejde zvorat ani přes palec. Realita ve vypjaté situaci, ruce mokré, mastné, od krve, tma, zima, stres... Decocker je jistota, oproti palci.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět