Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od M M »

Z mojej skusenosti - pominuc pomalu mierenku - na cvicenie zapichnutia pripadne prenesenia a prvej rany ti to urcite nieco da, dvojstrely s tym ako s plnotucnou razou nenatrenujes. Mat doma .22LR ma IMHO vyznam vzdy. Dokonca aktualne zvazujem na strelbu na zahrade airsoftku, kedze ovela castejsie si najdem 20 minut na zablbnutie (teraz to riesim susenim) nez na to aby som sa zbalil a obetoval niekolko hodin na cestu a trening na strelnici - to stiham tak raz do tyzdna.

<OT>Rovnake je to u dlhej, uz dlhsiu dobu riesim ci kupit do ARka adapter /upper, alebo idealne kde zohnat celu "AR22" co najpodobnejsiu plnotucnej - tam je ta uspora nasobne vyssia. 10/22ka co mam je sice super, ale chcel by som nieco s rovnakymi ovladacimi prvkami </OT>
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od vratnikp »

ahoj, z mojí zkušenosti nemá smysl treninková pistole ve .22 (narozdíl od pušky), ani na mířenou střelbu, ani na dynamické prvky. Dynamické prvky můžeš trénovat nasucho, o mířené se rozepíšu.
Proč - pistole je citlivá na konzistenci výkonu - úchopu, prezentace, postoje, spouštění. častým nešvarem je, očekávání výstřelu. Ne malorážkou ani sušením to neodbouráš. Mám to odestované na cca 10 lidech. Suchá rána krásně klidná Ostrá střelba - konzistentní střelecká chyba (většinou vlevo dolů pro praváka). vše je v hlavě, kdy víš že máš nabito ostrými a očekáváš výstřel, test je jednoduchý, at ti parťák náhodně ukládá do pouzdra zbraň s prázdnou komorou, nebo nabitou. Krásně se ukáže, jak člověk očekává výstřel a strhává. Při použití malorážky, se tohle neděje, tedy cvičení hlavy se nekoná. (klíčové slovo ang. recoil anticipation).

efektivní střelec je konzistentní střelec, s krátkou potřebuješ trénovat svalovou paměť o 106. Jiné ovládací prvky, jiná ergonomie, jiný chod spouště a trénink je z malorážky na plnotučnou pistoli vpodstatě nepřenositelný. Pokud máš tu kliku, že seženeš malorážkovou verzi své dospělé pistole, máš štěstí. Pokud seženeš malorážkovou verzi své pistole, co je spolehlivá, tak jsi první na světě.

Zvládání zpětného rázu (opakované výstřely) na malorážce nenacvičíš. Tohle jsou za mne důvody, proč malorážková pistole nesupluje v treninku plnotučnou pistoli.

Za mne je lepší cestou připravenej treninkovej plán. Stačí se držet pár zásad a člověk si může udělat kvalitní trénink, po kterém bude i spokojenej do 100 ran. Jak to dělám já:
1) vozím si na trénink právě 100 ran
2) dopředu mám každou ránu naplánovanou - mám sestavený tréninkový plán - záleží čeho chceš dosáhnout, s mým časovým fondem mám momentálně za cíl udržet přesnost mířený střelby a když je dobrej den, trénovat i nějaký základní dynamický úkon (trénuju až jednou měsíčně)
3) veškeré drily střílím měřitelně a standardizovaně - stejné terče stejná vzdálenost. člověk se nemůže zlepšovat, když nemá měřitelné výsledky
4) mít trénink postavenej od jednoduchého úkonu ke složitějšímu, úkon klidně rozdělit do několika fází a pracovat zvláš´t na každé z nich, než je člověk spojí v jeden komplexní pohyb, níže bude příklad o tasení a zapichování
jak jsem psal, záleží kde výkonostně jsi a kam se chceš dostat, pro ilustraci popíšu svůj současný standartní trénink:

1) mířená střelba 25m, nekrytě ležící figura, 10 ran - tuhle položku střílím vždy a bez sušení, jednoduše proto, že mi to ukáže mojí reálnou výkonost, ne stav kdy jsem rozstřílenej
2) byla mířenka nad 85/100 bodů? pokud ano pracuji dílčími kroky na tasení tj:
sušení a následná ostrá střelba z "high compressed ready" ze 7 metrů 10 ran na standardizovaný terč, který používám vždy, v mém případě figura Hardtask. pokud ne, suším mířenku a opakuji střelbu, dokud položku nesplním (tj. 85+/100)

daří se mi zapichovat dostatečně přesně a ve stanoveném čase (doporučuju si stanovit pass time o chlup přísnější, než je váš komfortní čas pro nastřílení položky)

3) pokud splním položku z high compress, přejdu na celé zapíchnutí včetně tasení podle totožné metodiky

4) výše popsanou proceduru tasení a zapíchnutí rozšířím o opakovaný výstřel. Ze začátku pouze na dvoustřel, ale je dobré to proložit i troj nebo čtyřstřelem, aby si člověk nevybudoval návyk střílet vždy jen dvourannou "dávku"

pokud jsem se střelecky posunul a vše dosud popsané plním lépe, než je můj dlouhodobý standard, mám několik možností jak dál smysluplně trénovat:
a) zopakuji si bod 2) až 4)), ale s daleko přísnějším časem

pokud jsem se svou rychlostí spokojen, nebo se mi prostě chce trénovat něco jiného

b) body 1)-3) jednoruč
c) opakované výstřely
d) libovolný jiný drill (FAST, 1-2-R-3 drill atd.)

5) vždy končím mířenkou na 25m, jako na začátku tréninku

snad je má metodika pochopitelná. Vezu si právě tolik nábojů, co chci vystřílet. Vím co budu trénovat a pokud to jde, daný úkon rozdělím na dílčí kroky jak bylo popsáno. Vždy postupuju od jednodušího ke složitějšímu. Např. nemá smysl řešit tasení z pouzdra, když nemám ve svalech srovnání mířidel při zapíchnutí z compressed ready, nebo opakované výstřely, když mam nekonzistentní úchop a strhávám rány. to je prostě plýtvání časem a náboji. Co jde, suším doma (ruku na srdce, za půl roku sem sušil jednou).

kdyby to někoho zaujalo tak napište a rád poradim :hand

edit: důležitou pomůckou je timer. Jedna z mála dobrých věcí, na co jde využít smartphone - Léta jsem používal IPSC shot timer, loni po aktualizaci začal padat, tak jsem ho nahradil aplikací Splits. funguje to z 99% jako profi timer
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od M M »

vratnikp píše: 29.04.2022 22:20 Mám to odestované na cca 10 lidech. Suchá rána krásně klidná Ostrá střelba - konzistentní střelecká chyba (většinou vlevo dolů pro praváka) ...
Otazka - kolko maju nastrielane tvoji znami? Pretoze toto je vec s ktorou som zapasil niekolko rokov kym som sa jej (snad uz definitivne) zbavil - potom uz je IMHO jedno co mas v ruke, pokial nestrielas len malorazku.
Inak co som mal v ruke .22kovy Walther PPQ, tak prave ako ekvivalent sluzobnych plastakov mi prisla velmi fajn - a pri tych par sto ranach co som dal nebol so spolahlivostou problem. A prave pri mierenej strelbe kde mas cas sustredit sa na postoj, drzanie, spustanie je vplyv svalovej pamate a 'psychiky' podla mna minimalny - to sa prejavi hlavne pri rychlej strelbe. Krasne som si to zazil pri zmene medzi medzi mojim subkompaktom (fabricka spust) a full size (Apex kit) - pri suseni - par dni som trenoval s SC, potom vymenil zbran, vytiahnem, pri zapichovani 'namacknem' ako zvyknuty ... a cvak ... proste tych ca 0.5kg menej a kratsi chod sa prejavilo.
Inak suhlas - holt kontrolu spatneho razu tym clovek nenacvici. Co sa tyka susenia - pekna kniha je 'Ben Stoeger - Dryfire reloaded'.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od vratnikp »

Nastrileno mame vsichni dost. 10-20 let pri cca 100-200 ranach mesicne. Spojuje nas jedna vec-nepravidelny trenink. Jeden tyden strhavani pri ocekavani vystrelu odbourame, po 14 dnech je vse stale v poradku, pak se 6 tydnu nedostaneme a jsme zas na zacatku. Je to jako v treninku fyzicky- vynechany den je ztraceny tyden, vynechany tyden ztraceny mesic.

Pokud si to odboural jednou pro vzdy tak gratuluju, me na to padne vzdy tak 200 ran, pei pauze delsi jak mesic mezi treninky. Suseni nepomaha, protoze hlava proste vi ze neni nabito. U .22 stejne.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od M M »

Dlhsia pauza moze byt problem, je pravda ze za normalnych okolnosti som raz do tyzdna na strelnici - takze tam to mozem obnovovat. Na to pomaha aj susenie s revolverom v DA, ta 4+kg spust holt ten navyk na pevny uchop podporuje :mrgreen: - ja sa proste snazim mat ten uchop konzistentne pevny (mozno az prilis).
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od vratnikp »

Jak jsem psal, je taky otazkou co je cilem... Pokud chci dosahnout taseni a zapichnuti na T box do 0.7s, neni malorazkova nahrazka spravny nastroj.

Ja osobne mam malorazky, zvlast dlouhe moc rad ale muj nazor je, ze trenink ziskany na malorazce neni prenositelny na sluzebni zbran.

Edit: pro uplnost tematu k recoil anticipation doplnim hezke jutub video, i s technikou na odstraneni tohohle zlozvyku
[youtube]https://youtu.be/hGkn7SQe1V0[/youtube]
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od M M »

Suhlas :hand samozrejme to ma svoje hranice. Pokial sa jedna o zakladne navyky a mierenu strelbu, moze IMHO dobre posluzit. Co mi pripomina ze musim prehrabat bazary ci sa niekde nepovaluje .22kovy adapter na Berettu 92.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Ibex »

dík za přínosný výklad. Sečteno podtrženo, 22tku kupovat zatím nebudu (možná až budu chtít začít s tréninkem juniora)
Holt budu muset akceptovat vyšší časovou i finanční náročnost, pokud budu ze sebe chtít dostat více, než mám v rukou (hlavě) teď... :yes
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
jozinzbazin
Příspěvky: 10
Registrován: 26.05.2013 10:01

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od jozinzbazin »

Díky vratnikp a MM za výklad
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od PaF »

Malorážkou se nedá nácvik s 9mm nahradit, to je fakt.
Aby to ale zase nevypadalo, že střílení .22 LR nemá význam. Samozřejmě má. Stejně jako střelba airsoftkou s ocelovými kuličkami. Pokud má srovnatelnou ergonomii, dá se nacvičovat dynamika přenášení mezi cíli, pohyb se zbraní, včetně nestandardních pozic střelby apod.
Takže samozřejmě je lepší již mít návyky s 9mm Luger, ale malorážku bych nezavrhoval.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od vratnikp »

opravdu mi nenapadá dynamický prvek, kde by byl přínos treninku .22 oproti sušení nějak zásadní (mám namysli trénink s cílem špičkového zvládnutí úkonu).

třeba to přenesení - v ideálním případě má vypadat tak, že po dobu cyklu zbraně a návratu záměrné do horizontální roviny pohybuji zbraní na nový cíl, v momentě dokončení cyklu mám už mířidla srovnaná na novém cíli a spouštím... tedy opět polovina získaného návyku na malorážce nejde přenést (cyklus zbraně, zdvih, spoušť) na plnotučnou a pak je otázkou, jestli je ta druhá polovina přínosná, nebo naopak kontraproduktivní (návyk na jinou hmotnost=setrvačnost zbraně, jiný chod spouště...).

jde o to, čeho chce člověk dosáhnout. Osobně nesnáším polovičatá řešení "takhle mi to stačí, na 10m bych chlapa trefil", když už něco dělám tak co nejlépe, samozřejmě s ohledem na vynaložené zdroje.
Při úspoře dnes řekněme 4 koruny a ráně (odhad ve prospěch malorážky) a mé roční spotřebě cca 1500 ran z pistole, by se mi malorážkovej klon (PPQ) zaplatil za dva roky. Jenže proti tomu musím zvážit, že jen řekněme 50% získaných dovedností přenesu i na plnotučnou zbraň. A pro mě je momentálně cennější čas, než peníze. 6 tis ročně navíc za střelivo mi nevytrhne, je to 500,- měsíčně. A to neřeším fakt, že dva prodejci, kde sem se ohledně malorážkového ppq nachytřoval mi sami řekli, že se jim hodně kusů vrací na reklamace. Osobně jsem dospěl k tomu, že jedinou krátkou malorážku co bych chtěl je ruger mark III / IV, protože je spolehlivej a nesmrtelnej. Ale někdo může mít jiné cíle a priority, tak si z mého názoru vemte jen to, co vám připadá relevantní.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od PaF »

Njn, ty jsi na sebe přísný ;) . Já jak nevidím aspoň malou dírku v papíru, rychle ztrácím motivaci :oops:.

Vyřešil jsem to tím, že prostě nesuším a jen střílím. Samozřejmě, zatím si taky můžu střelivo dovolit, tak devítkou. Ale u holek jsem začínal kuličkovkou, pak přešel na malorážku a teď zvládají 9mm Brow. krátký. Do Lugeru je neženu, jsou daleko efektivnější s malou ráží a na těch 10m do chlapa je to jedno.

Kdyby byl zájem, mohli bychom si výsledky tréninku tak v max. 5 lidech vyzkoušet na klubové střelnici v okolí Brna. Popery, gongy, LOS terče a timer mám. Kdo by chtěl, napište do SZ.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Krevel »

Zdravím, obracím se na fórum, protože vybírám svou první pistoli (doteď jsem vlastnil a střílel pouze opakovací pušky a chtěl bych zkusit něco dynamičtějšího)...moje požadavky jsou:
- musím na to poskládat pohodlně celou ruku, takže žádný subcompact apod.
- jedině 9mm Luger
- cena nové do 15k
- rail na svítilnu
- polymerový rám
- plánuju vystřílet tak 400-500 nábojů/měsíc

Co jsem prošel tak mě zaujalo:
- Walther Creed - nemám žádnou zkušenost
- Taurus G3 - obecně dobré reference, ale dostupnost dílů a servisu nebude asi žádný zázrak
- Arex Delta - zase dobré recenze, ale nic víc o tom nevím

Na bazarech jsem ještě našel:
- CZ P-09 - ohlasy na spolehlivost nejsou nijak úžasné, ale zase je to ČZ, takže by to měl být schopný opravit každý puškař v okolí (teda domnívám se)
- Steyr M9 - měl jsem možnost střílet a docela mi seděl, mířidla jsou trochu zvláštní, ale nevypadalo to, že bych s tím měl problém, ale dostupnost servisu je prý poměrně bídná
- Glock 17/19 - střílel jsem 19ku/gen4 a úplně se mi nelíbila spoušť, ale sehnat kousek do 15k je nadlidský úkon a když už je, tak další den zmizí

Nechci tu vyvolávat žádnou ostrou debatu, ale potřeboval bych další názor a případně doporučení na další zbraně, které jsem nevzal v úvahu. Plánuji si stejně udělat seznam zbraní a vydat se do prodejen/na střelnici podívat a osahat.
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Fabulous »

Glock nebo Taurus. Jistota.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Haluziak »

Walther Creed bych rovnou vypustil, nesmyslně velkej závěr na 9x19, celkově low-costová pistole světem oprávněně opomíjená. Taurus nevím.
Arex Deta Gen2 jsem chtěl, ale v rukách už to není ani petflaška (glock) ale nějakej vy.r.anej čínskej plast. Tím netvrdím, že je to špatná pistole, jen že se mi to pocitově nelíbilo.

CZ-P09 - kohoutkové (služební) pistole jsou dnes přežitkem, pokud teda nechceš střílet závodně, ale to bys nemluvil o P09 Steyr nevím.
Glocka Gen4 jsem měl, Gen5 mám, dáš do něj 2kg stojinu, vyleštíš a furt to bude stát za pikaču ale budeš mít lepší pocit Já se u mlocka prostřílel k tomu, že nemám potřebu měnit za nic jiného (nestřílím závodně).

Po té co jsem byl v naší grupě průkopníkem s kolimátorem na pistoli, ti rovnou řekni vem pistoli s přípravou na kolim :) už to mají u nás skoro všichni.

PS: Co HS Produkt (aka XDM)?
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od vratnikp »

ahoj:
Creed je stavěnej na nošení a nízkou cenu, prostě takovej americkej truck gun, řekl bych, že tomu bude odpovídat i životnost.
Steyra měl kamarád. přerazil na něm záchyt závěru a dva roky nesehnal novej díl, tak to prodal.
CZ bych se vyhnul obloukem

osobně bych vybíral striker fired pistoli následujících značek:
Glock
HK
HS
Walther

bazarovýho bych koupil jen glocka a to do 12 tis kč, případně rozumě připlatit za značkový mířidla, páč továrky jsou děs.
Zajdi někam na předváděčku a osahej si co nejvíc zbraní
Glock je nejrozumnější cesta, pokud se ti dobře drží a nastřílíš s tím přijatelně. Pokud ti bude připadat jako nepřátelská cihla, tak to lze překonat pravidelným treninkem (sáhni si do svědomí jestli tich 500 ran + nějaké sušení budeš praktikovat pravidelně několik příštích let) . Pokud ne, zvolil bych takovou, která ti bude pocitově pohodlná, nastřílíš z toho uspokojivě mířenku a hlavně nebudeš po každé druhé ráně opravovat úchop, protože se ti blbě drží
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od M M »

Nechcem ti do toho kecat, ale 15k ako horna hranica, pricom pocitas ze za mesiac prestrielas ~ 3500 na nabojoch? Trochu nelogicke. Fakt si prihod 5.000 a dost sa ti rozsiri vyber.
A ak je to privela - tak Walther PPQM2 je za 15.700 co pozeram. Mal som ho, teraz ho ma najstarsi syn, mimo toho ze podla mna dost skace nemam co vycitat. Ak si navysis hranicu, tak by som z vlastnej skusenosti doporucil SW MP9, HKP30, HK SPF9 - potom je to uz o preferenciach.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Matěj »

Fabulous píše: 18.07.2022 13:39 Glock nebo Taurus. Jistota.
Bylo by prosím možno trošku rozvést zkušenost s Taurusem, co se nové produkce týče? Jediná moje (starší) zkušenost s jejich výrobky je s revolvery (+ plus pákovky ze současné produkce Rossi, což pod Taurus spadá) a popravdě se Taurusu (a Rossi) vyhýbám. Diky.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Fabulous »

Koupil jsem nedávno GH9 s kohoutem. Je to hezky a celkem chytře udělaná pistole. V té cenové relaci je super.

Jejich dnešní produkce vypadá slušně.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od des »

G17gen3 stojí 16.200,- a G17gen4 17.300,-
Ja bych si priplatil. Je to rozdiel jednej návštevy strelnice proti 15k limitu.
nemóže íst karta furt...
Odpovědět